Karakterer: Han ligner et fejlskud, AaB

Tipsbladet har analyseret sommerens transfervindue for alle klubber. Her er analysen af AaB.



AaB rykkede i sommer op i Superligaen efter et år i NordicBet Ligaen, og i den forbindelse kom en masse nye ansigter til Aalborg. Mange af dem kom på fri transfer og har været vigtige på et nordjysk mandskab, der overvintrer på en ganske fornem niendeplads.

Nu er det tid til at gøre status over sommerens signings.

Tipsbladet kommer her med en gennemgang af alle de spillere, AaB hentede til klubben i sommer.

Spillerne er vurderet udfra følgende skala:

6 bolde: Verdensklasse.
5 bolde: Højt, internationalt niveau.
4 bolde: Fortrinlig indsats.
3 bolde: Godkendt præstation.
2 bolde: Skuffende, under middel.
1 bold: Dårlig præstation
0 bolde: Uacceptabelt.

Bjarne Pudel – 4 bolde 
Forsvarsspiller, 23 år, kom fra Borussia Dortmund
Vi starter med det positive, og en af de gode nytilkommere i AaB er Bjarne Pudel. Midtstopperen dukkede pludseligt op i en testkamp for AaB og imponerede så tilstrækkeligt til at få en kontrakt. Og siden har den 23-årige forsvarsspiller, der kom gratis fra Dortmund, spillet sig ind som fast mand med flere gode præstationer.

Når man får en ganske habil starter på fri transfer, er det en god handel. Hatten af for den signing, AaB!

Andres Jasson – 4 bolde 
Midtbanespiller, 22 år, kom fra New York City FC
Den velsagtens mest spændende spiller, AaB hentede i sommer. Han kom som kantspiller, men er blevet omskolet til central midtbanespiller, og herfra viser han sine kvaliteter. Amerikaneren med de spanske rødder er arbejdsom, god med bolden og vinder en hulens masse frispark. Man savner lidt slutprodukt fra ham – men i Andres Jasson har AaB landet en lovende 22-årig midtbanespiller, der meget vel kan blive en profil over de næste par år.  

John Iredale – 2 bolde
Angriber, 25 år,  kom fra Wehen Wiesbaden
Kigger man udelukkende på tallene, har det jo været en lovende afslutning på efteråret for John Iredale. Den stærke australier scorede tre mål i de sidste fem Superliga-kampe. Men…

Når man ser AaB spiller, er det tydeligt, at man mangler en angriber, og at John Iredale ikke ligner en, der skal være fast mand. AaB er forståeligt nok på jagt efter en ny angriber i januar. 

Kelvin John – 1 bold 
Kantspiller, 21 år, kom fra KRC Genk
Kelvin John var på papiret en møghamrende spændende signing. En lynhurtig kantspiller fra Tanzania, som havde været inde omkring førsteholdet i KRC Genk. 

Men i praksis har signingen slet ikke fungeret indtil videre. Kelvin John har oftest måttet tage til takke med indhop, og i hans ganske få minutter har han slet ikke kunnet få det til at spille. Selvom han er ung, ligner det et fejlskud, AaB. 

Vincent Müller – 4 bolde
Målmand, 24 år, kom fra MSV Duisburg
Og så tilbage til en af succeshistorierne. Målmandsposten har været lidt af en uriaspost i Aalborg de seneste år, men Vincent Müller virker til at have løst problemet.

Han er ikke Superligaens bedste på posten, men den 24-årige tysker har leveret flere gode præstationer i løbet af efteråret. 

Oumar Diakhite – 3 bolde 
Forsvarsspiller, 31 år, kom fra VfL Osnabrück
Senegaleseren kom særligt i fokus grundet kritik fra Peter Sørensen, og den sag overskyggede hans præstationer på banen i en periode. I starten af sæsonen gjorde han det ganske udmærket, og bænkpladserne i slutningen af efteråret skyldes mindst ligeså meget, at Bjarne Pudel og Lars Kramer har imponeret. 

Mylian Jimenez – 3 bolde
Midtbanespiller, 21 år, kom fra PSV
Ligesom flere af AaB’s signings i sommer lød Mylian Jimenez utroligt spændende på papiret. En 21-årig hollandsk midtbanespiller med U-landskampe og mange U-kampe i PSV på cv’et. Det lyder da godt, ikke? Hidtil har han ikke levet helt op til forventningerne, og det har været en blandet landhandel med Mylian Jiménez, der heller ikke helt har formået at sætte sig på en startplads.

Det er alt for tidligt at afskrive hollænderen – men han skal lægge på for at blive en profil i Aalborg.  

Andreas Bruus – 3 bolde 
Højre back, 25 år, lejet i Estac Troyes
Det ubetinget mest velkendte navn blandt Superliga-fans på denne liste. Andreas Bruus kom til på en lejeaftale på transfervinduets sidste dag, og selvom Kasper Jørgensen er fast mand på højre back, har der været godt med spilletid til den tidligere Brøndby-kending. Andreas Bruus har spillet både højre kant og venstre back og været lidt af en schweizerkniv i AaB. Det har været hans klart vigtigste kvalitet for nordjyderne hidtil. 

Marc Nielsen – UB
Venstre back, 23 år, kom fra Hvidovre IF
For lidt spilletid til at vurdere. 



I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

I svime over Oscar Schwartau

Rejser vild transferspekulation

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Johannes Hoff Thorup er på listen

Store navne kan forlade Brøndby IF

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Amorim: Vi var det bedste hold

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Vild stime – men afviser guldsnak

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

Marokko er blevet fodboldens mekka

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl