AaB rykkede i sommer op i Superligaen efter et år i NordicBet Ligaen, og i den forbindelse kom en masse nye ansigter til Aalborg. Mange af dem kom på fri transfer og har været vigtige på et nordjysk mandskab, der overvintrer på en ganske fornem niendeplads.
Nu er det tid til at gøre status over sommerens signings.
Tipsbladet kommer her med en gennemgang af alle de spillere, AaB hentede til klubben i sommer.
Spillerne er vurderet udfra følgende skala:
6 bolde: Verdensklasse.
5 bolde: Højt, internationalt niveau.
4 bolde: Fortrinlig indsats.
3 bolde: Godkendt præstation.
2 bolde: Skuffende, under middel.
1 bold: Dårlig præstation
0 bolde: Uacceptabelt.
Bjarne Pudel – 4 bolde
Forsvarsspiller, 23 år, kom fra Borussia Dortmund
Vi starter med det positive, og en af de gode nytilkommere i AaB er Bjarne Pudel. Midtstopperen dukkede pludseligt op i en testkamp for AaB og imponerede så tilstrækkeligt til at få en kontrakt. Og siden har den 23-årige forsvarsspiller, der kom gratis fra Dortmund, spillet sig ind som fast mand med flere gode præstationer.
Når man får en ganske habil starter på fri transfer, er det en god handel. Hatten af for den signing, AaB!
Andres Jasson – 4 bolde
Midtbanespiller, 22 år, kom fra New York City FC
Den velsagtens mest spændende spiller, AaB hentede i sommer. Han kom som kantspiller, men er blevet omskolet til central midtbanespiller, og herfra viser han sine kvaliteter. Amerikaneren med de spanske rødder er arbejdsom, god med bolden og vinder en hulens masse frispark. Man savner lidt slutprodukt fra ham – men i Andres Jasson har AaB landet en lovende 22-årig midtbanespiller, der meget vel kan blive en profil over de næste par år.
John Iredale – 2 bolde
Angriber, 25 år, kom fra Wehen Wiesbaden
Kigger man udelukkende på tallene, har det jo været en lovende afslutning på efteråret for John Iredale. Den stærke australier scorede tre mål i de sidste fem Superliga-kampe. Men…
Når man ser AaB spiller, er det tydeligt, at man mangler en angriber, og at John Iredale ikke ligner en, der skal være fast mand. AaB er forståeligt nok på jagt efter en ny angriber i januar.
Kelvin John – 1 bold
Kantspiller, 21 år, kom fra KRC Genk
Kelvin John var på papiret en møghamrende spændende signing. En lynhurtig kantspiller fra Tanzania, som havde været inde omkring førsteholdet i KRC Genk.
Men i praksis har signingen slet ikke fungeret indtil videre. Kelvin John har oftest måttet tage til takke med indhop, og i hans ganske få minutter har han slet ikke kunnet få det til at spille. Selvom han er ung, ligner det et fejlskud, AaB.
Vincent Müller – 4 bolde
Målmand, 24 år, kom fra MSV Duisburg
Og så tilbage til en af succeshistorierne. Målmandsposten har været lidt af en uriaspost i Aalborg de seneste år, men Vincent Müller virker til at have løst problemet.
Han er ikke Superligaens bedste på posten, men den 24-årige tysker har leveret flere gode præstationer i løbet af efteråret.
Oumar Diakhite – 3 bolde
Forsvarsspiller, 31 år, kom fra VfL Osnabrück
Senegaleseren kom særligt i fokus grundet kritik fra Peter Sørensen, og den sag overskyggede hans præstationer på banen i en periode. I starten af sæsonen gjorde han det ganske udmærket, og bænkpladserne i slutningen af efteråret skyldes mindst ligeså meget, at Bjarne Pudel og Lars Kramer har imponeret.
Mylian Jimenez – 3 bolde
Midtbanespiller, 21 år, kom fra PSV
Ligesom flere af AaB’s signings i sommer lød Mylian Jimenez utroligt spændende på papiret. En 21-årig hollandsk midtbanespiller med U-landskampe og mange U-kampe i PSV på cv’et. Det lyder da godt, ikke? Hidtil har han ikke levet helt op til forventningerne, og det har været en blandet landhandel med Mylian Jiménez, der heller ikke helt har formået at sætte sig på en startplads.
Det er alt for tidligt at afskrive hollænderen – men han skal lægge på for at blive en profil i Aalborg.
Andreas Bruus – 3 bolde
Højre back, 25 år, lejet i Estac Troyes
Det ubetinget mest velkendte navn blandt Superliga-fans på denne liste. Andreas Bruus kom til på en lejeaftale på transfervinduets sidste dag, og selvom Kasper Jørgensen er fast mand på højre back, har der været godt med spilletid til den tidligere Brøndby-kending. Andreas Bruus har spillet både højre kant og venstre back og været lidt af en schweizerkniv i AaB. Det har været hans klart vigtigste kvalitet for nordjyderne hidtil.
Marc Nielsen – UB
Venstre back, 23 år, kom fra Hvidovre IF
For lidt spilletid til at vurdere.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
England – DR Congo
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE