Kamil Grabara lignede én, der havde gået 12 omgange med Tyson Fury, da han forlod Aalborg Portland Park den 24. juli. Det havde han ingenlunde – han havde blot spillet syv minutter mod AaB i Superligaen. Til gengæld blev han stanget ned af den daværende AaB'er Mathias Ross i en duel i feltet.
Polakken måtte efterfølgende en tur på operationsbordet, og lige siden har han genoptrænet. Nu melder han sig atter klar til at gå på banen for FC København – iført en Batman-maske.
– Jeg har det godt. Det føles dejligt at være tilbage. Det var en skade, der ikke lige forsvandt på en dag, men jeg har arbejdet hårdt på at vende tilbage hurtigst muligt. Jeg var her (på FCK's træningsanlæg, red.) hver eneste dag i landskampspausen. Det havde måske været bedre at holde et par fridage, men det havde jeg ikke lyst til, siger Kamil Grabara til Tipsbladet og tilføjer:
– Hvis jeg var ligeglad med klubben, havde jeg nok taget det helt roligt og sat mit helbred først, men sådan tænker jeg ikke. Nogle gange har jeg skullet diskutere med nogle kloge stemmer i mit hoved, men jeg føler mig godt tilpas.
– Det gør ikke ondt længere. Jeg har min flotte maske med mig hver eneste dag, og jeg er slet ikke bekymret for at gå på banen. Jeg kender min krop, og lægerne har givet grønt lys.
Da Kamil Grabara gik rundt på Aalborg Portland Park med en ispose på kinden, lignede han én, der havde ondt, og de følgende dage var da heller ikke de sjoveste i polakkens tilværelse.
– Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, det var nogle nemme dage lige efter ulykken, men det kunne have været værre. Jeg slap i virkeligheden nok ret heldigt fra det, selv om jeg blev opereret i syv timer. Jeg synes, lægerne har gjort et godt stykke arbejde, og jeg har ikke brugt tid på at have ondt af mig selv.
– Jeg kan huske alt fra duellen. Jeg kunne godt mærke, at han smadrede mit ansigt en smule, og at mit øje lukkede med det samme. Jeg tænkte nok, at noget var brækket, og det viste sig så at være lidt mere brækket, end jeg havde forventet. Jeg er glad for, jeg ikke er handicappet nu, siger FCK-målmanden.
Han understreger, at han ikke har noget at udsætte på Mathias Ross.
– Der var en smule vrede i starten, og jeg ville ikke have gjort, som han gjorde. Jeg er tilbage nu, og der er ingen grund til at gå rundt og være sur på ham. Han har på en måde sagt undskyld. Jeg forventede ikke noget af ham, lyder det fra Kamil Grabara.
Målmanden nåede blot at vogte buret i en enkelt kamp for FC København i denne sæson, før han blev skadet – her tabte mestrene 0-1 til AC Horsens.
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
Anbefaler FC Midtjylland til alle
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
MEDIE
Brøndby afvist
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
FANKLUBBEN
Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
FCM-helt fremhæver Duncan
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
Conrad Harder assisterer i nederlag
Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret
MEDIE
Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri
NYHEDER
Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France
Køb billet til FC København i Champions League
Indkalder Salah til afgørende samtale
Vildt! Dansk rekordår i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
TOPNYHED