Kasper Kusk overvejer sin situation i FCK

Kasper Kusk overvejer sin situation i FCK og medgiver, at tilgang af Nicolaj Thomsen ikke stiller ham i en bedre position.



Kasper Kusk blev i 2013 kåret som Efterårets Profil i Superligaen. Dengang tørnede offensivspilleren ud for AaB og var så afgjort en stor profil.

Samme profil har han ikke været i FC København, og heller ikke i det forgangne efterår. Kun syv Superliga-kampe fra start blev det til for Kusk, og det er naturligvis under forventningerne for en spiller af den kaliber. Derfor er spørgsmålet, om Kasper Kusk læner sig op af et exit i FC København?

Kasper Kusk bliver torsdag i Fyns Stiftstidende sat i forbindelse med OB, men det er ikke noget, han gør sig tanker om. Han gør sig til gengæld en masse tanker om hele situationen i FCK.

– Jeg skal til at spille noget mere fodbold, men om det bliver her eller et andet sted, ved jeg ikke endnu. Der er ingen tvivl om, at hvis der kommer en spiller mere til kanten (Nicolaj Thomsen, red.), som der er meget, der tyder på, gør det naturligvis ikke min situation bedre, og det må jeg tage op til overvejelse, siger Kasper Kusk til tipsbladet.dk og understreger, at han har svært ved at se, hvad han skal gøre for at afkorte vejen til mere spilletid:

– Jeg føler ikke, jeg kan gøre mere. Jeg får scoret fire-fem mål og starter inde i otte-ni kampe, så jeg har svært ved at se, at jeg kan gøre meget mere. Vi har fire dygtige kantspillere, og der er hård konkurrence, men der er ingen tvivl om, at jeg kan ikke gå her et halvt år mere uden at spille. Det vil ikke være godt for min udvikling, lyder det fra Kusk.

FCK-manager Ståle Solbakken fastslår torsdag over for tipsbladet.dk, at han ingen intentioner har om at vinke farvel til spillere i dette transfervindue, og det har Kasper Kusk forståelse for, omend han også håber på individuelle hensyn.

– Hvis jeg var træner, ville jeg også håbe, at alle spillere blev, men man er også nødt til at se på, hvad der er bedst for den enkelte spiller. Så jeg kan godt se det fra klubbens side, men spørgsmålet er også, hvad der er bedst for mig, siger Kasper Kusk.

Kasper Kusk har kontrakt med FC København frem til sommeren 2020.





Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!



LIVE

TransferLIVE: Forhandler med FCK-emne


Den helt rigtige Højlund-beslutning

Superliga-klub smadrer transferrekord

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Forstår intet af stor dansk transfer

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Kæmpe milliontab

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Må acceptere stor lønnedgang



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


“Et kup” at hente dansk angriber

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Aflyser sommerferien


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Så eftertragtet er Morten Frendrup

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Diogo Jota død i trafikulykke

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk



Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Er han Viborgs næste cheftræner?

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

FC København-handel er gået i hårdknude


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


FCK-kamp afblæst

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Lover transfers

Tæt på ny klub



Dansker i stort Premier League-skifte?

Nu kan de hentes gratis

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Dansk Wimbledon-sensation

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

FCK-emne præsenteret i ny klub

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger



Køber U-landsholdsspiller i FC København

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid