Kan følge Achouri og Gaaei: ‘Så sælger vi’

De har ikke været i klubben specielt længe, men dukker det helt rigtige tilbud op, kan én, eller måske flere, af Viborgs bedste spillere komme afsted på transfermarkedet i januar.



VIBORG (Tipsbladet): Tag ikke fejl.

Viborg FF føler det sportslige pres med en ottendeplads i vinterpausen at rette op på og en mulighed for at opnå noget stort, hvis man ellers spiller sig forbi 3. Divisionsholdet Brabrand IF på fredag.

Og med 29 mål i 17 ligakampe i efteråret har den offensive del af Viborgs spil for det meste fungeret.

Så det kan virke skørt at åbne for salg allerede i januar, og det er da heller ikke noget, VFF opsøger.

Men med bud i sommer på Serginho fra udlandet (læs mere her) og flotte efterår af Thomas Jørgensen på 19 år og Isak Jensen på 20 kan Viborgs sportschef Mads Agesen heller ikke tillade sig at lukke lågen og erklære Viborgs idealopstilling for transferfri zone indtil sommer.

Det gjorde VFF på flere måder gennem 2024, hvor man ville holde sammen på truppen for at komme tættere på Top 6, men i 2025 kan der ligesom i 2023 komme markante transfers ud af Viborg, hvis ellers pengene passer.

– Hvis der kommer en klub, der synes, at en af vores spillere er så dygtig, at han skal spille på et niveau over os, og prisen er rigtig, så sælger vi, siger Mads Agesen til Tipsbladet.

– Så er det vores opgave at finde ud af, om vi har en afløser klar internt. Vi skal i udgangspunktet styrket ud af transfervinduet, så hvis vi sælger en spiller, kommer vi til at gøre noget. Det kan være internt, og det kan være, at vi henter en spiller ind.

En lang bane
Det er ikke fordi, Agesen og Viborg opsøger et salg selv – de har fem point op til Top 6 med fem spillerunder i februar og marts, hvor programmet er særdeles svært.

Men for Agesen og Viborg-ledelsen handler det om mere end de næste fem Superliga-kampe.

For da eksempelvis Isak Jensen og Serginho tog til Viborg, var det i hælene på salg af Elias Achouri og Anton Gaaei for mange millioner til FC København og Ajax, og en del af præmissen i Viborg er, at dygtige spillere bliver solgt videre til især udlandet og ikke skal være i klubben i fem-syv år.

Så selv om Agesen og Co. hellere vil sælge til sommer, vil man ikke stille sig på tværs, hvis der ligesom sidste sommer kommer klubber med tilbud i prislejet 20-30 millioner kroner for de bedste.

– Januarmarkedet er ikke optimalt, fordi der er færre spillere på markedet. Men det er del af vores strategi, at vi er en platform for de her dygtige spillere til at gro og til at komme et andet sted hen, hvis de bliver dygtige nok til det, siger Mads Agesen.

– Vi håber ikke, vi kommer i den situation. Men vi er ikke selv herrer over det. Vi har en solid økonomi, der gør, at vi kan sige nej. Men det handler også om drømme og ambitioner hos vores spillere. Ja, vi har retten til at sige nej. Men hvis der står en klub med den rette økonomi til spilleren og os, så står det også i vores strategi, at vi skal handle på det. Og så skal finde ud af, om vi har afløseren internt, eller vi skal rekruttere udefra.

Viborg-sportschefen vil ikke nærmere ind på, om det er den ene eller anden spiller, der er mest interesse for, men da Tipsbladet nævner Serginho, Thomas Jørgensen og Isak Jensen, er den tidligere Superliga-spiller i spidsen for Viborgs sportslige ledelse i hvert fald ikke afvisende.

– Vi vil rigtig gerne holde sammen på truppen, i hvert fald vores performance-spillere vil vi gerne holde frem til sommer, så de kan gro endnu mere hen over foråret. Men der kan komme en større klub, der synes, at det kunne være interessant, og så vil vi lytte til det. Jeg kan godt forstå, hvis der kommer interesse for de tre spillere, du nævner.

– Serginho er en af de spillere, der har produceret mest offensivt i Superligaen, på trods af, at han har været ude i syv kampe her til sidst. Så jeg har fuld forståelse for, hvis nogle klubber synes, han stadig er dygtig. Og så er de to andre også på et vanvittigt godt niveau i en meget kompetitiv Superliga, siger Mads Agesen.

Viborgenserne skal have slået sig forbi Brabrand IF i pokalturneringen fredag aften, efter de to hold spillede 1-1 i det vestlige Århus i søndags.

VFF har i vinterpausen fem point op til Top 6-stregen og et udfordrende program i februar og marts, hvor man starter med en kamp ude mod Brøndby IF.





Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.




LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Protesterer efter dansk drømmekamp

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Millionregn over FC Midtjylland

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

‘Det er dramatisk!’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Det kommer formentlig til at ske

Så blev det officielt

Færdig? Manchester City har udset afløser

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Benhård Brian Riemer-melding

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Vejle Boldklub – OB

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

FC København-talent har truffet stor beslutning

Morten Bruun med dyster spådom

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Barcelona – Rayo Vallecano

Brighton – Liverpool

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål