Kæmpeklub holder skarpt øje med FCK-komet

Champions League-semifinalisterne følger den 18-årige FC København-profil tæt.



William Clem har taget nogle voldsomme skridt i sin karriere i denne sæson. 

For otte måneder siden havde han stadig ikke spillet en kamp for FC Københavns førstehold, men siden da er det gået hurtigt for den 18-årige William Clem, der debuterede i pokalopgøret mod Hobro den 19. oktober. 

Seks dage senere valgte Jacob Neestrup at smide William Clem i startopstillingen til den afgørende Champions League-udekamp mod Sevilla, og teenageren er allerede nu oppe på 25 førsteholdskampe, heraf 19 fra start. 

Clems eksplosive udvikling er da heller ikke gået ubemærket hen ude i Europa, hvor en række klubber følger den unge FC København-profil. Fanmediet MilanPress skrev tidligere på ugen, at AC Milan følger William Clem tæt, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger. 

Sidste sæsons italienske mestre har været på plads til flere FC København-kampe i denne sæson, både i Champions League og Superligaen, hvor man har set William Clem i aktion. 

AC Milan-cheftræner Stefano Pioli er glad for William Clems spillestil, og også teknisk direktør Paolo Maldini synes godt om den unge dansker. 

AC Milan har aktuelt et problem på den centrale midtbane, hvor algierske Ismaël Bennacer er blevet ramt af en alvorlig knæskade. Det vurderes dog ikke specielt sandsynligt, at AC Milan vil gå efter William Clem allerede denne sommer. 

Det er ikke første gang, at AC Milan retter blikket mod Superligaen, idet Milano-klubben sidste år jagtede den daværende FC Midtjylland-profil Raphael Onyedika, der i stedet endte i Club Brugge. 

Netop Club Brugge blev tilbage i januar sat i forbindelse med William Clem, da bold.dk kunne afsløre, at den belgiske storklub følger FC København-kometen tæt. 





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Skotland kan overraske Marokko

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Viaplay med stor AGF-nyhed

Jonas Lössl stopper karrieren



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Zanka ville spille gratis for FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Tæt på at købe FC København-spiller

Skotland – Marokko

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub

Jagter FC Barcelona-stjerne

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

England sprudlede i underholdende målfest



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige