Kasper Hjulmand udtager VM-truppen 7. november

Om to uger udtager Kasper Hjulmand VM-truppen, men der kan ske ændringer inden afrejsen til Qatar om tre uger.



Mandag 7. november offentliggør landstræner Kasper Hjulmand, hvilke 26 spillere han udtager til VM-slutrunden i Qatar.

Det er dog ikke sikkert, at alle de offentliggjorte spillere ender med at rejse med ned til ørkenstaten for at jagte succes ved verdensmesterskabet.

Efter trupudtagelsen er der stadig en uge til, at VM-holdet samles i Danmark, og i den uge skal spillerne i aktion en eller to gange mere for deres klubhold og risikerer at få skader, der kan holde dem fra at deltage.

Derfor vil Hjulmand også fortælle til en gruppe spillere, at de skal stå standby og være klar til at rykke med til Qatar.

Landsholdet samles mandag 14. november – dagen inden holdets afrejse til Qatar. Her gennemgår alle spillerne fysiske test for at sikre, at ingen skadede spillere rejser med til slutrunden.

Hvis spillere er friske til at rejse til Qatar, men får en skade i træningerne op til Danmarks første VM-kamp mod Tunesien 22. november, kan Hjulmand vælge at skifte dem ud med en af sine standbyspillere.

I fredags indgav Kasper Hjulmand sin VM-bruttotrup på 55 spillere. Kun spillere fra den trup kan deltage i VM, uanset hvor mange skader eller afbud, Danmark måtte rammes af i de kommende uger. VM-bruttotruppen offentliggøres ikke.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Højlund slutter sæsonen med bravour

Topboss sviner Barça til

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Conte stopper i Napoli

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

De er tilbage i Premier League

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Fem bud på Brøndbys nye træner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Værste i 16 år

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!