Kan miste SL-profil gratis: Åbner for forlængelse

Sportschefen vil ikke udelukke en kontraktforlængelse med Tosin Kehinde.



Tosin Kehinde er fortsat Randers FC-spiller, selv om spekulationerne omkring hans fremtid har rumsteret i januar-transfervinduet. Ville Randers sælge ham et halvt år før kontraktudløb for at få penge for ham, var spørgsmålet. 

Kehinde er en profil hos kronjyderne, men det har hængt længe i luften, at hans tid i Randers synger på sidste vers. Eller hvad – for nu åbner Randers' sportschef, Søren Pedersen, op for en mulig kontraktforlængelse med Kehinde. Han udelukker det i hvert fald ikke til Randers Amts Avis.

– Jeg havde håbet på en afklaring i forhold til Tosin, som har kontraktudløb til sommer. Der har været mange ting i spil. Noget har ikke været interessant for Tosin og hans agent, og noget har ikke været interessant for os. Så det har været tæt på, og så måske alligevel ikke. Men der er stadig lande, hvor transfervinduet er åbent, så et klubskifte kan ikke udelukkes endnu. Men det kan en kontraktforlængelse heller ikke, siger han til mediet. 

Her pointerer Pedersen, at han ikke har et kontrakttilbud liggende på bordet til Kehinde, men at det er en mulighed fremover. 

Som Pedersen dog påpeger har flere transfervinduer fortsat åbent. Det gælder eksempelvis det tyrkiske, hvor der tidligere har været stor interesse for kantspilleren.

Tosin Kehinde har ikke været lige så afgørende i denne sæson, som han har været tidligere. Han har blot scoret et enkelt mål i 16 Superliga-kampe, og han har kun spillet samtlige minutter af en kamp én gang.





Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF




LIVE

TransferLIVE: Frankfurt tøvede i NK-handel

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Afsløring: Kolding køber stor profil



LIVE

VM-LIVE: Surt show

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår rekordtransfer i dette vindue

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Kryptisk transfermelding

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Elfenbenskysten – Norge

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-klub tæt på FCK’er

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’