Kasper Kusk blev i 2013 kåret som Efterårets Profil i Superligaen. Dengang tørnede offensivspilleren ud for AaB og var så afgjort en stor profil.
Samme profil har han ikke været i FC København, og heller ikke i det forgangne efterår. Kun syv Superliga-kampe fra start blev det til for Kusk, og det er naturligvis under forventningerne for en spiller af den kaliber. Derfor er spørgsmålet, om Kasper Kusk læner sig op af et exit i FC København?
Kasper Kusk bliver torsdag i Fyns Stiftstidende sat i forbindelse med OB, men det er ikke noget, han gør sig tanker om. Han gør sig til gengæld en masse tanker om hele situationen i FCK.
– Jeg skal til at spille noget mere fodbold, men om det bliver her eller et andet sted, ved jeg ikke endnu. Der er ingen tvivl om, at hvis der kommer en spiller mere til kanten (Nicolaj Thomsen, red.), som der er meget, der tyder på, gør det naturligvis ikke min situation bedre, og det må jeg tage op til overvejelse, siger Kasper Kusk til tipsbladet.dk og understreger, at han har svært ved at se, hvad han skal gøre for at afkorte vejen til mere spilletid:
– Jeg føler ikke, jeg kan gøre mere. Jeg får scoret fire-fem mål og starter inde i otte-ni kampe, så jeg har svært ved at se, at jeg kan gøre meget mere. Vi har fire dygtige kantspillere, og der er hård konkurrence, men der er ingen tvivl om, at jeg kan ikke gå her et halvt år mere uden at spille. Det vil ikke være godt for min udvikling, lyder det fra Kusk.
FCK-manager Ståle Solbakken fastslår torsdag over for tipsbladet.dk, at han ingen intentioner har om at vinke farvel til spillere i dette transfervindue, og det har Kasper Kusk forståelse for, omend han også håber på individuelle hensyn.
– Hvis jeg var træner, ville jeg også håbe, at alle spillere blev, men man er også nødt til at se på, hvad der er bedst for den enkelte spiller. Så jeg kan godt se det fra klubbens side, men spørgsmålet er også, hvad der er bedst for mig, siger Kasper Kusk.
Kasper Kusk har kontrakt med FC København frem til sommeren 2020.
LIVE
TransferLIVE: OB sælger forsvarspiller
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
NYHEDER
Nu taler Messi
OPTAKT
Viborg FF – OB
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
