Sæsonen nærmer sig sin afslutning, og det betyder, at et nyt og spændende transfervindue står for døren.
En af dem, der står med en uvis fremtid, er den FC Midtjylland-ejede angriber Jan Kuchta.
28-årige Jan Kuchta kom til “ulvene” i sommer fra Sparta Prag, men slog aldrig til i et skuffende efterår, før han blev sendt tilbage til den tjekkiske topklub i januar på en lejeaftale, der indeholder en købsoption.
Nu kan Tipsbladet afsløre, hvad den købsoption lyder på.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er den nemlig på tre millioner euro – svarende til 22,5 millioner danske kroner – og dertil vil FC Midtjylland også være sikret procenter af et eventuelt videresalg, hvis Sparta Prag udnytter købsoptionen. Der vil også kunne falde bonusbetalinger af derudover.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Det er imidlertid værd at nævne, at Sparta Prag ikke er forpligtet til at benytte sig af købsoptionen, og klubberne kan selvsagt godt forhandle sig frem til en anden pakke.
I Sparta Prag har Jan Kuchta dog gjort det så godt, at det vil være overraskende, hvis klubben ikke forsøger at beholde angriberen.
Det fortæller journalist David Čermák fra mediet iDNES.
– Han er Friis’ førsteangriber, og han præsterer for det meste godt, men i nogle kampe er hans indflydelse ikke så synlig. Jeg tror gerne, Sparta vil beholde ham, og at han gerne vil blive, siger han og tilføjer:
– Men fra mit synspunkt er Kuchtas situation også lidt mærkelig. Han var tredjeangriber i starten af sæsonen, Sparta lod ham gladeligt gå, men for fire måneder siden vendte han jo tilbage og blev straks førsteangriber igen. Det viser, at Sparta bare ikke lavede gode transfers i løbet af sommeren. De købte Albion Rrahmani for fire millioner euro, enorme penge, men nu sidder han på bænken og får næsten ikke et par minutter på banen. Mange indkøb i sommer har bare ikke slået til.
Sparta Prags sportschef har også tidligere luftet muligheden for at købe Jan Kuchta – læs mere her.
Mange flere muligheder nu
Da Jan Kuchta i januar blev lejet tilbage til Sparta Prag, var der kun få muligheder åbne for angriberen, da han også havde spillet kampe for Sparta i begyndelsen af sæsonen og dermed var spærret for at spille for andre klubber i 2024/25-sæsonen end FC Midtjylland og Sparta Prag.
Den eneste anden mulighed for Kuchta på det tidspunkt havde været en liga, der følger kalenderåret, som USA’s og ligaer i Skandinavien og enkelte andre steder.
Til sommer vil Kuchta til gengæld have mulighed for at skifte hvilket som helst sted hen i verden. Men Sparta Prag har altså et trumfkort i deres købsoption.
I foråret har Jan Kuchta scoret syv mål for Sparta Prag. I FC Midtjylland fik han blot netmaskerne til at blafre to gange i 16 kampe i efteråret.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
NYHEDER
Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
BIZART
Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
TRANSFER