Kasper Kusk blev i 2013 kåret som Efterårets Profil i Superligaen. Dengang tørnede offensivspilleren ud for AaB og var så afgjort en stor profil.
Samme profil har han ikke været i FC København, og heller ikke i det forgangne efterår. Kun syv Superliga-kampe fra start blev det til for Kusk, og det er naturligvis under forventningerne for en spiller af den kaliber. Derfor er spørgsmålet, om Kasper Kusk læner sig op af et exit i FC København?
Kasper Kusk bliver torsdag i Fyns Stiftstidende sat i forbindelse med OB, men det er ikke noget, han gør sig tanker om. Han gør sig til gengæld en masse tanker om hele situationen i FCK.
– Jeg skal til at spille noget mere fodbold, men om det bliver her eller et andet sted, ved jeg ikke endnu. Der er ingen tvivl om, at hvis der kommer en spiller mere til kanten (Nicolaj Thomsen, red.), som der er meget, der tyder på, gør det naturligvis ikke min situation bedre, og det må jeg tage op til overvejelse, siger Kasper Kusk til tipsbladet.dk og understreger, at han har svært ved at se, hvad han skal gøre for at afkorte vejen til mere spilletid:
– Jeg føler ikke, jeg kan gøre mere. Jeg får scoret fire-fem mål og starter inde i otte-ni kampe, så jeg har svært ved at se, at jeg kan gøre meget mere. Vi har fire dygtige kantspillere, og der er hård konkurrence, men der er ingen tvivl om, at jeg kan ikke gå her et halvt år mere uden at spille. Det vil ikke være godt for min udvikling, lyder det fra Kusk.
FCK-manager Ståle Solbakken fastslår torsdag over for tipsbladet.dk, at han ingen intentioner har om at vinke farvel til spillere i dette transfervindue, og det har Kasper Kusk forståelse for, omend han også håber på individuelle hensyn.
– Hvis jeg var træner, ville jeg også håbe, at alle spillere blev, men man er også nødt til at se på, hvad der er bedst for den enkelte spiller. Så jeg kan godt se det fra klubbens side, men spørgsmålet er også, hvad der er bedst for mig, siger Kasper Kusk.
Kasper Kusk har kontrakt med FC København frem til sommeren 2020.
LIVE
TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
De er færdige i 1. division
NYHEDER
AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
