Kæmpede for stor transfer: – Jeg var meget i tvivl

At hente Justin Lonwijk tilbage fra Dynamo Kijev var en topprioritet for Viborg FF denne sommer, men til det sidste var sportschef Mads Agesen usikker på, om handlen ville blive til noget.



VIBORG (Tipsbladet): Torsdag var Justin Lonwijk efter to år i udlandet tilbage i træningstøjet i Viborg FF oven på en landsholdspause, hvor hollænderen spillede to landskampe med Surinam.

Da Lonwijk sidst spillede i Superligaen, blev Viborg FF nummer fire i rækken, og hollænderen pinte og plagede modstanderne og skabte et væld af chancer til sit hold.

Nu er Lonwijk tilbage efter at have spillet for Dynamo Kijev, Anderlecht og Fortuna Sittard, og at transferen trak så længe ud var hverken sportschef Mads Agesen eller Justin Lonwijks valg.

– Det har virkelig været et maratonløb. Vi stod med en klub, der havde betalt os en transfer, og nu ville vi have spilleren tilbage på nogle vilkår, der for dem ikke var særligt favorable, siger Mads Agesen til Tipsbladet.

Dynamo Kijev spillede Champions League-kvalifikation mod Rangers FC og Red Bull Salzburg i Polen, men kampe i Ukraine var midtbanespilleren ikke klar på med en krig, der ikke stilner af men har budt på en række omfattende luftangreb på hovedstaden de seneste måneder.

– Så længe situationen er, som den er, skal han væk derfra, og det kunne vi jo hjælpe med. Men det har været en svær situation. Der gik dage, hvor vi ikke fik svar, fordi deres mobilnetværk og strømmen var nede.

– Det var vi naturligvis meget forstående over, men ærlig talt var der dage, hvor jeg var meget i tvivl om, om det nogensinde ville lykkes. Jeg blev spurgt af vores direktør og bestyrelse, hvor vi var henne, og det var svært at svare på. Men jeg troede på, det ville lykkes, fordi Justin havde haft så god en tid her og gerne ville det, siger Mads Agesen.

– De var glade for ham i Dynamo. Han var første indskifter for dem, han kom ind i deres Champions League-kampe, og de så ham som et aktiv. Og så var det besværligt, at vi ville gøre det på vores vilkår, og de syntes, han havde en højre værdi. Det måtte vi slås lidt om.

Justin Lonwijk gjorde comeback i kampen mod Sønderjyske 1. september og tog efterfølgende videre på landsholdstjeneste.

Tipsbladet og Viborg FF har samme ejer –





Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå




LIVE

LIVE: Dansker sætter negativ rekord

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Laver aftale med Frederik Birk

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Brøndby IF – FC Midtjylland

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Flere ændringer kan være på vej i FC København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Silkeborg IF – OB



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Brøndby-fans sender åbent brev

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Cooper gav hård og ærlig besked

Sønderjyske – Viborg FF

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Barcelona klager til UEFA



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Arsenal snublede i guldkampen

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Tottenham under stregen

Mål i Milano

AGF snubler i guldkampen

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude