Hvad er gået galt i Vejle?
Det spørgsmål er værd at stille, efter et efterår, hvor Vejle i den grad har været på bagkant og mest af alt har lignet et træ, hvor bladene allerede i sommer var begyndt at falde af den stamme, der ellers så ganske solid ud i slutningen af foråret.
Klubben sagde farvel til flere store profiler som German Onugkha, Nathan Trott, Raúl Albentosa og Denis Kolinger. Problemet for Vejle har været, at erstatningerne i Nørreskoven ikke har vist, at kunne matche det høje niveau, der sikrede dem overlevelsen i Superligaen i sidste sæson.
Tipsbladet kommer her med en gennemgang, af alle de spillere Vejle hentede til klubben i sommer.
Spillerne er vurderet udfra følgende skala:
6 bolde: Verdensklasse.
5 bolde: Højt, internationalt niveau.
4 bolde: Fortrinlig indsats.
3 bolde: Godkendt præstation.
2 bolde: Skuffende, under middel.
1 bold: Dårlig præstation
0 bolde: Uacceptabelt.
Damian van Bruggen – 15 kampe et mål – 2 bolde
Forsvarsspilleren blev hentet til Vejle for at erstatte de to store forsvarsprofiler, Raúl Albentosa og Denis Kolinger. På mange måder var det også for meget at forlange, at hollænderen uden videre kunne sætte sit præg på vejlensernes defensiv. Men med 79 kampe i Eredivisie i bagagen må man kunne forvente mere fra den 28-årige stoppers side.
Masaki Murata – 7 kampe – 0 bolde
Hvad kan man egentlig tillade sig at forvente, når en japansk fodboldspiller hentes fra et midterhold i Aserbajdsjan? Det er svært at sige, men det taler for sig selv, at den 25-årige midtbanespiller fik det meste af sin spilletid under Ivan Prelec i starten af sæsonen. Selv da blev det dog kun til indhop i slutfasen af den kavalkade af nederlag, som Vejle oplevede i begyndelsen af sæsonen.
Artiklen fortsætter under billedet.

David Colina – 13 kampe – 3 bolde
Venstrebacken er en af de få, der virkelig har vist sig som en god signing for Vejle Boldklub. Kroaten har flere gange demonstreret, at han besidder et udmærket offensivt flair, der kan skabe usikkerhed hos modstanderne. Det eneste, der for alvor mangler, før han kan få en højere vurdering, er, at han bliver mere kampafgørende. Én assist er lige i underkanten, men det kan blive rigtig godt, hvis han får lagt det på til foråret.
Richard Jensen – 6 kampe – 1 bold
Det er helt forståeligt, at Vejle valgte at hente Richard Jensen i sommer. CV’et er stærkt og lovede godt, med blandt andet 14 landskampe for Finland. Hvad der så er blevet præsteret, er en helt anden sag. Den erfarne centerback kom lige så hurtigt ind på holdet, som han røg ud af det. Bortset fra den pointgivende scoring mod AaB har det ikke set godt ud, hvilket er med til at forklare, hvorfor han i slutningen af efteråret er blevet bænket af Mihai Teja.
Luka Hujber – 14 kampe – 3 bolde
Han er, ligesom sin landsmand David Colina, lykkedes udmærket efter skiftet til Vejle denne sommer. Luka Hujber har gjort det fint på Vejles højreside, hvor han er en relativt fast starter, også efter trænerskiftet. Han mangler dog lige det sidste, før han for alvor træder ind på scenen som Superliga-spiller.
Emmanuel Yeboah – 10 kampe – 1 bold
Kan ghaneseren efterhånden omtales som andet end et flop? Han blev købt dyrt ind til Brøndby IF, hvor han ikke levede op til forventningerne. Derfor tog Vejle en chance i håbet om at forløse det talent, han fremviste, da han spillede i Rumænien. Det har dog vist sig, at han heller ikke er dygtig nok til at gøre en forskel for Jyllands Rubin. Han har ellers fået mulighederne, men han er mere ufarlig foran målet end min bedstemor. Det dur simpelthen ikke med en angriber, der kun rammer målet på 6 ud af 16 afslutninger – heriblandt de to scoringer, han nåede at lave for Brøndby.
Som resultaterne også har antydet i denne sæson, er Vejle gået på juleferie med seks point efter 17 kampe og en negativ målscore på 24. Det lykkedes simpelthen ikke at ramme plet på transfermarkedet i sommerens transfervindue. De skal dog have ros for udskiftningen på trænerbænken, hvor Mihai Teja bestemt har løftet klubben til et bedre sted, end den var før.
Desværre står rumæneren med et hold, der er gået fra at have en masse spillere, som var solide og driftssikre som en Volvo, til nu at være erstattet af en usikker Trabant.
Henrik Tønder har tidligere vist, at han kan lave mirakler i januars transfervindue, og det bliver nødvendigt igen, hvis Vejle for alvor skal kunne kandidere til at overleve i Superligaen.
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
Voldsomt transferønske til FCK
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
Revser Dorgu: Bliver erstattet
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
MEDIE
I spil til stort job
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
– Velkommen hjem Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
DAGENS SPILFORSLAG