Når Brentford lørdag aften tager imod Newcastle i Premier League, bliver det atter med en dansk anfører på hjemmeholdet.
Siden sommer har landsholdsspilleren Christian Nørgaard båret bindet om armen, og lederrollen falder ham meget naturligt, fortæller han.
– Jeg har ikke skullet ændre alt muligt, fordi jeg er blevet anfører, men det har været fantastisk at træde ind i den rolle. Jeg kan mærke, at det er en stor ting i England, og det medfører også et ekstra ansvar. Indtil videre føler jeg mig tilpas i rollen.
– Det er ikke første gang, jeg er anfører. Jeg var anfører i 12-15 ligakampe i sidste sæson, og jeg har været viceanfører på ungdomslandsholdene og i Brøndby, så rollen har været gennemgående gennem hele min karriere, så det føles ikke som noget nyt, siger Christian Nørgaard.
Brentfords tidligere anfører, Pontus Jansson, forlod klubben i sommerpausen. Qua sin status som viceanfører og sit gode forhold til cheftræner Thomas Frank, var det oplagt at træde et skridt op i hierarkiet.
– Det hjælper selvfølgelig også, at mig og Thomas Frank har et godt kendskab til hinanden, så det kommer ikke som nogen overraskelse, at jeg blev anfører, siger den danske landsholdsspiller.
Holdkammerat og midtbanemakker Mathias Jensen kalder Nørgaard for en naturlig leder, og han påpeger også, at kollegaen ikke har fået nykker af forfremmelsen.
– Jeg synes ikke, at anførerbindet har forandret ham. Han spiller og agerer, som han plejer.
– Han er en god leder i en trup, for han er meget opmærksom på alle sine holdkammerater. Det gælder både folk, der skal pilles lidt ned, og folk, der hænger lidt med hovedet.
– Han er god verbalt, og folk lytter, når han taler, og det er vigtigt for en anfører, siger Mathias Jensen.
Har du fået større respekt for ham, efter at han er blevet anfører?
– Jeg har aldrig haft respekt for ham, siger en grinende og ironisk Mathias Jensen.
Brentfords ligakamp mod Newcastle begynder klokken 18.30.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
På vej til storklub?
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
NYHEDER