Vejle Boldklub – Randers FC 1-2 (0-1)
0-1 Daniel Høegh (18.)
0-2 Mohammed Fuseini (57.)
1-2 German Onugkha (66.)
Kampens bedste:
Vejle Boldklub:
Det er bare, som om Vejle Boldklub ikke kan, når det gælder allermest. De havde muligheden for at gå over stregen med en sejr, men præstationen var ikke specielt god mod Randers FC, og så endte det altså med et nederlag.
Bedste mand på en lunken eftermiddag var midtstopper Oliver Provstgaard, der især i opstilsfasen var stærk og satte flere angreb i gang med gode afleveringer frem i banen.
Randers FC:
Har de store klubber i Superligaen sovet i timen? For det første er det utroligt, at Randers FC fik fingrene i angriber Mohammed Fuseini, der bestemt har niveau til at spille for en endnu bedre klub i Danmark.
For det andet har Randers også fundet guld med Tammer Bany. Han er rigtig god! Den bare 20-årige angriber har godt nok sit første Superliga-mål til gode, men han leverer så mange gode ting i opspilsfasen, at man ikke kan andet end tro, at han får en stor karriere.
Også Mads Enggård var godt spillende, men prisen går til Bany.
Kampens værste:
Der var nok at vælge imellem fra Vejle Boldklub, men venstre back Miiko Albornoz var overmatchet i det meste af opgøret. Samtidig var hans dødbolde slet ikke på vanlig høje standard, så han blev taget ud efter en time.
Kampens detalje:
Det kunne være, da Mads Enggård viste mere vilje end Vejles midtbanespillere, vandt bolden og driblede et par mand, inden han spillede Mohammed Fuseini fri til afslutning. Han scorede da også til 2-0.
Kampens detajle kunne også være, da Miiko Albornoz leverede et elendigt hjørnespark efter en halv time, hvor han bare spillede bolden fladt ind til nærmeste Randers-spiller. Altså hvad sker der? Pivelendigt. På det efterfølgende hjørnespark var han fjernet fra sparkertjansen.
LIVE
TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
OPTAKT
Irak – Norge
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Japan overrasker mod Holland
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
OPTAKT
Belgien – Egypten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper