Kæmpe succes – kan sikre FCM stort millionbeløb

Tipsbladet kan afsløre Sparta Prags frikøbsklausul på Jan Kuchta.



Sæsonen nærmer sig sin afslutning, og det betyder, at et nyt og spændende transfervindue står for døren.

En af dem, der står med en uvis fremtid, er den FC Midtjylland-ejede angriber Jan Kuchta. 

28-årige Jan Kuchta kom til “ulvene” i sommer fra Sparta Prag, men slog aldrig til i et skuffende efterår, før han blev sendt tilbage til den tjekkiske topklub i januar på en lejeaftale, der indeholder en købsoption. 

Nu kan Tipsbladet afsløre, hvad den købsoption lyder på.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er den nemlig på tre millioner euro – svarende til 22,5 millioner danske kroner – og dertil vil FC Midtjylland også være sikret procenter af et eventuelt videresalg, hvis Sparta Prag udnytter købsoptionen. Der vil også kunne falde bonusbetalinger af derudover. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Det er imidlertid værd at nævne, at Sparta Prag ikke er forpligtet til at benytte sig af købsoptionen, og klubberne kan selvsagt godt forhandle sig frem til en anden pakke. 

I Sparta Prag har Jan Kuchta dog gjort det så godt, at det vil være overraskende, hvis klubben ikke forsøger at beholde angriberen. 

Det fortæller journalist David Čermák fra mediet iDNES.

– Han er Friis’ førsteangriber, og han præsterer for det meste godt, men i nogle kampe er hans indflydelse ikke så synlig. Jeg tror gerne, ​​Sparta vil beholde ham, og at han gerne vil blive, siger han og tilføjer:

– Men fra mit synspunkt er Kuchtas situation også lidt mærkelig. Han var tredjeangriber i starten af ​​sæsonen, Sparta lod ham gladeligt gå, men for fire måneder siden vendte han jo tilbage og blev straks førsteangriber igen. Det viser, at Sparta bare ikke lavede gode transfers i løbet af sommeren. De købte Albion Rrahmani for fire millioner euro, enorme penge, men nu sidder han på bænken og får næsten ikke et par minutter på banen. Mange indkøb i sommer har bare ikke slået til.

Sparta Prags sportschef har også tidligere luftet muligheden for at købe Jan Kuchta – læs mere her.

Mange flere muligheder nu

Da Jan Kuchta i januar blev lejet tilbage til Sparta Prag, var der kun få muligheder åbne for angriberen, da han også havde spillet kampe for Sparta i begyndelsen af sæsonen og dermed var spærret for at spille for andre klubber i 2024/25-sæsonen end FC Midtjylland og Sparta Prag. 

Den eneste anden mulighed for Kuchta på det tidspunkt havde været en liga, der følger kalenderåret, som USA’s og ligaer i Skandinavien og enkelte andre steder.

Til sommer vil Kuchta til gengæld have mulighed for at skifte hvilket som helst sted hen i verden. Men Sparta Prag har altså et trumfkort i deres købsoption. 

I foråret har Jan Kuchta scoret syv mål for Sparta Prag. I FC Midtjylland fik han blot netmaskerne til at blafre to gange i 16 kampe i efteråret. 





Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Manchester United jagter Liverpool-profil

I svime over Højlund

Samler informationer om FCK’er

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Medie peger på FC København



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Trods krise: Freder Superliga-træner

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Vild udtalelse om Nathan Trott



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Han skal jo være Brøndby-mand

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Brøndby henter stort målmandstalent

– Det er absolut bekymrende!

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

José Mourinho klarmelder dansker

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Forlænger med stortalent

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Benfica – Real Madrid

Celtic – Stuttgart

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Boilesen peger på FC København

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule