– Kan blive et kæmpe problem for FCK at miste ham

Det er opsigtsvækkende, at Peter Christiansen kan være på vej fra FC København til Wolfsburg, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.



FC København skal måske have ny sportsdirektør.

Tirsdag skriver flere tyske medier i hvert fald, Wolfsburg vil have fingrene i Peter Christiansen, og at Bundesliga-klubben er i forhandlinger med FC København om den 49-årige sportsdirektør.

En opsigtsvækkende historie, lyder det fra Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen. 

– Det er en kæmpe bombe, hvis FCK skal have ny sportsdirektør nu, efter FCK under Peter Christiansen har genrejst sig og været i Champions League to år i streg, siger han og tilføjer:

– Ja, det har været med et rekordstort spillerbudget, og ja, Superliga-afslutningen her i april og maj er en gigantisk skuffelse og et kæmpe hul i jorden for FCK, der smider en plads i den sidste og afgørende runde af Champions League-kvalifikationen. Men det vil godt nok være en opgave af rang, hvis FCK den her sommer skal skifte sportsdirektør, mens konkurrenterne i Superligaen brager afsted og ikke har tænkt sig at give FCK solo-løb til en Superliga-revanche om 12 måneder.

Et tab af Peter Christiansen vil efterlade noget af et tomrum i FC København, vurderer han.

– Det kan blive et enormt problem for FC København, hvis man mister Peter Christiansen til Wolfsburg eller til en af de andre klubber ude i det store Europa, jeg de seneste måneder har hørt ham sat i forbindelse med. Nyheden her til aften er slet ikke ensbetydende med, at der også sker noget, men hvis jeg var topledelse eller ejede mange FCK-aktier, ville jeg være urolig.

– Vi har på Tipsbladet beskrevet indgående, hvordan man i klubbens daglige ledelse er 100 procent klar til at kapitalisere på Champions League-succesen og til at befæste FCK som den klart største klub i Skandinavien og en magtfaktor i Nordeuropa.

– Det kan man også nå endnu, selv om det her mistede mesterskab minder om 2012, hvor det var en direkte Champions League-plads, FCN snuppede for næsen af FCK. Så hvis der vitterlig er nogen, der i stand til at hive 'PC' væk fra FCK, vil det for mig at se være et hårdt slag for FCK, lyder det fra Troels Bager Thøgersen. 

Wolfsburg har et solidt kendskab til Peter Christiansen i den forstand, at klubben har siddet ved forhandlingsbordet med FC København-bossen i forbindelse med købene af Jonas Wind og Kamil Grabra. 

Denne gang er det tilsyneladende "PC" selv, der forhandles om. 



Lothar Matthaüs storroser dansker

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– Det er fuldkommen meningsløst

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Wolfsburg-boss roser Eriksen

– De skal skille sig af med ham!

Viktor Claesson bliver i FC København

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Klubboss i angreb på FCK

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Kæmpe triumf for Frank

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Steve Cooper skifter tre mand

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Voldsom Franculino-spådom

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Spanske medier i ekstase

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Nu drømmer de stort i AGF

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur