Kæmpe sejr: FC København haler ind på FCM

Få dage efter nyheden om hans vanvidskørsel leverede Rodrigo Huescas oplægget til FCK’s sejrsmål i Parken.



Efter fem kampe uden sejr kom FC København tilbage på sporet med en 1-0-sejr på hjemmebane over Randers FC mandag aften.

Magnus Mattsson scorede kampens eneste mål og sørgede for de tre point, der i tabellen sender københavnerne op i hælene på Superligaens førerhold, FC Midtjylland.

Oplægget til scoringen kom fra ingen ringere end Rodrigo Huescas.

Højrebacken har været de seneste dages mest omtalte superligaspiller, efter at hans anholdelse for vanvidskørsel i Københavns gader blev offentliggjort i fredags.

Trods det forestående retsmøde og en truende fængselsstraf var Huescas med i FCK’s startopstilling, og den fartglade mexicaner takkede efter 20 minutter for tilliden med et hurtigt ryk til baglinjen og et præcist indlæg.

Midt foran mål var Magnus Mattsson fulgt med frem og fik headet bolden i nettet, inden han tørnede sammen med Randers’ Oliver Olsen og fik en ordentlig én på sinkadusen.

En groggy Mattsson måtte have behandling, men kunne spille videre, og hans hold dominerede de første 45 minutter totalt.

Elias Achouri kunne have øget føringen efter Victor Froholdts fine aflevering, og Froholdt ramte selv overliggeren i halvlegens tillægstid.

Det kunne komme til at bide FCK-spillerne i halen, at de ikke havde fået mere ud af den tunge dominans.

Og et kvarter inde i anden halvleg var de ellers noget spagfærdige gæster meget tæt på at straffe københavnernes ineffektivitet. Mohamed Toure headede dog bolden forbi mål i helt fri position.

Hovedparten af de knap 23.000 tilskuere fik formentlig nervøse trækninger. Også fordi deres hold havde mistet første halvlegs overlegenhed.

FCK’erne formåede kun sjældent at true Randers-målet, og hjemmeholdet trak sig – måske ubevidst – en smule tilbage for at forsvare den spinkle føring.

Halvlegens største publikumsbrøl blev i stedet udløst af indskiftningen af Roony Bardghji, der i slutfasen fik comeback efter 11 måneders skadespause.

Toures hovedstød blev reelt Randers’ eneste rigtige målchance i en kamp, hvor kronjyderne leverede en skuffende præstation. De var bedre efter pausen, men ikke på et niveau, hvor FCK for alvor havde grund til nervøsitet.

Med nederlaget bliver Randers stående på 35 point på ligaens femteplads. FC København har ni point mere som nummer to.

/ritzau/





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Første gang nogensinde for Eriksen

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Froholdt-video trækker overskrifter



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Stor overraskelse til FCM-træning

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

– Det er en frustration for os alle

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

‘Jeg hadede verden’

Kontant melding fra ny Spurs-boss



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Celtic vrager Kasper Schmeichel

‘Han er tilgivet’

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Liverpool – West Ham United

Vil gøre det onde ved Brøndby

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Henter 16-årig i FC København

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Dem kan FCM trække i Europa League