BRØNDBY (Tipsbladet): Clement Bischoff har været en af februars hovedpersoner i den danske Superliga.
Brøndby-kometen var meget tæt på at lande et kæmpe sommerskifte til Brighton & Hove Albion i Premier League, som Tipsbladet kunne afsløre, men siden kollapsede skiftet. Bischoff-lejren og og Brighton kunne i sidste ende ikke blive enige.
Et kæmpe skifte til udlandet, der har været en drøm for den unge komet, kollapsede, og den har været hård at sluge for den 19-årige kantspiller.
Det fortæller Clement Bischoff til Tipsbladet og den fremmødte presse efter torsdagens træning i Brøndby IF.
– Jeg kan ikke sige så meget udover, at det ikke skete, og at jeg er videre. Men det var nogle hårde dage, og noget, jeg tænkte meget over. Nu glæder jeg mig til at spille igen og komme videre, fortæller Brøndby-profilen.
Har du lagt det bag dig?
– Ja, det synes jeg. Jeg har en plan, og jeg arbejder hver dag for at få det her skifte til udlandet. Det her var en rigtig god mulighed for mig, men det er, hvad det er. Hvis jeg fortsætter med at gøre det rigtigt, ved jeg, at muligheden nok skal komme igen.
Blev du skuffet?
– Ja i momentet bliver jeg skuffet, og i de første dage var den hård. Men man får ikke noget ud af at grave sig selv ned.
Tipsbladet har som nævnt kunnet fortælle, at Bischoff-lejren og Brighton i sidste ende ikke kunne blive enige, men hovedpersonen selv ønsker ikke at komme nærmere ind på detaljerne.
– Det er svært for mig at sige, for jeg kan ikke komme ind på detaljerne. Der er meget i de der pre-agreements (aftaler om en fremtidig transfer, red.), som er lidt mere komplicerede, og parterne kunne ikke blive enige til sidst. Sådan er det, fortæller han.

Brøndby-forlængelse?
Nu er spørgsmålet så, hvad der skal ske med den 19-årige komet.
Til sommer vil han kun have et år tilbage af kontrakten på Vestegnen, så enten skal Brøndby sælge til sommer for ikke at risikere at miste ham gratis. Ellers skal kontrakten forlænges.
Selv holder hovedpersonen alle muligheder åbne.
– Vi (fodbolddirektør Benjamin Schmedes og Bischoff-lejren, red.) har aftalt, at vi har ro på, men det er noget, der skal snakkes om. Jeg følte, at det her var det rette for mig, fordi der var en god plan, og fordi Brighton er gode med unge spillere, men det er helt sikkert en mulighed at forlænge eller skifte til sommer.
– Jeg lukker ingen muligheder, men det er noget, vi skal tænke i, siger Bischoff.
Kort efter skiftet kollapsede kunne Frederik Birk fortælle, at Clement Bischoff var kommet flyvende tilbage og havde afgjort en testkamp i træningen.
– Det er tit sådan, at jeg reagerer. Jeg er sulten og vil få ærgerrigheden ud på banen, og nu glæder jeg mig til kamp. Da jeg fik at vide, at det ikke skulle ske, ville jeg bare på træningsbanen, siger kantspilleren, der glæder sig til at kunne spille forårets første officielle kamp mandag mod Lyngby:
– Det er dejligt. Det har været en super lang opstart, og jeg har virkelig savnet at spille. Jeg glæder mig helt vildt.
I forårets første to kampe har han været karantæneramt.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
Fortryder FC Barcelona-transfer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
Jess Thorup indlagt
LIVE: Superligaen sluttede med stort drama
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Osula sender West Ham tæt på nedrykning