Kamil Grabara vinder Det Gyldne Bur

FC København-målmand Kamil Grabara vinder Det Gyldne Bur 2022. Kollegaerne i landets to bedste rækker har stemt målmanden ind på førstepladsen.



FC Københavns flamboyante sidste skanse Kamil Grabara kan smykke sig med den største målmandshæder i dansk fodbold.

23-årige Kamil Grabara har vundet Det Gyldne Bur, som Tipsbladet har uddelt til Årets Målmand siden 1984. Det er målmændene i landets to bedste rækker, der afgiver stemmerne, og de har stemt polakken ind på en komfortabel førsteplads.

Kamil Grabara høstede 37 point, mens Mads Hermansen fra Brøndby IF fik 32 point og Patrik Carlgren fra Randers FC 30 point.

– Der er ingen, der bedre kan vurdere mit arbejde end mine målmandskollegaer. Jeg er selv en af de 24 målmænd, som kan stemme, og jeg har altid stemt på den, jeg mener har fortjent at vinde. Jeg kan huske, at der for et år siden var nogle, der gav topkarakter til målmænd i 1. division, og det tager – sagt med al respekt – noget af seriøsiteten ud af afstemningen. Jeg ved ikke, om der har været noget af det samme i år.

– Under alle omstændigheder har jeg fået flest stemmer, og jeg bør måske sige tak, men det her er jo ikke en gave. Jeg må have fortjent det i og med, at jeg har vundet, siger Kamil Grabara til Tipsbladet.

Én af dem, der har givet Kamil Grabara topkarakter, er Fremad Amagers målmand Jeppe Højbjerg, der har været dybt imponeret over polakkens præstationer i det forgangne år.

– Jeg synes, at Grabara især i de europæiske kampe har vist, at han har et højt niveau. Han laver pointgivende redninger, og han var en vigtig del af FC Københavns betondefensiv i foråret. Han er også kommet flot tilbage efter sin hovedskade, lyder det fra Højbjerg.

Tipsbladet har uddelt Det Gyldne Bur de seneste 38 år. Afdøde Lars Høgh er med fem kåringer suverænt den mest vindende keeper. Sidste år gik prisen til den nu tidligere AaB-målmand Jacob Rinne. 

Du kan læse et stort interview med Kamil Grabara i Tipsbladet, som er på gaden fredag. I avisen kan du også se, hvordan målmændene i Superligaen og NordicBet Ligaen har stemt. Tipsbladet udkommer sammen med Ekstra Bladet.





LIVE

TransferLIVE: City-legende i chokskifte?

Køb, køb, køb!

Skyder Brøndby-transfer ned

Supercomputer: De vinder Superligaen

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

LIVE: FCK smider sejren

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

FCN taber i Europa-comeback

Viborg FF – OB

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FC København – Lyngby BK

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona