Kalder Brøndby for Danmarks tredjebedste trup

Brøndby IF bør sigte mod at komme i top tre, for klubben har efter Peter Sørensens vurdering den tredjebedste trup i Danmark.



De ligger aktuelt nummer fem, men når sæsonen er forbi til sommer, bør Brøndby IF være at finde i top tre.

Sådan lyder vurderingen fra Peter Sørensen, der til Viaplay forklarer, at han mener, at Brøndby IF har den tredjebedste trup i Danmark.

FC København fører Superligaen foran FC Midtjylland, og de to klubber er også førende i forhold til spillerbudget, men Peter Sørensen peger på, at Brøndby i foråret bør kunne gå forbi både Randers FC og AGF, som aktuelt er henholdsvis tre og et enkelt point foran Brøndby IF.

– De har en stærk trup, og den har fået ny energi og liv med en sprød og selvtillidsfuld træner samt nogle spillere, der viste deres niveau i den sidste kamp mod AGF i den anden kvartfinale i pokalturneringen. De var gode og betydeligt bedre end AGF.

– Er det det niveau, de leverer på her i løbet af foråret – og hvorfor skulle det ikke være det, hvor Frederik Birk har haft mere tid til at implementere sine ideer? Kan de fastholde den aggressivitet og energi, de viste, så ved vi, at hver enkelt spiller har et meget højt niveau, og så er det efter min mening den tredjebedste trup i Danmark.

– De har ikke et skræmmende restprogram – de spiller fem kampe, inden de kommer i top seks, og det gør de med stor sikkerhed. Derfra skal de overhale AGF (og Randers, red.), det så ud til i deres indbyrdes opgør senest, at der også var mulighed for, siger Peter Sørensen til Viaplay.

Brøndby IF indleder foråret med en hjemmekamp mod Viborg FF.

Se vurderingen fra Peter Sørensen i videoen øverst til denne artikel.







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Bekræfter kæmpebud

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Overraskende skifte lurer

Trist: Marios Oikonomou er død

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Næste sæson skal vi i Europa

– Neestrup kan blive næste landstræner

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Han vender hjem til FC København

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Historisk finale! Han er verdens bedste



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De vil gerne have Jens Jønsson

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?