Kamil Grabara: Ross har undskyldt – på en måde

Kamil Grabara melder sig klar igen efter sin alvorlige ansigtsskade.



Kamil Grabara lignede én, der havde gået 12 omgange med Tyson Fury, da han forlod Aalborg Portland Park den 24. juli. Det havde han ingenlunde – han havde blot spillet syv minutter mod AaB i Superligaen. Til gengæld blev han stanget ned af den daværende AaB'er Mathias Ross i en duel i feltet. 

Polakken måtte efterfølgende en tur på operationsbordet, og lige siden har han genoptrænet. Nu melder han sig atter klar til at gå på banen for FC København – iført en Batman-maske.

– Jeg har det godt. Det føles dejligt at være tilbage. Det var en skade, der ikke lige forsvandt på en dag, men jeg har arbejdet hårdt på at vende tilbage hurtigst muligt. Jeg var her (på FCK's træningsanlæg, red.) hver eneste dag i landskampspausen. Det havde måske været bedre at holde et par fridage, men det havde jeg ikke lyst til, siger Kamil Grabara til Tipsbladet og tilføjer:

– Hvis jeg var ligeglad med klubben, havde jeg nok taget det helt roligt og sat mit helbred først, men sådan tænker jeg ikke. Nogle gange har jeg skullet diskutere med nogle kloge stemmer i mit hoved, men jeg føler mig godt tilpas.

– Det gør ikke ondt længere. Jeg har min flotte maske med mig hver eneste dag, og jeg er slet ikke bekymret for at gå på banen. Jeg kender min krop, og lægerne har givet grønt lys.

Da Kamil Grabara gik rundt på Aalborg Portland Park med en ispose på kinden, lignede han én, der havde ondt, og de følgende dage var da heller ikke de sjoveste i polakkens tilværelse.

– Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, det var nogle nemme dage lige efter ulykken, men det kunne have været værre. Jeg slap i virkeligheden nok ret heldigt fra det, selv om jeg blev opereret i syv timer. Jeg synes, lægerne har gjort et godt stykke arbejde, og jeg har ikke brugt tid på at have ondt af mig selv.

– Jeg kan huske alt fra duellen. Jeg kunne godt mærke, at han smadrede mit ansigt en smule, og at mit øje lukkede med det samme. Jeg tænkte nok, at noget var brækket, og det viste sig så at være lidt mere brækket, end jeg havde forventet. Jeg er glad for, jeg ikke er handicappet nu, siger FCK-målmanden.

Han understreger, at han ikke har noget at udsætte på Mathias Ross.

– Der var en smule vrede i starten, og jeg ville ikke have gjort, som han gjorde. Jeg er tilbage nu, og der er ingen grund til at gå rundt og være sur på ham. Han har på en måde sagt undskyld. Jeg forventede ikke noget af ham, lyder det fra Kamil Grabara.

Målmanden nåede blot at vogte buret i en enkelt kamp for FC København i denne sæson, før han blev skadet – her tabte mestrene 0-1 til AC Horsens. 





Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’




LIVE

LIVE: Sender lille stikpille til FCK

David Nielsen tæt på fyring

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Reagerer på Brøndby-bombe

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Langer ud efter trænerlegende

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Jubler over Benjamin Schmedes



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

631 millioner kroner

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

‘Han tisser isterninger’

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Skræmmende Chido Obi-scener

I chok over Manchester United

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Køber engelsk klub

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Arteta afviser kritik fra kollega

FCM henter svensk forsvarstalent

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

– Det må for alt i verden ikke ske!

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Nu er Dreyer historisk

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Newcastle – Manchester United

Victor Nelsson topper international impact-liste

Kritik preller af på Arteta

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Danmark åbner VM-jagt med sejr