Tosin Kehinde er fortsat Randers FC-spiller, selv om spekulationerne omkring hans fremtid har rumsteret i januar-transfervinduet. Ville Randers sælge ham et halvt år før kontraktudløb for at få penge for ham, var spørgsmålet.
Kehinde er en profil hos kronjyderne, men det har hængt længe i luften, at hans tid i Randers synger på sidste vers. Eller hvad – for nu åbner Randers' sportschef, Søren Pedersen, op for en mulig kontraktforlængelse med Kehinde. Han udelukker det i hvert fald ikke til Randers Amts Avis.
– Jeg havde håbet på en afklaring i forhold til Tosin, som har kontraktudløb til sommer. Der har været mange ting i spil. Noget har ikke været interessant for Tosin og hans agent, og noget har ikke været interessant for os. Så det har været tæt på, og så måske alligevel ikke. Men der er stadig lande, hvor transfervinduet er åbent, så et klubskifte kan ikke udelukkes endnu. Men det kan en kontraktforlængelse heller ikke, siger han til mediet.
Her pointerer Pedersen, at han ikke har et kontrakttilbud liggende på bordet til Kehinde, men at det er en mulighed fremover.
Som Pedersen dog påpeger har flere transfervinduer fortsat åbent. Det gælder eksempelvis det tyrkiske, hvor der tidligere har været stor interesse for kantspilleren.
Tosin Kehinde har ikke været lige så afgørende i denne sæson, som han har været tidligere. Han har blot scoret et enkelt mål i 16 Superliga-kampe, og han har kun spillet samtlige minutter af en kamp én gang.
LIVE
TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
PSG genvinder Champions League
EKSKLUSIVT