Karakterbogen: Skal stenrige FCM gøre bedre

Efterårssæsonen i Superligaen er spillet færdig, og Tipsbladet ser her nærmere på, hvordan hver af de 12 klubber klarede strabadserne. Her går vi gennem FC Midtjyllands efterår.



Efterårssæsonen i Superligaen er ovre for FC Midtjylland, der har en svær kamp ude mod FC Porto i næste uge før en kort juleferie.

Der har været store succeser og dybe dale for FC Midtjylland, der kan være glad for at ligge på en delt førsteplads i vinterpausen.

FC Midtjylland
Placering: 2
Point: 33
Forskel i point fra december 2023: -3
Målscore: 31-22 (4)
Ligatopscorer: Adam Buksa og Franculino (5)
Afslutninger: 249 (3)
Afslutninger inden for rammen: 88 (4)
xG: 26,8 (5)
xG mod: 23,5 (6)
Boldbesiddelse: 47,9% (7)
Største profil: Aral Simsir
Bedste nye spiller: Adam Buksa
Største negative overraskelse: At en så dyr trup kunne have så dårlig en måned, man havde fra midt-oktober til november.
Sædet brænder under: Jan Kuchta og Denil Castillo
Bedste kamp: 2-1 over FCK i september og 1-0 over Union SG
Værste kamp: 1-5-nederlaget til Brøndby i oktober, FCM’s største nederlag nogensinde på MCH Arena
Omgivelserne forventning før sæsonen: At spille med om DM hele vejen og gøre det godt i Europa.

Karakter: 3

ANALYSE
FC Midtjylland kryber med nød og næppe op på tre, fordi man trods alt fik brudt nedturen og ligger på en delt førsteplads i ligaen samt til avancement i Europa League.

Det så godt ud i september og også i resultater i august ud over et meget skuffende nederlag i den afgørende CL-kvalifikationskamp mod middelmådige Slovan Bratislava.

Og det er stadig den helt store indvending mod FCM – at man aldrig ved, heller ikke på trænerkontoret eller i ledelsen, hvad man får.

FC Midtjylland har fået mere ud af den eksisterende trup og egenudviklede spillere end det, der indtil videre er kommet fra sommerens nye, dyre folk. Det skal laves om i 2025.

Man har flotte kampe og sejre mod FCK, Ferencvaros, Union SG og Hoffenheim, og vildt dårlige kampe mod Slovan, Sønderjyske, Maccabi Tel Aviv og rekord-nederlaget hjemme til Brøndby.

Læg dertil, at sommerens indkøb ikke har haft den positive effekt, de burde med tanke på, FCM kun i sommeren 2023 har købt dyrere ind i et transfervindue.

FC Midtjylland ligger, hvor man vil i turneringerne, og man tror selv på truppen, men det skal så også give Superliga-guld eller sølv i tilfælde af, FCK spiller et fantastisk forår, og avancement i Europa.

I klubben vil man helt sikkert være uenig og mene, man har haft et godt efterår med tanke på, hvor mange skader, man har haft med lange perioder, hvor man har manglet tæt på et halvt hold.

Men borte er de dage, hvor FCM er en fræk udfordrer, og så følger der også høje forventninger, hvor man så må vise i foråret, at vi tager helt fejl.







LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Emre Mor færdig



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Et markant problem for Silkeborg

Manchester United – Liverpool



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Melder Lindstrøm helt færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Det ser sort ud for B.93



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Martin Jørgensen lander nyt job

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Delaney afslører dialog