Efterårssæsonen går på hæld for FC København, der jagter avancement i pokalturneringen mod Kolding og i to Conference League-kampe mod Hearts og Rapid Wien.
Her ser vi nærmere på, hvordan efteråret i Superligaen er gået hos den ambitiøse hovedstadsklub, hvor den eneste måde at opnå Superliga-succes er ved at stå med guldmedaljerne til maj.
FC København
Placering: 1
Point: 33
Forskel fra pointhøst i december 2023: 0
Målscore: 32-19 (1)
Ligatopscorer: Mohamed Elyounoussi/7 mål
Afslutninger: 303 (1)
Afslutninger inden for rammen: 106 (1)
xG: 32,8 (1)
xG mod: 17,8 (3)
Boldbesiddelse: 53,8% (4)
Største profil: Mohamed Elyounoussi
Bedste nye spiller: Pantelis Hatzidiakos
Største negative overraskelse: Hvor lige mange af FCK’s kampe har været og ikke mindst føltes for modstanderne trods FCK’s mange afslutninger
Sædet brænder under: En række af sommerens nyindkøb, der skal vise mere i foråret
Bedste kamp: 3-1-sejren over Brøndby IF 1. september
Værste kamp: 0-1 mod Banik Ostrava, hvor FCK gik videre efter straffesparkskonkurrence
Omgivelserne forventning før sæsonen:
Karakter: 3
ANALYSE
Der er hverken sket katastrofer eller noget helt vildt uventet for FCK, vi godt vidste skulle skifte vildt ud i truppen i sommer.
Men når man har den dyreste trup i Superligaens historie og havde alle muligheder for at forudsige sommerens omvæltninger, er man ikke helt i par, når resultaterne har været så ustabile, som de har.
Så det her er et meget lille tre-tal, præcis som det er i Herning, for der følger bare høje forventninger med, når man er Superligaens største klub.
FCK skal pinedød vinde DM, og der kan man godt blive bekymret for ‘FC’ med tanke på, hvor svært man havde ved slutspillet sidste år.
Ikke meget tyder på, at modstanden bliver mildere til april og maj, så FCK er lige nu en smule bagud og skal have en stærk opstart, hvor holdet og spillet i begge felter bliver sikkert, og FCK begynder at vinde sikre sejre i stedet for de smalle og nervøse af slagsen, der har været efterårets varemærke.
FC København sniger sig lige nøjagtig til en middelkarakter ligesom FC Midtjylland, fordi man har kurs mod avancement i Europa og er på førstepladsen i Superligaen på trods af udsvingene og problemerne med at udnytte chancerne.
Det er umuligt at ryste den tanke, at FC København er tvunget til at gå på transfermarkedet igen i januar efter en angriber. Situationen virker ikke lukket med købet af German Onugkha kort før deadline i sommerens vindue, og selv om man internt tror meget på Amin Chiakha, virker det dristigt at gå ind i et hyper-vigtigt forår uden angrebsforstærkning som reaktion på det meget sene august-salg af Orri Oskarsson.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
OPTAKT
FC København – OB
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
INTERVIEW