Kamil Grabara: Ross har undskyldt – på en måde

Kamil Grabara melder sig klar igen efter sin alvorlige ansigtsskade.



Kamil Grabara lignede én, der havde gået 12 omgange med Tyson Fury, da han forlod Aalborg Portland Park den 24. juli. Det havde han ingenlunde – han havde blot spillet syv minutter mod AaB i Superligaen. Til gengæld blev han stanget ned af den daværende AaB'er Mathias Ross i en duel i feltet. 

Polakken måtte efterfølgende en tur på operationsbordet, og lige siden har han genoptrænet. Nu melder han sig atter klar til at gå på banen for FC København – iført en Batman-maske.

– Jeg har det godt. Det føles dejligt at være tilbage. Det var en skade, der ikke lige forsvandt på en dag, men jeg har arbejdet hårdt på at vende tilbage hurtigst muligt. Jeg var her (på FCK's træningsanlæg, red.) hver eneste dag i landskampspausen. Det havde måske været bedre at holde et par fridage, men det havde jeg ikke lyst til, siger Kamil Grabara til Tipsbladet og tilføjer:

– Hvis jeg var ligeglad med klubben, havde jeg nok taget det helt roligt og sat mit helbred først, men sådan tænker jeg ikke. Nogle gange har jeg skullet diskutere med nogle kloge stemmer i mit hoved, men jeg føler mig godt tilpas.

– Det gør ikke ondt længere. Jeg har min flotte maske med mig hver eneste dag, og jeg er slet ikke bekymret for at gå på banen. Jeg kender min krop, og lægerne har givet grønt lys.

Da Kamil Grabara gik rundt på Aalborg Portland Park med en ispose på kinden, lignede han én, der havde ondt, og de følgende dage var da heller ikke de sjoveste i polakkens tilværelse.

– Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, det var nogle nemme dage lige efter ulykken, men det kunne have været værre. Jeg slap i virkeligheden nok ret heldigt fra det, selv om jeg blev opereret i syv timer. Jeg synes, lægerne har gjort et godt stykke arbejde, og jeg har ikke brugt tid på at have ondt af mig selv.

– Jeg kan huske alt fra duellen. Jeg kunne godt mærke, at han smadrede mit ansigt en smule, og at mit øje lukkede med det samme. Jeg tænkte nok, at noget var brækket, og det viste sig så at være lidt mere brækket, end jeg havde forventet. Jeg er glad for, jeg ikke er handicappet nu, siger FCK-målmanden.

Han understreger, at han ikke har noget at udsætte på Mathias Ross.

– Der var en smule vrede i starten, og jeg ville ikke have gjort, som han gjorde. Jeg er tilbage nu, og der er ingen grund til at gå rundt og være sur på ham. Han har på en måde sagt undskyld. Jeg forventede ikke noget af ham, lyder det fra Kamil Grabara.

Målmanden nåede blot at vogte buret i en enkelt kamp for FC København i denne sæson, før han blev skadet – her tabte mestrene 0-1 til AC Horsens. 



Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Overvejer Mathias Jensen-køb

Han peger på Simon Kjær

– Du har udstråling som tagpap

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Fælder dom over Højlund

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Presset Frank: Her er vores store problem

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Henter dansker – får god pakke

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

– Et frygteligt scenarie

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange