Kan spille for både DK & Norge: Han har potentiale

Superliga-klubben OB har en spiller i truppen, der kan repræsentere både Norge og Danmark. Og nu har han sat gang i processen med at få dansk statsborgerskab.



Han har spillet Superliga for OB, den bare 19-årige Robin Østrøm, og det kan meget vel være en spiller, som de i Dansk Boldspil-Union holder et vågent øje med, men indtil videre må det blive ved tanken om at få backen på danske U-landshold.

Tidligere har Stemmer fra Ådalen fortalt, hvordan Østrøm har sat gang i processen med at få dansk statsborgerskab – hans mor er fra Uganda, men har dansk statsborgerskab, og det giver også Østrøm retten, da hun fik det, mens han var under 18 år. Så han får dansk pas.

DBU’s talentudviklingschef Flemming Berg fortæller til B.T., at der dog stadig er lang vej for Robin Østrøm, hvis han vil på et dansk U-landshold.

For først skal Østrøm have et dansk statsborgerskab – og den proces er længerevarende. Af Udlændinge- og Integrationsministeriet fremgår det, at en sagsbehandling i 2021 i gennemsnit tager 14 måneder. 

Først når han har sit danske pas, kan Robin Østrøm vælge Danmark. Men også den proces tager tid, da han skal indgive et ønske om et forbundsskifte – altså fra Norge til Danmark. Robin Østrøm har allerede spillet kampe for norske U-landshold. Et sådan forbundsskifte kan man kun lave én gang, og man kan ikke gøre det, når man har spillet gældende A-landskampe for en anden nation.

DBU holder dog øje med Østrøm, der har en fortid i B.93.

– Han vil indgå som alle andre, når der skal vælges spillere til U21-landsholdet. Man bliver udtaget, når man har gjort sig fortjent til det. Men han er ung, og der er god tid. Han kan spille U21-fodbold til og med 2025.

– Han har uden tvivl potentiale. Det er derfor, vi er involverede og følger sagen tæt, siger Flemming Berg til B.T.

Robin Østrøm har ikke besluttet sig for, hvilken nation han vil vælge, når han får dansk statsborgerskab.





LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dårligt nyt for Isaksen



LIVE

VM-LIVE: Stjerneveteranernes sidste dans?

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Tullberg teaser for transfer

Steve Cooper med stor beslutning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Nu er Brøndby IF konkret på banen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Belgien – Senegal

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

De køber ham for 740 mio.

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

‘Det er en interessant spiller’

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte