VIBORG (Tipsbladet): Tag ikke fejl.
Viborg FF føler det sportslige pres med en ottendeplads i vinterpausen at rette op på og en mulighed for at opnå noget stort, hvis man ellers spiller sig forbi 3. Divisionsholdet Brabrand IF på fredag.
Og med 29 mål i 17 ligakampe i efteråret har den offensive del af Viborgs spil for det meste fungeret.
Så det kan virke skørt at åbne for salg allerede i januar, og det er da heller ikke noget, VFF opsøger.
Men med bud i sommer på Serginho fra udlandet (læs mere her) og flotte efterår af Thomas Jørgensen på 19 år og Isak Jensen på 20 kan Viborgs sportschef Mads Agesen heller ikke tillade sig at lukke lågen og erklære Viborgs idealopstilling for transferfri zone indtil sommer.
Det gjorde VFF på flere måder gennem 2024, hvor man ville holde sammen på truppen for at komme tættere på Top 6, men i 2025 kan der ligesom i 2023 komme markante transfers ud af Viborg, hvis ellers pengene passer.
– Hvis der kommer en klub, der synes, at en af vores spillere er så dygtig, at han skal spille på et niveau over os, og prisen er rigtig, så sælger vi, siger Mads Agesen til Tipsbladet.
– Så er det vores opgave at finde ud af, om vi har en afløser klar internt. Vi skal i udgangspunktet styrket ud af transfervinduet, så hvis vi sælger en spiller, kommer vi til at gøre noget. Det kan være internt, og det kan være, at vi henter en spiller ind.
En lang bane
Det er ikke fordi, Agesen og Viborg opsøger et salg selv – de har fem point op til Top 6 med fem spillerunder i februar og marts, hvor programmet er særdeles svært.
Men for Agesen og Viborg-ledelsen handler det om mere end de næste fem Superliga-kampe.
For da eksempelvis Isak Jensen og Serginho tog til Viborg, var det i hælene på salg af Elias Achouri og Anton Gaaei for mange millioner til FC København og Ajax, og en del af præmissen i Viborg er, at dygtige spillere bliver solgt videre til især udlandet og ikke skal være i klubben i fem-syv år.
Så selv om Agesen og Co. hellere vil sælge til sommer, vil man ikke stille sig på tværs, hvis der ligesom sidste sommer kommer klubber med tilbud i prislejet 20-30 millioner kroner for de bedste.
– Januarmarkedet er ikke optimalt, fordi der er færre spillere på markedet. Men det er del af vores strategi, at vi er en platform for de her dygtige spillere til at gro og til at komme et andet sted hen, hvis de bliver dygtige nok til det, siger Mads Agesen.
– Vi håber ikke, vi kommer i den situation. Men vi er ikke selv herrer over det. Vi har en solid økonomi, der gør, at vi kan sige nej. Men det handler også om drømme og ambitioner hos vores spillere. Ja, vi har retten til at sige nej. Men hvis der står en klub med den rette økonomi til spilleren og os, så står det også i vores strategi, at vi skal handle på det. Og så skal finde ud af, om vi har afløseren internt, eller vi skal rekruttere udefra.
Viborg-sportschefen vil ikke nærmere ind på, om det er den ene eller anden spiller, der er mest interesse for, men da Tipsbladet nævner Serginho, Thomas Jørgensen og Isak Jensen, er den tidligere Superliga-spiller i spidsen for Viborgs sportslige ledelse i hvert fald ikke afvisende.
– Vi vil rigtig gerne holde sammen på truppen, i hvert fald vores performance-spillere vil vi gerne holde frem til sommer, så de kan gro endnu mere hen over foråret. Men der kan komme en større klub, der synes, at det kunne være interessant, og så vil vi lytte til det. Jeg kan godt forstå, hvis der kommer interesse for de tre spillere, du nævner.
– Serginho er en af de spillere, der har produceret mest offensivt i Superligaen, på trods af, at han har været ude i syv kampe her til sidst. Så jeg har fuld forståelse for, hvis nogle klubber synes, han stadig er dygtig. Og så er de to andre også på et vanvittigt godt niveau i en meget kompetitiv Superliga, siger Mads Agesen.
Viborgenserne skal have slået sig forbi Brabrand IF i pokalturneringen fredag aften, efter de to hold spillede 1-1 i det vestlige Århus i søndags.
VFF har i vinterpausen fem point op til Top 6-stregen og et udfordrende program i februar og marts, hvor man starter med en kamp ude mod Brøndby IF.
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
TOPNYHED
Chokerende, FCK – den er helt gal
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
HELT VILDT
Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
TOPNYHED
Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
Manchester United skuffer efter trænerfyring
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig storkamp i London
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
NYHEDER