Kan miste SL-profil gratis: Åbner for forlængelse

Sportschefen vil ikke udelukke en kontraktforlængelse med Tosin Kehinde.



Tosin Kehinde er fortsat Randers FC-spiller, selv om spekulationerne omkring hans fremtid har rumsteret i januar-transfervinduet. Ville Randers sælge ham et halvt år før kontraktudløb for at få penge for ham, var spørgsmålet. 

Kehinde er en profil hos kronjyderne, men det har hængt længe i luften, at hans tid i Randers synger på sidste vers. Eller hvad – for nu åbner Randers' sportschef, Søren Pedersen, op for en mulig kontraktforlængelse med Kehinde. Han udelukker det i hvert fald ikke til Randers Amts Avis.

– Jeg havde håbet på en afklaring i forhold til Tosin, som har kontraktudløb til sommer. Der har været mange ting i spil. Noget har ikke været interessant for Tosin og hans agent, og noget har ikke været interessant for os. Så det har været tæt på, og så måske alligevel ikke. Men der er stadig lande, hvor transfervinduet er åbent, så et klubskifte kan ikke udelukkes endnu. Men det kan en kontraktforlængelse heller ikke, siger han til mediet. 

Her pointerer Pedersen, at han ikke har et kontrakttilbud liggende på bordet til Kehinde, men at det er en mulighed fremover. 

Som Pedersen dog påpeger har flere transfervinduer fortsat åbent. Det gælder eksempelvis det tyrkiske, hvor der tidligere har været stor interesse for kantspilleren.

Tosin Kehinde har ikke været lige så afgørende i denne sæson, som han har været tidligere. Han har blot scoret et enkelt mål i 16 Superliga-kampe, og han har kun spillet samtlige minutter af en kamp én gang.





LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Oddset styrtdykker

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Spår stor transferaktivitet i FC København

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Kalder tronskifte i Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel