Kasper Hjulmand vil give Eriksen frihed til at stråle

Christian Eriksen skal have en følelse af frihed og lethed, når han spiller på landsholdet, siger landstræner.



En velspillende Christian Eriksen er fortsat en vigtig ingrediens, hvis det danske fodboldlandshold skal levere toppræstationer.

Under Åge Hareides ledelse boltrede Christian Eriksen sig på den offensive midtbane. Det gjorde han til UG, hvilket 24 mål i 38 kampe under nordmanden også vidner om.

Danmarks nye landstræner, Kasper Hjulmand, vil give Christian Eriksen frihed, for det er sådan, man får det bedste ud af Inter-kreatøren.

– Jeg håber, at vi kan finde en rolle, hvor han føler sig fri, og hvor vi har nogle strukturer omkring ham, som gavner ham.

– Jeg skal lære at forstå ham rigtig godt, så han får en følelse af frihed og lethed, når han spiller. Han skal have en rolle, som er med til at udvikle og inspirere ham selv, siger Hjulmand, som også roser Eriksen for “altid at arbejde stinkende hårdt”.

Læs også:Kasper Hjulmand: Vi håber alle, at Pione Sisto kommer i gang

Det er en lidt hakkende Christian Eriksen, som er mødt ind i landsholdslejren. Han har brugt mere tid på bænken i Inter, end han selv og Hjulmand havde håbet på.

Han har heller ikke for alvor strålet i sin italienske klub, men landstræneren er ikke bekymret for, at Eriksen er faldet permanent i niveau.

– Det er ikke nemt at tage fra en liga, hvor han har været i lang tid og været en del af et hold, som han har spillet fantastiske kampe for, og så skifte til et andet land, hvor der er en anden måde at gøre tingene på.

– Hvis man havde forventet, at han bare var braget igennem og havde taget det hele med storm, så havde det også været rimelig optimistisk.

– Hans kvaliteter har ikke forandret sig, han er en dygtig spiller, og det handler om, at han skal finde sig til rette, og han skal finde sig selv i det spil, som han er en del af, for så vil vi se ham blomstre igen, siger Kasper Hjulmand.

Læs også:Nye coronaregler: Landskampe kan blive aflyst, hvis spillere er smittet

Christian Eriksen har selv haft flere snakke med den nye landstræner om sin rolle på landsholdet. På baggrund af de samtaler ser Eriksen optimistisk frem til de kommende landskampe.

– Han er en lidt anden trænertype, der vil spille fodbold på en lidt anden måde. Vi skal på træningsbanen for endnu bedre at forstå, hvad han mener, men jeg håber, at jeg kan være lige så afgørende under Hjulmand som under Åge Hareide, siger Christian Eriksen.

Lørdag skal Danmark møde Belgien i Nations League. Tre dage senere er England modstander i samme turnering. Begge opgør spilles i et tilskuertomt Parken.

/ritzau/

Læs også:Kun få indbudte: Mundbind og afstand præger Hjulmands første træning
Læs også:Simon Kjær hylder Hjulmand: Har en masse fantastiske input og idéer
Læs også:Nyslået dansk landsholdsspiller begraver snak om klubskifte





På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona




LIVE

LIVE: Superliga-klub henter ny målmand

Kan koste Brøndby flere millioner

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Ringet op af Brøndby-træner

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Chelsea – Manchester United

Brøndby IF – Sønderjyske

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Ivan Toney klar på choktransfer

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

– Han vinder Ballon d’Or!

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Helt vild med Brøndby-profil

Nu klager FC Barcelona igen

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Harry Maguire ryger i skammekrogen