De har en stærk trup, men den skal gerne være stærkere, når januar bliver til februar.
FC Midtjylland er gået videre i Europa League og står foran et par spændende kampe mod Sporting CP, men i Superligaen har det hakket noget for klubben, der blot er nummer syv i rækken.
FCM går ind til de sidste dage i transfervinduet, hvor man mangler en midtbanespiller og en angriber. Og så har man altså også givet en angriber lov til at forlade klubben, hvis han finder noget.
Det bekræfter træner Albert Capellas.
– (Sory) Kaba prøver at finde en løsning. Måske er det et godt tidspunkt (at skilles, red.). Men bliver han her, er han en del af holdet. Det er ikke en hemmelighed, at klubben arbejder på noget, og vi har et godt forhold til ham. Han opfører sig fantastisk, og vi forsøger at finde en løsning, som kan være godt for spilleren og klubben. Og så må vi se. Bliver han hos holdet, har vi en angriber mere – så er han en del af det sammen med resten af spillerne, siger Albert Capellas til Tipsbladet.
Med så få dage igen af transfervinduet ville det være til at forstå, hvis cheftræneren begynder at bide negle i forhold til at få de spillere ind, som han ønsker.
Spanieren fortæller dog, at han bevarer troen på, at man lander de rette forstærkninger.
– Vi vil jo gerne have holdet så stærkt som muligt. Vi vil gerne have de bedste spillere. Klubben arbejder hårdt, og vi arbejder sammen for at finde de bedste spillere til vores hold. Så må vi se, hvad der sker. Jeg har tro på, at vi lykkes, siger Albert Capellas.
Den spanske cheftræner har indtil videre fået Armin Gigovic ind, og så er der et par unge folk i Valdemar Byskov og Aral Simsir, som Albert Capellas tror på er klar til at gøre en forskel.
– "Gigo" er en rigtig god spiller, og han har energi og er hurtig. Han træner fantastisk og bringer stor værdi til holdet, siger Capellas og forklarer om de to unge spillere:
– De træner rigtig godt. Alle er klar over, hvor meget de flytter sig. De er blevet mere modne, mere fokuserede. Ældre og mere erfarne, selv om de er unge. Jeg er tilfreds med begge. De har meget kvalitet. De fortjener at være med her, og de har kvalitet til at blive gode spillere. Vi vil hjælpe Valdemar på én måde, Aral på en anden. Begge er fokuserede og glade – nu skal vi gøre dem bedre.
Også på skadeslisten lysner det. Angriber Junior Brumado, der blev alvorligt skadet i efteråret, er så småt tilbage fra sin skade. Torsdag var han tilbage i let træning på træningsbanen i Ikast, og så er håbet, at man kan bygge på herfra, så han bliver et aktiv for FCM i foråret.
– Han arbejder hårdt, som alle kan se, og han er fit. Det er rigtig godt at se. Han passer på sig selv og er et godt sted. Han begynder at røre bolden nu, og så må vi se. Vi er positive. Men man ved aldrig, så nu tager vi det stille og roligt og skridt for skridt. Det går godt med hans genoptræning, siger Albert Capellas.
FC Midtjylland indleder foråret allerede den 16. februar med en udekamp mod Sporting CP i Europa League.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
Reagerer på Brøndby-bombe
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER
Køber engelsk klub
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
Dansk træner storroses
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER