Kamil Grabara: Ross har undskyldt – på en måde

Kamil Grabara melder sig klar igen efter sin alvorlige ansigtsskade.



Kamil Grabara lignede én, der havde gået 12 omgange med Tyson Fury, da han forlod Aalborg Portland Park den 24. juli. Det havde han ingenlunde – han havde blot spillet syv minutter mod AaB i Superligaen. Til gengæld blev han stanget ned af den daværende AaB'er Mathias Ross i en duel i feltet. 

Polakken måtte efterfølgende en tur på operationsbordet, og lige siden har han genoptrænet. Nu melder han sig atter klar til at gå på banen for FC København – iført en Batman-maske.

– Jeg har det godt. Det føles dejligt at være tilbage. Det var en skade, der ikke lige forsvandt på en dag, men jeg har arbejdet hårdt på at vende tilbage hurtigst muligt. Jeg var her (på FCK's træningsanlæg, red.) hver eneste dag i landskampspausen. Det havde måske været bedre at holde et par fridage, men det havde jeg ikke lyst til, siger Kamil Grabara til Tipsbladet og tilføjer:

– Hvis jeg var ligeglad med klubben, havde jeg nok taget det helt roligt og sat mit helbred først, men sådan tænker jeg ikke. Nogle gange har jeg skullet diskutere med nogle kloge stemmer i mit hoved, men jeg føler mig godt tilpas.

– Det gør ikke ondt længere. Jeg har min flotte maske med mig hver eneste dag, og jeg er slet ikke bekymret for at gå på banen. Jeg kender min krop, og lægerne har givet grønt lys.

Da Kamil Grabara gik rundt på Aalborg Portland Park med en ispose på kinden, lignede han én, der havde ondt, og de følgende dage var da heller ikke de sjoveste i polakkens tilværelse.

– Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, det var nogle nemme dage lige efter ulykken, men det kunne have været værre. Jeg slap i virkeligheden nok ret heldigt fra det, selv om jeg blev opereret i syv timer. Jeg synes, lægerne har gjort et godt stykke arbejde, og jeg har ikke brugt tid på at have ondt af mig selv.

– Jeg kan huske alt fra duellen. Jeg kunne godt mærke, at han smadrede mit ansigt en smule, og at mit øje lukkede med det samme. Jeg tænkte nok, at noget var brækket, og det viste sig så at være lidt mere brækket, end jeg havde forventet. Jeg er glad for, jeg ikke er handicappet nu, siger FCK-målmanden.

Han understreger, at han ikke har noget at udsætte på Mathias Ross.

– Der var en smule vrede i starten, og jeg ville ikke have gjort, som han gjorde. Jeg er tilbage nu, og der er ingen grund til at gå rundt og være sur på ham. Han har på en måde sagt undskyld. Jeg forventede ikke noget af ham, lyder det fra Kamil Grabara.

Målmanden nåede blot at vogte buret i en enkelt kamp for FC København i denne sæson, før han blev skadet – her tabte mestrene 0-1 til AC Horsens. 







TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Slog transferrekord – nu jagter de dansker



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Brian Riemer giver råd til storklub

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Højlund med helterolle for Napoli

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

Peger på særligt problem for Superligaen

Er han den nye Rurik Gislason?



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Brøndby IF – Randers FC

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Tæt på utrolig kamprekord

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

FC Barcelona trækker sig fra turnering

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

FC Nordsjælland – Sønderjyske

‘Det virker fuldstændig gakket!’

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Silkeborg IF – Viborg FF

Marseille kan overraske i Le Classique

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Ny kæmpe nedtur for Frank