Når Brentford lørdag aften tager imod Newcastle i Premier League, bliver det atter med en dansk anfører på hjemmeholdet.
Siden sommer har landsholdsspilleren Christian Nørgaard båret bindet om armen, og lederrollen falder ham meget naturligt, fortæller han.
– Jeg har ikke skullet ændre alt muligt, fordi jeg er blevet anfører, men det har været fantastisk at træde ind i den rolle. Jeg kan mærke, at det er en stor ting i England, og det medfører også et ekstra ansvar. Indtil videre føler jeg mig tilpas i rollen.
– Det er ikke første gang, jeg er anfører. Jeg var anfører i 12-15 ligakampe i sidste sæson, og jeg har været viceanfører på ungdomslandsholdene og i Brøndby, så rollen har været gennemgående gennem hele min karriere, så det føles ikke som noget nyt, siger Christian Nørgaard.
Brentfords tidligere anfører, Pontus Jansson, forlod klubben i sommerpausen. Qua sin status som viceanfører og sit gode forhold til cheftræner Thomas Frank, var det oplagt at træde et skridt op i hierarkiet.
– Det hjælper selvfølgelig også, at mig og Thomas Frank har et godt kendskab til hinanden, så det kommer ikke som nogen overraskelse, at jeg blev anfører, siger den danske landsholdsspiller.
Holdkammerat og midtbanemakker Mathias Jensen kalder Nørgaard for en naturlig leder, og han påpeger også, at kollegaen ikke har fået nykker af forfremmelsen.
– Jeg synes ikke, at anførerbindet har forandret ham. Han spiller og agerer, som han plejer.
– Han er en god leder i en trup, for han er meget opmærksom på alle sine holdkammerater. Det gælder både folk, der skal pilles lidt ned, og folk, der hænger lidt med hovedet.
– Han er god verbalt, og folk lytter, når han taler, og det er vigtigt for en anfører, siger Mathias Jensen.
Har du fået større respekt for ham, efter at han er blevet anfører?
– Jeg har aldrig haft respekt for ham, siger en grinende og ironisk Mathias Jensen.
Brentfords ligakamp mod Newcastle begynder klokken 18.30.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: De jagter VM-helt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
Medier jubler over USA’s nedtur
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
OPTAKT
Argentina – Egypten
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
OPTAKT
Schweiz – Colombia
NYHEDER
Her er Juventus’ nye fodbolddirektør
Hvor er Kasper Dolberg?
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED