Fanprotesterne i tysk fodbold nåede lørdag et klimaks, da Union Berlin tog imod Wolfsburg.
Dommeren afbrød kampen og truede med at afblæse den helt, da tilskuere blev ved med at smide tennisbolde ind på banen.
Efter mere end 20 minutters afbrydelse i første halvleg og flere forgæves forsøg på at genstarte opgøret, meddelte stadionspeakeren over højttaleranlægget, at dommeren havde fået nok.
Inde på banen var det svært for spillerne, der talte flere danskere, at finde nogen som helst rytme på grund af de mange afbrydelser.
Wolfsburg stillede med Jonas Wind og Joakim Mæhle, mens Frederik Rønnow vogtede målet for værterne. Senere kom Mikkel Kaufmann også på banen for hjemmeholdet.
I slutningen af første halvleg – hvilket var i det 71. minut – tog Union Berlin føringen på et hovedstød fra Danilho Doekhi, der også endte som matchvinder i 1-0-sejren. To minutter senere blev der fløjtet til pause.
Selv om Jonas Wind var indblandet i en hel del farlige situationer for Wolfsburg, så lykkedes det ikke gæsterne at få noget med hjem fra den tyske hovedstad.
0-0-kampen mellem Borussia Mönchengladbach og Darmstadt blev også præget af fanprotester og måtte forlænges med godt et kvarter på grund af kast med tennisbolde fra tribunerne.
I Augsburgs 2-2-kamp på eget græs mod RB Leipzig kunne cheftræner Jes Thorup se en klapstol blive smidt ind til Augsburg-målmand Finn Dahmen. Også her var der tennisbolde på græsset.
Protesterne på tribunerne har stået på i flere uger. Flere fans er uenige i klubbernes beslutning om at åbne for, at investorer kan købe en andel af de fremtidige tv-indtægter i tysk fodbold.
Beslutningen blev truffet på et møde i Den Tyske Fodboldliga (DFL) i december. To tredjedele af de 36 klubber i landets to bedste rækker stemte for det kontroversielle forslag.
Flere tyske klubber har været tvunget til at stramme budgetterne, da der i denne sæson er færre tv-penge til fordeling blandt klubberne.
/ritzau/.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
INTERVIEW