Det ser sort ud for Premier League-klubben Chelsea, der nu er uden sejr i fem Premier League-kampe i træk.
Søndag var Tottenham skarpest på hjemmebane i London-derbyet og vandt med 2-0 på en forrygende kasse af 22-årige Oliver Skipp lige efter pausen og en nem scoring af Harry Kane i slutfasen.
Uanset resultatet ville Tottenham ligge nummer fire i Premier League, men sejren øger afstanden ned til Newcastle i jagten på den fjerde og sidste Champions League-plads i den stærke fodboldliga.
Kriseramte Chelsea er til gengæld tættere på nedrykning end Champions League efter at have tabt to ligakampe i træk og ikke vundet i fem.
Søndagens nederlag øger presset på klubbens udskældte manager, Graham Potter, der formentlig snart må en tur ned på arbejdsformidlingen efter mindre end et halvt år i Chelsea.
– Vi lider i øjeblikket, og det er mit ansvar. Sådan er fodboldens natur, og jeg har åbenlyst ikke gjort nok for den her klub til at sørge for stor opbakning, siger Potter på et pressemøde efter kampen og udtrykker forståelse for spørgsmål om hans jobsikkerhed.
Heldet tilsmiler dog heller ikke Potter og hans hold. Den trængte manager fik endnu mere at tænke på, da han allerede tidligt i opgøret måtte hive forsvarsgeneral Thiago Silva ud på grund af en skade.
Afløseren Wesley Fofana fik gjort sig bemærket, da han i det 28. minut fik rettet en afslutning fra Pierre-Emile Højbjerg så meget af, at den tog stolpen. Det var første halvlegs bedste bud på en scoring.
Begge hold spillede med stor tænding, og temperamenterne boblede. Det kastede fem advarsler af sig, men det kunne reelt være blevet til mange flere.
Det hele kammede over i slutningen af første halvleg, da flere spillere blev involveret i tumult. Hakim Ziyech fik først et rødt kort for at have plantet en hånd i ansigtet på Emerson Royal, men efter at have genset situationen slap Chelsea-spilleren med gult kort.
Efter den lidt uskønne første halvleg begyndte anden halvleg med et brag.
Der var kun spillet 20 sekunder, da Oliver Skipp brød bolden uden for feltet og kanonerede den i mål via overliggeren. Det var Skipps første fuldtræffer for Tottenham, og den faldt i midtbanespillerens førsteholdskamp nummer 66.
Chelsea havde svært ved at åbne hjemmeholdets stærke defensiv og var reelt ikke tæt på en udligning.
I det 82. minut afgjorde Harry Kane opgøret. Et hjørnespark blev forlænget over til anføreren, som sikkert dirigerede bolden i mål til 2-0.
I den mere kuriøse afdeling måtte dommer Stuart Attwell to gange afbryde kampen, fordi kommunikationen til VAR-vognen fejlede.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Skrækskade til dansk bomber
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
INTERVIEW