Kæmpe succes – kan sikre FCM stort millionbeløb

Tipsbladet kan afsløre Sparta Prags frikøbsklausul på Jan Kuchta.



Sæsonen nærmer sig sin afslutning, og det betyder, at et nyt og spændende transfervindue står for døren.

En af dem, der står med en uvis fremtid, er den FC Midtjylland-ejede angriber Jan Kuchta. 

28-årige Jan Kuchta kom til “ulvene” i sommer fra Sparta Prag, men slog aldrig til i et skuffende efterår, før han blev sendt tilbage til den tjekkiske topklub i januar på en lejeaftale, der indeholder en købsoption. 

Nu kan Tipsbladet afsløre, hvad den købsoption lyder på.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er den nemlig på tre millioner euro – svarende til 22,5 millioner danske kroner – og dertil vil FC Midtjylland også være sikret procenter af et eventuelt videresalg, hvis Sparta Prag udnytter købsoptionen. Der vil også kunne falde bonusbetalinger af derudover. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Det er imidlertid værd at nævne, at Sparta Prag ikke er forpligtet til at benytte sig af købsoptionen, og klubberne kan selvsagt godt forhandle sig frem til en anden pakke. 

I Sparta Prag har Jan Kuchta dog gjort det så godt, at det vil være overraskende, hvis klubben ikke forsøger at beholde angriberen. 

Det fortæller journalist David Čermák fra mediet iDNES.

– Han er Friis’ førsteangriber, og han præsterer for det meste godt, men i nogle kampe er hans indflydelse ikke så synlig. Jeg tror gerne, ​​Sparta vil beholde ham, og at han gerne vil blive, siger han og tilføjer:

– Men fra mit synspunkt er Kuchtas situation også lidt mærkelig. Han var tredjeangriber i starten af ​​sæsonen, Sparta lod ham gladeligt gå, men for fire måneder siden vendte han jo tilbage og blev straks førsteangriber igen. Det viser, at Sparta bare ikke lavede gode transfers i løbet af sommeren. De købte Albion Rrahmani for fire millioner euro, enorme penge, men nu sidder han på bænken og får næsten ikke et par minutter på banen. Mange indkøb i sommer har bare ikke slået til.

Sparta Prags sportschef har også tidligere luftet muligheden for at købe Jan Kuchta – læs mere her.

Mange flere muligheder nu

Da Jan Kuchta i januar blev lejet tilbage til Sparta Prag, var der kun få muligheder åbne for angriberen, da han også havde spillet kampe for Sparta i begyndelsen af sæsonen og dermed var spærret for at spille for andre klubber i 2024/25-sæsonen end FC Midtjylland og Sparta Prag. 

Den eneste anden mulighed for Kuchta på det tidspunkt havde været en liga, der følger kalenderåret, som USA’s og ligaer i Skandinavien og enkelte andre steder.

Til sommer vil Kuchta til gengæld have mulighed for at skifte hvilket som helst sted hen i verden. Men Sparta Prag har altså et trumfkort i deres købsoption. 

I foråret har Jan Kuchta scoret syv mål for Sparta Prag. I FC Midtjylland fik han blot netmaskerne til at blafre to gange i 16 kampe i efteråret. 





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

OB – FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

AGF-profil overvejer karrierestop

– Pinligt for rigtig mange at se

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

UEFA med ny stor FC København-straf

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Færdig i FC Midtjylland?

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Vejle får fredagstæv i Farum

Høgh hyldes af UEFA

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber

Yoram Zague sigtet i Danmark

Morten Olsen mindes Sepp Piontek