Christian Nørgaards nye rolle: Det er fantastisk

Christian Nørgaard trives med at have fået anførerbindet af Thomas Frank i Brentford.



Når Brentford lørdag aften tager imod Newcastle i Premier League, bliver det atter med en dansk anfører på hjemmeholdet.

Siden sommer har landsholdsspilleren Christian Nørgaard båret bindet om armen, og lederrollen falder ham meget naturligt, fortæller han.

– Jeg har ikke skullet ændre alt muligt, fordi jeg er blevet anfører, men det har været fantastisk at træde ind i den rolle. Jeg kan mærke, at det er en stor ting i England, og det medfører også et ekstra ansvar. Indtil videre føler jeg mig tilpas i rollen.

– Det er ikke første gang, jeg er anfører. Jeg var anfører i 12-15 ligakampe i sidste sæson, og jeg har været viceanfører på ungdomslandsholdene og i Brøndby, så rollen har været gennemgående gennem hele min karriere, så det føles ikke som noget nyt, siger Christian Nørgaard.

Brentfords tidligere anfører, Pontus Jansson, forlod klubben i sommerpausen. Qua sin status som viceanfører og sit gode forhold til cheftræner Thomas Frank, var det oplagt at træde et skridt op i hierarkiet.

– Det hjælper selvfølgelig også, at mig og Thomas Frank har et godt kendskab til hinanden, så det kommer ikke som nogen overraskelse, at jeg blev anfører, siger den danske landsholdsspiller.

Holdkammerat og midtbanemakker Mathias Jensen kalder Nørgaard for en naturlig leder, og han påpeger også, at kollegaen ikke har fået nykker af forfremmelsen.

– Jeg synes ikke, at anførerbindet har forandret ham. Han spiller og agerer, som han plejer.

– Han er en god leder i en trup, for han er meget opmærksom på alle sine holdkammerater. Det gælder både folk, der skal pilles lidt ned, og folk, der hænger lidt med hovedet.

– Han er god verbalt, og folk lytter, når han taler, og det er vigtigt for en anfører, siger Mathias Jensen.

Har du fået større respekt for ham, efter at han er blevet anfører?

– Jeg har aldrig haft respekt for ham, siger en grinende og ironisk Mathias Jensen.

Brentfords ligakamp mod Newcastle begynder klokken 18.30.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Dialog – de vil købe Lindstrøm

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Bundesliga-klub enig med dansker

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

AGF – Brøndby IF

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Nu taler Messi

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Her er VM-turneringens hold

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Kryptisk besked til Mileta Rajovic



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Viborg FF – OB

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Sønderjyske – FC Midtjylland

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Svensson giver status på Huescas



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Han er VM’s bedste spiller

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: FC København sælger Achouri