De ligger aktuelt nummer fem, men når sæsonen er forbi til sommer, bør Brøndby IF være at finde i top tre.
Sådan lyder vurderingen fra Peter Sørensen, der til Viaplay forklarer, at han mener, at Brøndby IF har den tredjebedste trup i Danmark.
FC København fører Superligaen foran FC Midtjylland, og de to klubber er også førende i forhold til spillerbudget, men Peter Sørensen peger på, at Brøndby i foråret bør kunne gå forbi både Randers FC og AGF, som aktuelt er henholdsvis tre og et enkelt point foran Brøndby IF.
– De har en stærk trup, og den har fået ny energi og liv med en sprød og selvtillidsfuld træner samt nogle spillere, der viste deres niveau i den sidste kamp mod AGF i den anden kvartfinale i pokalturneringen. De var gode og betydeligt bedre end AGF.
– Er det det niveau, de leverer på her i løbet af foråret – og hvorfor skulle det ikke være det, hvor Frederik Birk har haft mere tid til at implementere sine ideer? Kan de fastholde den aggressivitet og energi, de viste, så ved vi, at hver enkelt spiller har et meget højt niveau, og så er det efter min mening den tredjebedste trup i Danmark.
– De har ikke et skræmmende restprogram – de spiller fem kampe, inden de kommer i top seks, og det gør de med stor sikkerhed. Derfra skal de overhale AGF (og Randers, red.), det så ud til i deres indbyrdes opgør senest, at der også var mulighed for, siger Peter Sørensen til Viaplay.
Brøndby IF indleder foråret med en hjemmekamp mod Viborg FF.
Se vurderingen fra Peter Sørensen i videoen øverst til denne artikel.
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter konen kæmpetransfer?
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Japan overrasker mod Holland
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
Elfenbenskysten straffer Ecuador
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
OPTAKT
Belgien – Egypten
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper