Kamil Grabara kommenterer Brøndby-nedtur

Kamil Grabara er særdeles skuffet over FC Københavns glippede mesterskab, men den polske målmand finder en lille trøst i, at Brøndby IF trods alt heller ikke blev mester.



Med nederlagene til FC Midtjylland og AGF endte FC Københavns sæson med en slemt skuffende tredjeplads i Superligaen. 

Det blev dermed ikke til et tredje mesterskab pĂĄ stribe for FC København, og det ærgrer selvsagt Kamil Grabara, der i et interview med FCK TV peger pĂĄ, at ‘Løverne’ faktisk fik serveret flere chancer undervejs i guldkampen, men endte med at smide det hele pĂĄ gulvet i hjemmekampen mod FC Midtjylland, hvor man tabte 2-1. 

En kamp, hvor Kamil Grabara selv leverede en gigantisk fejl, der kostede et mål. 

Ovenpå søndagens højdramatiske Superliga-afslutning finder Kamil Grabara dog en del trøst i, at ærkerivalerne fra Brøndby IF også gik glip af guldet efter et 3-2-nederlag til AGF på hjemmebane i sidste spillerunde.  

– At Brøndby ikke vandt mesterskabet får det til at føles lidt bedre. Det er jeg nødt til at sige. Ellers ville skulle jeg høre meget for mit citat om, at Brøndby ikke vil vinde mesterskabet, mens jeg var her. Men du kan ikke bygge din glæde på andres skuffelse. Hvis du gør det, så er du en rådden person, lyder det fra Kamil Grabara. 

Det var tilbage i november, at Kamil Grabara udtalte til Viaplay, at Brøndby aldrig kommer til at vinde Superligaen, så længe den polske keeper tørner ud for FC København. 

Fredagens Europa-playoffkamp mod Randers FC bliver Kamil Grabaras sidste kamp for FC København i denne omgang, da målmanden skifter til Bundesliga-klubben Wolfsburg til sommer. 





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Solide Arsenal kan straffe heldige Atlético

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger pĂĄ choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank fĂĄr dette job’

Bo Svensson skriver Superliga-historie



Legendesøn pĂĄ vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Braithwaite del af stor transferplan

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Skidt nyt om Lukas Lerager

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Atletico Madrid – Arsenal



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ud af det blĂĄ – OB henter udlandsdansker

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

– Cooper aner ikke, hvad der foregĂĄr i Brøndby!

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Overbevisende: To chok i Parken

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fĂĄet Brøndby-tatovering

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

Bertelsen: ‘Ville være ĂĄrhundredets bedrag’