Når Brentford lørdag aften tager imod Newcastle i Premier League, bliver det atter med en dansk anfører på hjemmeholdet.
Siden sommer har landsholdsspilleren Christian Nørgaard båret bindet om armen, og lederrollen falder ham meget naturligt, fortæller han.
– Jeg har ikke skullet ændre alt muligt, fordi jeg er blevet anfører, men det har været fantastisk at træde ind i den rolle. Jeg kan mærke, at det er en stor ting i England, og det medfører også et ekstra ansvar. Indtil videre føler jeg mig tilpas i rollen.
– Det er ikke første gang, jeg er anfører. Jeg var anfører i 12-15 ligakampe i sidste sæson, og jeg har været viceanfører på ungdomslandsholdene og i Brøndby, så rollen har været gennemgående gennem hele min karriere, så det føles ikke som noget nyt, siger Christian Nørgaard.
Brentfords tidligere anfører, Pontus Jansson, forlod klubben i sommerpausen. Qua sin status som viceanfører og sit gode forhold til cheftræner Thomas Frank, var det oplagt at træde et skridt op i hierarkiet.
– Det hjælper selvfølgelig også, at mig og Thomas Frank har et godt kendskab til hinanden, så det kommer ikke som nogen overraskelse, at jeg blev anfører, siger den danske landsholdsspiller.
Holdkammerat og midtbanemakker Mathias Jensen kalder Nørgaard for en naturlig leder, og han påpeger også, at kollegaen ikke har fået nykker af forfremmelsen.
– Jeg synes ikke, at anførerbindet har forandret ham. Han spiller og agerer, som han plejer.
– Han er en god leder i en trup, for han er meget opmærksom på alle sine holdkammerater. Det gælder både folk, der skal pilles lidt ned, og folk, der hænger lidt med hovedet.
– Han er god verbalt, og folk lytter, når han taler, og det er vigtigt for en anfører, siger Mathias Jensen.
Har du fået større respekt for ham, efter at han er blevet anfører?
– Jeg har aldrig haft respekt for ham, siger en grinende og ironisk Mathias Jensen.
Brentfords ligakamp mod Newcastle begynder klokken 18.30.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
Zanka ville spille gratis for FC København
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
OPTAKT