Kasper Junker scorer forgæves mod Simon Kjær og co.

Den danske Bodø/Glimt-angriber scorede til 1-0, da den norske klub tabte til AC Milan i EL-kvalifikationen.



Der var danskermøde på San Siro torsdag aften.

Her tog Simon Kjær og resten af AC Milan imod norske Bodø/Glimt med den målfarlige danske duo Kasper Junker og Philip Zinckernagel i front.

Landsholdskaptajnen slap bedst fra mødet med sine landsmænd. AC Milan vandt således 3-2 efter blandt andet at være kommet bagud 0-1 på et mål af Junker.

Milaneserne, der var uden en coronasmittet Zlatan Ibrahimovic, skal i fjerde og sidste kvalifikationsrunde møde portugisiske Rio Ave, der torsdag slog Besiktas efter straffesparkskonkurrence.

Der var gået et lille kvarter, da Kasper Junker fik Bodø/Glimt til at drømme om en sensationel sejr. Den tidligere AGF- og Horsens-angriber satte foden på en hård, flad aflevering i feltet og vinklede bolden i mål.

Håbet om avancement led dog et knæk kun cirka halvandet minut senere, da Hakan Çalhanoglu i den anden ende bankede bolden op i nettaget og udlignede.

Den kun 18 år gamle angriber Lorenzo Colombo gjorde det til 2-1 et kvarter senere, inden Hakan Çalhanoglu fem minutter inde i anden halvleg viste prøver på sin gode sparketeknik ved at flugte bolden i mål efter et hjørnespark til 3-1.

Jens Hauge, der lagde op til Kasper Junkers mål, bragte dog spænding ind i kampen, da han med et tørt hug fra distancen reducerede til 2-3 fem minutter senere.

Men den forløsende udligning udeblev altså for det norske hold.

Tidligere torsdag bookede Jon Dahl Tomassons Malmö FF billet til sidste kvalifikationsrunde inden gruppespillet. Lokomotiva Zagreb blev nedlagt med hele 5-0 i Malmø.

Danske Søren Rieks viste sig flot frem ved at lægge op til det svenske holds to første mål, inden han bankede det sidste søm i kroaternes kiste ved at score til slutresultatet. Granada venter i sidste kvalifikationsrunde.

Åge Hareide og Rosenborg er også videre efter en 1-0-sejr over tyrkiske Alanyaspor. Den tidligere danske landstræners mandskab skal i kampen om en plads i gruppespillet møde PSV Eindhoven, der sendte AGF’s banemænd, slovenske Mura, ud med en 5-1-sejr.

Tottenham er også klar til en enkelt kamp mod Maccabi Haifa om en plads i gruppespillet. Torsdag slog London-holdet på udebane makedonske Shkëndija med 3-1.

Son Heung-min var ligesom i weekenden i et vældigt spilhumør. Sydkoreaneren scorede et enkelt af Tottenhams mål og lagde op til de to andre. Pierre-Emile Højbjerg var ikke med i Jose Mourinhos trup til kampen.

Sidst, men ikke mindst, er KI Klaksvik fra Færøerne også klar til playoffrunden efter en knusende 6-1-sejr over Dinamo Tbilisi fra Georgien. Færingerne skal nu møde irske Dundalk.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Neestrup står for FCK-træning

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Klar tale: Han bør fyres nu

Kan ryge 9 millioner ned i løn

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Rundens hold i Superligaen – 24. runde



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Rasmus Højlund revser konkurrent

Alexander Lind blæst bagover

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Stiktosset – her er Delaneys svar

Viser målform før vigtig landskamp

Kun to har gjort det dårligere

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Krisen er blevet til en katastrofe?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Josip Radošević på samtlige forsider

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC København-krisen fortsætter

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson