Nyslået dansk landsholdsspiller begraver snak om k

Joakim Mæhle stemplede mandag ind i den danske landsholdslejr for første gang. Han kan melde om fuldstændig ro på klubsituationen.



Joakim Mæhle har prøvet mange ting i sin karriere, og nu kan han også skrive dansk landsholdsspiller på sit CV.

Den tidligere AaB-back er ét af de navne, Kasper Hjulmand har udtaget til sin første landsholdstrup, som står over for møder med Belgien og England i Nations League. 23-årige Mæhle har blandt andet prøvet at vinde et belgisk mesterskab og spille Champions League med KRC Genk, og i rødt og hvidt har han deltaget ved en U21-EM-slutrunde.

Det er dog først nu, det er lykkes ham at sparke døren ind til det danske landshold, og mandag trænede han for første gang sammen med Andreas Christensen, Kasper Schmeichel og de øvrige danske landsholdsspillere.

– Det er en meget stor dag for mig. Landsholdet er specielt, det er noget af det, man træner hver eneste dag for at opnå. Det var det, man drømte om som lille knægt, siger Joakim Mæhle til tipsbladet.dk.

Højre backen skal kæmpe med Henrik Dalsgaard om spilletid, og han håber, at han kan gøre en god figur foran Kasper Hjulmand på træningsbanen.

– Jeg vil gerne vise ham, hvad jeg kan, og hvilke kvaliteter jeg har, men Kasper har jo fulgt alle spillere i lang tid, og det gælder også mig. Så jeg tror godt, han kender til størstedelen af mine kvaliteter, lyder det fra Mæhle.

Læs også:Falk og to debutanter: Her er Kasper Hjulmands første landsholdstrup

Joakim Mæhle tørner til dagligt ud for KRC Genk i Belgien, og det er mod netop Belgien, at han kan få sin debut på det danske landshold, når verdensranglistens nummer et gæster Parken på lørdag.

– Det er meget sjovt. Jeg kender nogle af spillerne, og jeg var oppe mod nogle af dem så sent som i går, så det lidt specielt, men heller ikke mere end det, lyder det fra den danske landsholdsspiller.

Regner med at blive i Genk
Joakim Mæhle har tilbragt de seneste tre år i Genk, og han var blandt andet med til at føre klubben til et suverænt mesterskab. Længe har der været spekuleret i, at danskeren skal til en større klub, og der har da også tidligere været et konkret bud fra blandt andre Premier League-klubben Southampton på bordet.

Nu er transfervinduet åbent igen, men Mæhle forventer ikke den store aktivitet.

– Status er, at jeg højest sandsynligt også er Genk-spiller, når transfervinduet. lukker, og det er jeg glad for. Sådan er det, siger han.

Føler du dig ikke klar til at tage næste skridt?

Læs også:Danmark undgår træt engelsk stjerne i Nations League-brag

– Det vil nogle mene, og det kan jeg også godt selv mene, men selv om man føler sig klar, betyder det ikke, at man ikke længere kan udvikle sig i sin klub, og jeg kan sagtens udvikle mig yderligere i Genk.

– Det kan jeg selvfølgelig også, hvis jeg kommer videre, og så handler det om at tage næste step, men det skal også være det rigtige. Jeg skal ikke bare videre for enhver pris.

Hvad kunne være det rigtige for dig?

– Det kommer 100 procent an på klubben. Det er ligegyldigt for mig, hvilket land det er, det skal bare være en klub, der vil mig og har scoutet mig rigtigt. 

Har der været interesse i dette transfervindue?

– Det ved jeg ikke noget om. Der er nok interesse for de fleste spillere på det danske landshold. Der er sikkert noget, men om det er forespørgsler eller konkret interesse, ved jeg ikke, slutter højrebacken.

Joakim Mæhle har kontrakt med KRC Genk frem til sommeren 2023. 

Læs også:Simon Kjær hylder Hjulmand: Har en masse fantastiske input og idéer
Læs også:Holst om ‘AC’-duel: Forsøgte at psyke ham
Læs også:Hareide slår fast: Danmark er det bedste hold i norden




Klar tale: Han bør fyres nu




LIVE

LIVE: Neestrup står for FCK-træning

Klar tale: Han bør fyres nu

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Alexander Lind blæst bagover

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Stiktosset – her er Delaneys svar

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Rasmus Højlund revser konkurrent

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

– Han er den værste træner, jeg har haft!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

I svime over Pelle Mattsson

FC Midtjylland misser gylden chance

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Modtager stor ros fra Højbjerg

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Krisen er blevet til en katastrofe?

Viser målform før vigtig landskamp

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC København-krisen fortsætter

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?