Kan forlade FCM: Det er ikke en hemmelighed

FC Midtjylland jagter både nye spillere og skal af med nogle. Der venter nogle hektiske sidste dage i transfervinduet.



De har en stærk trup, men den skal gerne være stærkere, når januar bliver til februar.

FC Midtjylland er gået videre i Europa League og står foran et par spændende kampe mod Sporting CP, men i Superligaen har det hakket noget for klubben, der blot er nummer syv i rækken.

FCM går ind til de sidste dage i transfervinduet, hvor man mangler en midtbanespiller og en angriber. Og så har man altså også givet en angriber lov til at forlade klubben, hvis han finder noget. 

Det bekræfter træner Albert Capellas.

– (Sory) Kaba prøver at finde en løsning. Måske er det et godt tidspunkt (at skilles, red.). Men bliver han her, er han en del af holdet. Det er ikke en hemmelighed, at klubben arbejder på noget, og vi har et godt forhold til ham. Han opfører sig fantastisk, og vi forsøger at finde en løsning, som kan være godt for spilleren og klubben. Og så må vi se. Bliver han hos holdet, har vi en angriber mere – så er han en del af det sammen med resten af spillerne, siger Albert Capellas til Tipsbladet.

Med så få dage igen af transfervinduet ville det være til at forstå, hvis cheftræneren begynder at bide negle i forhold til at få de spillere ind, som han ønsker. 

Spanieren fortæller dog, at han bevarer troen på, at man lander de rette forstærkninger.

– Vi vil jo gerne have holdet så stærkt som muligt. Vi vil gerne have de bedste spillere. Klubben arbejder hårdt, og vi arbejder sammen for at finde de bedste spillere til vores hold. Så må vi se, hvad der sker. Jeg har tro på, at vi lykkes, siger Albert Capellas. 

Den spanske cheftræner har indtil videre fået Armin Gigovic ind, og så er der et par unge folk i Valdemar Byskov og Aral Simsir, som Albert Capellas tror på er klar til at gøre en forskel.

– "Gigo" er en rigtig god spiller, og han har energi og er hurtig. Han træner fantastisk og bringer stor værdi til holdet, siger Capellas og forklarer om de to unge spillere:

– De træner rigtig godt. Alle er klar over, hvor meget de flytter sig. De er blevet mere modne, mere fokuserede. Ældre og mere erfarne, selv om de er unge. Jeg er tilfreds med begge. De har meget kvalitet. De fortjener at være med her, og de har kvalitet til at blive gode spillere. Vi vil hjælpe Valdemar på én måde, Aral på en anden. Begge er fokuserede og glade – nu skal vi gøre dem bedre.

Også på skadeslisten lysner det. Angriber Junior Brumado, der blev alvorligt skadet i efteråret, er så småt tilbage fra sin skade. Torsdag var han tilbage i let træning på træningsbanen i Ikast, og så er håbet, at man kan bygge på herfra, så han bliver et aktiv for FCM i foråret.

– Han arbejder hårdt, som alle kan se, og han er fit. Det er rigtig godt at se. Han passer på sig selv og er et godt sted. Han begynder at røre bolden nu, og så må vi se. Vi er positive. Men man ved aldrig, så nu tager vi det stille og roligt og skridt for skridt. Det går godt med hans genoptræning, siger Albert Capellas.

FC Midtjylland indleder foråret allerede den 16. februar med en udekamp mod Sporting CP i Europa League.



Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brentford har gjort det igen

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

– Lange forhandlinger med FC København

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Storklub vil have Filip Jörgensen

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Schmedes roser ny transfer

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Roony Bardghji med drømmekamp

Liverpool-træner er ked af prædikat

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

– Så kan det ikke være et svært valg

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre