Kan miste SL-profil gratis: Åbner for forlængelse

Sportschefen vil ikke udelukke en kontraktforlængelse med Tosin Kehinde.



Tosin Kehinde er fortsat Randers FC-spiller, selv om spekulationerne omkring hans fremtid har rumsteret i januar-transfervinduet. Ville Randers sælge ham et halvt år før kontraktudløb for at få penge for ham, var spørgsmålet. 

Kehinde er en profil hos kronjyderne, men det har hængt længe i luften, at hans tid i Randers synger på sidste vers. Eller hvad – for nu åbner Randers' sportschef, Søren Pedersen, op for en mulig kontraktforlængelse med Kehinde. Han udelukker det i hvert fald ikke til Randers Amts Avis.

– Jeg havde håbet på en afklaring i forhold til Tosin, som har kontraktudløb til sommer. Der har været mange ting i spil. Noget har ikke været interessant for Tosin og hans agent, og noget har ikke været interessant for os. Så det har været tæt på, og så måske alligevel ikke. Men der er stadig lande, hvor transfervinduet er åbent, så et klubskifte kan ikke udelukkes endnu. Men det kan en kontraktforlængelse heller ikke, siger han til mediet. 

Her pointerer Pedersen, at han ikke har et kontrakttilbud liggende på bordet til Kehinde, men at det er en mulighed fremover. 

Som Pedersen dog påpeger har flere transfervinduer fortsat åbent. Det gælder eksempelvis det tyrkiske, hvor der tidligere har været stor interesse for kantspilleren.

Tosin Kehinde har ikke været lige så afgørende i denne sæson, som han har været tidligere. Han har blot scoret et enkelt mål i 16 Superliga-kampe, og han har kun spillet samtlige minutter af en kamp én gang.





Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Kan sikre millioner til AGF

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Roony vil væk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Mæhle kan hentes for spotpris

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Erik ten Hag jagter dansker

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen