Kamil Grabara kommenterer Brøndby-nedtur

Kamil Grabara er særdeles skuffet over FC Københavns glippede mesterskab, men den polske målmand finder en lille trøst i, at Brøndby IF trods alt heller ikke blev mester.



Med nederlagene til FC Midtjylland og AGF endte FC Københavns sæson med en slemt skuffende tredjeplads i Superligaen. 

Det blev dermed ikke til et tredje mesterskab på stribe for FC København, og det ærgrer selvsagt Kamil Grabara, der i et interview med FCK TV peger på, at ‘Løverne’ faktisk fik serveret flere chancer undervejs i guldkampen, men endte med at smide det hele på gulvet i hjemmekampen mod FC Midtjylland, hvor man tabte 2-1. 

En kamp, hvor Kamil Grabara selv leverede en gigantisk fejl, der kostede et mål. 

Ovenpå søndagens højdramatiske Superliga-afslutning finder Kamil Grabara dog en del trøst i, at ærkerivalerne fra Brøndby IF også gik glip af guldet efter et 3-2-nederlag til AGF på hjemmebane i sidste spillerunde.  

– At Brøndby ikke vandt mesterskabet får det til at føles lidt bedre. Det er jeg nødt til at sige. Ellers ville skulle jeg høre meget for mit citat om, at Brøndby ikke vil vinde mesterskabet, mens jeg var her. Men du kan ikke bygge din glæde på andres skuffelse. Hvis du gør det, så er du en rådden person, lyder det fra Kamil Grabara. 

Det var tilbage i november, at Kamil Grabara udtalte til Viaplay, at Brøndby aldrig kommer til at vinde Superligaen, så længe den polske keeper tørner ud for FC København. 

Fredagens Europa-playoffkamp mod Randers FC bliver Kamil Grabaras sidste kamp for FC København i denne omgang, da målmanden skifter til Bundesliga-klubben Wolfsburg til sommer. 





FCK lurer på landsholdsspiller




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Et markant problem for Silkeborg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Det ser sort ud for B.93

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder Lindstrøm helt færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Martin Jørgensen lander nyt job

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’