Yuito Suzuki er faktisk højrebenet, men det var ikke til at se i søndagens Superliga-brag mellem Brøndby IF og FC Midtjylland.
Her hamrede Suzuki nemlig to drøn i netmaskerne med venstrebenet, og japanerens evne til at bruge begge ben er noget, der virkelig imponerer Discovery-ekspert Mikkel Bischoff.
– Det er vildt. Man kan slet ikke se forskel. Én ting er, at han sparker den ind med venstre to gange på meget, meget flot vis, men der er også den måde, som han fører bolden frem på. Han dribler næsten altid med det ben, der er væk fra modstanderen.
– Så man kan se, at han ikke bare i sparketeknisk henseende bruger begge ben lige meget. Det er meget imponerende. Så det er en spiller, som kommer i høj kurs, hvis han kan fortsætte det her niveau, lyder det fra Mikkel Bischoff.
Ifølge Discovery-eksperten er det svært at overdrive Yuito Suzukis betydning lige nu.
– Han er helt afgørende for Brøndby i øjeblikket. Han har fuldstændigt overtaget Vallys' rolle som den mest afgørende offensivspiller, som Brøndby har.
– Det er jo også ærgerligt for Brøndby, at Kvistgaarden har været ude, for Suzuki har skullet overtage Vallys' rolle i forhold til at være den afgørende spiller i offensiven, og samtidig har han også skullet overtage Kvistgaardens rolle, fordi Kvistgaarden har været ude med et par forskellige skader og nu er ude resten af foråret.
– Så han har en meget vigtig rolle og lige i øjeblikket vil jeg sige, at Suzuki er den bedste spiller i Superligaen. Og hvis han fortsætter på det her niveau, så bliver han også den bedste spiller i foråret, lyder det fra Mikkel Bischoff.
Yuito Suzuki har i foråret scoret seks mål i ni Superliga-kampe. Kun Mohammed Fuseini, der har nettet otte gange for Randers FC, har været mere målfarlig i foråret.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
OPTAKT
Canada – Marokko
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
NYHEDER