Karakterbogen: FCK tvunget på transfermarkedet

Efterårssæsonen i Superligaen er spillet færdig, og Tipsbladet ser her nærmere på, hvordan hver af de 12 klubber klarede strabadserne. Her ser vi nærmere på FC København.



Efterårssæsonen går på hæld for FC København, der jagter avancement i pokalturneringen mod Kolding og i to Conference League-kampe mod Hearts og Rapid Wien.

Her ser vi nærmere på, hvordan efteråret i Superligaen er gået hos den ambitiøse hovedstadsklub, hvor den eneste måde at opnå Superliga-succes er ved at stå med guldmedaljerne til maj.

FC København
Placering: 1
Point: 33
Forskel fra pointhøst i december 2023: 0
Målscore: 32-19 (1)
Ligatopscorer: Mohamed Elyounoussi/7 mål
Afslutninger: 303 (1)
Afslutninger inden for rammen: 106 (1)
xG: 32,8 (1)
xG mod: 17,8 (3)
Boldbesiddelse: 53,8% (4)
Største profil: Mohamed Elyounoussi
Bedste nye spiller: Pantelis Hatzidiakos
Største negative overraskelse: Hvor lige mange af FCK’s kampe har været og ikke mindst føltes for modstanderne trods FCK’s mange afslutninger
Sædet brænder under: En række af sommerens nyindkøb, der skal vise mere i foråret
Bedste kamp: 3-1-sejren over Brøndby IF 1. september
Værste kamp: 0-1 mod Banik Ostrava, hvor FCK gik videre efter straffesparkskonkurrence

Omgivelserne forventning før sæsonen:

Karakter: 3

ANALYSE
Der er hverken sket katastrofer eller noget helt vildt uventet for FCK, vi godt vidste skulle skifte vildt ud i truppen i sommer.

Men når man har den dyreste trup i Superligaens historie og havde alle muligheder for at forudsige sommerens omvæltninger, er man ikke helt i par, når resultaterne har været så ustabile, som de har.

Så det her er et meget lille tre-tal, præcis som det er i Herning, for der følger bare høje forventninger med, når man er Superligaens største klub.

FCK skal pinedød vinde DM, og der kan man godt blive bekymret for ‘FC’ med tanke på, hvor svært man havde ved slutspillet sidste år.

Ikke meget tyder på, at modstanden bliver mildere til april og maj, så FCK er lige nu en smule bagud og skal have en stærk opstart, hvor holdet og spillet i begge felter bliver sikkert, og FCK begynder at vinde sikre sejre i stedet for de smalle og nervøse af slagsen, der har været efterårets varemærke.

FC København sniger sig lige nøjagtig til en middelkarakter ligesom FC Midtjylland, fordi man har kurs mod avancement i Europa og er på førstepladsen i Superligaen på trods af udsvingene og problemerne med at udnytte chancerne.

Det er umuligt at ryste den tanke, at FC København er tvunget til at gå på transfermarkedet igen i januar efter en angriber. Situationen virker ikke lukket med købet af German Onugkha kort før deadline i sommerens vindue, og selv om man internt tror meget på Amin Chiakha, virker det dristigt at gå ind i et hyper-vigtigt forår uden angrebsforstærkning som reaktion på det meget sene august-salg af Orri Oskarsson.





Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Spottet i København

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Blæst bagover af 18-årig

Stolt over dansk transfer

Holland – Japan

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

AGF køber ham

Raser over VM-tiltag

Jagter tidligere FCK-stjerne

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Tyskland åbner med stor pligtsejr

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub