Ikke alt har kørt på skinner for FC København i denne sæson, men ‘Løverne’ er kommet perfekt fra start i Mesterskabsspillet, hvor man med to 1-0-sejre over Randers og FC Nordsjælland har overtaget førstepladsen fra FC Midtjylland.
Særligt søndagens sejr i Farum var overbevisende, og derfor er der også stor ros til Jacob Neestrup i den nyeste episode af Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’, hvor Rajko Lekic og David Boysen udtrykker respekt for FCK-bossens fremtoning i Viaplays studie før kampen.
– Jeg har jo virkelig været meget efter Neestrup – måske for meget faktisk, når jeg lige lytter programmerne igennem – men meget af det har også været på sin plads. Denne gang skal jeg rose ham. Jeg har skrevet: ‘Neestrup er tilbage’.
– Jeg synes, at det var rigtigt, rigtigt rart at høre ham før Nordsjælland-kampen, i forhold til den ro og det overskud, han havde, selvom Thomas Gravesen stod der og virkelig prøvede at stikke til ham og køre en stemning op. Han var helt rolig og overskudsagtig, og jeg synes bare, at det smitter af på en hel trup at have en leder, der er på den der måde, lyder det fra Rajko Lekic i podcasten.
Den holdning bakker David Boysen op om.
– Det er jo også sådan, at FCK’s træner, i dette tilfælde Jacob Neestrup, helst skal være.
– Han har været et lidt for nemt offer for os og for alle mulige andre, fordi han har givet den her udstråling, hvor han var lidt frustreret og lidt irriteret på pressen og alt det her, ikke? Den her overlegenhed og tro på sig selv er jo bedre, lyder det fra David Boysen, hvorefter Rajko Lekic griber fat i Boysens ordvalg:
– Ja, du nævner overlegenhed, og i snakken med Gravesen siger han jo også, at det ikke er ulovligt at vinde 1-0. Det siger han altså før kampen. Kampen ender 1-0 til FCK. Det er også lidt overlegent, lyder det afslutningsvist fra Rajko Lekic.
Du kan lytte til ‘Trash Talk’ hvor du plejer at lytte til dine podcasts.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
PSG er i Champions League-finalen efter drama
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
OPTAKT
Freiburg – Braga
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Dansk træner vinder stor pris
OPTAKT
Bayern – PSG
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER