Efter fem kampe uden sejr kom FC København tilbage på sporet med en 1-0-sejr på hjemmebane over Randers FC mandag aften.
Magnus Mattsson scorede kampens eneste mål og sørgede for de tre point, der i tabellen sender københavnerne op i hælene på Superligaens førerhold, FC Midtjylland.
Oplægget til scoringen kom fra ingen ringere end Rodrigo Huescas.
Højrebacken har været de seneste dages mest omtalte superligaspiller, efter at hans anholdelse for vanvidskørsel i Københavns gader blev offentliggjort i fredags.
Trods det forestående retsmøde og en truende fængselsstraf var Huescas med i FCK’s startopstilling, og den fartglade mexicaner takkede efter 20 minutter for tilliden med et hurtigt ryk til baglinjen og et præcist indlæg.
Midt foran mål var Magnus Mattsson fulgt med frem og fik headet bolden i nettet, inden han tørnede sammen med Randers’ Oliver Olsen og fik en ordentlig én på sinkadusen.
En groggy Mattsson måtte have behandling, men kunne spille videre, og hans hold dominerede de første 45 minutter totalt.
Elias Achouri kunne have øget føringen efter Victor Froholdts fine aflevering, og Froholdt ramte selv overliggeren i halvlegens tillægstid.
Det kunne komme til at bide FCK-spillerne i halen, at de ikke havde fået mere ud af den tunge dominans.
Og et kvarter inde i anden halvleg var de ellers noget spagfærdige gæster meget tæt på at straffe københavnernes ineffektivitet. Mohamed Toure headede dog bolden forbi mål i helt fri position.
Hovedparten af de knap 23.000 tilskuere fik formentlig nervøse trækninger. Også fordi deres hold havde mistet første halvlegs overlegenhed.
FCK’erne formåede kun sjældent at true Randers-målet, og hjemmeholdet trak sig – måske ubevidst – en smule tilbage for at forsvare den spinkle føring.
Halvlegens største publikumsbrøl blev i stedet udløst af indskiftningen af Roony Bardghji, der i slutfasen fik comeback efter 11 måneders skadespause.
Toures hovedstød blev reelt Randers’ eneste rigtige målchance i en kamp, hvor kronjyderne leverede en skuffende præstation. De var bedre efter pausen, men ikke på et niveau, hvor FCK for alvor havde grund til nervøsitet.
Med nederlaget bliver Randers stående på 35 point på ligaens femteplads. FC København har ni point mere som nummer to.
/ritzau/
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
Celtic genansætter populær veteran
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil
MEDIE
Derfor blev Ruben Amorim fyret
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
Han bliver midlertidig Man Utd-træner
HELT VILDT
Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim
Vil have Jonas Wind til FC København
TOPNYHED
Den værste nogensinde?
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK
FC Nordsjælland på rov i DBU
MEDIE
Medier fælder dom over Dorgu
Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
NYHEDER
Angrebstalent forlænger med Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget
Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner
Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent
Tauson indleder året med double-nederlag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub
‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
Nye skader i Manchester City
NYHEDER
Superliga-boss afviste Frank og Tottenham
Egypten i kvartfinalen
Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim
