Kæmpe ros: Han er Superligaens bedste spiller

Ifølge Discovery-ekspert Mikkel Bischoff har Yuito Suzuki kurs mod på at blive Forårets Profil i Superligaen. Japaneren er i hvert fald rækkens bedste spiller lige nu, vurderer Discovery-eksperten.



Yuito Suzuki er faktisk højrebenet, men det var ikke til at se i søndagens Superliga-brag mellem Brøndby IF og FC Midtjylland. 

Her hamrede Suzuki nemlig to drøn i netmaskerne med venstrebenet, og japanerens evne til at bruge begge ben er noget, der virkelig imponerer Discovery-ekspert Mikkel Bischoff. 

– Det er vildt. Man kan slet ikke se forskel. Én ting er, at han sparker den ind med venstre to gange på meget, meget flot vis, men der er også den måde, som han fører bolden frem på. Han dribler næsten altid med det ben, der er væk fra modstanderen.

– Så man kan se, at han ikke bare i sparketeknisk henseende bruger begge ben lige meget. Det er meget imponerende. Så det er en spiller, som kommer i høj kurs, hvis han kan fortsætte det her niveau, lyder det fra Mikkel Bischoff. 

Ifølge Discovery-eksperten er det svært at overdrive Yuito Suzukis betydning lige nu. 

– Han er helt afgørende for Brøndby i øjeblikket. Han har fuldstændigt overtaget Vallys' rolle som den mest afgørende offensivspiller, som Brøndby har.

– Det er jo også ærgerligt for Brøndby, at Kvistgaarden har været ude, for Suzuki har skullet overtage Vallys' rolle i forhold til at være den afgørende spiller i offensiven, og samtidig har han også skullet overtage Kvistgaardens rolle, fordi Kvistgaarden har været ude med et par forskellige skader og nu er ude resten af foråret.

– Så han har en meget vigtig rolle og lige i øjeblikket vil jeg sige, at Suzuki er den bedste spiller i Superligaen. Og hvis han fortsætter på det her niveau, så bliver han også den bedste spiller i foråret, lyder det fra Mikkel Bischoff. 

Yuito Suzuki har i foråret scoret seks mål i ni Superliga-kampe. Kun Mohammed Fuseini, der har nettet otte gange for Randers FC, har været mere målfarlig i foråret. 

Loading Poll…



Succestræner arbejder gratis mod Danmark

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

‘Har lukket munden på kritikerne’

En kæmpe sejr

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

I dialog med Brøndby

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Opløftende melding for ‘AC’

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Helt vild med Oscar Schwartau

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

De er 2025-mestre i Superligaen

Eriksen ude med hård kritik

– Det vil være fuldstændigt magisk

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Mål i Sherwood-skoven

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

‘PC’ rasende over falske historier