Efter fem kampe uden sejr kom FC København tilbage på sporet med en 1-0-sejr på hjemmebane over Randers FC mandag aften.
Magnus Mattsson scorede kampens eneste mål og sørgede for de tre point, der i tabellen sender københavnerne op i hælene på Superligaens førerhold, FC Midtjylland.
Oplægget til scoringen kom fra ingen ringere end Rodrigo Huescas.
Højrebacken har været de seneste dages mest omtalte superligaspiller, efter at hans anholdelse for vanvidskørsel i Københavns gader blev offentliggjort i fredags.
Trods det forestående retsmøde og en truende fængselsstraf var Huescas med i FCK’s startopstilling, og den fartglade mexicaner takkede efter 20 minutter for tilliden med et hurtigt ryk til baglinjen og et præcist indlæg.
Midt foran mål var Magnus Mattsson fulgt med frem og fik headet bolden i nettet, inden han tørnede sammen med Randers’ Oliver Olsen og fik en ordentlig én på sinkadusen.
En groggy Mattsson måtte have behandling, men kunne spille videre, og hans hold dominerede de første 45 minutter totalt.
Elias Achouri kunne have øget føringen efter Victor Froholdts fine aflevering, og Froholdt ramte selv overliggeren i halvlegens tillægstid.
Det kunne komme til at bide FCK-spillerne i halen, at de ikke havde fået mere ud af den tunge dominans.
Og et kvarter inde i anden halvleg var de ellers noget spagfærdige gæster meget tæt på at straffe københavnernes ineffektivitet. Mohamed Toure headede dog bolden forbi mål i helt fri position.
Hovedparten af de knap 23.000 tilskuere fik formentlig nervøse trækninger. Også fordi deres hold havde mistet første halvlegs overlegenhed.
FCK’erne formåede kun sjældent at true Randers-målet, og hjemmeholdet trak sig – måske ubevidst – en smule tilbage for at forsvare den spinkle føring.
Halvlegens største publikumsbrøl blev i stedet udløst af indskiftningen af Roony Bardghji, der i slutfasen fik comeback efter 11 måneders skadespause.
Toures hovedstød blev reelt Randers’ eneste rigtige målchance i en kamp, hvor kronjyderne leverede en skuffende præstation. De var bedre efter pausen, men ikke på et niveau, hvor FCK for alvor havde grund til nervøsitet.
Med nederlaget bliver Randers stående på 35 point på ligaens femteplads. FC København har ni point mere som nummer to.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører: FCK ringede aldrig
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
OPTAKT
Norge – Frankrig
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold
EKSKLUSIVT