Kalder Brøndby for Danmarks tredjebedste trup

Brøndby IF bør sigte mod at komme i top tre, for klubben har efter Peter Sørensens vurdering den tredjebedste trup i Danmark.



De ligger aktuelt nummer fem, men når sæsonen er forbi til sommer, bør Brøndby IF være at finde i top tre.

Sådan lyder vurderingen fra Peter Sørensen, der til Viaplay forklarer, at han mener, at Brøndby IF har den tredjebedste trup i Danmark.

FC København fører Superligaen foran FC Midtjylland, og de to klubber er også førende i forhold til spillerbudget, men Peter Sørensen peger på, at Brøndby i foråret bør kunne gå forbi både Randers FC og AGF, som aktuelt er henholdsvis tre og et enkelt point foran Brøndby IF.

– De har en stærk trup, og den har fået ny energi og liv med en sprød og selvtillidsfuld træner samt nogle spillere, der viste deres niveau i den sidste kamp mod AGF i den anden kvartfinale i pokalturneringen. De var gode og betydeligt bedre end AGF.

– Er det det niveau, de leverer på her i løbet af foråret – og hvorfor skulle det ikke være det, hvor Frederik Birk har haft mere tid til at implementere sine ideer? Kan de fastholde den aggressivitet og energi, de viste, så ved vi, at hver enkelt spiller har et meget højt niveau, og så er det efter min mening den tredjebedste trup i Danmark.

– De har ikke et skræmmende restprogram – de spiller fem kampe, inden de kommer i top seks, og det gør de med stor sikkerhed. Derfra skal de overhale AGF (og Randers, red.), det så ud til i deres indbyrdes opgør senest, at der også var mulighed for, siger Peter Sørensen til Viaplay.

Brøndby IF indleder foråret med en hjemmekamp mod Viborg FF.

Se vurderingen fra Peter Sørensen i videoen øverst til denne artikel.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil have Victor Nelsson

AGF køber ham

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Chok – henter første VM-point nogensinde

Jagter tidligere FCK-stjerne

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Tyskland – Curacao

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Haiti – Skotland

USA får drømmestart på VM