AaB rykkede i sommer op i Superligaen efter et år i NordicBet Ligaen, og i den forbindelse kom en masse nye ansigter til Aalborg. Mange af dem kom på fri transfer og har været vigtige på et nordjysk mandskab, der overvintrer på en ganske fornem niendeplads.
Nu er det tid til at gøre status over sommerens signings.
Tipsbladet kommer her med en gennemgang af alle de spillere, AaB hentede til klubben i sommer.
Spillerne er vurderet udfra følgende skala:
6 bolde: Verdensklasse.
5 bolde: Højt, internationalt niveau.
4 bolde: Fortrinlig indsats.
3 bolde: Godkendt præstation.
2 bolde: Skuffende, under middel.
1 bold: Dårlig præstation
0 bolde: Uacceptabelt.
Bjarne Pudel – 4 bolde
Forsvarsspiller, 23 år, kom fra Borussia Dortmund
Vi starter med det positive, og en af de gode nytilkommere i AaB er Bjarne Pudel. Midtstopperen dukkede pludseligt op i en testkamp for AaB og imponerede så tilstrækkeligt til at få en kontrakt. Og siden har den 23-årige forsvarsspiller, der kom gratis fra Dortmund, spillet sig ind som fast mand med flere gode præstationer.
Når man får en ganske habil starter på fri transfer, er det en god handel. Hatten af for den signing, AaB!
Andres Jasson – 4 bolde
Midtbanespiller, 22 år, kom fra New York City FC
Den velsagtens mest spændende spiller, AaB hentede i sommer. Han kom som kantspiller, men er blevet omskolet til central midtbanespiller, og herfra viser han sine kvaliteter. Amerikaneren med de spanske rødder er arbejdsom, god med bolden og vinder en hulens masse frispark. Man savner lidt slutprodukt fra ham – men i Andres Jasson har AaB landet en lovende 22-årig midtbanespiller, der meget vel kan blive en profil over de næste par år.
John Iredale – 2 bolde
Angriber, 25 år, kom fra Wehen Wiesbaden
Kigger man udelukkende på tallene, har det jo været en lovende afslutning på efteråret for John Iredale. Den stærke australier scorede tre mål i de sidste fem Superliga-kampe. Men…
Når man ser AaB spiller, er det tydeligt, at man mangler en angriber, og at John Iredale ikke ligner en, der skal være fast mand. AaB er forståeligt nok på jagt efter en ny angriber i januar.
Kelvin John – 1 bold
Kantspiller, 21 år, kom fra KRC Genk
Kelvin John var på papiret en møghamrende spændende signing. En lynhurtig kantspiller fra Tanzania, som havde været inde omkring førsteholdet i KRC Genk.
Men i praksis har signingen slet ikke fungeret indtil videre. Kelvin John har oftest måttet tage til takke med indhop, og i hans ganske få minutter har han slet ikke kunnet få det til at spille. Selvom han er ung, ligner det et fejlskud, AaB.
Vincent Müller – 4 bolde
Målmand, 24 år, kom fra MSV Duisburg
Og så tilbage til en af succeshistorierne. Målmandsposten har været lidt af en uriaspost i Aalborg de seneste år, men Vincent Müller virker til at have løst problemet.
Han er ikke Superligaens bedste på posten, men den 24-årige tysker har leveret flere gode præstationer i løbet af efteråret.
Oumar Diakhite – 3 bolde
Forsvarsspiller, 31 år, kom fra VfL Osnabrück
Senegaleseren kom særligt i fokus grundet kritik fra Peter Sørensen, og den sag overskyggede hans præstationer på banen i en periode. I starten af sæsonen gjorde han det ganske udmærket, og bænkpladserne i slutningen af efteråret skyldes mindst ligeså meget, at Bjarne Pudel og Lars Kramer har imponeret.
Mylian Jimenez – 3 bolde
Midtbanespiller, 21 år, kom fra PSV
Ligesom flere af AaB’s signings i sommer lød Mylian Jimenez utroligt spændende på papiret. En 21-årig hollandsk midtbanespiller med U-landskampe og mange U-kampe i PSV på cv’et. Det lyder da godt, ikke? Hidtil har han ikke levet helt op til forventningerne, og det har været en blandet landhandel med Mylian Jiménez, der heller ikke helt har formået at sætte sig på en startplads.
Det er alt for tidligt at afskrive hollænderen – men han skal lægge på for at blive en profil i Aalborg.
Andreas Bruus – 3 bolde
Højre back, 25 år, lejet i Estac Troyes
Det ubetinget mest velkendte navn blandt Superliga-fans på denne liste. Andreas Bruus kom til på en lejeaftale på transfervinduets sidste dag, og selvom Kasper Jørgensen er fast mand på højre back, har der været godt med spilletid til den tidligere Brøndby-kending. Andreas Bruus har spillet både højre kant og venstre back og været lidt af en schweizerkniv i AaB. Det har været hans klart vigtigste kvalitet for nordjyderne hidtil.
Marc Nielsen – UB
Venstre back, 23 år, kom fra Hvidovre IF
For lidt spilletid til at vurdere.
LIVE
VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
Rekord-Messi sparker Argentina videre
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
FC Københavns talenter gør rent bord
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Frankrig – Irak
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Panama – Kroatien
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
Her kan du se Norge mod Senegal
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
OPTAKT
Norge – Senegal
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
Her kan du se Argentina mod Østrig
Et skridt tættere Englands største stadion
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos