Kasper Kusk overvejer sin situation i FCK

Kasper Kusk overvejer sin situation i FCK og medgiver, at tilgang af Nicolaj Thomsen ikke stiller ham i en bedre position.



Kasper Kusk blev i 2013 kåret som Efterårets Profil i Superligaen. Dengang tørnede offensivspilleren ud for AaB og var så afgjort en stor profil.

Samme profil har han ikke været i FC København, og heller ikke i det forgangne efterår. Kun syv Superliga-kampe fra start blev det til for Kusk, og det er naturligvis under forventningerne for en spiller af den kaliber. Derfor er spørgsmålet, om Kasper Kusk læner sig op af et exit i FC København?

Kasper Kusk bliver torsdag i Fyns Stiftstidende sat i forbindelse med OB, men det er ikke noget, han gør sig tanker om. Han gør sig til gengæld en masse tanker om hele situationen i FCK.

– Jeg skal til at spille noget mere fodbold, men om det bliver her eller et andet sted, ved jeg ikke endnu. Der er ingen tvivl om, at hvis der kommer en spiller mere til kanten (Nicolaj Thomsen, red.), som der er meget, der tyder på, gør det naturligvis ikke min situation bedre, og det må jeg tage op til overvejelse, siger Kasper Kusk til tipsbladet.dk og understreger, at han har svært ved at se, hvad han skal gøre for at afkorte vejen til mere spilletid:

– Jeg føler ikke, jeg kan gøre mere. Jeg får scoret fire-fem mål og starter inde i otte-ni kampe, så jeg har svært ved at se, at jeg kan gøre meget mere. Vi har fire dygtige kantspillere, og der er hård konkurrence, men der er ingen tvivl om, at jeg kan ikke gå her et halvt år mere uden at spille. Det vil ikke være godt for min udvikling, lyder det fra Kusk.

FCK-manager Ståle Solbakken fastslår torsdag over for tipsbladet.dk, at han ingen intentioner har om at vinke farvel til spillere i dette transfervindue, og det har Kasper Kusk forståelse for, omend han også håber på individuelle hensyn.

– Hvis jeg var træner, ville jeg også håbe, at alle spillere blev, men man er også nødt til at se på, hvad der er bedst for den enkelte spiller. Så jeg kan godt se det fra klubbens side, men spørgsmålet er også, hvad der er bedst for mig, siger Kasper Kusk.

Kasper Kusk har kontrakt med FC København frem til sommeren 2020.





LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transferbombe i Manchester United

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

England – Argentina

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

De har spurgt på Gustav Isaksen

FC København-transfer bremses af denne årsag

‘Det er jeg træt af’

Frankrig – Spanien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

17-årig som starter? ‘Super spændende’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Melder ud om Mbappé

Maxsø træner med i Brøndby

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’