FC Københavns flamboyante sidste skanse Kamil Grabara kan smykke sig med den største målmandshæder i dansk fodbold.
23-årige Kamil Grabara har vundet Det Gyldne Bur, som Tipsbladet har uddelt til Årets Målmand siden 1984. Det er målmændene i landets to bedste rækker, der afgiver stemmerne, og de har stemt polakken ind på en komfortabel førsteplads.
Kamil Grabara høstede 37 point, mens Mads Hermansen fra Brøndby IF fik 32 point og Patrik Carlgren fra Randers FC 30 point.
– Der er ingen, der bedre kan vurdere mit arbejde end mine målmandskollegaer. Jeg er selv en af de 24 målmænd, som kan stemme, og jeg har altid stemt på den, jeg mener har fortjent at vinde. Jeg kan huske, at der for et år siden var nogle, der gav topkarakter til målmænd i 1. division, og det tager – sagt med al respekt – noget af seriøsiteten ud af afstemningen. Jeg ved ikke, om der har været noget af det samme i år.
– Under alle omstændigheder har jeg fået flest stemmer, og jeg bør måske sige tak, men det her er jo ikke en gave. Jeg må have fortjent det i og med, at jeg har vundet, siger Kamil Grabara til Tipsbladet.
Én af dem, der har givet Kamil Grabara topkarakter, er Fremad Amagers målmand Jeppe Højbjerg, der har været dybt imponeret over polakkens præstationer i det forgangne år.
– Jeg synes, at Grabara især i de europæiske kampe har vist, at han har et højt niveau. Han laver pointgivende redninger, og han var en vigtig del af FC Københavns betondefensiv i foråret. Han er også kommet flot tilbage efter sin hovedskade, lyder det fra Højbjerg.
Tipsbladet har uddelt Det Gyldne Bur de seneste 38 år. Afdøde Lars Høgh er med fem kåringer suverænt den mest vindende keeper. Sidste år gik prisen til den nu tidligere AaB-målmand Jacob Rinne.
Du kan læse et stort interview med Kamil Grabara i Tipsbladet, som er på gaden fredag. I avisen kan du også se, hvordan målmændene i Superligaen og NordicBet Ligaen har stemt. Tipsbladet udkommer sammen med Ekstra Bladet.
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
Aldrig set før
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby
MEDIE
Lukas Lerager tæt på denne klub
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
MEDIE
FCK-flop flopper igen – transfer meldes død
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
TIPSBLADETS DOM
En helt genial transfer, CV – køb ham nu!
Målmand håber på Brøndby-transfer
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
NYHEDER
AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
Julebold? Køb billetter til Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt
NYHEDER
Konkurrent hylder Vingegaard
HELT VILDT
Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’
NYHEDER
Hænger Chido Obi ud
NYHEDER
Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om
HELT VILDT
‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne
Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!