Kamil Grabara lignede én, der havde gået 12 omgange med Tyson Fury, da han forlod Aalborg Portland Park den 24. juli. Det havde han ingenlunde – han havde blot spillet syv minutter mod AaB i Superligaen. Til gengæld blev han stanget ned af den daværende AaB'er Mathias Ross i en duel i feltet.
Polakken måtte efterfølgende en tur på operationsbordet, og lige siden har han genoptrænet. Nu melder han sig atter klar til at gå på banen for FC København – iført en Batman-maske.
– Jeg har det godt. Det føles dejligt at være tilbage. Det var en skade, der ikke lige forsvandt på en dag, men jeg har arbejdet hårdt på at vende tilbage hurtigst muligt. Jeg var her (på FCK's træningsanlæg, red.) hver eneste dag i landskampspausen. Det havde måske været bedre at holde et par fridage, men det havde jeg ikke lyst til, siger Kamil Grabara til Tipsbladet og tilføjer:
– Hvis jeg var ligeglad med klubben, havde jeg nok taget det helt roligt og sat mit helbred først, men sådan tænker jeg ikke. Nogle gange har jeg skullet diskutere med nogle kloge stemmer i mit hoved, men jeg føler mig godt tilpas.
– Det gør ikke ondt længere. Jeg har min flotte maske med mig hver eneste dag, og jeg er slet ikke bekymret for at gå på banen. Jeg kender min krop, og lægerne har givet grønt lys.
Da Kamil Grabara gik rundt på Aalborg Portland Park med en ispose på kinden, lignede han én, der havde ondt, og de følgende dage var da heller ikke de sjoveste i polakkens tilværelse.
– Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, det var nogle nemme dage lige efter ulykken, men det kunne have været værre. Jeg slap i virkeligheden nok ret heldigt fra det, selv om jeg blev opereret i syv timer. Jeg synes, lægerne har gjort et godt stykke arbejde, og jeg har ikke brugt tid på at have ondt af mig selv.
– Jeg kan huske alt fra duellen. Jeg kunne godt mærke, at han smadrede mit ansigt en smule, og at mit øje lukkede med det samme. Jeg tænkte nok, at noget var brækket, og det viste sig så at være lidt mere brækket, end jeg havde forventet. Jeg er glad for, jeg ikke er handicappet nu, siger FCK-målmanden.
Han understreger, at han ikke har noget at udsætte på Mathias Ross.
– Der var en smule vrede i starten, og jeg ville ikke have gjort, som han gjorde. Jeg er tilbage nu, og der er ingen grund til at gå rundt og være sur på ham. Han har på en måde sagt undskyld. Jeg forventede ikke noget af ham, lyder det fra Kamil Grabara.
Målmanden nåede blot at vogte buret i en enkelt kamp for FC København i denne sæson, før han blev skadet – her tabte mestrene 0-1 til AC Horsens.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
Lamine Yamal med karrierens første
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
OPTAKT
FC København – Randers FC
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
‘Han er tilgivet’
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
‘Jeg hadede verden’
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League