Kæmpede for stor transfer: – Jeg var meget i tvivl

At hente Justin Lonwijk tilbage fra Dynamo Kijev var en topprioritet for Viborg FF denne sommer, men til det sidste var sportschef Mads Agesen usikker på, om handlen ville blive til noget.



VIBORG (Tipsbladet): Torsdag var Justin Lonwijk efter to år i udlandet tilbage i træningstøjet i Viborg FF oven på en landsholdspause, hvor hollænderen spillede to landskampe med Surinam.

Da Lonwijk sidst spillede i Superligaen, blev Viborg FF nummer fire i rækken, og hollænderen pinte og plagede modstanderne og skabte et væld af chancer til sit hold.

Nu er Lonwijk tilbage efter at have spillet for Dynamo Kijev, Anderlecht og Fortuna Sittard, og at transferen trak så længe ud var hverken sportschef Mads Agesen eller Justin Lonwijks valg.

– Det har virkelig været et maratonløb. Vi stod med en klub, der havde betalt os en transfer, og nu ville vi have spilleren tilbage på nogle vilkår, der for dem ikke var særligt favorable, siger Mads Agesen til Tipsbladet.

Dynamo Kijev spillede Champions League-kvalifikation mod Rangers FC og Red Bull Salzburg i Polen, men kampe i Ukraine var midtbanespilleren ikke klar på med en krig, der ikke stilner af men har budt på en række omfattende luftangreb på hovedstaden de seneste måneder.

– Så længe situationen er, som den er, skal han væk derfra, og det kunne vi jo hjælpe med. Men det har været en svær situation. Der gik dage, hvor vi ikke fik svar, fordi deres mobilnetværk og strømmen var nede.

– Det var vi naturligvis meget forstående over, men ærlig talt var der dage, hvor jeg var meget i tvivl om, om det nogensinde ville lykkes. Jeg blev spurgt af vores direktør og bestyrelse, hvor vi var henne, og det var svært at svare på. Men jeg troede på, det ville lykkes, fordi Justin havde haft så god en tid her og gerne ville det, siger Mads Agesen.

– De var glade for ham i Dynamo. Han var første indskifter for dem, han kom ind i deres Champions League-kampe, og de så ham som et aktiv. Og så var det besværligt, at vi ville gøre det på vores vilkår, og de syntes, han havde en højre værdi. Det måtte vi slås lidt om.

Justin Lonwijk gjorde comeback i kampen mod Sønderjyske 1. september og tog efterfølgende videre på landsholdstjeneste.

Tipsbladet og Viborg FF har samme ejer –





‘Det var forfærdeligt at se på!’




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Jagter Christian Nørgaard

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

– Enten FCK eller også stopper han?

Præsenterer Thomas Franks afløser

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Stort Brøndby-boost

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

FC København – FC Nordsjælland

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Uafgjort i italiensk derby

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Neestrup må undvære profil igen

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Danmark indleder med et brag mod Norge

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål