Fanprotesterne i tysk fodbold nåede lørdag et klimaks, da Union Berlin tog imod Wolfsburg.
Dommeren afbrød kampen og truede med at afblæse den helt, da tilskuere blev ved med at smide tennisbolde ind på banen.
Efter mere end 20 minutters afbrydelse i første halvleg og flere forgæves forsøg på at genstarte opgøret, meddelte stadionspeakeren over højttaleranlægget, at dommeren havde fået nok.
Inde på banen var det svært for spillerne, der talte flere danskere, at finde nogen som helst rytme på grund af de mange afbrydelser.
Wolfsburg stillede med Jonas Wind og Joakim Mæhle, mens Frederik Rønnow vogtede målet for værterne. Senere kom Mikkel Kaufmann også på banen for hjemmeholdet.
I slutningen af første halvleg – hvilket var i det 71. minut – tog Union Berlin føringen på et hovedstød fra Danilho Doekhi, der også endte som matchvinder i 1-0-sejren. To minutter senere blev der fløjtet til pause.
Selv om Jonas Wind var indblandet i en hel del farlige situationer for Wolfsburg, så lykkedes det ikke gæsterne at få noget med hjem fra den tyske hovedstad.
0-0-kampen mellem Borussia Mönchengladbach og Darmstadt blev også præget af fanprotester og måtte forlænges med godt et kvarter på grund af kast med tennisbolde fra tribunerne.
I Augsburgs 2-2-kamp på eget græs mod RB Leipzig kunne cheftræner Jes Thorup se en klapstol blive smidt ind til Augsburg-målmand Finn Dahmen. Også her var der tennisbolde på græsset.
Protesterne på tribunerne har stået på i flere uger. Flere fans er uenige i klubbernes beslutning om at åbne for, at investorer kan købe en andel af de fremtidige tv-indtægter i tysk fodbold.
Beslutningen blev truffet på et møde i Den Tyske Fodboldliga (DFL) i december. To tredjedele af de 36 klubber i landets to bedste rækker stemte for det kontroversielle forslag.
Flere tyske klubber har været tvunget til at stramme budgetterne, da der i denne sæson er færre tv-penge til fordeling blandt klubberne.
/ritzau/.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling
Stor profil ude af Frankrig-brag
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’