Kasper Hjulmand melder FC Nordsjælland ud af medaljekampen

Man skal ikke regne med at se FC Nordsjælland kæmpe med om medaljer til foråret. Holdet har ifølge træne Kasper Hjulmand for meget arbejde foran sig



I sidste sæson sluttede FC Nordsjælland på en imponerende tredjeplads foran de mangedobbelte mestre fra FC København. Men den placering skal folk i Farum ikke forvente gentager sig i denne sæson. 

Holdet ligger i øjblikket placeret på en noget mere ydmyg 8. plads, og har blot scoret et enkelt mål i de seneste fem udekampe. Senest blev det blot 0-0 på udebane mod OB. Ikke ligefrem medaljepræstationer, og det ved træner Kasper Hjulmand godt. Derfor afskriver han ifølge Ritzau også muligheden for at gentage sidste sæsons flotte præstation.

– Det vil være fuldstændigt urealistisk at forvente. Hvis man skal se objektivt på vores trup, er der ingen tvivl om, at der er potentiale. Men jeg synes, det ville være meget at forvente, at vi skal kunne gøre os gældende i medaljestriden.

Ifølge Kasper Hjulmand skal det unge FCN-hold bruge efteråret på at sammentømre holdet, så spillerne lærer hinanden bedre at kende på banen, og kan udfører den offensive og aggressive spillestil, som længe har kendetegnet klubben. 

Målet er stadig top seks, og det mener Kasper Hjulmand absolut, holdet har talent og kvalitet til. Holdets største problem er ifølge cheftræneren i stedet mangel på erfaring.

Næste mulighed for at få mere Superligaerfaring for de unge tigre er lørdag d. 15. september, når Randers FC kommer på besøg på Right to Dream Park i Farum.





VM-Vækkeuret: Historisk kamp med falmende stjerner




LIVE

TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs

VM-Vækkeuret: Historisk kamp med falmende stjerner

‘Det er et angreb på FCK’

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– Schwartau-handel giver ingen mening

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Et ‘angreb’ på Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Laudrup stopper på TV 2

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud