Kasper Junker scorer forgæves mod Simon Kjær og co.

Den danske Bodø/Glimt-angriber scorede til 1-0, da den norske klub tabte til AC Milan i EL-kvalifikationen.



Der var danskermøde på San Siro torsdag aften.

Her tog Simon Kjær og resten af AC Milan imod norske Bodø/Glimt med den målfarlige danske duo Kasper Junker og Philip Zinckernagel i front.

Landsholdskaptajnen slap bedst fra mødet med sine landsmænd. AC Milan vandt således 3-2 efter blandt andet at være kommet bagud 0-1 på et mål af Junker.

Milaneserne, der var uden en coronasmittet Zlatan Ibrahimovic, skal i fjerde og sidste kvalifikationsrunde møde portugisiske Rio Ave, der torsdag slog Besiktas efter straffesparkskonkurrence.

Der var gået et lille kvarter, da Kasper Junker fik Bodø/Glimt til at drømme om en sensationel sejr. Den tidligere AGF- og Horsens-angriber satte foden på en hård, flad aflevering i feltet og vinklede bolden i mål.

Håbet om avancement led dog et knæk kun cirka halvandet minut senere, da Hakan Çalhanoglu i den anden ende bankede bolden op i nettaget og udlignede.

Den kun 18 år gamle angriber Lorenzo Colombo gjorde det til 2-1 et kvarter senere, inden Hakan Çalhanoglu fem minutter inde i anden halvleg viste prøver på sin gode sparketeknik ved at flugte bolden i mål efter et hjørnespark til 3-1.

Jens Hauge, der lagde op til Kasper Junkers mål, bragte dog spænding ind i kampen, da han med et tørt hug fra distancen reducerede til 2-3 fem minutter senere.

Men den forløsende udligning udeblev altså for det norske hold.

Tidligere torsdag bookede Jon Dahl Tomassons Malmö FF billet til sidste kvalifikationsrunde inden gruppespillet. Lokomotiva Zagreb blev nedlagt med hele 5-0 i Malmø.

Danske Søren Rieks viste sig flot frem ved at lægge op til det svenske holds to første mål, inden han bankede det sidste søm i kroaternes kiste ved at score til slutresultatet. Granada venter i sidste kvalifikationsrunde.

Åge Hareide og Rosenborg er også videre efter en 1-0-sejr over tyrkiske Alanyaspor. Den tidligere danske landstræners mandskab skal i kampen om en plads i gruppespillet møde PSV Eindhoven, der sendte AGF’s banemænd, slovenske Mura, ud med en 5-1-sejr.

Tottenham er også klar til en enkelt kamp mod Maccabi Haifa om en plads i gruppespillet. Torsdag slog London-holdet på udebane makedonske Shkëndija med 3-1.

Son Heung-min var ligesom i weekenden i et vældigt spilhumør. Sydkoreaneren scorede et enkelt af Tottenhams mål og lagde op til de to andre. Pierre-Emile Højbjerg var ikke med i Jose Mourinhos trup til kampen.

Sidst, men ikke mindst, er KI Klaksvik fra Færøerne også klar til playoffrunden efter en knusende 6-1-sejr over Dinamo Tbilisi fra Georgien. Færingerne skal nu møde irske Dundalk.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Celtic jagter dansk bomber

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Vil væk fra Brøndby

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Kræver fuldstændig vanvittig løn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Henter Kamil Wilczek

Transferudmelding fra Vallys

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Storklub har taget kontakt

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

– Han er bare ren verdensklasse!

AaB-angriber på vej til Serie A

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze

Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’

Cooper med kontant transfermelding

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub