Kæmpe Superliga-transfer: ‘Det bliver utroligt’

I et interview med Tipsbladet fortæller Melker Widell om sin store transfer til Championship-klubben Swansea.



– Det var selvfølgelig en speciel uge. Det var nogle specielle dage med rejseaktivitet og stress, og frem og tilbage mellem klubberne, men nu hvor det hele er på plads og hvor jeg har haft lidt tid til at tænke over det, er jeg bare virkelig glad.

Det høje humør er tydeligt selv over en telefonforbindelse fra Marbella, da Tipsbladet taler med Melker Widell om svenskerens store skifte til Swansea, der betaler hele 25 millioner kroner for AaB-profilen, som dog er blevet udlejet tilbage til Superliga-klubben i forårssæsonen.

Den løsning er helt ideel, mener den 22-årige Widell, der har været en nøglespiller for AaB i denne sæson, hvor nordjyderne efter oprykningen skal have etableret sig i Superligaen igen.

– Det er endt godt, ikke bare for mig, men også for AaB. Selvfølgelig har jeg et øje på Swansea – jeg er interesseret i at følge med i, hvordan de gør det, og jeg kan ikke vente med at komme i gang derovre – men først skal jeg gøre arbejdet færdigt her, siger Melker Widell.

Interessen fra Swansea blev først meget konkret helt i slutningen af januar, fortæller AaB-profilen.

– Jeg var hjemme i vinterpausen, og jeg havde et møde med min agent, hvor han fortalte, at Swansea var interesseret. Med det samme, da han nævnte det, tænkte jeg: ‘Uh, det er en stor klub’. Alle kender Swansea, så selvfølgelig var jeg interesseret. Men derefter fokuserede jeg ikke så meget på det, fordi jeg vidste, at klubberne talte sammen og diskuterede frem og tilbage. Alle de signaler, jeg fik, gik på, at jeg skulle være her i hvert fald resten af sæsonen, og så måtte vi se på, hvad der skulle ske til sommer, fortæller Melker Widell og fortsætter:

– Jeg tænkte ikke så meget mere over det indtil dagen før vi skulle til Spanien (28. januar, red.), hvor jeg fik at vide, at de her arbejdede på den her aftale, hvor jeg skrev under med dem nu og derefter blev udlejet tilbage. Jeg tænkte, at det var en glimrende plan. Selvfølgelig var der stadig meget, der skulle på plads. Jeg talte med James (Gow, red.), og jeg kunne forstå, at klubben havde indgået en aftale med Swansea, og at det var op til mig.

– Derefter skulle jeg tale med Swansea om deres planer for mig, og det lød bare virkeligt godt. Det var alt sammen noget, jeg kunne se mig selv i. I sidste ende var det en ret nem beslutning at sige ja. Jeg tog til London for at gennemgå mit lægetjek og meget sent om aftenen var det hele underskrevet. Det var en dejlig følelse. 

Melker Widell i duel med Noah Nartey i efterårssæsonens sidste kamp (Foto: Alamy).

Plejede at lave Michu-jubelscene
Swansea var langt fra den eneste klub, der viste interesse, fortæller Melker Widell, der også havde andre bejlere både fra Skandinavien og udenfor. Så snart Championship-klubben meldte sig på banen, blev de dog straks AaB-profilens førsteprioritet. Melker Widell har nemlig haft en stor kærlighed til engelsk fodbold.

– Det er der, fodbold blev født. Haha, det er i hvert fald sådan, englænderne selv godt kan lide at sige det. Man har set Premier League siden man var barn, og atmosfæren på deres stadioner og deres kærlighed til sporten er utrolig. Premier League er selvfølgelig det største sted, man kan spille fodbold. Det bliver ikke meget bedre end det. I Championship er der mange klubber, som man kender fra deres tid i Premier League. Det bliver utroligt at opleve den kultur og deres kærlighed til fodbold, siger Melker Widell.

Superliga-profilen fulgte allerede sin kommende klub som barn, hvor Michael Laudrup stod i spidsen for et succesfuldt Swansea-hold.

– Jeg vil ikke sige, at jeg var Swansea-fan og at jeg så alle deres kampe, men da Michu havde sin sæson, hvor han gjorde det virkeligt godt, jeg tror det var i 2012/13-sæsonen, var hans jubelscene meget populær, ikke kun derovre, men også i Sverige. Så vi plejede at lave hans jubelscene, for den var virkelig god, syntes jeg, lyder det afslutningsvist fra Melker Widell.

Tipsbladet har også talt med Melker Widell om tiden i AaB, der har været en bragende succes for svenskeren, der i denne sæson har udviklet sig til at være en stor Superliga-profil.

Læs med på Tipsbladet fredag, hvor vi bringer anden del af interviewet med Melker Widell.





Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Ny assistenttræner på vej til AGF?

De er klar til at købe Mohamed Salah

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Nu trækkes der lod til VM 2026

Saver United-stjerne over

– Det har man nok aldrig set før

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

FC Fredericia – OB

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Jonas Wind er i København

Her kan du se VM-lodtrækningen

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

DBU giver fans fem års karantæne

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Griner af AaB-rygte

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Rigmand vild med FC København-aftale

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Stor derby-bøde til FC København

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

– Det var vanvittigt brutalt!

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat