Kamil Grabara lignede én, der havde gået 12 omgange med Tyson Fury, da han forlod Aalborg Portland Park den 24. juli. Det havde han ingenlunde – han havde blot spillet syv minutter mod AaB i Superligaen. Til gengæld blev han stanget ned af den daværende AaB'er Mathias Ross i en duel i feltet.
Polakken måtte efterfølgende en tur på operationsbordet, og lige siden har han genoptrænet. Nu melder han sig atter klar til at gå på banen for FC København – iført en Batman-maske.
– Jeg har det godt. Det føles dejligt at være tilbage. Det var en skade, der ikke lige forsvandt på en dag, men jeg har arbejdet hårdt på at vende tilbage hurtigst muligt. Jeg var her (på FCK's træningsanlæg, red.) hver eneste dag i landskampspausen. Det havde måske været bedre at holde et par fridage, men det havde jeg ikke lyst til, siger Kamil Grabara til Tipsbladet og tilføjer:
– Hvis jeg var ligeglad med klubben, havde jeg nok taget det helt roligt og sat mit helbred først, men sådan tænker jeg ikke. Nogle gange har jeg skullet diskutere med nogle kloge stemmer i mit hoved, men jeg føler mig godt tilpas.
– Det gør ikke ondt længere. Jeg har min flotte maske med mig hver eneste dag, og jeg er slet ikke bekymret for at gå på banen. Jeg kender min krop, og lægerne har givet grønt lys.
Da Kamil Grabara gik rundt på Aalborg Portland Park med en ispose på kinden, lignede han én, der havde ondt, og de følgende dage var da heller ikke de sjoveste i polakkens tilværelse.
– Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, det var nogle nemme dage lige efter ulykken, men det kunne have været værre. Jeg slap i virkeligheden nok ret heldigt fra det, selv om jeg blev opereret i syv timer. Jeg synes, lægerne har gjort et godt stykke arbejde, og jeg har ikke brugt tid på at have ondt af mig selv.
– Jeg kan huske alt fra duellen. Jeg kunne godt mærke, at han smadrede mit ansigt en smule, og at mit øje lukkede med det samme. Jeg tænkte nok, at noget var brækket, og det viste sig så at være lidt mere brækket, end jeg havde forventet. Jeg er glad for, jeg ikke er handicappet nu, siger FCK-målmanden.
Han understreger, at han ikke har noget at udsætte på Mathias Ross.
– Der var en smule vrede i starten, og jeg ville ikke have gjort, som han gjorde. Jeg er tilbage nu, og der er ingen grund til at gå rundt og være sur på ham. Han har på en måde sagt undskyld. Jeg forventede ikke noget af ham, lyder det fra Kamil Grabara.
Målmanden nåede blot at vogte buret i en enkelt kamp for FC København i denne sæson, før han blev skadet – her tabte mestrene 0-1 til AC Horsens.
LIVE
LIVE: Real Madrid afviser: ‘En falsk historie!’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Barcelona klager til UEFA
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
OPTAKT
Liverpool – Fulham
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker