Kamil Grabara vinder Det Gyldne Bur

FC København-målmand Kamil Grabara vinder Det Gyldne Bur 2022. Kollegaerne i landets to bedste rækker har stemt målmanden ind på førstepladsen.



FC Københavns flamboyante sidste skanse Kamil Grabara kan smykke sig med den største målmandshæder i dansk fodbold.

23-årige Kamil Grabara har vundet Det Gyldne Bur, som Tipsbladet har uddelt til Årets Målmand siden 1984. Det er målmændene i landets to bedste rækker, der afgiver stemmerne, og de har stemt polakken ind på en komfortabel førsteplads.

Kamil Grabara høstede 37 point, mens Mads Hermansen fra Brøndby IF fik 32 point og Patrik Carlgren fra Randers FC 30 point.

– Der er ingen, der bedre kan vurdere mit arbejde end mine målmandskollegaer. Jeg er selv en af de 24 målmænd, som kan stemme, og jeg har altid stemt på den, jeg mener har fortjent at vinde. Jeg kan huske, at der for et år siden var nogle, der gav topkarakter til målmænd i 1. division, og det tager – sagt med al respekt – noget af seriøsiteten ud af afstemningen. Jeg ved ikke, om der har været noget af det samme i år.

– Under alle omstændigheder har jeg fået flest stemmer, og jeg bør måske sige tak, men det her er jo ikke en gave. Jeg må have fortjent det i og med, at jeg har vundet, siger Kamil Grabara til Tipsbladet.

Én af dem, der har givet Kamil Grabara topkarakter, er Fremad Amagers målmand Jeppe Højbjerg, der har været dybt imponeret over polakkens præstationer i det forgangne år.

– Jeg synes, at Grabara især i de europæiske kampe har vist, at han har et højt niveau. Han laver pointgivende redninger, og han var en vigtig del af FC Københavns betondefensiv i foråret. Han er også kommet flot tilbage efter sin hovedskade, lyder det fra Højbjerg.

Tipsbladet har uddelt Det Gyldne Bur de seneste 38 år. Afdøde Lars Høgh er med fem kåringer suverænt den mest vindende keeper. Sidste år gik prisen til den nu tidligere AaB-målmand Jacob Rinne. 

Du kan læse et stort interview med Kamil Grabara i Tipsbladet, som er på gaden fredag. I avisen kan du også se, hvordan målmændene i Superligaen og NordicBet Ligaen har stemt. Tipsbladet udkommer sammen med Ekstra Bladet.







LIVE

TransferLIVE: FCM-spiller præsenteret i ny klub

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Jacob Rasmussen i chokskifte

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Dansk toptræner vil have ny nationalitet



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

FCK-profil holder VM-drøm i live

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Stjerne flirter med Brøndby

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Froholdt med klar transfermelding

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

Kan købes til spotpris

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

Drama! Bliver historisk FCM-handel kuppet?

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

– En sindssygt fed følelse

Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk