Kamil Grabara lignede én, der havde gået 12 omgange med Tyson Fury, da han forlod Aalborg Portland Park den 24. juli. Det havde han ingenlunde – han havde blot spillet syv minutter mod AaB i Superligaen. Til gengæld blev han stanget ned af den daværende AaB'er Mathias Ross i en duel i feltet.
Polakken måtte efterfølgende en tur på operationsbordet, og lige siden har han genoptrænet. Nu melder han sig atter klar til at gå på banen for FC København – iført en Batman-maske.
– Jeg har det godt. Det føles dejligt at være tilbage. Det var en skade, der ikke lige forsvandt på en dag, men jeg har arbejdet hårdt på at vende tilbage hurtigst muligt. Jeg var her (på FCK's træningsanlæg, red.) hver eneste dag i landskampspausen. Det havde måske været bedre at holde et par fridage, men det havde jeg ikke lyst til, siger Kamil Grabara til Tipsbladet og tilføjer:
– Hvis jeg var ligeglad med klubben, havde jeg nok taget det helt roligt og sat mit helbred først, men sådan tænker jeg ikke. Nogle gange har jeg skullet diskutere med nogle kloge stemmer i mit hoved, men jeg føler mig godt tilpas.
– Det gør ikke ondt længere. Jeg har min flotte maske med mig hver eneste dag, og jeg er slet ikke bekymret for at gå på banen. Jeg kender min krop, og lægerne har givet grønt lys.
Da Kamil Grabara gik rundt på Aalborg Portland Park med en ispose på kinden, lignede han én, der havde ondt, og de følgende dage var da heller ikke de sjoveste i polakkens tilværelse.
– Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, det var nogle nemme dage lige efter ulykken, men det kunne have været værre. Jeg slap i virkeligheden nok ret heldigt fra det, selv om jeg blev opereret i syv timer. Jeg synes, lægerne har gjort et godt stykke arbejde, og jeg har ikke brugt tid på at have ondt af mig selv.
– Jeg kan huske alt fra duellen. Jeg kunne godt mærke, at han smadrede mit ansigt en smule, og at mit øje lukkede med det samme. Jeg tænkte nok, at noget var brækket, og det viste sig så at være lidt mere brækket, end jeg havde forventet. Jeg er glad for, jeg ikke er handicappet nu, siger FCK-målmanden.
Han understreger, at han ikke har noget at udsætte på Mathias Ross.
– Der var en smule vrede i starten, og jeg ville ikke have gjort, som han gjorde. Jeg er tilbage nu, og der er ingen grund til at gå rundt og være sur på ham. Han har på en måde sagt undskyld. Jeg forventede ikke noget af ham, lyder det fra Kamil Grabara.
Målmanden nåede blot at vogte buret i en enkelt kamp for FC København i denne sæson, før han blev skadet – her tabte mestrene 0-1 til AC Horsens.
LIVE
VM-LIVE: Sådan starter Argentina og Østrig
Her kan du se Norge mod Senegal
OPTAKT
England – Ghana
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
FC Københavns talenter gør rent bord
Her kan du se Argentina mod Østrig
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
Et skridt tættere Englands største stadion
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
OPTAKT
Argentina – Østrig
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
Lyngby Boldklub sælger profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
OPTAKT
Frankrig – Irak
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent