Der har været gang i svingdøren hos Randers FC, hvor man har sagt farvel til Simon Piesinger, Vito Hammershøy-Mistrati og Vincent Onovo.
Tosin Kehinde skal også skydes afsted denne sommer, og så er der angiveligt rift om Stephen Odey. Det kunne allnigeriasoccer.net fortælle for ganske nyligt. Kronjyderne kunne heller ikke afvise den påståede interesse fra de skotske rivaler.
– De [Rangers og Celtic, red.] er i hvert fald ikke så konkrete, at jeg har et tilbud på bordet derfra, sagde sportsdirektør i Randers FC Søren Pedersen dengang til bold.dk.
Siden har der været stille omkring Stephen Odey og hans skotske flirt. Rangers er også sat i forbindelse med en kroatisk angriber, som FC København også skulle være lune på, men skotterne har allerede sendt et bud afsted ifølge Vital Rangers.
Det tyder i hvert fald på, at Rangers er på angriberjagt, og ender det med at blive Stephen Odey, som de henter for næsen af deres rivaler, så vil det være en stor sejr, siger den tidligere Sky Sports journalist Peter O’Rourke til GiveMeSport.
– Det vil altid falde i god jord hos fansene, tror jeg, hvis Rangers er i stand til at slå Celtic i kampen om et fælles transfermål.
– De har åbenlyst gjort deres hjemmearbejde på spilleren, og det ser ud til, at både Rangers og Celtic er interesseret i ham.
Det er ikke kun på transferfronten, at de to skotske storklubber er i kamp. 107 ud af 126 skotske mesterskaber er fordelt mellem Celtic og Rangers, og her vil en mulig tilgang af Odey give Rangers en fordel.
– Jeg tror, at hvis Rangers vinder kampen om ham, så giver det dem et løft forud for den nye sæson, siger Peter O’Rourke.
Stephen Odey, 24 år, har været i Randers FC siden sidste sommer, hvor han kom til på en lejeaftale. Den er siden blevet vekslet til en permanent en af slagsen. Det er blevet til 13 mål i denne sæson for nigerianeren.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Iran kommer med krav før VM
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
OPTAKT
