William Clem har taget nogle voldsomme skridt i sin karriere i denne sæson.
For otte måneder siden havde han stadig ikke spillet en kamp for FC Københavns førstehold, men siden da er det gået hurtigt for den 18-årige William Clem, der debuterede i pokalopgøret mod Hobro den 19. oktober.
Seks dage senere valgte Jacob Neestrup at smide William Clem i startopstillingen til den afgørende Champions League-udekamp mod Sevilla, og teenageren er allerede nu oppe på 25 førsteholdskampe, heraf 19 fra start.
Clems eksplosive udvikling er da heller ikke gået ubemærket hen ude i Europa, hvor en række klubber følger den unge FC København-profil. Fanmediet MilanPress skrev tidligere på ugen, at AC Milan følger William Clem tæt, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.
Sidste sæsons italienske mestre har været på plads til flere FC København-kampe i denne sæson, både i Champions League og Superligaen, hvor man har set William Clem i aktion.
AC Milan-cheftræner Stefano Pioli er glad for William Clems spillestil, og også teknisk direktør Paolo Maldini synes godt om den unge dansker.
AC Milan har aktuelt et problem på den centrale midtbane, hvor algierske Ismaël Bennacer er blevet ramt af en alvorlig knæskade. Det vurderes dog ikke specielt sandsynligt, at AC Milan vil gå efter William Clem allerede denne sommer.
Det er ikke første gang, at AC Milan retter blikket mod Superligaen, idet Milano-klubben sidste år jagtede den daværende FC Midtjylland-profil Raphael Onyedika, der i stedet endte i Club Brugge.
Netop Club Brugge blev tilbage i januar sat i forbindelse med William Clem, da bold.dk kunne afsløre, at den belgiske storklub følger FC København-kometen tæt.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet