ÅRHUS (Tipsbladet): Hvor kom det lige fra?
Efter 66 dage uden Superliga-sejr spillede AGF en af de bedste kampe, holdet har leveret i 2024, og med god hjælp fra Bailey Peacock-Farrell i målet vandt århusianerne 3-2.
Hjælp fik de så sandelig også af Mads Emil Madsen, der scorede hattrick og dermed på en halv time fordoblede sin mål-total i Superligaen for AGF.
I mandagens nederlag til Brøndby IF havde Silkeborgs cheftræner Kent Nielsen været træt af antydningerne af, at SIF ikke tog kampen mod en guldkandidat alvorligt, og i Århus har AGF's cheftræner Uwe Rösler været tydelig omkring, at ingen må kunne beskylde AGF for netop det efter det smertefulde pokalnederlag i forrige uge.
– Han [Rösler] har talt om, at vi skal tage det meget seriøst, give tilbage til fansene, og give os selv et godt afsæt til næste sæson. Vi skal gøre Superligaen ære og tage det hele bundseriøst og spille som om, at det er enhver anden kamp, fortæller AGF's matchvinder Mads Emil Madsen.

– Det betyder selvfølgelig meget. Vi vil gerne vinde. Det er bare ikke gået så godt indtil videre. Jeg synes, at vi har fundet frem til noget godt spil og nu endelig også en sejr. Så det er virkelig rart, og forhåbentlig kan det være med til at give lidt momentum videre, siger AGF's hattrick-skytte.
Og det indbefatter altså at tage søndagens kamp på et helt udsolgt Brøndby Stadion meget alvorligt.
– Det bliver en vanvittig kulisse, det er helt sikkert. Men jeg kan ikke se, hvorfor vi ikke skulle præstere. Når vi kan det mod FCK, så tænker jeg, at vi kan gøre det mod de fleste, siger Mads Emil Madsen, der ikke rigtig har Brøndbys guld i tankerne så meget som AGFs' egne udsigter frem mod næste sæson.
– Det tænker jeg ikke rigtig over. Jeg tænker på, at vi skal være gode, og at vi skal prøve at bygge noget godt spil og skabe gode momentum mod næste sæson. Selvfølgelig vil vi gerne vinde. Og det indebærer jo også, at vi kan stikke en kæp i hjulet på Brøndby, siger midtbanespilleren.
AGF spillede 1-1 på Brøndby Stadion 6. november og 2-2 hjemme i begyndelsen af slutspillet, mens man i slutningen af 2023 slog Brøndby ud af pokalturneringen.
AGF er med tirsdagens sejr over FC København sikker på at slutte femmer i Superligaen.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Forhandler med storklub
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
NYHEDER
Harry Maguire i chok
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK