På sidste dag i sommerens transfervindue skiftede Kasper Kusk til Silkeborg IF fra AaB. Den 30-årige kantspiller er gået direkte ind på holdet fra Søhøjlandet og har fået spilletid i samtlige kampe siden.
Søndag scorede han sit første superligamål for Silkeborg i hjemmesejren på 2-1 over Horsens. Og Kusk er forbløffet over, hvor let det har været at falde til på holdet.
– Det er gået bedre, end jeg nogensinde havde turdet at drømme om.
– Det har været sindssygt nemt at falde ind på holdet, og jeg passer godt ind i den måde, som vi gerne vil spille fodbold på.
– Jeg er taknemmelig, og det er bare fedt at være en del af, siger Kusk.
I træner Kent Nielsens øjne har Kasper Kusk løftet Silkeborg offensive niveau.
– Det er ofte Kusk, der sætter tingene i gang, og han bliver bedre og bedre for os.
– Han giver noget fart og hurtighed i spillet. Han er energisk, og han spiller en masse hurtige afleveringer og tager hurtige ryk, siger Kent Nielsen.
De gode takter fra Kasper Kusk kommer dog ikke som nogen overraskelse for træneren, der er overbevist om, at den nye mand kan blive endnu bedre.
– Jeg er på ingen måde overrasket over, at han har formået at spille sig så godt ind på holdet. Vi havde en klar forventning om, at han ville blive en markant spiller for os, da vi hentede ham.
– Han laver stadig en del fejl, men det skal ikke overskygge det faktum, at han samtidig leverer en masse gode ting, siger Kent Nielsen.
Silkeborg-anfører Nicklas Helenius fortæller, at han har et rigtig godt forhold til Kasper Kusk, og derfor har det været nemt for ham at vænne sig til at have Kusk som ny medspiller på holdet.
– Kusk og jeg kender hinanden rigtig godt, eftersom vi har spillet sammen i AaB, siden vi var 13 år gamle.
– Vi kender hinandens løbe- og spillemønstre, så jeg er ikke overrasket over, at vores samarbejde ser fint ud.
– Vi er gode sammen, men jeg er sikker på, at det nok skal blive endnu bedre. Han passer rigtig godt ind i vores måde at spille fodbold på, selv om han måske får lidt skældud for sin defensive indsats, siger Helenius.
Kasper Kusk har indtil videre leveret to mål og to assists i syv kampe fordelt på Superligaen, pokalturneringen og Conference League.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
MEDIE
De jagter Henrik Meister
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Tysk VM-chok
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
NYHEDER
Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub