Kan spille for både DK & Norge: Han har potentiale

Superliga-klubben OB har en spiller i truppen, der kan repræsentere både Norge og Danmark. Og nu har han sat gang i processen med at få dansk statsborgerskab.



Han har spillet Superliga for OB, den bare 19-årige Robin Østrøm, og det kan meget vel være en spiller, som de i Dansk Boldspil-Union holder et vågent øje med, men indtil videre må det blive ved tanken om at få backen på danske U-landshold.

Tidligere har Stemmer fra Ådalen fortalt, hvordan Østrøm har sat gang i processen med at få dansk statsborgerskab – hans mor er fra Uganda, men har dansk statsborgerskab, og det giver også Østrøm retten, da hun fik det, mens han var under 18 år. Så han får dansk pas.

DBU’s talentudviklingschef Flemming Berg fortæller til B.T., at der dog stadig er lang vej for Robin Østrøm, hvis han vil på et dansk U-landshold.

For først skal Østrøm have et dansk statsborgerskab – og den proces er længerevarende. Af Udlændinge- og Integrationsministeriet fremgår det, at en sagsbehandling i 2021 i gennemsnit tager 14 måneder. 

Først når han har sit danske pas, kan Robin Østrøm vælge Danmark. Men også den proces tager tid, da han skal indgive et ønske om et forbundsskifte – altså fra Norge til Danmark. Robin Østrøm har allerede spillet kampe for norske U-landshold. Et sådan forbundsskifte kan man kun lave én gang, og man kan ikke gøre det, når man har spillet gældende A-landskampe for en anden nation.

DBU holder dog øje med Østrøm, der har en fortid i B.93.

– Han vil indgå som alle andre, når der skal vælges spillere til U21-landsholdet. Man bliver udtaget, når man har gjort sig fortjent til det. Men han er ung, og der er god tid. Han kan spille U21-fodbold til og med 2025.

– Han har uden tvivl potentiale. Det er derfor, vi er involverede og følger sagen tæt, siger Flemming Berg til B.T.

Robin Østrøm har ikke besluttet sig for, hvilken nation han vil vælge, når han får dansk statsborgerskab.





Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Kan sikre millioner til AGF

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Forlader AGF – her er hans nye klub

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

FC Barcelona præsenterer stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Roony vil væk

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Erik ten Hag jagter dansker

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Mæhle kan hentes for spotpris

Forhandler om Albert Grønbæk

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

– Ja, der var dialog med Brøndby