Kasper Hjulmand udtager VM-truppen 7. november

Om to uger udtager Kasper Hjulmand VM-truppen, men der kan ske ændringer inden afrejsen til Qatar om tre uger.



Mandag 7. november offentliggør landstræner Kasper Hjulmand, hvilke 26 spillere han udtager til VM-slutrunden i Qatar.

Det er dog ikke sikkert, at alle de offentliggjorte spillere ender med at rejse med ned til ørkenstaten for at jagte succes ved verdensmesterskabet.

Efter trupudtagelsen er der stadig en uge til, at VM-holdet samles i Danmark, og i den uge skal spillerne i aktion en eller to gange mere for deres klubhold og risikerer at få skader, der kan holde dem fra at deltage.

Derfor vil Hjulmand også fortælle til en gruppe spillere, at de skal stå standby og være klar til at rykke med til Qatar.

Landsholdet samles mandag 14. november – dagen inden holdets afrejse til Qatar. Her gennemgår alle spillerne fysiske test for at sikre, at ingen skadede spillere rejser med til slutrunden.

Hvis spillere er friske til at rejse til Qatar, men får en skade i træningerne op til Danmarks første VM-kamp mod Tunesien 22. november, kan Hjulmand vælge at skifte dem ud med en af sine standbyspillere.

I fredags indgav Kasper Hjulmand sin VM-bruttotrup på 55 spillere. Kun spillere fra den trup kan deltage i VM, uanset hvor mange skader eller afbud, Danmark måtte rammes af i de kommende uger. VM-bruttotruppen offentliggøres ikke.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Skotland kan overraske Marokko

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Viaplay med stor AGF-nyhed

Jonas Lössl stopper karrieren



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Zanka ville spille gratis for FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Tæt på at købe FC København-spiller

Skotland – Marokko

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub

Jagter FC Barcelona-stjerne

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

England sprudlede i underholdende målfest



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige