Kamil Grabara kommenterer Brøndby-nedtur

Kamil Grabara er særdeles skuffet over FC Københavns glippede mesterskab, men den polske målmand finder en lille trøst i, at Brøndby IF trods alt heller ikke blev mester.



Med nederlagene til FC Midtjylland og AGF endte FC Københavns sæson med en slemt skuffende tredjeplads i Superligaen. 

Det blev dermed ikke til et tredje mesterskab på stribe for FC København, og det ærgrer selvsagt Kamil Grabara, der i et interview med FCK TV peger på, at ‘Løverne’ faktisk fik serveret flere chancer undervejs i guldkampen, men endte med at smide det hele på gulvet i hjemmekampen mod FC Midtjylland, hvor man tabte 2-1. 

En kamp, hvor Kamil Grabara selv leverede en gigantisk fejl, der kostede et mål. 

Ovenpå søndagens højdramatiske Superliga-afslutning finder Kamil Grabara dog en del trøst i, at ærkerivalerne fra Brøndby IF også gik glip af guldet efter et 3-2-nederlag til AGF på hjemmebane i sidste spillerunde.  

– At Brøndby ikke vandt mesterskabet får det til at føles lidt bedre. Det er jeg nødt til at sige. Ellers ville skulle jeg høre meget for mit citat om, at Brøndby ikke vil vinde mesterskabet, mens jeg var her. Men du kan ikke bygge din glæde på andres skuffelse. Hvis du gør det, så er du en rådden person, lyder det fra Kamil Grabara. 

Det var tilbage i november, at Kamil Grabara udtalte til Viaplay, at Brøndby aldrig kommer til at vinde Superligaen, så længe den polske keeper tørner ud for FC København. 

Fredagens Europa-playoffkamp mod Randers FC bliver Kamil Grabaras sidste kamp for FC København i denne omgang, da målmanden skifter til Bundesliga-klubben Wolfsburg til sommer. 





Forhandler med storklub




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Stor melding om Andreas Christensens fremtid



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Her er FC Københavns vej i Europa

FC København kan få Jens Stage-millioner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Brøndby fyrer Steve Cooper

Kommer med frækt bud på dansk mester

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Liverpool – Brentford

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Færdig som cheftræner i Real Madrid

AGF kan ende med millionregning, men…

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren