Kampens dommer: Derfor var der rødt til Sanneh

Dommer Morten Krogh takker VAR for hjælpen i kampen mellem AGF og FC Nordsjælland.



Dommeren Morten Krogh kom i centrum i kampen mellem AGF og FC Nordsjælland, da han viste førstnævntes Bubacarr Sanneh det røde kort efter få minutter. Det skete efter VAR-gennemsyn, da han i første omgang slet ikke valgte at dømme et frispark.

I et interview med TV3 Sport kort efter opgøret forklarede den omtalte dommer om, hvordan han oplevede det hele.

– Inde på banen ser jeg, at bolden bliver spillet, og derfor dømmer jeg ikke frispark. Efter VAR-tjek bliver jeg kaldt ud til skærmen, og der kan jeg se, at vi har kontaktstedet, som sidder højt oppe på benet. Vi har en tackling, som der ikke er kontrol over, og farten er høj. Det lagt sammen bliver til et rødt kort, fortæller kampens dommer og fortsætter:

– Her er det især kontaktstedet og kontrollen, hvor vi kan sige, at der er fare for at, at vi kan skade spillere. Derfor skal det udløse et rødt kort, og derfor er det godt, at VAR hjælper mig i den situation, fordi jeg fanger ikke kontaktstedet på den her, lyder det fra Morten Krogh.

For dommeren er der heller ingen tvivl om, at han ville træffe den samme beslutning igen, hvis han kom ud for noget lignende.

– Når jeg ser den igen, så er den klokkeklar. Selvom bolden bliver spillet først, så kommer kontakten bagefter. Det fritager ikke forsvarsspilleren i den tackling, han laver. Derfor vil den her give rødt kort ti ud af ti gange.

Hos AGF-træner David Nielsen er det dog svært at forstå, hvordan det kunne blive til et rødt kort. Læs mere om det her.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Dorgu gør Wan-Bissaka rundtosset

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Superliga-træner tilknytter agent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Riemer lover: De får debut

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Uventet skifte?

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Fatter intet af Brøndby-bombe

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Vender tilbage til skærmen

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Bekræfter kæmpebud

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Supercomputer: De rykker op i Superligaen