PARKEN (Tipsbladet): Mission var klar – FC København skulle bruge en sejr for at afværge katastrofen.
Det kunne de ikke mønstre, og de fik heller ikke hjælp i Viborg, og derfor bliver mesterskabsspillet uden FC København.
En historisk krise hos de forsvarende danske mestre, der har fået et ordentligt hak i selvforståelsen.
FC København – Randers FC 1-1 (1-1)
0-1 Wessel Dammers (17.)
1-1 Mads Emil Madsen (22.)
1-2 Mathias Greve (90.)
Kampens bedste:
FC København
Mesterskabsspillet bliver uden FC København, der taber til Randers. Det er en kolossal skandale, at FC København ikke er at finde blandt de seks bedste hold i Danmark. Ganske enkelt pinligt hele vejen rundt – der er ikke så meget andet at sige. Der skal ske noget revolutionerende og helt nyt i FC København, som er fuldstændigt i knæ.
Randers FC
Wessel Dammers fik vist, hvorfor det var en god ide at forlænge aftalen. Han fik også vist, at han har brugt nogle flere timer i styrkelokalet end Viktor Dadason. Og så fik han vist sit målnæse frem, som har været gemt væk i denne sæson. En blændende cocktail at fejre sin 31 års fødselsdag på. I det hele taget en stærk Randers-indsats.
Kampens værste:
Viktor Dadason har et kæmpe potentiale, men er ikke lige nu i stand til at bære den meget tunge vægt, der er placeret på hans skuldre. Vi ved, han kan score mål, men han har for mange mangler i at holde fast i bolden som opspilsstation. Sukkene var mange denne søndag, der også så islændingen være alt for lidt involveret foran mål. Det skal nok komme for Dadason, der blev pillet ud efter en time, men lige nu mangler FCK et alternativ i angrebet.
Kampens detalje:
Mathias Zanka Jørgensen har været det helt store samtaleemne de sidste dage. Skulle han spille eller ej? Neestrup valgte ham fra start og proppede anførerbindet omkring hans arm, og han gjorde det i det store hele fornuftigt. Det var ikke meget, han var i centrum for begivenhederne, og det er sommetider ganske positivt som forsvarsspiller.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Raser: Det er latterligt!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
LIVE: Slutfløjt i Parken
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
INTERVIEW