Kasper Hjulmand udtager VM-truppen 7. november

Om to uger udtager Kasper Hjulmand VM-truppen, men der kan ske ændringer inden afrejsen til Qatar om tre uger.



Mandag 7. november offentliggør landstræner Kasper Hjulmand, hvilke 26 spillere han udtager til VM-slutrunden i Qatar.

Det er dog ikke sikkert, at alle de offentliggjorte spillere ender med at rejse med ned til ørkenstaten for at jagte succes ved verdensmesterskabet.

Efter trupudtagelsen er der stadig en uge til, at VM-holdet samles i Danmark, og i den uge skal spillerne i aktion en eller to gange mere for deres klubhold og risikerer at få skader, der kan holde dem fra at deltage.

Derfor vil Hjulmand også fortælle til en gruppe spillere, at de skal stå standby og være klar til at rykke med til Qatar.

Landsholdet samles mandag 14. november – dagen inden holdets afrejse til Qatar. Her gennemgår alle spillerne fysiske test for at sikre, at ingen skadede spillere rejser med til slutrunden.

Hvis spillere er friske til at rejse til Qatar, men får en skade i træningerne op til Danmarks første VM-kamp mod Tunesien 22. november, kan Hjulmand vælge at skifte dem ud med en af sine standbyspillere.

I fredags indgav Kasper Hjulmand sin VM-bruttotrup på 55 spillere. Kun spillere fra den trup kan deltage i VM, uanset hvor mange skader eller afbud, Danmark måtte rammes af i de kommende uger. VM-bruttotruppen offentliggøres ikke.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Tordner mod VM-træner

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Interessant melding om VM-profil

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Superliga-boss med spændende transfermelding

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Vil smadre transferrekord

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Holland – Sverige

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Tyskland – Elfenbenskysten

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tyrkiet – Paraguay

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Vigtigt nyt for ‘AC’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?