Yuito Suzuki er faktisk højrebenet, men det var ikke til at se i søndagens Superliga-brag mellem Brøndby IF og FC Midtjylland.
Her hamrede Suzuki nemlig to drøn i netmaskerne med venstrebenet, og japanerens evne til at bruge begge ben er noget, der virkelig imponerer Discovery-ekspert Mikkel Bischoff.
– Det er vildt. Man kan slet ikke se forskel. Én ting er, at han sparker den ind med venstre to gange på meget, meget flot vis, men der er også den måde, som han fører bolden frem på. Han dribler næsten altid med det ben, der er væk fra modstanderen.
– Så man kan se, at han ikke bare i sparketeknisk henseende bruger begge ben lige meget. Det er meget imponerende. Så det er en spiller, som kommer i høj kurs, hvis han kan fortsætte det her niveau, lyder det fra Mikkel Bischoff.
Ifølge Discovery-eksperten er det svært at overdrive Yuito Suzukis betydning lige nu.
– Han er helt afgørende for Brøndby i øjeblikket. Han har fuldstændigt overtaget Vallys' rolle som den mest afgørende offensivspiller, som Brøndby har.
– Det er jo også ærgerligt for Brøndby, at Kvistgaarden har været ude, for Suzuki har skullet overtage Vallys' rolle i forhold til at være den afgørende spiller i offensiven, og samtidig har han også skullet overtage Kvistgaardens rolle, fordi Kvistgaarden har været ude med et par forskellige skader og nu er ude resten af foråret.
– Så han har en meget vigtig rolle og lige i øjeblikket vil jeg sige, at Suzuki er den bedste spiller i Superligaen. Og hvis han fortsætter på det her niveau, så bliver han også den bedste spiller i foråret, lyder det fra Mikkel Bischoff.
Yuito Suzuki har i foråret scoret seks mål i ni Superliga-kampe. Kun Mohammed Fuseini, der har nettet otte gange for Randers FC, har været mere målfarlig i foråret.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
MEDIE
De vil have Rashford
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER