Det ser sort ud for Premier League-klubben Chelsea, der nu er uden sejr i fem Premier League-kampe i træk.
Søndag var Tottenham skarpest på hjemmebane i London-derbyet og vandt med 2-0 på en forrygende kasse af 22-årige Oliver Skipp lige efter pausen og en nem scoring af Harry Kane i slutfasen.
Uanset resultatet ville Tottenham ligge nummer fire i Premier League, men sejren øger afstanden ned til Newcastle i jagten på den fjerde og sidste Champions League-plads i den stærke fodboldliga.
Kriseramte Chelsea er til gengæld tættere på nedrykning end Champions League efter at have tabt to ligakampe i træk og ikke vundet i fem.
Søndagens nederlag øger presset på klubbens udskældte manager, Graham Potter, der formentlig snart må en tur ned på arbejdsformidlingen efter mindre end et halvt år i Chelsea.
– Vi lider i øjeblikket, og det er mit ansvar. Sådan er fodboldens natur, og jeg har åbenlyst ikke gjort nok for den her klub til at sørge for stor opbakning, siger Potter på et pressemøde efter kampen og udtrykker forståelse for spørgsmål om hans jobsikkerhed.
Heldet tilsmiler dog heller ikke Potter og hans hold. Den trængte manager fik endnu mere at tænke på, da han allerede tidligt i opgøret måtte hive forsvarsgeneral Thiago Silva ud på grund af en skade.
Afløseren Wesley Fofana fik gjort sig bemærket, da han i det 28. minut fik rettet en afslutning fra Pierre-Emile Højbjerg så meget af, at den tog stolpen. Det var første halvlegs bedste bud på en scoring.
Begge hold spillede med stor tænding, og temperamenterne boblede. Det kastede fem advarsler af sig, men det kunne reelt være blevet til mange flere.
Det hele kammede over i slutningen af første halvleg, da flere spillere blev involveret i tumult. Hakim Ziyech fik først et rødt kort for at have plantet en hånd i ansigtet på Emerson Royal, men efter at have genset situationen slap Chelsea-spilleren med gult kort.
Efter den lidt uskønne første halvleg begyndte anden halvleg med et brag.
Der var kun spillet 20 sekunder, da Oliver Skipp brød bolden uden for feltet og kanonerede den i mål via overliggeren. Det var Skipps første fuldtræffer for Tottenham, og den faldt i midtbanespillerens førsteholdskamp nummer 66.
Chelsea havde svært ved at åbne hjemmeholdets stærke defensiv og var reelt ikke tæt på en udligning.
I det 82. minut afgjorde Harry Kane opgøret. Et hjørnespark blev forlænget over til anføreren, som sikkert dirigerede bolden i mål til 2-0.
I den mere kuriøse afdeling måtte dommer Stuart Attwell to gange afbryde kampen, fordi kommunikationen til VAR-vognen fejlede.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
England – Argentina
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE