Efter fem kampe uden sejr kom FC København tilbage på sporet med en 1-0-sejr på hjemmebane over Randers FC mandag aften.
Magnus Mattsson scorede kampens eneste mål og sørgede for de tre point, der i tabellen sender københavnerne op i hælene på Superligaens førerhold, FC Midtjylland.
Oplægget til scoringen kom fra ingen ringere end Rodrigo Huescas.
Højrebacken har været de seneste dages mest omtalte superligaspiller, efter at hans anholdelse for vanvidskørsel i Københavns gader blev offentliggjort i fredags.
Trods det forestående retsmøde og en truende fængselsstraf var Huescas med i FCK’s startopstilling, og den fartglade mexicaner takkede efter 20 minutter for tilliden med et hurtigt ryk til baglinjen og et præcist indlæg.
Midt foran mål var Magnus Mattsson fulgt med frem og fik headet bolden i nettet, inden han tørnede sammen med Randers’ Oliver Olsen og fik en ordentlig én på sinkadusen.
En groggy Mattsson måtte have behandling, men kunne spille videre, og hans hold dominerede de første 45 minutter totalt.
Elias Achouri kunne have øget føringen efter Victor Froholdts fine aflevering, og Froholdt ramte selv overliggeren i halvlegens tillægstid.
Det kunne komme til at bide FCK-spillerne i halen, at de ikke havde fået mere ud af den tunge dominans.
Og et kvarter inde i anden halvleg var de ellers noget spagfærdige gæster meget tæt på at straffe københavnernes ineffektivitet. Mohamed Toure headede dog bolden forbi mål i helt fri position.
Hovedparten af de knap 23.000 tilskuere fik formentlig nervøse trækninger. Også fordi deres hold havde mistet første halvlegs overlegenhed.
FCK’erne formåede kun sjældent at true Randers-målet, og hjemmeholdet trak sig – måske ubevidst – en smule tilbage for at forsvare den spinkle føring.
Halvlegens største publikumsbrøl blev i stedet udløst af indskiftningen af Roony Bardghji, der i slutfasen fik comeback efter 11 måneders skadespause.
Toures hovedstød blev reelt Randers’ eneste rigtige målchance i en kamp, hvor kronjyderne leverede en skuffende præstation. De var bedre efter pausen, men ikke på et niveau, hvor FCK for alvor havde grund til nervøsitet.
Med nederlaget bliver Randers stående på 35 point på ligaens femteplads. FC København har ni point mere som nummer to.
/ritzau/
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
TRANSFER
FC Midtjylland henter Enzo Beck
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
NYHEDER
Stor ydmygelse
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
Wrexham slår Premier League-klub
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
NYHEDER
Tidligere AGF’er træner med i dansk klub
NYHEDER
Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham
HELT VILDT
