Real Madrid er gået i udbrud i Champions League-gruppe C og synes på direkte kurs mod avancement efter en udesejr på 3-2 i storkampen mod Napoli.
Federico Valverde blev en slags matchvinder for madrilenerne 12 minutter før tid, da han med et kanonskud var manden bag sejrsmålet.
Uruguayaneren tog chancen fra en position et par meter uden for feltet, og bolden ramte overliggeren med et drøn, så man frygtede, at målet ville brase sammen.
Målrammen holdt, men det gjorde Napolis sejrshåb ikke. Fra tværribben fortsatte kuglen nemlig ind i ryggen på den flyvende målmand Alex Meret, der blev noteret for et noget uheldigt selvmål.
Det var ellers Napoli, der kom bedst fra start. Efter knap 20 minutters spil kom italienerne i front, da den norske stopper Leo Østigård nåede højst efter et hjørnespark og pandede bolden i mål fra tæt hold.
Real Madrid kom dog hurtigt på omgangshøjde. Napoli-kaptajn Giovanni Di Lorenzo ville aflevere til Stanislav Lobotka, men Jude Bellingham opsnappede afleveringen og spillede Vinicius Junior fri til udligning.
Efter 34 minutter var det Bellingham selv, der gjorde det til 2-1 efter et sololøb over 50 meter.
Ingen modstandere pressede den formstærke englænder, inden han nåede ind i feltet. Her omdriblede han let Østigård og sendte kuglen ind bag Meret.
Napoli fik udlignet på et straffespark, som blev dømt mod Nacho Fernandez, der noget tilfældigt fik bolden på armen i en tackling.
Piotr Zielinski udlignede fra 11-meterpletten, men senere spolerede Valverde altså festen for syditalienerne, der havde Jesper Lindstrøm på bænken i hele kampen.
Længere nordpå i Milano måtte den danske landsholdsback Alexander Bah lade sig udskifte med en skade, da Benfica tabte 0-1 til Inter.
Der var blot spillet 20 minutter, da Bah satte sig ned i græsset for at modtage behandling.
Det stod dog snart klart, at han ikke kunne fortsætte, og danskeren traskede synligt skuffet ud over sidelinjen med bøjet hoved.
Marcus Thuram scorede kampens enlige mål for Inter efter lidt over en time.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stage meldes enig med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
UEFA med vild ændring
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER