Lækre scoringer sørgede for Real Madrid-sejr

Federico Valverde var manden bag Real Madrids 3-2-sejr i Champions League-storkampen mod Napoli.



Real Madrid er gået i udbrud i Champions League-gruppe C og synes på direkte kurs mod avancement efter en udesejr på 3-2 i storkampen mod Napoli.

Federico Valverde blev en slags matchvinder for madrilenerne 12 minutter før tid, da han med et kanonskud var manden bag sejrsmålet.

Uruguayaneren tog chancen fra en position et par meter uden for feltet, og bolden ramte overliggeren med et drøn, så man frygtede, at målet ville brase sammen.

Målrammen holdt, men det gjorde Napolis sejrshåb ikke. Fra tværribben fortsatte kuglen nemlig ind i ryggen på den flyvende målmand Alex Meret, der blev noteret for et noget uheldigt selvmål.

Det var ellers Napoli, der kom bedst fra start. Efter knap 20 minutters spil kom italienerne i front, da den norske stopper Leo Østigård nåede højst efter et hjørnespark og pandede bolden i mål fra tæt hold.

Real Madrid kom dog hurtigt på omgangshøjde. Napoli-kaptajn Giovanni Di Lorenzo ville aflevere til Stanislav Lobotka, men Jude Bellingham opsnappede afleveringen og spillede Vinicius Junior fri til udligning.

Efter 34 minutter var det Bellingham selv, der gjorde det til 2-1 efter et sololøb over 50 meter.

Ingen modstandere pressede den formstærke englænder, inden han nåede ind i feltet. Her omdriblede han let Østigård og sendte kuglen ind bag Meret.

Napoli fik udlignet på et straffespark, som blev dømt mod Nacho Fernandez, der noget tilfældigt fik bolden på armen i en tackling.

Piotr Zielinski udlignede fra 11-meterpletten, men senere spolerede Valverde altså festen for syditalienerne, der havde Jesper Lindstrøm på bænken i hele kampen.

Længere nordpå i Milano måtte den danske landsholdsback Alexander Bah lade sig udskifte med en skade, da Benfica tabte 0-1 til Inter.

Der var blot spillet 20 minutter, da Bah satte sig ned i græsset for at modtage behandling.

Det stod dog snart klart, at han ikke kunne fortsætte, og danskeren traskede synligt skuffet ud over sidelinjen med bøjet hoved.

Marcus Thuram scorede kampens enlige mål for Inter efter lidt over en time.

/ritzau/





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Stolt over dansk transfer

AGF køber ham

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Han tager hjem fra VM

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Elias Jelert færdig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Overraskende melding om Oliver Christensen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Brasilien – Marokko

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby henter Alexander Drexel

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’