Kent Nielsen hylder Kusk: Laver stadig fejl, men..

30-årige Kasper Kusk har fået en god start på tilværelsen i Silkeborg IF, efter at han skiftede fra AaB.



På sidste dag i sommerens transfervindue skiftede Kasper Kusk til Silkeborg IF fra AaB. Den 30-årige kantspiller er gået direkte ind på holdet fra Søhøjlandet og har fået spilletid i samtlige kampe siden.

Søndag scorede han sit første superligamål for Silkeborg i hjemmesejren på 2-1 over Horsens. Og Kusk er forbløffet over, hvor let det har været at falde til på holdet.

– Det er gået bedre, end jeg nogensinde havde turdet at drømme om.

– Det har været sindssygt nemt at falde ind på holdet, og jeg passer godt ind i den måde, som vi gerne vil spille fodbold på.

– Jeg er taknemmelig, og det er bare fedt at være en del af, siger Kusk.

I træner Kent Nielsens øjne har Kasper Kusk løftet Silkeborg offensive niveau.

– Det er ofte Kusk, der sætter tingene i gang, og han bliver bedre og bedre for os.

– Han giver noget fart og hurtighed i spillet. Han er energisk, og han spiller en masse hurtige afleveringer og tager hurtige ryk, siger Kent Nielsen.

De gode takter fra Kasper Kusk kommer dog ikke som nogen overraskelse for træneren, der er overbevist om, at den nye mand kan blive endnu bedre.

– Jeg er på ingen måde overrasket over, at han har formået at spille sig så godt ind på holdet. Vi havde en klar forventning om, at han ville blive en markant spiller for os, da vi hentede ham.

– Han laver stadig en del fejl, men det skal ikke overskygge det faktum, at han samtidig leverer en masse gode ting, siger Kent Nielsen.

Silkeborg-anfører Nicklas Helenius fortæller, at han har et rigtig godt forhold til Kasper Kusk, og derfor har det været nemt for ham at vænne sig til at have Kusk som ny medspiller på holdet.

– Kusk og jeg kender hinanden rigtig godt, eftersom vi har spillet sammen i AaB, siden vi var 13 år gamle.

– Vi kender hinandens løbe- og spillemønstre, så jeg er ikke overrasket over, at vores samarbejde ser fint ud.

– Vi er gode sammen, men jeg er sikker på, at det nok skal blive endnu bedre. Han passer rigtig godt ind i vores måde at spille fodbold på, selv om han måske får lidt skældud for sin defensive indsats, siger Helenius.

Kasper Kusk har indtil videre leveret to mål og to assists i syv kampe fordelt på Superligaen, pokalturneringen og Conference League.

/ritzau/



Aldrig nogensinde FCK

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

– Han er fuldstændig vanvittig

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Brøndby takker nej til to spillere

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

– Lidt af en bombe

Åge Hareide er død

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Han er IKKE i spil

Stort Yussuf Poulsen-chok

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Medier i svime: Den bedste!

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Kæmpe brag venter fredag

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Dansker færdig i Ajax?

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

‘En af sæsonens bedste transfers’

Her er AGF’s transferplaner