Dommeren Morten Krogh kom i centrum i kampen mellem AGF og FC Nordsjælland, da han viste førstnævntes Bubacarr Sanneh det røde kort efter få minutter. Det skete efter VAR-gennemsyn, da han i første omgang slet ikke valgte at dømme et frispark.
I et interview med TV3 Sport kort efter opgøret forklarede den omtalte dommer om, hvordan han oplevede det hele.
– Inde på banen ser jeg, at bolden bliver spillet, og derfor dømmer jeg ikke frispark. Efter VAR-tjek bliver jeg kaldt ud til skærmen, og der kan jeg se, at vi har kontaktstedet, som sidder højt oppe på benet. Vi har en tackling, som der ikke er kontrol over, og farten er høj. Det lagt sammen bliver til et rødt kort, fortæller kampens dommer og fortsætter:
– Her er det især kontaktstedet og kontrollen, hvor vi kan sige, at der er fare for at, at vi kan skade spillere. Derfor skal det udløse et rødt kort, og derfor er det godt, at VAR hjælper mig i den situation, fordi jeg fanger ikke kontaktstedet på den her, lyder det fra Morten Krogh.
For dommeren er der heller ingen tvivl om, at han ville træffe den samme beslutning igen, hvis han kom ud for noget lignende.
– Når jeg ser den igen, så er den klokkeklar. Selvom bolden bliver spillet først, så kommer kontakten bagefter. Det fritager ikke forsvarsspilleren i den tackling, han laver. Derfor vil den her give rødt kort ti ud af ti gange.
Hos AGF-træner David Nielsen er det dog svært at forstå, hvordan det kunne blive til et rødt kort. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Kæmpe nyhed for B.93
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
