Voldsom kasse: Højbjerg og Tottenham slår Chelsea

Oliver Skipp og Harry Kane scorede, da Tottenham vandt 2-0 hjemme over Chelsea i Premier League.



Det ser sort ud for Premier League-klubben Chelsea, der nu er uden sejr i fem Premier League-kampe i træk.

Søndag var Tottenham skarpest på hjemmebane i London-derbyet og vandt med 2-0 på en forrygende kasse af 22-årige Oliver Skipp lige efter pausen og en nem scoring af Harry Kane i slutfasen.

Uanset resultatet ville Tottenham ligge nummer fire i Premier League, men sejren øger afstanden ned til Newcastle i jagten på den fjerde og sidste Champions League-plads i den stærke fodboldliga.

Kriseramte Chelsea er til gengæld tættere på nedrykning end Champions League efter at have tabt to ligakampe i træk og ikke vundet i fem.

Søndagens nederlag øger presset på klubbens udskældte manager, Graham Potter, der formentlig snart må en tur ned på arbejdsformidlingen efter mindre end et halvt år i Chelsea.

– Vi lider i øjeblikket, og det er mit ansvar. Sådan er fodboldens natur, og jeg har åbenlyst ikke gjort nok for den her klub til at sørge for stor opbakning, siger Potter på et pressemøde efter kampen og udtrykker forståelse for spørgsmål om hans jobsikkerhed.

Heldet tilsmiler dog heller ikke Potter og hans hold. Den trængte manager fik endnu mere at tænke på, da han allerede tidligt i opgøret måtte hive forsvarsgeneral Thiago Silva ud på grund af en skade.

Afløseren Wesley Fofana fik gjort sig bemærket, da han i det 28. minut fik rettet en afslutning fra Pierre-Emile Højbjerg så meget af, at den tog stolpen. Det var første halvlegs bedste bud på en scoring.

Begge hold spillede med stor tænding, og temperamenterne boblede. Det kastede fem advarsler af sig, men det kunne reelt være blevet til mange flere.

Det hele kammede over i slutningen af første halvleg, da flere spillere blev involveret i tumult. Hakim Ziyech fik først et rødt kort for at have plantet en hånd i ansigtet på Emerson Royal, men efter at have genset situationen slap Chelsea-spilleren med gult kort.

Efter den lidt uskønne første halvleg begyndte anden halvleg med et brag.

Der var kun spillet 20 sekunder, da Oliver Skipp brød bolden uden for feltet og kanonerede den i mål via overliggeren. Det var Skipps første fuldtræffer for Tottenham, og den faldt i midtbanespillerens førsteholdskamp nummer 66.

Chelsea havde svært ved at åbne hjemmeholdets stærke defensiv og var reelt ikke tæt på en udligning.

I det 82. minut afgjorde Harry Kane opgøret. Et hjørnespark blev forlænget over til anføreren, som sikkert dirigerede bolden i mål til 2-0.

I den mere kuriøse afdeling måtte dommer Stuart Attwell to gange afbryde kampen, fordi kommunikationen til VAR-vognen fejlede.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Skrækskade til dansk bomber

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Voldsom straf til Clement Bischoff



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Laver aftale med Frederik Birk

Blæst fuldstændig omkuld



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Den bedste handel i Superligaen!

Stjerne peger på Højlund

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

1. divisionsstjerne med voldsomme tal



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Storroser dansk super-talent

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Salah scorer på Anfield

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Storklub lurer på Superliga-profil

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne