Efterårssæsonen går på hæld for FC København, der jagter avancement i pokalturneringen mod Kolding og i to Conference League-kampe mod Hearts og Rapid Wien.
Her ser vi nærmere på, hvordan efteråret i Superligaen er gået hos den ambitiøse hovedstadsklub, hvor den eneste måde at opnå Superliga-succes er ved at stå med guldmedaljerne til maj.
FC København
Placering: 1
Point: 33
Forskel fra pointhøst i december 2023: 0
Målscore: 32-19 (1)
Ligatopscorer: Mohamed Elyounoussi/7 mål
Afslutninger: 303 (1)
Afslutninger inden for rammen: 106 (1)
xG: 32,8 (1)
xG mod: 17,8 (3)
Boldbesiddelse: 53,8% (4)
Største profil: Mohamed Elyounoussi
Bedste nye spiller: Pantelis Hatzidiakos
Største negative overraskelse: Hvor lige mange af FCK’s kampe har været og ikke mindst føltes for modstanderne trods FCK’s mange afslutninger
Sædet brænder under: En række af sommerens nyindkøb, der skal vise mere i foråret
Bedste kamp: 3-1-sejren over Brøndby IF 1. september
Værste kamp: 0-1 mod Banik Ostrava, hvor FCK gik videre efter straffesparkskonkurrence
Omgivelserne forventning før sæsonen:
Karakter: 3
ANALYSE
Der er hverken sket katastrofer eller noget helt vildt uventet for FCK, vi godt vidste skulle skifte vildt ud i truppen i sommer.
Men når man har den dyreste trup i Superligaens historie og havde alle muligheder for at forudsige sommerens omvæltninger, er man ikke helt i par, når resultaterne har været så ustabile, som de har.
Så det her er et meget lille tre-tal, præcis som det er i Herning, for der følger bare høje forventninger med, når man er Superligaens største klub.
FCK skal pinedød vinde DM, og der kan man godt blive bekymret for ‘FC’ med tanke på, hvor svært man havde ved slutspillet sidste år.
Ikke meget tyder på, at modstanden bliver mildere til april og maj, så FCK er lige nu en smule bagud og skal have en stærk opstart, hvor holdet og spillet i begge felter bliver sikkert, og FCK begynder at vinde sikre sejre i stedet for de smalle og nervøse af slagsen, der har været efterårets varemærke.
FC København sniger sig lige nøjagtig til en middelkarakter ligesom FC Midtjylland, fordi man har kurs mod avancement i Europa og er på førstepladsen i Superligaen på trods af udsvingene og problemerne med at udnytte chancerne.
Det er umuligt at ryste den tanke, at FC København er tvunget til at gå på transfermarkedet igen i januar efter en angriber. Situationen virker ikke lukket med købet af German Onugkha kort før deadline i sommerens vindue, og selv om man internt tror meget på Amin Chiakha, virker det dristigt at gå ind i et hyper-vigtigt forår uden angrebsforstærkning som reaktion på det meget sene august-salg af Orri Oskarsson.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
OPTAKT
Randers FC – OB
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Magiske Messi slår til igen
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Iran kommer med krav før VM
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem