Kalder Brøndby for Danmarks tredjebedste trup

Brøndby IF bør sigte mod at komme i top tre, for klubben har efter Peter Sørensens vurdering den tredjebedste trup i Danmark.



De ligger aktuelt nummer fem, men når sæsonen er forbi til sommer, bør Brøndby IF være at finde i top tre.

Sådan lyder vurderingen fra Peter Sørensen, der til Viaplay forklarer, at han mener, at Brøndby IF har den tredjebedste trup i Danmark.

FC København fører Superligaen foran FC Midtjylland, og de to klubber er også førende i forhold til spillerbudget, men Peter Sørensen peger på, at Brøndby i foråret bør kunne gå forbi både Randers FC og AGF, som aktuelt er henholdsvis tre og et enkelt point foran Brøndby IF.

– De har en stærk trup, og den har fået ny energi og liv med en sprød og selvtillidsfuld træner samt nogle spillere, der viste deres niveau i den sidste kamp mod AGF i den anden kvartfinale i pokalturneringen. De var gode og betydeligt bedre end AGF.

– Er det det niveau, de leverer på her i løbet af foråret – og hvorfor skulle det ikke være det, hvor Frederik Birk har haft mere tid til at implementere sine ideer? Kan de fastholde den aggressivitet og energi, de viste, så ved vi, at hver enkelt spiller har et meget højt niveau, og så er det efter min mening den tredjebedste trup i Danmark.

– De har ikke et skræmmende restprogram – de spiller fem kampe, inden de kommer i top seks, og det gør de med stor sikkerhed. Derfra skal de overhale AGF (og Randers, red.), det så ud til i deres indbyrdes opgør senest, at der også var mulighed for, siger Peter Sørensen til Viaplay.

Brøndby IF indleder foråret med en hjemmekamp mod Viborg FF.

Se vurderingen fra Peter Sørensen i videoen øverst til denne artikel.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Scorer vanvittig løn i Premier League

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

‘Den mest magtfulde nogensinde’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Mexico – England

Brasilien – Norge

Stort FCK-talent er blevet solgt

Her er 1/8-finalerne ved VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et angreb på FCK’

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

“Du er en fucking maskine!”

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Portugal – Spanien

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Skyder stor FCM-historie ned

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-direktør får job i West Ham

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’