Kan forlade FCM: Det er ikke en hemmelighed

FC Midtjylland jagter både nye spillere og skal af med nogle. Der venter nogle hektiske sidste dage i transfervinduet.



De har en stærk trup, men den skal gerne være stærkere, når januar bliver til februar.

FC Midtjylland er gået videre i Europa League og står foran et par spændende kampe mod Sporting CP, men i Superligaen har det hakket noget for klubben, der blot er nummer syv i rækken.

FCM går ind til de sidste dage i transfervinduet, hvor man mangler en midtbanespiller og en angriber. Og så har man altså også givet en angriber lov til at forlade klubben, hvis han finder noget. 

Det bekræfter træner Albert Capellas.

– (Sory) Kaba prøver at finde en løsning. Måske er det et godt tidspunkt (at skilles, red.). Men bliver han her, er han en del af holdet. Det er ikke en hemmelighed, at klubben arbejder på noget, og vi har et godt forhold til ham. Han opfører sig fantastisk, og vi forsøger at finde en løsning, som kan være godt for spilleren og klubben. Og så må vi se. Bliver han hos holdet, har vi en angriber mere – så er han en del af det sammen med resten af spillerne, siger Albert Capellas til Tipsbladet.

Med så få dage igen af transfervinduet ville det være til at forstå, hvis cheftræneren begynder at bide negle i forhold til at få de spillere ind, som han ønsker. 

Spanieren fortæller dog, at han bevarer troen på, at man lander de rette forstærkninger.

– Vi vil jo gerne have holdet så stærkt som muligt. Vi vil gerne have de bedste spillere. Klubben arbejder hårdt, og vi arbejder sammen for at finde de bedste spillere til vores hold. Så må vi se, hvad der sker. Jeg har tro på, at vi lykkes, siger Albert Capellas. 

Den spanske cheftræner har indtil videre fået Armin Gigovic ind, og så er der et par unge folk i Valdemar Byskov og Aral Simsir, som Albert Capellas tror på er klar til at gøre en forskel.

– "Gigo" er en rigtig god spiller, og han har energi og er hurtig. Han træner fantastisk og bringer stor værdi til holdet, siger Capellas og forklarer om de to unge spillere:

– De træner rigtig godt. Alle er klar over, hvor meget de flytter sig. De er blevet mere modne, mere fokuserede. Ældre og mere erfarne, selv om de er unge. Jeg er tilfreds med begge. De har meget kvalitet. De fortjener at være med her, og de har kvalitet til at blive gode spillere. Vi vil hjælpe Valdemar på én måde, Aral på en anden. Begge er fokuserede og glade – nu skal vi gøre dem bedre.

Også på skadeslisten lysner det. Angriber Junior Brumado, der blev alvorligt skadet i efteråret, er så småt tilbage fra sin skade. Torsdag var han tilbage i let træning på træningsbanen i Ikast, og så er håbet, at man kan bygge på herfra, så han bliver et aktiv for FCM i foråret.

– Han arbejder hårdt, som alle kan se, og han er fit. Det er rigtig godt at se. Han passer på sig selv og er et godt sted. Han begynder at røre bolden nu, og så må vi se. Vi er positive. Men man ved aldrig, så nu tager vi det stille og roligt og skridt for skridt. Det går godt med hans genoptræning, siger Albert Capellas.

FC Midtjylland indleder foråret allerede den 16. februar med en udekamp mod Sporting CP i Europa League.







LIVE

LIVE: Messi køber klub

Ivan Toney klar på choktransfer

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

– Han vinder Ballon d’Or!

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Brøndby IF – Sønderjyske

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Helt vild med Brøndby-profil

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Hugo Ekitike misser VM

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Fremhæver stort Brøndby-talent

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

AZ slagter Shakhtar

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade