Kasper Hjulmand melder FC Nordsjælland ud af medaljekampen

Man skal ikke regne med at se FC Nordsjælland kæmpe med om medaljer til foråret. Holdet har ifølge træne Kasper Hjulmand for meget arbejde foran sig



I sidste sæson sluttede FC Nordsjælland på en imponerende tredjeplads foran de mangedobbelte mestre fra FC København. Men den placering skal folk i Farum ikke forvente gentager sig i denne sæson. 

Holdet ligger i øjblikket placeret på en noget mere ydmyg 8. plads, og har blot scoret et enkelt mål i de seneste fem udekampe. Senest blev det blot 0-0 på udebane mod OB. Ikke ligefrem medaljepræstationer, og det ved træner Kasper Hjulmand godt. Derfor afskriver han ifølge Ritzau også muligheden for at gentage sidste sæsons flotte præstation.

– Det vil være fuldstændigt urealistisk at forvente. Hvis man skal se objektivt på vores trup, er der ingen tvivl om, at der er potentiale. Men jeg synes, det ville være meget at forvente, at vi skal kunne gøre os gældende i medaljestriden.

Ifølge Kasper Hjulmand skal det unge FCN-hold bruge efteråret på at sammentømre holdet, så spillerne lærer hinanden bedre at kende på banen, og kan udfører den offensive og aggressive spillestil, som længe har kendetegnet klubben. 

Målet er stadig top seks, og det mener Kasper Hjulmand absolut, holdet har talent og kvalitet til. Holdets største problem er ifølge cheftræneren i stedet mangel på erfaring.

Næste mulighed for at få mere Superligaerfaring for de unge tigre er lørdag d. 15. september, når Randers FC kommer på besøg på Right to Dream Park i Farum.





Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Afslører danskers pris – så meget vil OB få



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper

Uruguay – Spanien

Forbereder bud på 970 mio.

Ny bejler til dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Ecuador – Tyskland

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afslører: FCK ringede aldrig

I dialog om dansk bomber

FC Barcelona køber VM-angriber

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

VM-spiller får fem karantænedage