Kan følge Achouri og Gaaei: ‘Så sælger vi’

De har ikke været i klubben specielt længe, men dukker det helt rigtige tilbud op, kan én, eller måske flere, af Viborgs bedste spillere komme afsted på transfermarkedet i januar.



VIBORG (Tipsbladet): Tag ikke fejl.

Viborg FF føler det sportslige pres med en ottendeplads i vinterpausen at rette op på og en mulighed for at opnå noget stort, hvis man ellers spiller sig forbi 3. Divisionsholdet Brabrand IF på fredag.

Og med 29 mål i 17 ligakampe i efteråret har den offensive del af Viborgs spil for det meste fungeret.

Så det kan virke skørt at åbne for salg allerede i januar, og det er da heller ikke noget, VFF opsøger.

Men med bud i sommer på Serginho fra udlandet (læs mere her) og flotte efterår af Thomas Jørgensen på 19 år og Isak Jensen på 20 kan Viborgs sportschef Mads Agesen heller ikke tillade sig at lukke lågen og erklære Viborgs idealopstilling for transferfri zone indtil sommer.

Det gjorde VFF på flere måder gennem 2024, hvor man ville holde sammen på truppen for at komme tættere på Top 6, men i 2025 kan der ligesom i 2023 komme markante transfers ud af Viborg, hvis ellers pengene passer.

– Hvis der kommer en klub, der synes, at en af vores spillere er så dygtig, at han skal spille på et niveau over os, og prisen er rigtig, så sælger vi, siger Mads Agesen til Tipsbladet.

– Så er det vores opgave at finde ud af, om vi har en afløser klar internt. Vi skal i udgangspunktet styrket ud af transfervinduet, så hvis vi sælger en spiller, kommer vi til at gøre noget. Det kan være internt, og det kan være, at vi henter en spiller ind.

En lang bane
Det er ikke fordi, Agesen og Viborg opsøger et salg selv – de har fem point op til Top 6 med fem spillerunder i februar og marts, hvor programmet er særdeles svært.

Men for Agesen og Viborg-ledelsen handler det om mere end de næste fem Superliga-kampe.

For da eksempelvis Isak Jensen og Serginho tog til Viborg, var det i hælene på salg af Elias Achouri og Anton Gaaei for mange millioner til FC København og Ajax, og en del af præmissen i Viborg er, at dygtige spillere bliver solgt videre til især udlandet og ikke skal være i klubben i fem-syv år.

Så selv om Agesen og Co. hellere vil sælge til sommer, vil man ikke stille sig på tværs, hvis der ligesom sidste sommer kommer klubber med tilbud i prislejet 20-30 millioner kroner for de bedste.

– Januarmarkedet er ikke optimalt, fordi der er færre spillere på markedet. Men det er del af vores strategi, at vi er en platform for de her dygtige spillere til at gro og til at komme et andet sted hen, hvis de bliver dygtige nok til det, siger Mads Agesen.

– Vi håber ikke, vi kommer i den situation. Men vi er ikke selv herrer over det. Vi har en solid økonomi, der gør, at vi kan sige nej. Men det handler også om drømme og ambitioner hos vores spillere. Ja, vi har retten til at sige nej. Men hvis der står en klub med den rette økonomi til spilleren og os, så står det også i vores strategi, at vi skal handle på det. Og så skal finde ud af, om vi har afløseren internt, eller vi skal rekruttere udefra.

Viborg-sportschefen vil ikke nærmere ind på, om det er den ene eller anden spiller, der er mest interesse for, men da Tipsbladet nævner Serginho, Thomas Jørgensen og Isak Jensen, er den tidligere Superliga-spiller i spidsen for Viborgs sportslige ledelse i hvert fald ikke afvisende.

– Vi vil rigtig gerne holde sammen på truppen, i hvert fald vores performance-spillere vil vi gerne holde frem til sommer, så de kan gro endnu mere hen over foråret. Men der kan komme en større klub, der synes, at det kunne være interessant, og så vil vi lytte til det. Jeg kan godt forstå, hvis der kommer interesse for de tre spillere, du nævner.

– Serginho er en af de spillere, der har produceret mest offensivt i Superligaen, på trods af, at han har været ude i syv kampe her til sidst. Så jeg har fuld forståelse for, hvis nogle klubber synes, han stadig er dygtig. Og så er de to andre også på et vanvittigt godt niveau i en meget kompetitiv Superliga, siger Mads Agesen.

Viborgenserne skal have slået sig forbi Brabrand IF i pokalturneringen fredag aften, efter de to hold spillede 1-1 i det vestlige Århus i søndags.

VFF har i vinterpausen fem point op til Top 6-stregen og et udfordrende program i februar og marts, hvor man starter med en kamp ude mod Brøndby IF.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

FC København – FC Nordsjælland

Stort Brøndby-boost



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

– Enten FCK eller også stopper han?

Interessen er eksploderet på grund af FC København



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Neestrup må undvære profil igen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Danmark indleder med et brag mod Norge

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Uafgjort i italiensk derby

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

FC København-boss reagerer på tilråb

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Randers FC – Vejle Boldklub

Snestorm kan udfordre OB

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte