Kæmpede for stor transfer: – Jeg var meget i tvivl

At hente Justin Lonwijk tilbage fra Dynamo Kijev var en topprioritet for Viborg FF denne sommer, men til det sidste var sportschef Mads Agesen usikker på, om handlen ville blive til noget.



VIBORG (Tipsbladet): Torsdag var Justin Lonwijk efter to år i udlandet tilbage i træningstøjet i Viborg FF oven på en landsholdspause, hvor hollænderen spillede to landskampe med Surinam.

Da Lonwijk sidst spillede i Superligaen, blev Viborg FF nummer fire i rækken, og hollænderen pinte og plagede modstanderne og skabte et væld af chancer til sit hold.

Nu er Lonwijk tilbage efter at have spillet for Dynamo Kijev, Anderlecht og Fortuna Sittard, og at transferen trak så længe ud var hverken sportschef Mads Agesen eller Justin Lonwijks valg.

– Det har virkelig været et maratonløb. Vi stod med en klub, der havde betalt os en transfer, og nu ville vi have spilleren tilbage på nogle vilkår, der for dem ikke var særligt favorable, siger Mads Agesen til Tipsbladet.

Dynamo Kijev spillede Champions League-kvalifikation mod Rangers FC og Red Bull Salzburg i Polen, men kampe i Ukraine var midtbanespilleren ikke klar på med en krig, der ikke stilner af men har budt på en række omfattende luftangreb på hovedstaden de seneste måneder.

– Så længe situationen er, som den er, skal han væk derfra, og det kunne vi jo hjælpe med. Men det har været en svær situation. Der gik dage, hvor vi ikke fik svar, fordi deres mobilnetværk og strømmen var nede.

– Det var vi naturligvis meget forstående over, men ærlig talt var der dage, hvor jeg var meget i tvivl om, om det nogensinde ville lykkes. Jeg blev spurgt af vores direktør og bestyrelse, hvor vi var henne, og det var svært at svare på. Men jeg troede på, det ville lykkes, fordi Justin havde haft så god en tid her og gerne ville det, siger Mads Agesen.

– De var glade for ham i Dynamo. Han var første indskifter for dem, han kom ind i deres Champions League-kampe, og de så ham som et aktiv. Og så var det besværligt, at vi ville gøre det på vores vilkår, og de syntes, han havde en højre værdi. Det måtte vi slås lidt om.

Justin Lonwijk gjorde comeback i kampen mod Sønderjyske 1. september og tog efterfølgende videre på landsholdstjeneste.

Tipsbladet og Viborg FF har samme ejer –





Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd


‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

I dialog med Brøndby

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Set i København – de leder efter ny sportschef

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Helt vild med Oscar Schwartau

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

En kæmpe sejr

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

‘Har lukket munden på kritikerne’

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

De er 2025-mestre i Superligaen

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!