Kasper Hjulmand melder FC Nordsjælland ud af medaljekampen

Man skal ikke regne med at se FC Nordsjælland kæmpe med om medaljer til foråret. Holdet har ifølge træne Kasper Hjulmand for meget arbejde foran sig



I sidste sæson sluttede FC Nordsjælland på en imponerende tredjeplads foran de mangedobbelte mestre fra FC København. Men den placering skal folk i Farum ikke forvente gentager sig i denne sæson. 

Holdet ligger i øjblikket placeret på en noget mere ydmyg 8. plads, og har blot scoret et enkelt mål i de seneste fem udekampe. Senest blev det blot 0-0 på udebane mod OB. Ikke ligefrem medaljepræstationer, og det ved træner Kasper Hjulmand godt. Derfor afskriver han ifølge Ritzau også muligheden for at gentage sidste sæsons flotte præstation.

– Det vil være fuldstændigt urealistisk at forvente. Hvis man skal se objektivt på vores trup, er der ingen tvivl om, at der er potentiale. Men jeg synes, det ville være meget at forvente, at vi skal kunne gøre os gældende i medaljestriden.

Ifølge Kasper Hjulmand skal det unge FCN-hold bruge efteråret på at sammentømre holdet, så spillerne lærer hinanden bedre at kende på banen, og kan udfører den offensive og aggressive spillestil, som længe har kendetegnet klubben. 

Målet er stadig top seks, og det mener Kasper Hjulmand absolut, holdet har talent og kvalitet til. Holdets største problem er ifølge cheftræneren i stedet mangel på erfaring.

Næste mulighed for at få mere Superligaerfaring for de unge tigre er lørdag d. 15. september, når Randers FC kommer på besøg på Right to Dream Park i Farum.







LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

FC København-transfer bremses af denne årsag

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Amir Richardson meldes tæt på skifte

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Maxsø træner med i Brøndby

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Afsløring: Eintracht Frankfurt byder igen på Gaaei

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

‘Det er et større problem for os’

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Frankrig – Spanien

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!