Han har spillet Superliga for OB, den bare 19-årige Robin Østrøm, og det kan meget vel være en spiller, som de i Dansk Boldspil-Union holder et vågent øje med, men indtil videre må det blive ved tanken om at få backen på danske U-landshold.
Tidligere har Stemmer fra Ådalen fortalt, hvordan Østrøm har sat gang i processen med at få dansk statsborgerskab – hans mor er fra Uganda, men har dansk statsborgerskab, og det giver også Østrøm retten, da hun fik det, mens han var under 18 år. Så han får dansk pas.
DBU’s talentudviklingschef Flemming Berg fortæller til B.T., at der dog stadig er lang vej for Robin Østrøm, hvis han vil på et dansk U-landshold.
For først skal Østrøm have et dansk statsborgerskab – og den proces er længerevarende. Af Udlændinge- og Integrationsministeriet fremgår det, at en sagsbehandling i 2021 i gennemsnit tager 14 måneder.
Først når han har sit danske pas, kan Robin Østrøm vælge Danmark. Men også den proces tager tid, da han skal indgive et ønske om et forbundsskifte – altså fra Norge til Danmark. Robin Østrøm har allerede spillet kampe for norske U-landshold. Et sådan forbundsskifte kan man kun lave én gang, og man kan ikke gøre det, når man har spillet gældende A-landskampe for en anden nation.
DBU holder dog øje med Østrøm, der har en fortid i B.93.
– Han vil indgå som alle andre, når der skal vælges spillere til U21-landsholdet. Man bliver udtaget, når man har gjort sig fortjent til det. Men han er ung, og der er god tid. Han kan spille U21-fodbold til og med 2025.
– Han har uden tvivl potentiale. Det er derfor, vi er involverede og følger sagen tæt, siger Flemming Berg til B.T.
Robin Østrøm har ikke besluttet sig for, hvilken nation han vil vælge, når han får dansk statsborgerskab.
LIVE
LIVE: Brøndby jagter dansk træner
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Brøndby fyrer Steve Cooper
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
Færdig som cheftræner i Real Madrid
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
MEDIE
