Dommeren Morten Krogh kom i centrum i kampen mellem AGF og FC Nordsjælland, da han viste førstnævntes Bubacarr Sanneh det røde kort efter få minutter. Det skete efter VAR-gennemsyn, da han i første omgang slet ikke valgte at dømme et frispark.
I et interview med TV3 Sport kort efter opgøret forklarede den omtalte dommer om, hvordan han oplevede det hele.
– Inde på banen ser jeg, at bolden bliver spillet, og derfor dømmer jeg ikke frispark. Efter VAR-tjek bliver jeg kaldt ud til skærmen, og der kan jeg se, at vi har kontaktstedet, som sidder højt oppe på benet. Vi har en tackling, som der ikke er kontrol over, og farten er høj. Det lagt sammen bliver til et rødt kort, fortæller kampens dommer og fortsætter:
– Her er det især kontaktstedet og kontrollen, hvor vi kan sige, at der er fare for at, at vi kan skade spillere. Derfor skal det udløse et rødt kort, og derfor er det godt, at VAR hjælper mig i den situation, fordi jeg fanger ikke kontaktstedet på den her, lyder det fra Morten Krogh.
For dommeren er der heller ingen tvivl om, at han ville træffe den samme beslutning igen, hvis han kom ud for noget lignende.
– Når jeg ser den igen, så er den klokkeklar. Selvom bolden bliver spillet først, så kommer kontakten bagefter. Det fritager ikke forsvarsspilleren i den tackling, han laver. Derfor vil den her give rødt kort ti ud af ti gange.
Hos AGF-træner David Nielsen er det dog svært at forstå, hvordan det kunne blive til et rødt kort. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TOPNYHED
