Kan miste SL-profil gratis: Åbner for forlængelse

Sportschefen vil ikke udelukke en kontraktforlængelse med Tosin Kehinde.



Tosin Kehinde er fortsat Randers FC-spiller, selv om spekulationerne omkring hans fremtid har rumsteret i januar-transfervinduet. Ville Randers sælge ham et halvt år før kontraktudløb for at få penge for ham, var spørgsmålet. 

Kehinde er en profil hos kronjyderne, men det har hængt længe i luften, at hans tid i Randers synger på sidste vers. Eller hvad – for nu åbner Randers' sportschef, Søren Pedersen, op for en mulig kontraktforlængelse med Kehinde. Han udelukker det i hvert fald ikke til Randers Amts Avis.

– Jeg havde håbet på en afklaring i forhold til Tosin, som har kontraktudløb til sommer. Der har været mange ting i spil. Noget har ikke været interessant for Tosin og hans agent, og noget har ikke været interessant for os. Så det har været tæt på, og så måske alligevel ikke. Men der er stadig lande, hvor transfervinduet er åbent, så et klubskifte kan ikke udelukkes endnu. Men det kan en kontraktforlængelse heller ikke, siger han til mediet. 

Her pointerer Pedersen, at han ikke har et kontrakttilbud liggende på bordet til Kehinde, men at det er en mulighed fremover. 

Som Pedersen dog påpeger har flere transfervinduer fortsat åbent. Det gælder eksempelvis det tyrkiske, hvor der tidligere har været stor interesse for kantspilleren.

Tosin Kehinde har ikke været lige så afgørende i denne sæson, som han har været tidligere. Han har blot scoret et enkelt mål i 16 Superliga-kampe, og han har kun spillet samtlige minutter af en kamp én gang.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

AGF køber dansk profil

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Millionregn over ‘PC’

Arsenal er i Champions League-finalen

Tv-vært stopper på Viaplay

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Afsløring: DBU-boss stopper

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Bo Svensson med hård kritik