En velspillende Christian Eriksen er fortsat en vigtig ingrediens, hvis det danske fodboldlandshold skal levere toppræstationer.
Under Åge Hareides ledelse boltrede Christian Eriksen sig på den offensive midtbane. Det gjorde han til UG, hvilket 24 mål i 38 kampe under nordmanden også vidner om.
Danmarks nye landstræner, Kasper Hjulmand, vil give Christian Eriksen frihed, for det er sådan, man får det bedste ud af Inter-kreatøren.
– Jeg håber, at vi kan finde en rolle, hvor han føler sig fri, og hvor vi har nogle strukturer omkring ham, som gavner ham.
– Jeg skal lære at forstå ham rigtig godt, så han får en følelse af frihed og lethed, når han spiller. Han skal have en rolle, som er med til at udvikle og inspirere ham selv, siger Hjulmand, som også roser Eriksen for “altid at arbejde stinkende hårdt”.
Læs også:Kasper Hjulmand: Vi håber alle, at Pione Sisto kommer i gang
Det er en lidt hakkende Christian Eriksen, som er mødt ind i landsholdslejren. Han har brugt mere tid på bænken i Inter, end han selv og Hjulmand havde håbet på.
Han har heller ikke for alvor strålet i sin italienske klub, men landstræneren er ikke bekymret for, at Eriksen er faldet permanent i niveau.
– Det er ikke nemt at tage fra en liga, hvor han har været i lang tid og været en del af et hold, som han har spillet fantastiske kampe for, og så skifte til et andet land, hvor der er en anden måde at gøre tingene på.
– Hvis man havde forventet, at han bare var braget igennem og havde taget det hele med storm, så havde det også været rimelig optimistisk.
– Hans kvaliteter har ikke forandret sig, han er en dygtig spiller, og det handler om, at han skal finde sig til rette, og han skal finde sig selv i det spil, som han er en del af, for så vil vi se ham blomstre igen, siger Kasper Hjulmand.
Læs også:Nye coronaregler: Landskampe kan blive aflyst, hvis spillere er smittet
Christian Eriksen har selv haft flere snakke med den nye landstræner om sin rolle på landsholdet. På baggrund af de samtaler ser Eriksen optimistisk frem til de kommende landskampe.
– Han er en lidt anden trænertype, der vil spille fodbold på en lidt anden måde. Vi skal på træningsbanen for endnu bedre at forstå, hvad han mener, men jeg håber, at jeg kan være lige så afgørende under Hjulmand som under Åge Hareide, siger Christian Eriksen.
Lørdag skal Danmark møde Belgien i Nations League. Tre dage senere er England modstander i samme turnering. Begge opgør spilles i et tilskuertomt Parken.
/ritzau/
Læs også:Kun få indbudte: Mundbind og afstand præger Hjulmands første træning
Læs også:Simon Kjær hylder Hjulmand: Har en masse fantastiske input og idéer
Læs også:Nyslået dansk landsholdsspiller begraver snak om klubskifte
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
Frankrig – Spanien
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
NYHEDER
