Nyslået dansk landsholdsspiller begraver snak om k

Joakim Mæhle stemplede mandag ind i den danske landsholdslejr for første gang. Han kan melde om fuldstændig ro på klubsituationen.



Joakim Mæhle har prøvet mange ting i sin karriere, og nu kan han også skrive dansk landsholdsspiller på sit CV.

Den tidligere AaB-back er ét af de navne, Kasper Hjulmand har udtaget til sin første landsholdstrup, som står over for møder med Belgien og England i Nations League. 23-årige Mæhle har blandt andet prøvet at vinde et belgisk mesterskab og spille Champions League med KRC Genk, og i rødt og hvidt har han deltaget ved en U21-EM-slutrunde.

Det er dog først nu, det er lykkes ham at sparke døren ind til det danske landshold, og mandag trænede han for første gang sammen med Andreas Christensen, Kasper Schmeichel og de øvrige danske landsholdsspillere.

– Det er en meget stor dag for mig. Landsholdet er specielt, det er noget af det, man træner hver eneste dag for at opnå. Det var det, man drømte om som lille knægt, siger Joakim Mæhle til tipsbladet.dk.

Højre backen skal kæmpe med Henrik Dalsgaard om spilletid, og han håber, at han kan gøre en god figur foran Kasper Hjulmand på træningsbanen.

– Jeg vil gerne vise ham, hvad jeg kan, og hvilke kvaliteter jeg har, men Kasper har jo fulgt alle spillere i lang tid, og det gælder også mig. Så jeg tror godt, han kender til størstedelen af mine kvaliteter, lyder det fra Mæhle.

Læs også:Falk og to debutanter: Her er Kasper Hjulmands første landsholdstrup

Joakim Mæhle tørner til dagligt ud for KRC Genk i Belgien, og det er mod netop Belgien, at han kan få sin debut på det danske landshold, når verdensranglistens nummer et gæster Parken på lørdag.

– Det er meget sjovt. Jeg kender nogle af spillerne, og jeg var oppe mod nogle af dem så sent som i går, så det lidt specielt, men heller ikke mere end det, lyder det fra den danske landsholdsspiller.

Regner med at blive i Genk
Joakim Mæhle har tilbragt de seneste tre år i Genk, og han var blandt andet med til at føre klubben til et suverænt mesterskab. Længe har der været spekuleret i, at danskeren skal til en større klub, og der har da også tidligere været et konkret bud fra blandt andre Premier League-klubben Southampton på bordet.

Nu er transfervinduet åbent igen, men Mæhle forventer ikke den store aktivitet.

– Status er, at jeg højest sandsynligt også er Genk-spiller, når transfervinduet. lukker, og det er jeg glad for. Sådan er det, siger han.

Føler du dig ikke klar til at tage næste skridt?

Læs også:Danmark undgår træt engelsk stjerne i Nations League-brag

– Det vil nogle mene, og det kan jeg også godt selv mene, men selv om man føler sig klar, betyder det ikke, at man ikke længere kan udvikle sig i sin klub, og jeg kan sagtens udvikle mig yderligere i Genk.

– Det kan jeg selvfølgelig også, hvis jeg kommer videre, og så handler det om at tage næste step, men det skal også være det rigtige. Jeg skal ikke bare videre for enhver pris.

Hvad kunne være det rigtige for dig?

– Det kommer 100 procent an på klubben. Det er ligegyldigt for mig, hvilket land det er, det skal bare være en klub, der vil mig og har scoutet mig rigtigt. 

Har der været interesse i dette transfervindue?

– Det ved jeg ikke noget om. Der er nok interesse for de fleste spillere på det danske landshold. Der er sikkert noget, men om det er forespørgsler eller konkret interesse, ved jeg ikke, slutter højrebacken.

Joakim Mæhle har kontrakt med KRC Genk frem til sommeren 2023. 

Læs også:Simon Kjær hylder Hjulmand: Har en masse fantastiske input og idéer
Læs også:Holst om ‘AC’-duel: Forsøgte at psyke ham
Læs også:Hareide slår fast: Danmark er det bedste hold i norden






LIVE

VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Her kan du se Argentina mod Østrig

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Derfor trækker stor dansk transfer ud

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Portugal – Usbekistan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Sender opfordring til Superliga-træner

Dame N’Doye scorer nyt job

Norge – Senegal

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Slagter stjerner: Noget lort!

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Argentina – Østrig