FC København sikrede sig mesterskabet med en sejr på 3-0 over AaB i sidste spillerunde.
Bagefter var der lagt i kakkelovnen til fest i Parken, hvor konfetti, øl og pokalløft prægede billedet. Men midt i festlighederne løb flere tilhængere ind på banen, da FC København hævede pokalen.
– Vi husker det også, da vi stod i Herning og i Brøndby hvor vild og vanvittig en stemning, der kan være. Det er der selvfølgelig også her, og så er der et par idioter, der ødelægger det for de andre, men heldigvis kan vi høre hovedparten af fansene buhe af dem, som hopper ind på banen, og nærmest er oppe at slås med kontrollørerne, siger fodboldekspert hos TV3 Sport, Stig Tøfting, om baneinvasionen.
FC Københavns målmand har selv i løbet af sæsonen lagt sig ud med blandt andet AaB’s fans, og han forstår godt, at nogle tilhængere reagerer på deres følelser.
– Fodbold handler om følelser. Jeg har også gjort nogle ting i mine følelsers vold, og det har ikke været mit stolteste øjeblik. Jeg bebrejder ikke fansene. Jeg ved ikke, hvordan jeg ville have reageret, hvis jeg var på lægterne, siger Kamil Grabara i et fælles interview til den skrevne presse efter kampen.
– Jeg vil ikke dømme dem. Hvis jeg skal være ærlig, så har jeg ingen problemer med det. De kommer alle sammen til stadion, og hvis tusinder af fans er på banen, så vil de fejre det med os og ikke skade os.
Kamil Grabara kom til FC København sidste sommer, hvor han siden har udviklet sig til en sikker sidste skanse. Tidligere på sæsonen blev han den målmand i Superliga-historien, der har holdt buret rent i flest minutter.
Du kan se FCK’s pokalløftet, den efterfølgende baneinvasion og Stig Tøftings udtalelser i afspilleren ovenfor.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Afvist – Brøndby undrer sig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
TOPNYHED
