Dommeren Morten Krogh kom i centrum i kampen mellem AGF og FC Nordsjælland, da han viste førstnævntes Bubacarr Sanneh det røde kort efter få minutter. Det skete efter VAR-gennemsyn, da han i første omgang slet ikke valgte at dømme et frispark.
I et interview med TV3 Sport kort efter opgøret forklarede den omtalte dommer om, hvordan han oplevede det hele.
– Inde på banen ser jeg, at bolden bliver spillet, og derfor dømmer jeg ikke frispark. Efter VAR-tjek bliver jeg kaldt ud til skærmen, og der kan jeg se, at vi har kontaktstedet, som sidder højt oppe på benet. Vi har en tackling, som der ikke er kontrol over, og farten er høj. Det lagt sammen bliver til et rødt kort, fortæller kampens dommer og fortsætter:
– Her er det især kontaktstedet og kontrollen, hvor vi kan sige, at der er fare for at, at vi kan skade spillere. Derfor skal det udløse et rødt kort, og derfor er det godt, at VAR hjælper mig i den situation, fordi jeg fanger ikke kontaktstedet på den her, lyder det fra Morten Krogh.
For dommeren er der heller ingen tvivl om, at han ville træffe den samme beslutning igen, hvis han kom ud for noget lignende.
– Når jeg ser den igen, så er den klokkeklar. Selvom bolden bliver spillet først, så kommer kontakten bagefter. Det fritager ikke forsvarsspilleren i den tackling, han laver. Derfor vil den her give rødt kort ti ud af ti gange.
Hos AGF-træner David Nielsen er det dog svært at forstå, hvordan det kunne blive til et rødt kort. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
