William Clem har taget nogle voldsomme skridt i sin karriere i denne sæson.
For otte måneder siden havde han stadig ikke spillet en kamp for FC Københavns førstehold, men siden da er det gået hurtigt for den 18-årige William Clem, der debuterede i pokalopgøret mod Hobro den 19. oktober.
Seks dage senere valgte Jacob Neestrup at smide William Clem i startopstillingen til den afgørende Champions League-udekamp mod Sevilla, og teenageren er allerede nu oppe på 25 førsteholdskampe, heraf 19 fra start.
Clems eksplosive udvikling er da heller ikke gået ubemærket hen ude i Europa, hvor en række klubber følger den unge FC København-profil. Fanmediet MilanPress skrev tidligere på ugen, at AC Milan følger William Clem tæt, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.
Sidste sæsons italienske mestre har været på plads til flere FC København-kampe i denne sæson, både i Champions League og Superligaen, hvor man har set William Clem i aktion.
AC Milan-cheftræner Stefano Pioli er glad for William Clems spillestil, og også teknisk direktør Paolo Maldini synes godt om den unge dansker.
AC Milan har aktuelt et problem på den centrale midtbane, hvor algierske Ismaël Bennacer er blevet ramt af en alvorlig knæskade. Det vurderes dog ikke specielt sandsynligt, at AC Milan vil gå efter William Clem allerede denne sommer.
Det er ikke første gang, at AC Milan retter blikket mod Superligaen, idet Milano-klubben sidste år jagtede den daværende FC Midtjylland-profil Raphael Onyedika, der i stedet endte i Club Brugge.
Netop Club Brugge blev tilbage i januar sat i forbindelse med William Clem, da bold.dk kunne afsløre, at den belgiske storklub følger FC København-kometen tæt.
LIVE
LIVE: Danske klubber jagtede ny OB-spiller
Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Færdig i Real Madrid
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
10. gang i træk
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER