Neestrup-ros fra uventet kant: ‘Overlegent’

Jacob Neestrup får stor ros i den seneste episode af Tipsbladets podcast 'Trash Talk'.



Ikke alt har kørt på skinner for FC København i denne sæson, men ‘Løverne’ er kommet perfekt fra start i Mesterskabsspillet, hvor man med to 1-0-sejre over Randers og FC Nordsjælland har overtaget førstepladsen fra FC Midtjylland.

Særligt søndagens sejr i Farum var overbevisende, og derfor er der også stor ros til Jacob Neestrup i den nyeste episode af Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’, hvor Rajko Lekic og David Boysen udtrykker respekt for FCK-bossens fremtoning i Viaplays studie før kampen.

– Jeg har jo virkelig været meget efter Neestrup – måske for meget faktisk, når jeg lige lytter programmerne igennem – men meget af det har også været på sin plads. Denne gang skal jeg rose ham. Jeg har skrevet: ‘Neestrup er tilbage’.

– Jeg synes, at det var rigtigt, rigtigt rart at høre ham før Nordsjælland-kampen, i forhold til den ro og det overskud, han havde, selvom Thomas Gravesen stod der og virkelig prøvede at stikke til ham og køre en stemning op. Han var helt rolig og overskudsagtig, og jeg synes bare, at det smitter af på en hel trup at have en leder, der er på den der måde, lyder det fra Rajko Lekic i podcasten.

Den holdning bakker David Boysen op om.

– Det er jo også sådan, at FCK’s træner, i dette tilfælde Jacob Neestrup, helst skal være.

– Han har været et lidt for nemt offer for os og for alle mulige andre, fordi han har givet den her udstråling, hvor han var lidt frustreret og lidt irriteret på pressen og alt det her, ikke? Den her overlegenhed og tro på sig selv er jo bedre, lyder det fra David Boysen, hvorefter Rajko Lekic griber fat i Boysens ordvalg:

– Ja, du nævner overlegenhed, og i snakken med Gravesen siger han jo også, at det ikke er ulovligt at vinde 1-0. Det siger han altså før kampen. Kampen ender 1-0 til FCK. Det er også lidt overlegent, lyder det afslutningsvist fra Rajko Lekic.

Du kan lytte til ‘Trash Talk’ hvor du plejer at lytte til dine podcasts.





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Jesper Hansen om sin fejl: ‘Det gør ondt’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Andreas Christensen afviser tilbud

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Offentliggøres i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

FC Midtjylland – AGF

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Den største genistreg i Superligaen?

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske