Kamil Grabara vinder Det Gyldne Bur

FC København-målmand Kamil Grabara vinder Det Gyldne Bur 2022. Kollegaerne i landets to bedste rækker har stemt målmanden ind på førstepladsen.



FC Københavns flamboyante sidste skanse Kamil Grabara kan smykke sig med den største målmandshæder i dansk fodbold.

23-årige Kamil Grabara har vundet Det Gyldne Bur, som Tipsbladet har uddelt til Årets Målmand siden 1984. Det er målmændene i landets to bedste rækker, der afgiver stemmerne, og de har stemt polakken ind på en komfortabel førsteplads.

Kamil Grabara høstede 37 point, mens Mads Hermansen fra Brøndby IF fik 32 point og Patrik Carlgren fra Randers FC 30 point.

– Der er ingen, der bedre kan vurdere mit arbejde end mine målmandskollegaer. Jeg er selv en af de 24 målmænd, som kan stemme, og jeg har altid stemt på den, jeg mener har fortjent at vinde. Jeg kan huske, at der for et år siden var nogle, der gav topkarakter til målmænd i 1. division, og det tager – sagt med al respekt – noget af seriøsiteten ud af afstemningen. Jeg ved ikke, om der har været noget af det samme i år.

– Under alle omstændigheder har jeg fået flest stemmer, og jeg bør måske sige tak, men det her er jo ikke en gave. Jeg må have fortjent det i og med, at jeg har vundet, siger Kamil Grabara til Tipsbladet.

Én af dem, der har givet Kamil Grabara topkarakter, er Fremad Amagers målmand Jeppe Højbjerg, der har været dybt imponeret over polakkens præstationer i det forgangne år.

– Jeg synes, at Grabara især i de europæiske kampe har vist, at han har et højt niveau. Han laver pointgivende redninger, og han var en vigtig del af FC Københavns betondefensiv i foråret. Han er også kommet flot tilbage efter sin hovedskade, lyder det fra Højbjerg.

Tipsbladet har uddelt Det Gyldne Bur de seneste 38 år. Afdøde Lars Høgh er med fem kåringer suverænt den mest vindende keeper. Sidste år gik prisen til den nu tidligere AaB-målmand Jacob Rinne. 

Du kan læse et stort interview med Kamil Grabara i Tipsbladet, som er på gaden fredag. I avisen kan du også se, hvordan målmændene i Superligaen og NordicBet Ligaen har stemt. Tipsbladet udkommer sammen med Ekstra Bladet.





Færdig i Brøndby – nu er de i dialog




LIVE

LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

I dialog om Albert Grønbæk

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Kræver flere hold i Superligaen

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet