Karakterbogen: Skal stenrige FCM gøre bedre

Efterårssæsonen i Superligaen er spillet færdig, og Tipsbladet ser her nærmere på, hvordan hver af de 12 klubber klarede strabadserne. Her går vi gennem FC Midtjyllands efterår.



Efterårssæsonen i Superligaen er ovre for FC Midtjylland, der har en svær kamp ude mod FC Porto i næste uge før en kort juleferie.

Der har været store succeser og dybe dale for FC Midtjylland, der kan være glad for at ligge på en delt førsteplads i vinterpausen.

FC Midtjylland
Placering: 2
Point: 33
Forskel i point fra december 2023: -3
Målscore: 31-22 (4)
Ligatopscorer: Adam Buksa og Franculino (5)
Afslutninger: 249 (3)
Afslutninger inden for rammen: 88 (4)
xG: 26,8 (5)
xG mod: 23,5 (6)
Boldbesiddelse: 47,9% (7)
Største profil: Aral Simsir
Bedste nye spiller: Adam Buksa
Største negative overraskelse: At en så dyr trup kunne have så dårlig en måned, man havde fra midt-oktober til november.
Sædet brænder under: Jan Kuchta og Denil Castillo
Bedste kamp: 2-1 over FCK i september og 1-0 over Union SG
Værste kamp: 1-5-nederlaget til Brøndby i oktober, FCM’s største nederlag nogensinde på MCH Arena
Omgivelserne forventning før sæsonen: At spille med om DM hele vejen og gøre det godt i Europa.

Karakter: 3

ANALYSE
FC Midtjylland kryber med nød og næppe op på tre, fordi man trods alt fik brudt nedturen og ligger på en delt førsteplads i ligaen samt til avancement i Europa League.

Det så godt ud i september og også i resultater i august ud over et meget skuffende nederlag i den afgørende CL-kvalifikationskamp mod middelmådige Slovan Bratislava.

Og det er stadig den helt store indvending mod FCM – at man aldrig ved, heller ikke på trænerkontoret eller i ledelsen, hvad man får.

FC Midtjylland har fået mere ud af den eksisterende trup og egenudviklede spillere end det, der indtil videre er kommet fra sommerens nye, dyre folk. Det skal laves om i 2025.

Man har flotte kampe og sejre mod FCK, Ferencvaros, Union SG og Hoffenheim, og vildt dårlige kampe mod Slovan, Sønderjyske, Maccabi Tel Aviv og rekord-nederlaget hjemme til Brøndby.

Læg dertil, at sommerens indkøb ikke har haft den positive effekt, de burde med tanke på, FCM kun i sommeren 2023 har købt dyrere ind i et transfervindue.

FC Midtjylland ligger, hvor man vil i turneringerne, og man tror selv på truppen, men det skal så også give Superliga-guld eller sølv i tilfælde af, FCK spiller et fantastisk forår, og avancement i Europa.

I klubben vil man helt sikkert være uenig og mene, man har haft et godt efterår med tanke på, hvor mange skader, man har haft med lange perioder, hvor man har manglet tæt på et halvt hold.

Men borte er de dage, hvor FCM er en fræk udfordrer, og så følger der også høje forventninger, hvor man så må vise i foråret, at vi tager helt fejl.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Smider Salah-bombe

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Afvist – Brøndby undrer sig



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Skidt nyt om Lukas Lerager

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Patrick Dorgu er med

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal