Real Madrid er gået i udbrud i Champions League-gruppe C og synes på direkte kurs mod avancement efter en udesejr på 3-2 i storkampen mod Napoli.
Federico Valverde blev en slags matchvinder for madrilenerne 12 minutter før tid, da han med et kanonskud var manden bag sejrsmålet.
Uruguayaneren tog chancen fra en position et par meter uden for feltet, og bolden ramte overliggeren med et drøn, så man frygtede, at målet ville brase sammen.
Målrammen holdt, men det gjorde Napolis sejrshåb ikke. Fra tværribben fortsatte kuglen nemlig ind i ryggen på den flyvende målmand Alex Meret, der blev noteret for et noget uheldigt selvmål.
Det var ellers Napoli, der kom bedst fra start. Efter knap 20 minutters spil kom italienerne i front, da den norske stopper Leo Østigård nåede højst efter et hjørnespark og pandede bolden i mål fra tæt hold.
Real Madrid kom dog hurtigt på omgangshøjde. Napoli-kaptajn Giovanni Di Lorenzo ville aflevere til Stanislav Lobotka, men Jude Bellingham opsnappede afleveringen og spillede Vinicius Junior fri til udligning.
Efter 34 minutter var det Bellingham selv, der gjorde det til 2-1 efter et sololøb over 50 meter.
Ingen modstandere pressede den formstærke englænder, inden han nåede ind i feltet. Her omdriblede han let Østigård og sendte kuglen ind bag Meret.
Napoli fik udlignet på et straffespark, som blev dømt mod Nacho Fernandez, der noget tilfældigt fik bolden på armen i en tackling.
Piotr Zielinski udlignede fra 11-meterpletten, men senere spolerede Valverde altså festen for syditalienerne, der havde Jesper Lindstrøm på bænken i hele kampen.
Længere nordpå i Milano måtte den danske landsholdsback Alexander Bah lade sig udskifte med en skade, da Benfica tabte 0-1 til Inter.
Der var blot spillet 20 minutter, da Bah satte sig ned i græsset for at modtage behandling.
Det stod dog snart klart, at han ikke kunne fortsætte, og danskeren traskede synligt skuffet ud over sidelinjen med bøjet hoved.
Marcus Thuram scorede kampens enlige mål for Inter efter lidt over en time.
/ritzau/
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Oddset styrtdykker
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Ståle Solbakken overvejede at sige op
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT