Kæmpe Superliga-transfer: ‘Det bliver utroligt’

I et interview med Tipsbladet fortæller Melker Widell om sin store transfer til Championship-klubben Swansea.



– Det var selvfølgelig en speciel uge. Det var nogle specielle dage med rejseaktivitet og stress, og frem og tilbage mellem klubberne, men nu hvor det hele er på plads og hvor jeg har haft lidt tid til at tænke over det, er jeg bare virkelig glad.

Det høje humør er tydeligt selv over en telefonforbindelse fra Marbella, da Tipsbladet taler med Melker Widell om svenskerens store skifte til Swansea, der betaler hele 25 millioner kroner for AaB-profilen, som dog er blevet udlejet tilbage til Superliga-klubben i forårssæsonen.

Den løsning er helt ideel, mener den 22-årige Widell, der har været en nøglespiller for AaB i denne sæson, hvor nordjyderne efter oprykningen skal have etableret sig i Superligaen igen.

– Det er endt godt, ikke bare for mig, men også for AaB. Selvfølgelig har jeg et øje på Swansea – jeg er interesseret i at følge med i, hvordan de gør det, og jeg kan ikke vente med at komme i gang derovre – men først skal jeg gøre arbejdet færdigt her, siger Melker Widell.

Interessen fra Swansea blev først meget konkret helt i slutningen af januar, fortæller AaB-profilen.

– Jeg var hjemme i vinterpausen, og jeg havde et møde med min agent, hvor han fortalte, at Swansea var interesseret. Med det samme, da han nævnte det, tænkte jeg: ‘Uh, det er en stor klub’. Alle kender Swansea, så selvfølgelig var jeg interesseret. Men derefter fokuserede jeg ikke så meget på det, fordi jeg vidste, at klubberne talte sammen og diskuterede frem og tilbage. Alle de signaler, jeg fik, gik på, at jeg skulle være her i hvert fald resten af sæsonen, og så måtte vi se på, hvad der skulle ske til sommer, fortæller Melker Widell og fortsætter:

– Jeg tænkte ikke så meget mere over det indtil dagen før vi skulle til Spanien (28. januar, red.), hvor jeg fik at vide, at de her arbejdede på den her aftale, hvor jeg skrev under med dem nu og derefter blev udlejet tilbage. Jeg tænkte, at det var en glimrende plan. Selvfølgelig var der stadig meget, der skulle på plads. Jeg talte med James (Gow, red.), og jeg kunne forstå, at klubben havde indgået en aftale med Swansea, og at det var op til mig.

– Derefter skulle jeg tale med Swansea om deres planer for mig, og det lød bare virkeligt godt. Det var alt sammen noget, jeg kunne se mig selv i. I sidste ende var det en ret nem beslutning at sige ja. Jeg tog til London for at gennemgå mit lægetjek og meget sent om aftenen var det hele underskrevet. Det var en dejlig følelse. 

Melker Widell i duel med Noah Nartey i efterårssæsonens sidste kamp (Foto: Alamy).

Plejede at lave Michu-jubelscene
Swansea var langt fra den eneste klub, der viste interesse, fortæller Melker Widell, der også havde andre bejlere både fra Skandinavien og udenfor. Så snart Championship-klubben meldte sig på banen, blev de dog straks AaB-profilens førsteprioritet. Melker Widell har nemlig haft en stor kærlighed til engelsk fodbold.

– Det er der, fodbold blev født. Haha, det er i hvert fald sådan, englænderne selv godt kan lide at sige det. Man har set Premier League siden man var barn, og atmosfæren på deres stadioner og deres kærlighed til sporten er utrolig. Premier League er selvfølgelig det største sted, man kan spille fodbold. Det bliver ikke meget bedre end det. I Championship er der mange klubber, som man kender fra deres tid i Premier League. Det bliver utroligt at opleve den kultur og deres kærlighed til fodbold, siger Melker Widell.

Superliga-profilen fulgte allerede sin kommende klub som barn, hvor Michael Laudrup stod i spidsen for et succesfuldt Swansea-hold.

– Jeg vil ikke sige, at jeg var Swansea-fan og at jeg så alle deres kampe, men da Michu havde sin sæson, hvor han gjorde det virkeligt godt, jeg tror det var i 2012/13-sæsonen, var hans jubelscene meget populær, ikke kun derovre, men også i Sverige. Så vi plejede at lave hans jubelscene, for den var virkelig god, syntes jeg, lyder det afslutningsvist fra Melker Widell.

Tipsbladet har også talt med Melker Widell om tiden i AaB, der har været en bragende succes for svenskeren, der i denne sæson har udviklet sig til at være en stor Superliga-profil.

Læs med på Tipsbladet fredag, hvor vi bringer anden del af interviewet med Melker Widell.





Alexander Zorniger chokerede i Farum


Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

Tadej vil gerne – holdet siger nej

Ni Tottenham-spillere ude mod FC København

– 255 millioner for dansker? Glem det!

Steve Cooper overrasker stort

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg

David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

I stort skænderi med Wolfsburg-spiller

‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen

Han er favorit til at afløse Arne Slot

Kæmper mod uret

Den røde alarm kommer til at bimle og bamle

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

Landstræner hylder formstærk FCK-profil

Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’

Jens Stage med ny mavepuster til Bo Henriksen

Slår fast: Han kommer til at koste

Scorer hvert 49. minut

‘Nogle gange er jeg fucking god’

Giver danskere karakter – Eriksen slagtes

Godt nyt om ‘AC’

Danske reserver løber Holland over ende

Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr

Patrick Vieira fyret

Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss

– Det er dovent

Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

– Der er langt endnu

Amerikaner er årets tennisoverraskelse

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Puha, Bo Henriksen! Kurs mod dystre rekorder

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

FC Barcelona vinder 3-1

Se her: Superliga-profil brækker sig på banen

Sønderjyske sikrer sejren i overtiden

Revser Vejle-spiller: Decideret tomhjernet

Silkeborg IF – Brøndby IF

Suveræn dansk sejr

Dansker med uheldig hovedrolle i Serie A

Sønderjyske – Vejle Boldklub

Her kan du se Silkeborg IF mod Brøndby IF