Karakterbogen: FCK tvunget på transfermarkedet

Efterårssæsonen i Superligaen er spillet færdig, og Tipsbladet ser her nærmere på, hvordan hver af de 12 klubber klarede strabadserne. Her ser vi nærmere på FC København.



Efterårssæsonen går på hæld for FC København, der jagter avancement i pokalturneringen mod Kolding og i to Conference League-kampe mod Hearts og Rapid Wien.

Her ser vi nærmere på, hvordan efteråret i Superligaen er gået hos den ambitiøse hovedstadsklub, hvor den eneste måde at opnå Superliga-succes er ved at stå med guldmedaljerne til maj.

FC København
Placering: 1
Point: 33
Forskel fra pointhøst i december 2023: 0
Målscore: 32-19 (1)
Ligatopscorer: Mohamed Elyounoussi/7 mål
Afslutninger: 303 (1)
Afslutninger inden for rammen: 106 (1)
xG: 32,8 (1)
xG mod: 17,8 (3)
Boldbesiddelse: 53,8% (4)
Største profil: Mohamed Elyounoussi
Bedste nye spiller: Pantelis Hatzidiakos
Største negative overraskelse: Hvor lige mange af FCK’s kampe har været og ikke mindst føltes for modstanderne trods FCK’s mange afslutninger
Sædet brænder under: En række af sommerens nyindkøb, der skal vise mere i foråret
Bedste kamp: 3-1-sejren over Brøndby IF 1. september
Værste kamp: 0-1 mod Banik Ostrava, hvor FCK gik videre efter straffesparkskonkurrence

Omgivelserne forventning før sæsonen:

Karakter: 3

ANALYSE
Der er hverken sket katastrofer eller noget helt vildt uventet for FCK, vi godt vidste skulle skifte vildt ud i truppen i sommer.

Men når man har den dyreste trup i Superligaens historie og havde alle muligheder for at forudsige sommerens omvæltninger, er man ikke helt i par, når resultaterne har været så ustabile, som de har.

Så det her er et meget lille tre-tal, præcis som det er i Herning, for der følger bare høje forventninger med, når man er Superligaens største klub.

FCK skal pinedød vinde DM, og der kan man godt blive bekymret for ‘FC’ med tanke på, hvor svært man havde ved slutspillet sidste år.

Ikke meget tyder på, at modstanden bliver mildere til april og maj, så FCK er lige nu en smule bagud og skal have en stærk opstart, hvor holdet og spillet i begge felter bliver sikkert, og FCK begynder at vinde sikre sejre i stedet for de smalle og nervøse af slagsen, der har været efterårets varemærke.

FC København sniger sig lige nøjagtig til en middelkarakter ligesom FC Midtjylland, fordi man har kurs mod avancement i Europa og er på førstepladsen i Superligaen på trods af udsvingene og problemerne med at udnytte chancerne.

Det er umuligt at ryste den tanke, at FC København er tvunget til at gå på transfermarkedet igen i januar efter en angriber. Situationen virker ikke lukket med købet af German Onugkha kort før deadline i sommerens vindue, og selv om man internt tror meget på Amin Chiakha, virker det dristigt at gå ind i et hyper-vigtigt forår uden angrebsforstærkning som reaktion på det meget sene august-salg af Orri Oskarsson.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

‘Det er et større problem for os’

Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Hylder FC København og Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Jess Thorup på vej til denne klub

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

FC København i intense transferforhandlinger

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

FCK-spiller har revet skulderen af led



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

FCM-flop i chokskifte

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen