På sidste dag i sommerens transfervindue skiftede Kasper Kusk til Silkeborg IF fra AaB. Den 30-årige kantspiller er gået direkte ind på holdet fra Søhøjlandet og har fået spilletid i samtlige kampe siden.
Søndag scorede han sit første superligamål for Silkeborg i hjemmesejren på 2-1 over Horsens. Og Kusk er forbløffet over, hvor let det har været at falde til på holdet.
– Det er gået bedre, end jeg nogensinde havde turdet at drømme om.
– Det har været sindssygt nemt at falde ind på holdet, og jeg passer godt ind i den måde, som vi gerne vil spille fodbold på.
– Jeg er taknemmelig, og det er bare fedt at være en del af, siger Kusk.
I træner Kent Nielsens øjne har Kasper Kusk løftet Silkeborg offensive niveau.
– Det er ofte Kusk, der sætter tingene i gang, og han bliver bedre og bedre for os.
– Han giver noget fart og hurtighed i spillet. Han er energisk, og han spiller en masse hurtige afleveringer og tager hurtige ryk, siger Kent Nielsen.
De gode takter fra Kasper Kusk kommer dog ikke som nogen overraskelse for træneren, der er overbevist om, at den nye mand kan blive endnu bedre.
– Jeg er på ingen måde overrasket over, at han har formået at spille sig så godt ind på holdet. Vi havde en klar forventning om, at han ville blive en markant spiller for os, da vi hentede ham.
– Han laver stadig en del fejl, men det skal ikke overskygge det faktum, at han samtidig leverer en masse gode ting, siger Kent Nielsen.
Silkeborg-anfører Nicklas Helenius fortæller, at han har et rigtig godt forhold til Kasper Kusk, og derfor har det været nemt for ham at vænne sig til at have Kusk som ny medspiller på holdet.
– Kusk og jeg kender hinanden rigtig godt, eftersom vi har spillet sammen i AaB, siden vi var 13 år gamle.
– Vi kender hinandens løbe- og spillemønstre, så jeg er ikke overrasket over, at vores samarbejde ser fint ud.
– Vi er gode sammen, men jeg er sikker på, at det nok skal blive endnu bedre. Han passer rigtig godt ind i vores måde at spille fodbold på, selv om han måske får lidt skældud for sin defensive indsats, siger Helenius.
Kasper Kusk har indtil videre leveret to mĂĄl og to assists i syv kampe fordelt pĂĄ Superligaen, pokalturneringen og Conference League.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og fĂĄ stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dĂĄrligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart rĂĄd til FCM
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Stor klub har FCM-profil pĂĄ blokken, men…..
EKSKLUSIVT
‘Vi mĂĄ se, hvad FC København vil’
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
OPTAKT
Bayern – PSG
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘DĂ©r sĂĄ det sort ud!’
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
HELT VILDT