Kan spille for både DK & Norge: Han har potentiale

Superliga-klubben OB har en spiller i truppen, der kan repræsentere både Norge og Danmark. Og nu har han sat gang i processen med at få dansk statsborgerskab.



Han har spillet Superliga for OB, den bare 19-årige Robin Østrøm, og det kan meget vel være en spiller, som de i Dansk Boldspil-Union holder et vågent øje med, men indtil videre må det blive ved tanken om at få backen på danske U-landshold.

Tidligere har Stemmer fra Ådalen fortalt, hvordan Østrøm har sat gang i processen med at få dansk statsborgerskab – hans mor er fra Uganda, men har dansk statsborgerskab, og det giver også Østrøm retten, da hun fik det, mens han var under 18 år. Så han får dansk pas.

DBU’s talentudviklingschef Flemming Berg fortæller til B.T., at der dog stadig er lang vej for Robin Østrøm, hvis han vil på et dansk U-landshold.

For først skal Østrøm have et dansk statsborgerskab – og den proces er længerevarende. Af Udlændinge- og Integrationsministeriet fremgår det, at en sagsbehandling i 2021 i gennemsnit tager 14 måneder. 

Først når han har sit danske pas, kan Robin Østrøm vælge Danmark. Men også den proces tager tid, da han skal indgive et ønske om et forbundsskifte – altså fra Norge til Danmark. Robin Østrøm har allerede spillet kampe for norske U-landshold. Et sådan forbundsskifte kan man kun lave én gang, og man kan ikke gøre det, når man har spillet gældende A-landskampe for en anden nation.

DBU holder dog øje med Østrøm, der har en fortid i B.93.

– Han vil indgå som alle andre, når der skal vælges spillere til U21-landsholdet. Man bliver udtaget, når man har gjort sig fortjent til det. Men han er ung, og der er god tid. Han kan spille U21-fodbold til og med 2025.

– Han har uden tvivl potentiale. Det er derfor, vi er involverede og følger sagen tæt, siger Flemming Berg til B.T.

Robin Østrøm har ikke besluttet sig for, hvilken nation han vil vælge, når han får dansk statsborgerskab.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Forhandler med Jannik Vestergaard



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Norge – England

Scorer heftig lønstigning

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Norsk ekspert håner Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

– Det vil være VM’s største overraskelse!

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Forventer klubskifte

Arbejder på Brøndby-exit

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Argentina – Schweiz

Fredberg henter italiensk legende

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob