Kasper Hjulmand melder FC Nordsjælland ud af medaljekampen

Man skal ikke regne med at se FC Nordsjælland kæmpe med om medaljer til foråret. Holdet har ifølge træne Kasper Hjulmand for meget arbejde foran sig



I sidste sæson sluttede FC Nordsjælland på en imponerende tredjeplads foran de mangedobbelte mestre fra FC København. Men den placering skal folk i Farum ikke forvente gentager sig i denne sæson. 

Holdet ligger i øjblikket placeret på en noget mere ydmyg 8. plads, og har blot scoret et enkelt mål i de seneste fem udekampe. Senest blev det blot 0-0 på udebane mod OB. Ikke ligefrem medaljepræstationer, og det ved træner Kasper Hjulmand godt. Derfor afskriver han ifølge Ritzau også muligheden for at gentage sidste sæsons flotte præstation.

– Det vil være fuldstændigt urealistisk at forvente. Hvis man skal se objektivt på vores trup, er der ingen tvivl om, at der er potentiale. Men jeg synes, det ville være meget at forvente, at vi skal kunne gøre os gældende i medaljestriden.

Ifølge Kasper Hjulmand skal det unge FCN-hold bruge efteråret på at sammentømre holdet, så spillerne lærer hinanden bedre at kende på banen, og kan udfører den offensive og aggressive spillestil, som længe har kendetegnet klubben. 

Målet er stadig top seks, og det mener Kasper Hjulmand absolut, holdet har talent og kvalitet til. Holdets største problem er ifølge cheftræneren i stedet mangel på erfaring.

Næste mulighed for at få mere Superligaerfaring for de unge tigre er lørdag d. 15. september, når Randers FC kommer på besøg på Right to Dream Park i Farum.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Horsens kommer tættere på oprykning

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Chok i Wolfsburg

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Tottenham jagter choktransfer

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Raser over Brian Riemer-interview

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Delaney afslører dialog

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil