Kan følge Achouri og Gaaei: ‘Så sælger vi’

De har ikke været i klubben specielt længe, men dukker det helt rigtige tilbud op, kan én, eller måske flere, af Viborgs bedste spillere komme afsted på transfermarkedet i januar.



VIBORG (Tipsbladet): Tag ikke fejl.

Viborg FF føler det sportslige pres med en ottendeplads i vinterpausen at rette op på og en mulighed for at opnå noget stort, hvis man ellers spiller sig forbi 3. Divisionsholdet Brabrand IF på fredag.

Og med 29 mål i 17 ligakampe i efteråret har den offensive del af Viborgs spil for det meste fungeret.

Så det kan virke skørt at åbne for salg allerede i januar, og det er da heller ikke noget, VFF opsøger.

Men med bud i sommer på Serginho fra udlandet (læs mere her) og flotte efterår af Thomas Jørgensen på 19 år og Isak Jensen på 20 kan Viborgs sportschef Mads Agesen heller ikke tillade sig at lukke lågen og erklære Viborgs idealopstilling for transferfri zone indtil sommer.

Det gjorde VFF på flere måder gennem 2024, hvor man ville holde sammen på truppen for at komme tættere på Top 6, men i 2025 kan der ligesom i 2023 komme markante transfers ud af Viborg, hvis ellers pengene passer.

– Hvis der kommer en klub, der synes, at en af vores spillere er så dygtig, at han skal spille på et niveau over os, og prisen er rigtig, så sælger vi, siger Mads Agesen til Tipsbladet.

– Så er det vores opgave at finde ud af, om vi har en afløser klar internt. Vi skal i udgangspunktet styrket ud af transfervinduet, så hvis vi sælger en spiller, kommer vi til at gøre noget. Det kan være internt, og det kan være, at vi henter en spiller ind.

En lang bane
Det er ikke fordi, Agesen og Viborg opsøger et salg selv – de har fem point op til Top 6 med fem spillerunder i februar og marts, hvor programmet er særdeles svært.

Men for Agesen og Viborg-ledelsen handler det om mere end de næste fem Superliga-kampe.

For da eksempelvis Isak Jensen og Serginho tog til Viborg, var det i hælene på salg af Elias Achouri og Anton Gaaei for mange millioner til FC København og Ajax, og en del af præmissen i Viborg er, at dygtige spillere bliver solgt videre til især udlandet og ikke skal være i klubben i fem-syv år.

Så selv om Agesen og Co. hellere vil sælge til sommer, vil man ikke stille sig på tværs, hvis der ligesom sidste sommer kommer klubber med tilbud i prislejet 20-30 millioner kroner for de bedste.

– Januarmarkedet er ikke optimalt, fordi der er færre spillere på markedet. Men det er del af vores strategi, at vi er en platform for de her dygtige spillere til at gro og til at komme et andet sted hen, hvis de bliver dygtige nok til det, siger Mads Agesen.

– Vi håber ikke, vi kommer i den situation. Men vi er ikke selv herrer over det. Vi har en solid økonomi, der gør, at vi kan sige nej. Men det handler også om drømme og ambitioner hos vores spillere. Ja, vi har retten til at sige nej. Men hvis der står en klub med den rette økonomi til spilleren og os, så står det også i vores strategi, at vi skal handle på det. Og så skal finde ud af, om vi har afløseren internt, eller vi skal rekruttere udefra.

Viborg-sportschefen vil ikke nærmere ind på, om det er den ene eller anden spiller, der er mest interesse for, men da Tipsbladet nævner Serginho, Thomas Jørgensen og Isak Jensen, er den tidligere Superliga-spiller i spidsen for Viborgs sportslige ledelse i hvert fald ikke afvisende.

– Vi vil rigtig gerne holde sammen på truppen, i hvert fald vores performance-spillere vil vi gerne holde frem til sommer, så de kan gro endnu mere hen over foråret. Men der kan komme en større klub, der synes, at det kunne være interessant, og så vil vi lytte til det. Jeg kan godt forstå, hvis der kommer interesse for de tre spillere, du nævner.

– Serginho er en af de spillere, der har produceret mest offensivt i Superligaen, på trods af, at han har været ude i syv kampe her til sidst. Så jeg har fuld forståelse for, hvis nogle klubber synes, han stadig er dygtig. Og så er de to andre også på et vanvittigt godt niveau i en meget kompetitiv Superliga, siger Mads Agesen.

Viborgenserne skal have slået sig forbi Brabrand IF i pokalturneringen fredag aften, efter de to hold spillede 1-1 i det vestlige Århus i søndags.

VFF har i vinterpausen fem point op til Top 6-stregen og et udfordrende program i februar og marts, hvor man starter med en kamp ude mod Brøndby IF.





Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper


Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Peter Schmeichel taget på sengen

Arsenal ansætter dansk toptræner

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Dansk bomber med vildt mål i England

Mohamed Daramy vender tilbage

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Andreas Christensen skriver snart under

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Går langt ned i løn

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Nyt nederlag til Thomas Frank

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Rangers rundbarberer Dons igen

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Wrexham slår Premier League-klub