BRØNDBY (Tipsbladet): Clement Bischoff har været en af februars hovedpersoner i den danske Superliga.
Brøndby-kometen var meget tæt på at lande et kæmpe sommerskifte til Brighton & Hove Albion i Premier League, som Tipsbladet kunne afsløre, men siden kollapsede skiftet. Bischoff-lejren og og Brighton kunne i sidste ende ikke blive enige.
Et kæmpe skifte til udlandet, der har været en drøm for den unge komet, kollapsede, og den har været hård at sluge for den 19-årige kantspiller.
Det fortæller Clement Bischoff til Tipsbladet og den fremmødte presse efter torsdagens træning i Brøndby IF.
– Jeg kan ikke sige så meget udover, at det ikke skete, og at jeg er videre. Men det var nogle hårde dage, og noget, jeg tænkte meget over. Nu glæder jeg mig til at spille igen og komme videre, fortæller Brøndby-profilen.
Har du lagt det bag dig?
– Ja, det synes jeg. Jeg har en plan, og jeg arbejder hver dag for at få det her skifte til udlandet. Det her var en rigtig god mulighed for mig, men det er, hvad det er. Hvis jeg fortsætter med at gøre det rigtigt, ved jeg, at muligheden nok skal komme igen.
Blev du skuffet?
– Ja i momentet bliver jeg skuffet, og i de første dage var den hård. Men man får ikke noget ud af at grave sig selv ned.
Tipsbladet har som nævnt kunnet fortælle, at Bischoff-lejren og Brighton i sidste ende ikke kunne blive enige, men hovedpersonen selv ønsker ikke at komme nærmere ind på detaljerne.
– Det er svært for mig at sige, for jeg kan ikke komme ind på detaljerne. Der er meget i de der pre-agreements (aftaler om en fremtidig transfer, red.), som er lidt mere komplicerede, og parterne kunne ikke blive enige til sidst. Sådan er det, fortæller han.

Brøndby-forlængelse?
Nu er spørgsmålet så, hvad der skal ske med den 19-årige komet.
Til sommer vil han kun have et år tilbage af kontrakten på Vestegnen, så enten skal Brøndby sælge til sommer for ikke at risikere at miste ham gratis. Ellers skal kontrakten forlænges.
Selv holder hovedpersonen alle muligheder åbne.
– Vi (fodbolddirektør Benjamin Schmedes og Bischoff-lejren, red.) har aftalt, at vi har ro på, men det er noget, der skal snakkes om. Jeg følte, at det her var det rette for mig, fordi der var en god plan, og fordi Brighton er gode med unge spillere, men det er helt sikkert en mulighed at forlænge eller skifte til sommer.
– Jeg lukker ingen muligheder, men det er noget, vi skal tænke i, siger Bischoff.
Kort efter skiftet kollapsede kunne Frederik Birk fortælle, at Clement Bischoff var kommet flyvende tilbage og havde afgjort en testkamp i træningen.
– Det er tit sådan, at jeg reagerer. Jeg er sulten og vil få ærgerrigheden ud på banen, og nu glæder jeg mig til kamp. Da jeg fik at vide, at det ikke skulle ske, ville jeg bare på træningsbanen, siger kantspilleren, der glæder sig til at kunne spille forårets første officielle kamp mandag mod Lyngby:
– Det er dejligt. Det har været en super lang opstart, og jeg har virkelig savnet at spille. Jeg glæder mig helt vildt.
I forårets første to kampe har han været karantæneramt.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Av, FCK! Her er de værst af alle
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Riemer melder stjerne klar
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Hvem holder partilederne med i fodbold?
Klar besked til danske debutanter
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie