Kan smadre Brøndbys gulddrøm: Tager det seriøst

Tirsdag torpederede de FC Københavns jagt på mesterskabet, og søndag er AGF igen klar til at spille spoiler.



ÅRHUS (Tipsbladet): Hvor kom det lige fra?

Efter 66 dage uden Superliga-sejr spillede AGF en af de bedste kampe, holdet har leveret i 2024, og med god hjælp fra Bailey Peacock-Farrell i målet vandt århusianerne 3-2.

Hjælp fik de så sandelig også af Mads Emil Madsen, der scorede hattrick og dermed på en halv time fordoblede sin mål-total i Superligaen for AGF.

I mandagens nederlag til Brøndby IF havde Silkeborgs cheftræner Kent Nielsen været træt af antydningerne af, at SIF ikke tog kampen mod en guldkandidat alvorligt, og i Århus har AGF's cheftræner Uwe Rösler været tydelig omkring, at ingen må kunne beskylde AGF for netop det efter det smertefulde pokalnederlag i forrige uge.

– Han [Rösler] har talt om, at vi skal tage det meget seriøst, give tilbage til fansene, og give os selv et godt afsæt til næste sæson. Vi skal gøre Superligaen ære og tage det hele bundseriøst og spille som om, at det er enhver anden kamp, fortæller AGF's matchvinder Mads Emil Madsen.

250674

Foto: Alamy

– Det betyder selvfølgelig meget. Vi vil gerne vinde. Det er bare ikke gået så godt indtil videre. Jeg synes, at vi har fundet frem til noget godt spil og nu endelig også en sejr. Så det er virkelig rart, og forhåbentlig kan det være med til at give lidt momentum videre, siger AGF's hattrick-skytte.

Og det indbefatter altså at tage søndagens kamp på et helt udsolgt Brøndby Stadion meget alvorligt.

– Det bliver en vanvittig kulisse, det er helt sikkert. Men jeg kan ikke se, hvorfor vi ikke skulle præstere. Når vi kan det mod FCK, så tænker jeg, at vi kan gøre det mod de fleste, siger Mads Emil Madsen, der ikke rigtig har Brøndbys guld i tankerne så meget som AGFs' egne udsigter frem mod næste sæson.

– Det tænker jeg ikke rigtig over. Jeg tænker på, at vi skal være gode, og at vi skal prøve at bygge noget godt spil og skabe gode momentum mod næste sæson. Selvfølgelig vil vi gerne vinde. Og det indebærer jo også, at vi kan stikke en kæp i hjulet på Brøndby, siger midtbanespilleren.

AGF spillede 1-1 på Brøndby Stadion 6. november og 2-2 hjemme i begyndelsen af slutspillet, mens man i slutningen af 2023 slog Brøndby ud af pokalturneringen.

AGF er med tirsdagens sejr over FC København sikker på at slutte femmer i Superligaen.



Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Eriksen ude med hård kritik

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Italienske medier hylder ham

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Fælder hård Schmeichel-dom

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Erstatter han Andreas Christensen?

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Fælder dom over Norwich-danskere

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Nartey blæser alt modstand til vægs

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

FC København misser denne midtbane-stjerne

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Rangerer Eriksen over superstjerner

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’