Der var danskermøde på San Siro torsdag aften.
Her tog Simon Kjær og resten af AC Milan imod norske Bodø/Glimt med den målfarlige danske duo Kasper Junker og Philip Zinckernagel i front.
Landsholdskaptajnen slap bedst fra mødet med sine landsmænd. AC Milan vandt således 3-2 efter blandt andet at være kommet bagud 0-1 på et mål af Junker.
Milaneserne, der var uden en coronasmittet Zlatan Ibrahimovic, skal i fjerde og sidste kvalifikationsrunde møde portugisiske Rio Ave, der torsdag slog Besiktas efter straffesparkskonkurrence.
Der var gået et lille kvarter, da Kasper Junker fik Bodø/Glimt til at drømme om en sensationel sejr. Den tidligere AGF- og Horsens-angriber satte foden på en hård, flad aflevering i feltet og vinklede bolden i mål.
Håbet om avancement led dog et knæk kun cirka halvandet minut senere, da Hakan Çalhanoglu i den anden ende bankede bolden op i nettaget og udlignede.
Den kun 18 år gamle angriber Lorenzo Colombo gjorde det til 2-1 et kvarter senere, inden Hakan Çalhanoglu fem minutter inde i anden halvleg viste prøver på sin gode sparketeknik ved at flugte bolden i mål efter et hjørnespark til 3-1.
Jens Hauge, der lagde op til Kasper Junkers mål, bragte dog spænding ind i kampen, da han med et tørt hug fra distancen reducerede til 2-3 fem minutter senere.
Men den forløsende udligning udeblev altså for det norske hold.
Tidligere torsdag bookede Jon Dahl Tomassons Malmö FF billet til sidste kvalifikationsrunde inden gruppespillet. Lokomotiva Zagreb blev nedlagt med hele 5-0 i Malmø.
Danske Søren Rieks viste sig flot frem ved at lægge op til det svenske holds to første mål, inden han bankede det sidste søm i kroaternes kiste ved at score til slutresultatet. Granada venter i sidste kvalifikationsrunde.
Åge Hareide og Rosenborg er også videre efter en 1-0-sejr over tyrkiske Alanyaspor. Den tidligere danske landstræners mandskab skal i kampen om en plads i gruppespillet møde PSV Eindhoven, der sendte AGF’s banemænd, slovenske Mura, ud med en 5-1-sejr.
Tottenham er også klar til en enkelt kamp mod Maccabi Haifa om en plads i gruppespillet. Torsdag slog London-holdet på udebane makedonske Shkëndija med 3-1.
Son Heung-min var ligesom i weekenden i et vældigt spilhumør. Sydkoreaneren scorede et enkelt af Tottenhams mål og lagde op til de to andre. Pierre-Emile Højbjerg var ikke med i Jose Mourinhos trup til kampen.
Sidst, men ikke mindst, er KI Klaksvik fra Færøerne også klar til playoffrunden efter en knusende 6-1-sejr over Dinamo Tbilisi fra Georgien. Færingerne skal nu møde irske Dundalk.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
EKSKLUSIVT
