Kæmpeklub holder skarpt øje med FCK-komet

Champions League-semifinalisterne følger den 18-årige FC København-profil tæt.



William Clem har taget nogle voldsomme skridt i sin karriere i denne sæson. 

For otte måneder siden havde han stadig ikke spillet en kamp for FC Københavns førstehold, men siden da er det gået hurtigt for den 18-årige William Clem, der debuterede i pokalopgøret mod Hobro den 19. oktober. 

Seks dage senere valgte Jacob Neestrup at smide William Clem i startopstillingen til den afgørende Champions League-udekamp mod Sevilla, og teenageren er allerede nu oppe på 25 førsteholdskampe, heraf 19 fra start. 

Clems eksplosive udvikling er da heller ikke gået ubemærket hen ude i Europa, hvor en række klubber følger den unge FC København-profil. Fanmediet MilanPress skrev tidligere på ugen, at AC Milan følger William Clem tæt, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger. 

Sidste sæsons italienske mestre har været på plads til flere FC København-kampe i denne sæson, både i Champions League og Superligaen, hvor man har set William Clem i aktion. 

AC Milan-cheftræner Stefano Pioli er glad for William Clems spillestil, og også teknisk direktør Paolo Maldini synes godt om den unge dansker. 

AC Milan har aktuelt et problem på den centrale midtbane, hvor algierske Ismaël Bennacer er blevet ramt af en alvorlig knæskade. Det vurderes dog ikke specielt sandsynligt, at AC Milan vil gå efter William Clem allerede denne sommer. 

Det er ikke første gang, at AC Milan retter blikket mod Superligaen, idet Milano-klubben sidste år jagtede den daværende FC Midtjylland-profil Raphael Onyedika, der i stedet endte i Club Brugge. 

Netop Club Brugge blev tilbage i januar sat i forbindelse med William Clem, da bold.dk kunne afsløre, at den belgiske storklub følger FC København-kometen tæt. 





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby IF – FC Nordsjælland

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Tottenham jagter choktransfer

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Delaney afslører dialog

Raser over Brian Riemer-interview

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Chelsea – Nottingham Forest