Kasper Hjulmand vil give Eriksen frihed til at stråle

Christian Eriksen skal have en følelse af frihed og lethed, når han spiller på landsholdet, siger landstræner.



En velspillende Christian Eriksen er fortsat en vigtig ingrediens, hvis det danske fodboldlandshold skal levere toppræstationer.

Under Åge Hareides ledelse boltrede Christian Eriksen sig på den offensive midtbane. Det gjorde han til UG, hvilket 24 mål i 38 kampe under nordmanden også vidner om.

Danmarks nye landstræner, Kasper Hjulmand, vil give Christian Eriksen frihed, for det er sådan, man får det bedste ud af Inter-kreatøren.

– Jeg håber, at vi kan finde en rolle, hvor han føler sig fri, og hvor vi har nogle strukturer omkring ham, som gavner ham.

– Jeg skal lære at forstå ham rigtig godt, så han får en følelse af frihed og lethed, når han spiller. Han skal have en rolle, som er med til at udvikle og inspirere ham selv, siger Hjulmand, som også roser Eriksen for “altid at arbejde stinkende hårdt”.

Læs også:Kasper Hjulmand: Vi håber alle, at Pione Sisto kommer i gang

Det er en lidt hakkende Christian Eriksen, som er mødt ind i landsholdslejren. Han har brugt mere tid på bænken i Inter, end han selv og Hjulmand havde håbet på.

Han har heller ikke for alvor strålet i sin italienske klub, men landstræneren er ikke bekymret for, at Eriksen er faldet permanent i niveau.

– Det er ikke nemt at tage fra en liga, hvor han har været i lang tid og været en del af et hold, som han har spillet fantastiske kampe for, og så skifte til et andet land, hvor der er en anden måde at gøre tingene på.

– Hvis man havde forventet, at han bare var braget igennem og havde taget det hele med storm, så havde det også været rimelig optimistisk.

– Hans kvaliteter har ikke forandret sig, han er en dygtig spiller, og det handler om, at han skal finde sig til rette, og han skal finde sig selv i det spil, som han er en del af, for så vil vi se ham blomstre igen, siger Kasper Hjulmand.

Læs også:Nye coronaregler: Landskampe kan blive aflyst, hvis spillere er smittet

Christian Eriksen har selv haft flere snakke med den nye landstræner om sin rolle på landsholdet. På baggrund af de samtaler ser Eriksen optimistisk frem til de kommende landskampe.

– Han er en lidt anden trænertype, der vil spille fodbold på en lidt anden måde. Vi skal på træningsbanen for endnu bedre at forstå, hvad han mener, men jeg håber, at jeg kan være lige så afgørende under Hjulmand som under Åge Hareide, siger Christian Eriksen.

Lørdag skal Danmark møde Belgien i Nations League. Tre dage senere er England modstander i samme turnering. Begge opgør spilles i et tilskuertomt Parken.

/ritzau/

Læs også:Kun få indbudte: Mundbind og afstand præger Hjulmands første træning
Læs også:Simon Kjær hylder Hjulmand: Har en masse fantastiske input og idéer
Læs også:Nyslået dansk landsholdsspiller begraver snak om klubskifte




Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn


Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Her er Superligaens bedste stadion

Celtic genansætter populær veteran

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Her er Ajax-danskers millionløn

Vil have Jonas Wind til FC København

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Derfor blev Ruben Amorim fyret

Han bliver midlertidig Man Utd-træner

Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk

Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Manchester United overvejer ham

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

FC Nordsjælland på rov i DBU

Superliga-boss afviste Frank og Tottenham

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Tauson indleder året med double-nederlag

Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub

‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid

Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning

Nye skader i Manchester City

Egypten i kvartfinalen