– Kan blive et kæmpe problem for FCK at miste ham

Det er opsigtsvækkende, at Peter Christiansen kan være på vej fra FC København til Wolfsburg, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.



FC København skal måske have ny sportsdirektør.

Tirsdag skriver flere tyske medier i hvert fald, Wolfsburg vil have fingrene i Peter Christiansen, og at Bundesliga-klubben er i forhandlinger med FC København om den 49-årige sportsdirektør.

En opsigtsvækkende historie, lyder det fra Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen. 

– Det er en kæmpe bombe, hvis FCK skal have ny sportsdirektør nu, efter FCK under Peter Christiansen har genrejst sig og været i Champions League to år i streg, siger han og tilføjer:

– Ja, det har været med et rekordstort spillerbudget, og ja, Superliga-afslutningen her i april og maj er en gigantisk skuffelse og et kæmpe hul i jorden for FCK, der smider en plads i den sidste og afgørende runde af Champions League-kvalifikationen. Men det vil godt nok være en opgave af rang, hvis FCK den her sommer skal skifte sportsdirektør, mens konkurrenterne i Superligaen brager afsted og ikke har tænkt sig at give FCK solo-løb til en Superliga-revanche om 12 måneder.

Et tab af Peter Christiansen vil efterlade noget af et tomrum i FC København, vurderer han.

– Det kan blive et enormt problem for FC København, hvis man mister Peter Christiansen til Wolfsburg eller til en af de andre klubber ude i det store Europa, jeg de seneste måneder har hørt ham sat i forbindelse med. Nyheden her til aften er slet ikke ensbetydende med, at der også sker noget, men hvis jeg var topledelse eller ejede mange FCK-aktier, ville jeg være urolig.

– Vi har på Tipsbladet beskrevet indgående, hvordan man i klubbens daglige ledelse er 100 procent klar til at kapitalisere på Champions League-succesen og til at befæste FCK som den klart største klub i Skandinavien og en magtfaktor i Nordeuropa.

– Det kan man også nå endnu, selv om det her mistede mesterskab minder om 2012, hvor det var en direkte Champions League-plads, FCN snuppede for næsen af FCK. Så hvis der vitterlig er nogen, der i stand til at hive 'PC' væk fra FCK, vil det for mig at se være et hårdt slag for FCK, lyder det fra Troels Bager Thøgersen. 

Wolfsburg har et solidt kendskab til Peter Christiansen i den forstand, at klubben har siddet ved forhandlingsbordet med FC København-bossen i forbindelse med købene af Jonas Wind og Kamil Grabra. 

Denne gang er det tilsyneladende "PC" selv, der forhandles om. 





LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Manchester United afbryder forhandlingerne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Superligaen dropper det

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: FC København jagter Michael Parker



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Vildt transferrygte skydes ned



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De 10 største stjerner, der misser VM

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte