Kæmpe succes – kan sikre FCM stort millionbeløb

Tipsbladet kan afsløre Sparta Prags frikøbsklausul på Jan Kuchta.



Sæsonen nærmer sig sin afslutning, og det betyder, at et nyt og spændende transfervindue står for døren.

En af dem, der står med en uvis fremtid, er den FC Midtjylland-ejede angriber Jan Kuchta. 

28-årige Jan Kuchta kom til “ulvene” i sommer fra Sparta Prag, men slog aldrig til i et skuffende efterår, før han blev sendt tilbage til den tjekkiske topklub i januar på en lejeaftale, der indeholder en købsoption. 

Nu kan Tipsbladet afsløre, hvad den købsoption lyder på.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er den nemlig på tre millioner euro – svarende til 22,5 millioner danske kroner – og dertil vil FC Midtjylland også være sikret procenter af et eventuelt videresalg, hvis Sparta Prag udnytter købsoptionen. Der vil også kunne falde bonusbetalinger af derudover. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Det er imidlertid værd at nævne, at Sparta Prag ikke er forpligtet til at benytte sig af købsoptionen, og klubberne kan selvsagt godt forhandle sig frem til en anden pakke. 

I Sparta Prag har Jan Kuchta dog gjort det så godt, at det vil være overraskende, hvis klubben ikke forsøger at beholde angriberen. 

Det fortæller journalist David Čermák fra mediet iDNES.

– Han er Friis’ førsteangriber, og han præsterer for det meste godt, men i nogle kampe er hans indflydelse ikke så synlig. Jeg tror gerne, ​​Sparta vil beholde ham, og at han gerne vil blive, siger han og tilføjer:

– Men fra mit synspunkt er Kuchtas situation også lidt mærkelig. Han var tredjeangriber i starten af ​​sæsonen, Sparta lod ham gladeligt gå, men for fire måneder siden vendte han jo tilbage og blev straks førsteangriber igen. Det viser, at Sparta bare ikke lavede gode transfers i løbet af sommeren. De købte Albion Rrahmani for fire millioner euro, enorme penge, men nu sidder han på bænken og får næsten ikke et par minutter på banen. Mange indkøb i sommer har bare ikke slået til.

Sparta Prags sportschef har også tidligere luftet muligheden for at købe Jan Kuchta – læs mere her.

Mange flere muligheder nu

Da Jan Kuchta i januar blev lejet tilbage til Sparta Prag, var der kun få muligheder åbne for angriberen, da han også havde spillet kampe for Sparta i begyndelsen af sæsonen og dermed var spærret for at spille for andre klubber i 2024/25-sæsonen end FC Midtjylland og Sparta Prag. 

Den eneste anden mulighed for Kuchta på det tidspunkt havde været en liga, der følger kalenderåret, som USA’s og ligaer i Skandinavien og enkelte andre steder.

Til sommer vil Kuchta til gengæld have mulighed for at skifte hvilket som helst sted hen i verden. Men Sparta Prag har altså et trumfkort i deres købsoption. 

I foråret har Jan Kuchta scoret syv mål for Sparta Prag. I FC Midtjylland fik han blot netmaskerne til at blafre to gange i 16 kampe i efteråret. 



Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Har I tabt sutten, Brøndby?

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Rystet over kæmpe nedsmeltning

– Han vil være i store problemer

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Viborg-boss afviser norsk storklub

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Vanvittige scener i svensk skandalekamp

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Danske klubber vil have ham

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser