Kan ikke forestille sig Brøndby betaler så meget

Mange i Brøndby drømmer nok om at købe Patrick Pentz permanent, men er vi oppe i en skala lige under de 20 millioner kroner, tror ekspert Kenneth Emil Petersen ikke, at det kommer til at ske.



Det er ikke mange i Brøndby, som i dag savner Mads Hermansen, og det er egentlig ret vildt at tænke på, hvis man spoler tiden tilbage til sidste sommer.

Her var man nemlig længe om at afløse den danske landsholdsmålmand, og målmandsjagten lod længe til at gå i vasken. Indtil Carsten V. Jensen lejede Patrick Pentz i Bayer Leverkusen.

Det er alle i Brøndby nok særdeles tilfredse med den dag i dag. Østrigeren har været fremragende mellem stolperne, og det er ikke længe siden, at man kunne høre Brøndby-fansene råber "four more years" fra Sydsiden efter hans fantomkamp i forårsåbneren mod FC Midtjylland.

Der har været meldinger om en købsoption på 18 millioner kroner, men det er noget, som Carsten V. Jensen tidligere har afvist. Han har dog ikke afvist, at enderne kan mødes. Det er dog tvivlsomt, om Brøndby vil punge ud med så stort et beløb. Det vurderer Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen, som dog er yderst imponeret over målmanden.

– Jeg har svært ved at forestille mig, at de smider så mange penge efter Pentz. Omend han har været fantastisk for Brøndby. Han har virkelig været god. Selv om han ikke har den største højde, så er hans sikkerhed når han går ud af feltet, hans pointgivende redninger… Jeg synes, han har været rigtig, rigtig stærk.

– Det hjælper jo lidt på det måske, at der står en hel endetribune og råber fire år mere til Pentz, og der er måske lidt at forhandle om med prisen. Det er jo tit sådan, at man sætter en pris, og så når vi når hen imod at forhandle, så kan man godt få presset den ned.

Sikkert er det, at Brøndby i hvert fald ikke har noget målmandsproblem, så længe Pentz spiller. Så det er bestemt ikke utænkeligt, at 'CV' sætter sig ved forhandlingsbordet og sørger for "four more years".

Patrick Pentz er den målmand, som har holdt nullet flest gange i denne sæson med otte af slagsen.

Se hele snakken om Pentz i afspilleren over artiklen.



Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

– Han har været en decideret atombombe

Han peger på Simon Kjær

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Overvejer Mathias Jensen-køb

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

– Du har udstråling som tagpap

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Magisk aften for FC København-stjerne

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Fælder dom over Højlund

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Presset Frank: Her er vores store problem

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

– Et frygteligt scenarie

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Gounies kan røve Banken

Målfattigt lokalderby i Afrika

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

– Alle taler om dem!

Henter dansker – får god pakke

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner