FC Københavns flamboyante sidste skanse Kamil Grabara kan smykke sig med den største målmandshæder i dansk fodbold.
23-årige Kamil Grabara har vundet Det Gyldne Bur, som Tipsbladet har uddelt til Årets Målmand siden 1984. Det er målmændene i landets to bedste rækker, der afgiver stemmerne, og de har stemt polakken ind på en komfortabel førsteplads.
Kamil Grabara høstede 37 point, mens Mads Hermansen fra Brøndby IF fik 32 point og Patrik Carlgren fra Randers FC 30 point.
– Der er ingen, der bedre kan vurdere mit arbejde end mine målmandskollegaer. Jeg er selv en af de 24 målmænd, som kan stemme, og jeg har altid stemt på den, jeg mener har fortjent at vinde. Jeg kan huske, at der for et år siden var nogle, der gav topkarakter til målmænd i 1. division, og det tager – sagt med al respekt – noget af seriøsiteten ud af afstemningen. Jeg ved ikke, om der har været noget af det samme i år.
– Under alle omstændigheder har jeg fået flest stemmer, og jeg bør måske sige tak, men det her er jo ikke en gave. Jeg må have fortjent det i og med, at jeg har vundet, siger Kamil Grabara til Tipsbladet.
Én af dem, der har givet Kamil Grabara topkarakter, er Fremad Amagers målmand Jeppe Højbjerg, der har været dybt imponeret over polakkens præstationer i det forgangne år.
– Jeg synes, at Grabara især i de europæiske kampe har vist, at han har et højt niveau. Han laver pointgivende redninger, og han var en vigtig del af FC Københavns betondefensiv i foråret. Han er også kommet flot tilbage efter sin hovedskade, lyder det fra Højbjerg.
Tipsbladet har uddelt Det Gyldne Bur de seneste 38 år. Afdøde Lars Høgh er med fem kåringer suverænt den mest vindende keeper. Sidste år gik prisen til den nu tidligere AaB-målmand Jacob Rinne.
Du kan læse et stort interview med Kamil Grabara i Tipsbladet, som er på gaden fredag. I avisen kan du også se, hvordan målmændene i Superligaen og NordicBet Ligaen har stemt. Tipsbladet udkommer sammen med Ekstra Bladet.
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
INTERVIEW