Lækre scoringer sørgede for Real Madrid-sejr

Federico Valverde var manden bag Real Madrids 3-2-sejr i Champions League-storkampen mod Napoli.



Real Madrid er gået i udbrud i Champions League-gruppe C og synes på direkte kurs mod avancement efter en udesejr på 3-2 i storkampen mod Napoli.

Federico Valverde blev en slags matchvinder for madrilenerne 12 minutter før tid, da han med et kanonskud var manden bag sejrsmålet.

Uruguayaneren tog chancen fra en position et par meter uden for feltet, og bolden ramte overliggeren med et drøn, så man frygtede, at målet ville brase sammen.

Målrammen holdt, men det gjorde Napolis sejrshåb ikke. Fra tværribben fortsatte kuglen nemlig ind i ryggen på den flyvende målmand Alex Meret, der blev noteret for et noget uheldigt selvmål.

Det var ellers Napoli, der kom bedst fra start. Efter knap 20 minutters spil kom italienerne i front, da den norske stopper Leo Østigård nåede højst efter et hjørnespark og pandede bolden i mål fra tæt hold.

Real Madrid kom dog hurtigt på omgangshøjde. Napoli-kaptajn Giovanni Di Lorenzo ville aflevere til Stanislav Lobotka, men Jude Bellingham opsnappede afleveringen og spillede Vinicius Junior fri til udligning.

Efter 34 minutter var det Bellingham selv, der gjorde det til 2-1 efter et sololøb over 50 meter.

Ingen modstandere pressede den formstærke englænder, inden han nåede ind i feltet. Her omdriblede han let Østigård og sendte kuglen ind bag Meret.

Napoli fik udlignet på et straffespark, som blev dømt mod Nacho Fernandez, der noget tilfældigt fik bolden på armen i en tackling.

Piotr Zielinski udlignede fra 11-meterpletten, men senere spolerede Valverde altså festen for syditalienerne, der havde Jesper Lindstrøm på bænken i hele kampen.

Længere nordpå i Milano måtte den danske landsholdsback Alexander Bah lade sig udskifte med en skade, da Benfica tabte 0-1 til Inter.

Der var blot spillet 20 minutter, da Bah satte sig ned i græsset for at modtage behandling.

Det stod dog snart klart, at han ikke kunne fortsætte, og danskeren traskede synligt skuffet ud over sidelinjen med bøjet hoved.

Marcus Thuram scorede kampens enlige mål for Inter efter lidt over en time.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Meldes færdig i dansk klub

LIVE: FCK, FCN og FCM trækkes i Conference League

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Han er VM’s bedste spiller

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

FC København kan miste endnu en stjerne

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

‘Spanien var det bedste hold’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Afsløring: FC København sælger Achouri

VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar for FC København

VM-vækkeuret kommer med surt opstød

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’