Kæmpede for stor transfer: – Jeg var meget i tvivl

At hente Justin Lonwijk tilbage fra Dynamo Kijev var en topprioritet for Viborg FF denne sommer, men til det sidste var sportschef Mads Agesen usikker på, om handlen ville blive til noget.



VIBORG (Tipsbladet): Torsdag var Justin Lonwijk efter to år i udlandet tilbage i træningstøjet i Viborg FF oven på en landsholdspause, hvor hollænderen spillede to landskampe med Surinam.

Da Lonwijk sidst spillede i Superligaen, blev Viborg FF nummer fire i rækken, og hollænderen pinte og plagede modstanderne og skabte et væld af chancer til sit hold.

Nu er Lonwijk tilbage efter at have spillet for Dynamo Kijev, Anderlecht og Fortuna Sittard, og at transferen trak så længe ud var hverken sportschef Mads Agesen eller Justin Lonwijks valg.

– Det har virkelig været et maratonløb. Vi stod med en klub, der havde betalt os en transfer, og nu ville vi have spilleren tilbage på nogle vilkår, der for dem ikke var særligt favorable, siger Mads Agesen til Tipsbladet.

Dynamo Kijev spillede Champions League-kvalifikation mod Rangers FC og Red Bull Salzburg i Polen, men kampe i Ukraine var midtbanespilleren ikke klar på med en krig, der ikke stilner af men har budt på en række omfattende luftangreb på hovedstaden de seneste måneder.

– Så længe situationen er, som den er, skal han væk derfra, og det kunne vi jo hjælpe med. Men det har været en svær situation. Der gik dage, hvor vi ikke fik svar, fordi deres mobilnetværk og strømmen var nede.

– Det var vi naturligvis meget forstående over, men ærlig talt var der dage, hvor jeg var meget i tvivl om, om det nogensinde ville lykkes. Jeg blev spurgt af vores direktør og bestyrelse, hvor vi var henne, og det var svært at svare på. Men jeg troede på, det ville lykkes, fordi Justin havde haft så god en tid her og gerne ville det, siger Mads Agesen.

– De var glade for ham i Dynamo. Han var første indskifter for dem, han kom ind i deres Champions League-kampe, og de så ham som et aktiv. Og så var det besværligt, at vi ville gøre det på vores vilkår, og de syntes, han havde en højre værdi. Det måtte vi slås lidt om.

Justin Lonwijk gjorde comeback i kampen mod Sønderjyske 1. september og tog efterfølgende videre på landsholdstjeneste.

Tipsbladet og Viborg FF har samme ejer –



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Peter Schmeichel taget på sengen

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Raser over Rasmus Højlund-episode

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Dansk bomber med vildt mål i England

Mareridt for FC Augsburg

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Arsenal ansætter dansk toptræner

Går langt ned i løn

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Bach Bak i svime over Uhre

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Neestrup reagerer på brudt aftale

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Storklub vil have Filip Jörgensen

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Rangers rundbarberer Dons igen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke