Karakterbogen: Skal stenrige FCM gøre bedre

Efterårssæsonen i Superligaen er spillet færdig, og Tipsbladet ser her nærmere på, hvordan hver af de 12 klubber klarede strabadserne. Her går vi gennem FC Midtjyllands efterår.



Efterårssæsonen i Superligaen er ovre for FC Midtjylland, der har en svær kamp ude mod FC Porto i næste uge før en kort juleferie.

Der har været store succeser og dybe dale for FC Midtjylland, der kan være glad for at ligge på en delt førsteplads i vinterpausen.

FC Midtjylland
Placering: 2
Point: 33
Forskel i point fra december 2023: -3
Målscore: 31-22 (4)
Ligatopscorer: Adam Buksa og Franculino (5)
Afslutninger: 249 (3)
Afslutninger inden for rammen: 88 (4)
xG: 26,8 (5)
xG mod: 23,5 (6)
Boldbesiddelse: 47,9% (7)
Største profil: Aral Simsir
Bedste nye spiller: Adam Buksa
Største negative overraskelse: At en så dyr trup kunne have så dårlig en måned, man havde fra midt-oktober til november.
Sædet brænder under: Jan Kuchta og Denil Castillo
Bedste kamp: 2-1 over FCK i september og 1-0 over Union SG
Værste kamp: 1-5-nederlaget til Brøndby i oktober, FCM’s største nederlag nogensinde på MCH Arena
Omgivelserne forventning før sæsonen: At spille med om DM hele vejen og gøre det godt i Europa.

Karakter: 3

ANALYSE
FC Midtjylland kryber med nød og næppe op på tre, fordi man trods alt fik brudt nedturen og ligger på en delt førsteplads i ligaen samt til avancement i Europa League.

Det så godt ud i september og også i resultater i august ud over et meget skuffende nederlag i den afgørende CL-kvalifikationskamp mod middelmådige Slovan Bratislava.

Og det er stadig den helt store indvending mod FCM – at man aldrig ved, heller ikke på trænerkontoret eller i ledelsen, hvad man får.

FC Midtjylland har fået mere ud af den eksisterende trup og egenudviklede spillere end det, der indtil videre er kommet fra sommerens nye, dyre folk. Det skal laves om i 2025.

Man har flotte kampe og sejre mod FCK, Ferencvaros, Union SG og Hoffenheim, og vildt dårlige kampe mod Slovan, Sønderjyske, Maccabi Tel Aviv og rekord-nederlaget hjemme til Brøndby.

Læg dertil, at sommerens indkøb ikke har haft den positive effekt, de burde med tanke på, FCM kun i sommeren 2023 har købt dyrere ind i et transfervindue.

FC Midtjylland ligger, hvor man vil i turneringerne, og man tror selv på truppen, men det skal så også give Superliga-guld eller sølv i tilfælde af, FCK spiller et fantastisk forår, og avancement i Europa.

I klubben vil man helt sikkert være uenig og mene, man har haft et godt efterår med tanke på, hvor mange skader, man har haft med lange perioder, hvor man har manglet tæt på et halvt hold.

Men borte er de dage, hvor FCM er en fræk udfordrer, og så følger der også høje forventninger, hvor man så må vise i foråret, at vi tager helt fejl.





VM-LIVE: Direkte rødt kort!




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Nu melder Christian Eriksen ud

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’