Efterårssæsonen går på hæld for FC København, der jagter avancement i pokalturneringen mod Kolding og i to Conference League-kampe mod Hearts og Rapid Wien.
Her ser vi nærmere på, hvordan efteråret i Superligaen er gået hos den ambitiøse hovedstadsklub, hvor den eneste måde at opnå Superliga-succes er ved at stå med guldmedaljerne til maj.
FC København
Placering: 1
Point: 33
Forskel fra pointhøst i december 2023: 0
Målscore: 32-19 (1)
Ligatopscorer: Mohamed Elyounoussi/7 mål
Afslutninger: 303 (1)
Afslutninger inden for rammen: 106 (1)
xG: 32,8 (1)
xG mod: 17,8 (3)
Boldbesiddelse: 53,8% (4)
Største profil: Mohamed Elyounoussi
Bedste nye spiller: Pantelis Hatzidiakos
Største negative overraskelse: Hvor lige mange af FCK’s kampe har været og ikke mindst føltes for modstanderne trods FCK’s mange afslutninger
Sædet brænder under: En række af sommerens nyindkøb, der skal vise mere i foråret
Bedste kamp: 3-1-sejren over Brøndby IF 1. september
Værste kamp: 0-1 mod Banik Ostrava, hvor FCK gik videre efter straffesparkskonkurrence
Omgivelserne forventning før sæsonen:
Karakter: 3
ANALYSE
Der er hverken sket katastrofer eller noget helt vildt uventet for FCK, vi godt vidste skulle skifte vildt ud i truppen i sommer.
Men når man har den dyreste trup i Superligaens historie og havde alle muligheder for at forudsige sommerens omvæltninger, er man ikke helt i par, når resultaterne har været så ustabile, som de har.
Så det her er et meget lille tre-tal, præcis som det er i Herning, for der følger bare høje forventninger med, når man er Superligaens største klub.
FCK skal pinedød vinde DM, og der kan man godt blive bekymret for ‘FC’ med tanke på, hvor svært man havde ved slutspillet sidste år.
Ikke meget tyder på, at modstanden bliver mildere til april og maj, så FCK er lige nu en smule bagud og skal have en stærk opstart, hvor holdet og spillet i begge felter bliver sikkert, og FCK begynder at vinde sikre sejre i stedet for de smalle og nervøse af slagsen, der har været efterårets varemærke.
FC København sniger sig lige nøjagtig til en middelkarakter ligesom FC Midtjylland, fordi man har kurs mod avancement i Europa og er på førstepladsen i Superligaen på trods af udsvingene og problemerne med at udnytte chancerne.
Det er umuligt at ryste den tanke, at FC København er tvunget til at gå på transfermarkedet igen i januar efter en angriber. Situationen virker ikke lukket med købet af German Onugkha kort før deadline i sommerens vindue, og selv om man internt tror meget på Amin Chiakha, virker det dristigt at gå ind i et hyper-vigtigt forår uden angrebsforstærkning som reaktion på det meget sene august-salg af Orri Oskarsson.
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
NYHEDER
Succestræner død af kræft
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
OPTAKT
Usbekistan – Colombia
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Canada – Qatar
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’