Kæmpe succes – kan sikre FCM stort millionbeløb

Tipsbladet kan afsløre Sparta Prags frikøbsklausul på Jan Kuchta.



Sæsonen nærmer sig sin afslutning, og det betyder, at et nyt og spændende transfervindue står for døren.

En af dem, der står med en uvis fremtid, er den FC Midtjylland-ejede angriber Jan Kuchta. 

28-årige Jan Kuchta kom til “ulvene” i sommer fra Sparta Prag, men slog aldrig til i et skuffende efterår, før han blev sendt tilbage til den tjekkiske topklub i januar på en lejeaftale, der indeholder en købsoption. 

Nu kan Tipsbladet afsløre, hvad den købsoption lyder på.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er den nemlig på tre millioner euro – svarende til 22,5 millioner danske kroner – og dertil vil FC Midtjylland også være sikret procenter af et eventuelt videresalg, hvis Sparta Prag udnytter købsoptionen. Der vil også kunne falde bonusbetalinger af derudover. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Det er imidlertid værd at nævne, at Sparta Prag ikke er forpligtet til at benytte sig af købsoptionen, og klubberne kan selvsagt godt forhandle sig frem til en anden pakke. 

I Sparta Prag har Jan Kuchta dog gjort det så godt, at det vil være overraskende, hvis klubben ikke forsøger at beholde angriberen. 

Det fortæller journalist David Čermák fra mediet iDNES.

– Han er Friis’ førsteangriber, og han præsterer for det meste godt, men i nogle kampe er hans indflydelse ikke så synlig. Jeg tror gerne, ​​Sparta vil beholde ham, og at han gerne vil blive, siger han og tilføjer:

– Men fra mit synspunkt er Kuchtas situation også lidt mærkelig. Han var tredjeangriber i starten af ​​sæsonen, Sparta lod ham gladeligt gå, men for fire måneder siden vendte han jo tilbage og blev straks førsteangriber igen. Det viser, at Sparta bare ikke lavede gode transfers i løbet af sommeren. De købte Albion Rrahmani for fire millioner euro, enorme penge, men nu sidder han på bænken og får næsten ikke et par minutter på banen. Mange indkøb i sommer har bare ikke slået til.

Sparta Prags sportschef har også tidligere luftet muligheden for at købe Jan Kuchta – læs mere her.

Mange flere muligheder nu

Da Jan Kuchta i januar blev lejet tilbage til Sparta Prag, var der kun få muligheder åbne for angriberen, da han også havde spillet kampe for Sparta i begyndelsen af sæsonen og dermed var spærret for at spille for andre klubber i 2024/25-sæsonen end FC Midtjylland og Sparta Prag. 

Den eneste anden mulighed for Kuchta på det tidspunkt havde været en liga, der følger kalenderåret, som USA’s og ligaer i Skandinavien og enkelte andre steder.

Til sommer vil Kuchta til gengæld have mulighed for at skifte hvilket som helst sted hen i verden. Men Sparta Prag har altså et trumfkort i deres købsoption. 

I foråret har Jan Kuchta scoret syv mål for Sparta Prag. I FC Midtjylland fik han blot netmaskerne til at blafre to gange i 16 kampe i efteråret. 





Chido Obi var ustyrlig




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Boilesen peger på FC København

‘Det var forfærdeligt at se på!’

FC Fredericia – AGF

OB – FC Midtjylland

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

For første gang siden 1999!

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Salah strålede for Liverpool

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Jagter Christian Nørgaard

‘Jeg skammer mig’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Præsenterer Thomas Franks afløser

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

FC København – FC Nordsjælland

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Stort Brøndby-boost

Neestrup må undvære profil igen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi