Farce i danskerbrag

Første halvleg varede 73 minutter, da Wolfsburg gæstede Union Berlin. Klapstol var på banen i Augsburg.



Fanprotesterne i tysk fodbold nåede lørdag et klimaks, da Union Berlin tog imod Wolfsburg.

Dommeren afbrød kampen og truede med at afblæse den helt, da tilskuere blev ved med at smide tennisbolde ind på banen.

Efter mere end 20 minutters afbrydelse i første halvleg og flere forgæves forsøg på at genstarte opgøret, meddelte stadionspeakeren over højttaleranlægget, at dommeren havde fået nok.

Inde på banen var det svært for spillerne, der talte flere danskere, at finde nogen som helst rytme på grund af de mange afbrydelser.

Wolfsburg stillede med Jonas Wind og Joakim Mæhle, mens Frederik Rønnow vogtede målet for værterne. Senere kom Mikkel Kaufmann også på banen for hjemmeholdet.

I slutningen af første halvleg – hvilket var i det 71. minut – tog Union Berlin føringen på et hovedstød fra Danilho Doekhi, der også endte som matchvinder i 1-0-sejren. To minutter senere blev der fløjtet til pause.

Selv om Jonas Wind var indblandet i en hel del farlige situationer for Wolfsburg, så lykkedes det ikke gæsterne at få noget med hjem fra den tyske hovedstad.

0-0-kampen mellem Borussia Mönchengladbach og Darmstadt blev også præget af fanprotester og måtte forlænges med godt et kvarter på grund af kast med tennisbolde fra tribunerne.

I Augsburgs 2-2-kamp på eget græs mod RB Leipzig kunne cheftræner Jes Thorup se en klapstol blive smidt ind til Augsburg-målmand Finn Dahmen. Også her var der tennisbolde på græsset.

Protesterne på tribunerne har stået på i flere uger. Flere fans er uenige i klubbernes beslutning om at åbne for, at investorer kan købe en andel af de fremtidige tv-indtægter i tysk fodbold.

Beslutningen blev truffet på et møde i Den Tyske Fodboldliga (DFL) i december. To tredjedele af de 36 klubber i landets to bedste rækker stemte for det kontroversielle forslag.

Flere tyske klubber har været tvunget til at stramme budgetterne, da der i denne sæson er færre tv-penge til fordeling blandt klubberne.

/ritzau/.





Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’




LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

De overvejer Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på