Kæmpede for stor transfer: – Jeg var meget i tvivl

At hente Justin Lonwijk tilbage fra Dynamo Kijev var en topprioritet for Viborg FF denne sommer, men til det sidste var sportschef Mads Agesen usikker på, om handlen ville blive til noget.



VIBORG (Tipsbladet): Torsdag var Justin Lonwijk efter to år i udlandet tilbage i træningstøjet i Viborg FF oven på en landsholdspause, hvor hollænderen spillede to landskampe med Surinam.

Da Lonwijk sidst spillede i Superligaen, blev Viborg FF nummer fire i rækken, og hollænderen pinte og plagede modstanderne og skabte et væld af chancer til sit hold.

Nu er Lonwijk tilbage efter at have spillet for Dynamo Kijev, Anderlecht og Fortuna Sittard, og at transferen trak så længe ud var hverken sportschef Mads Agesen eller Justin Lonwijks valg.

– Det har virkelig været et maratonløb. Vi stod med en klub, der havde betalt os en transfer, og nu ville vi have spilleren tilbage på nogle vilkår, der for dem ikke var særligt favorable, siger Mads Agesen til Tipsbladet.

Dynamo Kijev spillede Champions League-kvalifikation mod Rangers FC og Red Bull Salzburg i Polen, men kampe i Ukraine var midtbanespilleren ikke klar på med en krig, der ikke stilner af men har budt på en række omfattende luftangreb på hovedstaden de seneste måneder.

– Så længe situationen er, som den er, skal han væk derfra, og det kunne vi jo hjælpe med. Men det har været en svær situation. Der gik dage, hvor vi ikke fik svar, fordi deres mobilnetværk og strømmen var nede.

– Det var vi naturligvis meget forstående over, men ærlig talt var der dage, hvor jeg var meget i tvivl om, om det nogensinde ville lykkes. Jeg blev spurgt af vores direktør og bestyrelse, hvor vi var henne, og det var svært at svare på. Men jeg troede på, det ville lykkes, fordi Justin havde haft så god en tid her og gerne ville det, siger Mads Agesen.

– De var glade for ham i Dynamo. Han var første indskifter for dem, han kom ind i deres Champions League-kampe, og de så ham som et aktiv. Og så var det besværligt, at vi ville gøre det på vores vilkår, og de syntes, han havde en højre værdi. Det måtte vi slås lidt om.

Justin Lonwijk gjorde comeback i kampen mod Sønderjyske 1. september og tog efterfølgende videre på landsholdstjeneste.

Tipsbladet og Viborg FF har samme ejer –







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Viborg FF – OB

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Her er VM-turneringens hold



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Svensson giver status på Huescas

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’

Sønderjyske – FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Fin lodtrækning for FCK

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Afsløring: FC København sælger Achouri



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Han er VM’s bedste spiller

FC København kan miste endnu en stjerne

Tullberg bekræfter FCM-skifte