Kæmpede for stor transfer: – Jeg var meget i tvivl

At hente Justin Lonwijk tilbage fra Dynamo Kijev var en topprioritet for Viborg FF denne sommer, men til det sidste var sportschef Mads Agesen usikker på, om handlen ville blive til noget.



VIBORG (Tipsbladet): Torsdag var Justin Lonwijk efter to år i udlandet tilbage i træningstøjet i Viborg FF oven på en landsholdspause, hvor hollænderen spillede to landskampe med Surinam.

Da Lonwijk sidst spillede i Superligaen, blev Viborg FF nummer fire i rækken, og hollænderen pinte og plagede modstanderne og skabte et væld af chancer til sit hold.

Nu er Lonwijk tilbage efter at have spillet for Dynamo Kijev, Anderlecht og Fortuna Sittard, og at transferen trak så længe ud var hverken sportschef Mads Agesen eller Justin Lonwijks valg.

– Det har virkelig været et maratonløb. Vi stod med en klub, der havde betalt os en transfer, og nu ville vi have spilleren tilbage på nogle vilkår, der for dem ikke var særligt favorable, siger Mads Agesen til Tipsbladet.

Dynamo Kijev spillede Champions League-kvalifikation mod Rangers FC og Red Bull Salzburg i Polen, men kampe i Ukraine var midtbanespilleren ikke klar på med en krig, der ikke stilner af men har budt på en række omfattende luftangreb på hovedstaden de seneste måneder.

– Så længe situationen er, som den er, skal han væk derfra, og det kunne vi jo hjælpe med. Men det har været en svær situation. Der gik dage, hvor vi ikke fik svar, fordi deres mobilnetværk og strømmen var nede.

– Det var vi naturligvis meget forstående over, men ærlig talt var der dage, hvor jeg var meget i tvivl om, om det nogensinde ville lykkes. Jeg blev spurgt af vores direktør og bestyrelse, hvor vi var henne, og det var svært at svare på. Men jeg troede på, det ville lykkes, fordi Justin havde haft så god en tid her og gerne ville det, siger Mads Agesen.

– De var glade for ham i Dynamo. Han var første indskifter for dem, han kom ind i deres Champions League-kampe, og de så ham som et aktiv. Og så var det besværligt, at vi ville gøre det på vores vilkår, og de syntes, han havde en højre værdi. Det måtte vi slås lidt om.

Justin Lonwijk gjorde comeback i kampen mod Sønderjyske 1. september og tog efterfølgende videre på landsholdstjeneste.

Tipsbladet og Viborg FF har samme ejer –





LIVE

LIVE: Riemer skamroser Nørgaard

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Det skal blive bedre, Isaksen!

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Stor profil glad for Brøndby

Ser I med, Brøndby?

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

‘Vil du være multimillionær?’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

‘Det er en gave for Danmark’

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Sendt hjem fra FC København-træning

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Her begynder næste sæson i Superligaen

Landstræner håber på Messi

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Spion? ‘Han kan høre dig’

– Det er et møghold!

Brøndby får stor bøde

– Hele holdet er trygge ved ham

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’