Katastrofale sommertransfers: Fra Volvo til Trabant

Tipsbladet har analyseret sommerens transfervindue for alle Superliga-klubber. Her er analysen af Vejle Boldklub.



Hvad er gået galt i Vejle?

Det spørgsmål er værd at stille, efter et efterår, hvor Vejle i den grad har været på bagkant og mest af alt har lignet et træ, hvor bladene allerede i sommer var begyndt at falde af den stamme, der ellers så ganske solid ud i slutningen af foråret.

Klubben sagde farvel til flere store profiler som German Onugkha, Nathan Trott, Raúl Albentosa og Denis Kolinger. Problemet for Vejle har været, at erstatningerne i Nørreskoven ikke har vist, at kunne matche det høje niveau, der sikrede dem overlevelsen i Superligaen i sidste sæson.

Tipsbladet kommer her med en gennemgang, af alle de spillere Vejle hentede til klubben i sommer.

Spillerne er vurderet udfra følgende skala:

6 bolde: Verdensklasse.
5 bolde: Højt, internationalt niveau.
4 bolde: Fortrinlig indsats.
3 bolde: Godkendt præstation.
2 bolde: Skuffende, under middel.
1 bold: Dårlig præstation
0 bolde: Uacceptabelt.

Damian van Bruggen – 15 kampe et mål – 2 bolde
Forsvarsspilleren blev hentet til Vejle for at erstatte de to store forsvarsprofiler, Raúl Albentosa og Denis Kolinger. På mange måder var det også for meget at forlange, at hollænderen uden videre kunne sætte sit præg på vejlensernes defensiv. Men med 79 kampe i Eredivisie i bagagen må man kunne forvente mere fra den 28-årige stoppers side.

Masaki Murata – 7 kampe – 0 bolde
Hvad kan man egentlig tillade sig at forvente, når en japansk fodboldspiller hentes fra et midterhold i Aserbajdsjan? Det er svært at sige, men det taler for sig selv, at den 25-årige midtbanespiller fik det meste af sin spilletid under Ivan Prelec i starten af sæsonen. Selv da blev det dog kun til indhop i slutfasen af den kavalkade af nederlag, som Vejle oplevede i begyndelsen af sæsonen.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

David Colina – 13 kampe – 3 bolde
Venstrebacken er en af de få, der virkelig har vist sig som en god signing for Vejle Boldklub. Kroaten har flere gange demonstreret, at han besidder et udmærket offensivt flair, der kan skabe usikkerhed hos modstanderne. Det eneste, der for alvor mangler, før han kan få en højere vurdering, er, at han bliver mere kampafgørende. Én assist er lige i underkanten, men det kan blive rigtig godt, hvis han får lagt det på til foråret.

Richard Jensen – 6 kampe – 1 bold
Det er helt forståeligt, at Vejle valgte at hente Richard Jensen i sommer. CV’et er stærkt og lovede godt, med blandt andet 14 landskampe for Finland. Hvad der så er blevet præsteret, er en helt anden sag. Den erfarne centerback kom lige så hurtigt ind på holdet, som han røg ud af det. Bortset fra den pointgivende scoring mod AaB har det ikke set godt ud, hvilket er med til at forklare, hvorfor han i slutningen af efteråret er blevet bænket af Mihai Teja.

Luka Hujber – 14 kampe – 3 bolde
Han er, ligesom sin landsmand David Colina, lykkedes udmærket efter skiftet til Vejle denne sommer. Luka Hujber har gjort det fint på Vejles højreside, hvor han er en relativt fast starter, også efter trænerskiftet. Han mangler dog lige det sidste, før han for alvor træder ind på scenen som Superliga-spiller.

Emmanuel Yeboah – 10 kampe – 1 bold
Kan ghaneseren efterhånden omtales som andet end et flop? Han blev købt dyrt ind til Brøndby IF, hvor han ikke levede op til forventningerne. Derfor tog Vejle en chance i håbet om at forløse det talent, han fremviste, da han spillede i Rumænien. Det har dog vist sig, at han heller ikke er dygtig nok til at gøre en forskel for Jyllands Rubin. Han har ellers fået mulighederne, men han er mere ufarlig foran målet end min bedstemor. Det dur simpelthen ikke med en angriber, der kun rammer målet på 6 ud af 16 afslutninger – heriblandt de to scoringer, han nåede at lave for Brøndby.

Som resultaterne også har antydet i denne sæson, er Vejle gået på juleferie med seks point efter 17 kampe og en negativ målscore på 24. Det lykkedes simpelthen ikke at ramme plet på transfermarkedet i sommerens transfervindue. De skal dog have ros for udskiftningen på trænerbænken, hvor Mihai Teja bestemt har løftet klubben til et bedre sted, end den var før.

Desværre står rumæneren med et hold, der er gået fra at have en masse spillere, som var solide og driftssikre som en Volvo, til nu at være erstattet af en usikker Trabant.

Henrik Tønder har tidligere vist, at han kan lave mirakler i januars transfervindue, og det bliver nødvendigt igen, hvis Vejle for alvor skal kunne kandidere til at overleve i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FCK misser landsholdsspiller

Har budt en milliard

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Brøndby jagter ny Superliga-profil



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Bayern München på plads til Superliga-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Gaveregn over FC Midtjylland

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

En vild energibombe er kommet til Superligaen