Der var danskermøde på San Siro torsdag aften.
Her tog Simon Kjær og resten af AC Milan imod norske Bodø/Glimt med den målfarlige danske duo Kasper Junker og Philip Zinckernagel i front.
Landsholdskaptajnen slap bedst fra mødet med sine landsmænd. AC Milan vandt således 3-2 efter blandt andet at være kommet bagud 0-1 på et mål af Junker.
Milaneserne, der var uden en coronasmittet Zlatan Ibrahimovic, skal i fjerde og sidste kvalifikationsrunde møde portugisiske Rio Ave, der torsdag slog Besiktas efter straffesparkskonkurrence.
Der var gået et lille kvarter, da Kasper Junker fik Bodø/Glimt til at drømme om en sensationel sejr. Den tidligere AGF- og Horsens-angriber satte foden på en hård, flad aflevering i feltet og vinklede bolden i mål.
Håbet om avancement led dog et knæk kun cirka halvandet minut senere, da Hakan Çalhanoglu i den anden ende bankede bolden op i nettaget og udlignede.
Den kun 18 år gamle angriber Lorenzo Colombo gjorde det til 2-1 et kvarter senere, inden Hakan Çalhanoglu fem minutter inde i anden halvleg viste prøver på sin gode sparketeknik ved at flugte bolden i mål efter et hjørnespark til 3-1.
Jens Hauge, der lagde op til Kasper Junkers mål, bragte dog spænding ind i kampen, da han med et tørt hug fra distancen reducerede til 2-3 fem minutter senere.
Men den forløsende udligning udeblev altså for det norske hold.
Tidligere torsdag bookede Jon Dahl Tomassons Malmö FF billet til sidste kvalifikationsrunde inden gruppespillet. Lokomotiva Zagreb blev nedlagt med hele 5-0 i Malmø.
Danske Søren Rieks viste sig flot frem ved at lægge op til det svenske holds to første mål, inden han bankede det sidste søm i kroaternes kiste ved at score til slutresultatet. Granada venter i sidste kvalifikationsrunde.
Åge Hareide og Rosenborg er også videre efter en 1-0-sejr over tyrkiske Alanyaspor. Den tidligere danske landstræners mandskab skal i kampen om en plads i gruppespillet møde PSV Eindhoven, der sendte AGF’s banemænd, slovenske Mura, ud med en 5-1-sejr.
Tottenham er også klar til en enkelt kamp mod Maccabi Haifa om en plads i gruppespillet. Torsdag slog London-holdet på udebane makedonske Shkëndija med 3-1.
Son Heung-min var ligesom i weekenden i et vældigt spilhumør. Sydkoreaneren scorede et enkelt af Tottenhams mål og lagde op til de to andre. Pierre-Emile Højbjerg var ikke med i Jose Mourinhos trup til kampen.
Sidst, men ikke mindst, er KI Klaksvik fra Færøerne også klar til playoffrunden efter en knusende 6-1-sejr over Dinamo Tbilisi fra Georgien. Færingerne skal nu møde irske Dundalk.
/ritzau/
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
‘Han er tilgivet’
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
‘Jeg hadede verden’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
Liverpool – West Ham United
Her skal Sepp Piontek begraves
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
Ny hooliganpakke er vedtaget
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
