Kalder Brøndby for Danmarks tredjebedste trup

Brøndby IF bør sigte mod at komme i top tre, for klubben har efter Peter Sørensens vurdering den tredjebedste trup i Danmark.



De ligger aktuelt nummer fem, men når sæsonen er forbi til sommer, bør Brøndby IF være at finde i top tre.

Sådan lyder vurderingen fra Peter Sørensen, der til Viaplay forklarer, at han mener, at Brøndby IF har den tredjebedste trup i Danmark.

FC København fører Superligaen foran FC Midtjylland, og de to klubber er også førende i forhold til spillerbudget, men Peter Sørensen peger på, at Brøndby i foråret bør kunne gå forbi både Randers FC og AGF, som aktuelt er henholdsvis tre og et enkelt point foran Brøndby IF.

– De har en stærk trup, og den har fået ny energi og liv med en sprød og selvtillidsfuld træner samt nogle spillere, der viste deres niveau i den sidste kamp mod AGF i den anden kvartfinale i pokalturneringen. De var gode og betydeligt bedre end AGF.

– Er det det niveau, de leverer på her i løbet af foråret – og hvorfor skulle det ikke være det, hvor Frederik Birk har haft mere tid til at implementere sine ideer? Kan de fastholde den aggressivitet og energi, de viste, så ved vi, at hver enkelt spiller har et meget højt niveau, og så er det efter min mening den tredjebedste trup i Danmark.

– De har ikke et skræmmende restprogram – de spiller fem kampe, inden de kommer i top seks, og det gør de med stor sikkerhed. Derfra skal de overhale AGF (og Randers, red.), det så ud til i deres indbyrdes opgør senest, at der også var mulighed for, siger Peter Sørensen til Viaplay.

Brøndby IF indleder foråret med en hjemmekamp mod Viborg FF.

Se vurderingen fra Peter Sørensen i videoen øverst til denne artikel.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Spændende melding

Zorniger fremhæver transfervindue

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Holland – Marokko

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Brasilien – Japan