Kasper Kusk er Efterårets Profil

De 12 Superliga-trænere har kåret AaB-talentet Kasper Kusk til efterårets bedste spiller.



Med point fra alle stemmeberettigede trænere og 23 point ned til nummer 2 blev det til en ganske suveræn sejr: AaB’s Kasper Kusk er kåret til Efterårets Profil i Superligaen. Han hentede 47 ud af 55 mulige point i en halvsæson, hvor han er sit holds topscorer med otte mål i 17 kampe. Målene og hans store betydning for AaB’s offensive spil har været med til at hente mange stemmer.

Han har ikke kun spillet helt spektakulært, men han har også gjort det på et stabilt højt niveau. Han er jo en absolut profil for AaB, hvilket også har bragt ham ind i landsholdsvarmen, og hans efterår har været ekstremt flot, siger Ove Christensen om Kusk, og han bakkes op af Kasper Hjulmand.

– Han arbejder fantastisk mellem linjerne og sætter større og større aftryk. Han gør simpelt hen en større forskel i kampene, for han scorer mål, og han sætter tingene op. Så han er en konstant trussel og sammen med Nicolaj Thomsen en af, godt spillende, AaB’s største profiler, siger FC Nordsjælland-træneren.


Selv er Kasper Kusk stolt over at modtage trænernes hæder.

– Når det er trænere, folk som har med arbejdet at gøre i dagligdagen, og som ved rigtig meget om Superligaen, giver det et ekstra skub. Det er nogle, som har forstand på Superliga-fodbold, og det giver selvtillid. Det kan jeg forhåbentlig bruge fremadrettet, siger Kasper Kusk.

Tipsbladet har kåret Efterårets Profil siden 1994, da Brøndbys Bo Hansen blev den første vinder. Det er de 12 Superliga-trænere, som udpeger profilen. Hver skal de pege på fem spillere, som de giver mellem ét og fem point. Det er ikke tilladt at stemme på spillere fra eget hold.

Nummer to blev Viborgs Thomas Dalgaard, mens OB’s Emil Larsen blev stemt ind på tredjepladsen.

Læs meget mere om Efterårets Profil, blandt andet et stort interview med Kasper Kusk, i Tipsbladet fredag.

OG HUSK:

For at få Tipsbladet skal du købe Ekstra Bladet fredag, da Tipsbladet nu ligger som separat blad inde i Ekstra Bladet. Du får begge dele for kun 18 kroner.

Hos din bladforhandler kan du også få fingre i fredagens udgave af Tipsbladet+Ekstra Bladet lørdag og søndag. Husk at spørg efter det, hvis du først vil købe Tipsbladet lørdag eller søndag. Og så kan du altid få fat i Tipsbladet via Ekstra Bladets E-avis, som du finder på her.



I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Han peger på Simon Kjær

Overvejer Mathias Jensen-køb

– Du har udstråling som tagpap

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Fælder dom over Højlund

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Presset Frank: Her er vores store problem

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Henter dansker – får god pakke

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!