Med point fra alle stemmeberettigede trænere og 23 point ned til nummer 2 blev det til en ganske suveræn sejr: AaB’s Kasper Kusk er kåret til Efterårets Profil i Superligaen. Han hentede 47 ud af 55 mulige point i en halvsæson, hvor han er sit holds topscorer med otte mål i 17 kampe. Målene og hans store betydning for AaB’s offensive spil har været med til at hente mange stemmer.
– Han har ikke kun spillet helt spektakulært, men han har også gjort det på et stabilt højt niveau. Han er jo en absolut profil for AaB, hvilket også har bragt ham ind i landsholdsvarmen, og hans efterår har været ekstremt flot, siger Ove Christensen om Kusk, og han bakkes op af Kasper Hjulmand.
– Han arbejder fantastisk mellem linjerne og sætter større og større aftryk. Han gør simpelt hen en større forskel i kampene, for han scorer mål, og han sætter tingene op. Så han er en konstant trussel og sammen med Nicolaj Thomsen en af, godt spillende, AaB’s største profiler, siger FC Nordsjælland-træneren.
Selv er Kasper Kusk stolt over at modtage trænernes hæder.
– Når det er trænere, folk som har med arbejdet at gøre i dagligdagen, og som ved rigtig meget om Superligaen, giver det et ekstra skub. Det er nogle, som har forstand på Superliga-fodbold, og det giver selvtillid. Det kan jeg forhåbentlig bruge fremadrettet, siger Kasper Kusk.
Tipsbladet har kåret Efterårets Profil siden 1994, da Brøndbys Bo Hansen blev den første vinder. Det er de 12 Superliga-trænere, som udpeger profilen. Hver skal de pege på fem spillere, som de giver mellem ét og fem point. Det er ikke tilladt at stemme på spillere fra eget hold.
Nummer to blev Viborgs Thomas Dalgaard, mens OB’s Emil Larsen blev stemt ind på tredjepladsen.
Læs meget mere om Efterårets Profil, blandt andet et stort interview med Kasper Kusk, i Tipsbladet fredag.
OG HUSK:
For at få Tipsbladet skal du købe Ekstra Bladet fredag, da Tipsbladet nu ligger som separat blad inde i Ekstra Bladet. Du får begge dele for kun 18 kroner.
Hos din bladforhandler kan du også få fingre i fredagens udgave af Tipsbladet+Ekstra Bladet lørdag og søndag. Husk at spørg efter det, hvis du først vil købe Tipsbladet lørdag eller søndag. Og så kan du altid få fat i Tipsbladet via Ekstra Bladets E-avis, som du finder på her.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TIPSBLADETS DOM
