På søndag venter der et gigantisk Superliga-brag i Parken, når FC København og FC Midtjylland mødes i en direkte kamp om guldet.
Med tre spillerunder tilbage ligger ‘Løverne’ dog kun et enkelt point foran ‘Ulvene’, så mesterskabskampen bliver ikke endegyldigt afgjort på søndag. Det kan den dog meget vel blive i næstsidste spillerunde, hvor FC København skal en tur til Randers, mens FC Midtjylland skal på besøg på Brøndby Stadion.
Her spilles FCK’s kamp om søndagen, mens FC Midtjyllands kamp først spilles dagen efter, og i TV 2-programmet ‘Tirsdagstrænerne’ peger den tidligere Superliga-profil Kris Stadgaard på, at er meget uhensigtsmæssigt, da det giver Thomas Thomasbergs mandskab en fordel.
– For mig at se er det en katastrofal planlægning. Og det er selvfølgelig både jer (TV 2, red.) og jeres konkurrenters skyld, tænker jeg, i forhold til at få struktureret hvornår de her kampe skal ligge. Det er jo en kæmpe stor fordel at spille kamp nummer to her.
– Lad os sige, at kampen bliver uafgjort på søndag mellem FCK og Midtjylland, så er der stadig kun ét points forskel. Hvis FCK så spiller uafgjort i Randers, så ved Midtjylland, at de kan gå all in på at få sejren i deres kamp i andensidste runde, lyder det fra Kris Stadsgaard i programmet.
Er du enig med Kris Stadsgaard?
0 Votes
Vært Carsten Werge spørger herefter Kris Stadsgaard, om denne planlægning gør det meget nemmere for FC Midtjylland at tilrettelægge deres tilgang til Brøndby-kampen.
– Ja, det vil jeg sige. Det er en kæmpestor fordel. Fordi hvis FCK står med 1-1 i Randers i runden efter, så går de ikke efter guldet i overtiden. Det gør Midtjylland derimod formentlig i deres andensidste kamp, hvis de har brug for de tre point.
– Så for mig at se er det katastrofal planlægning. Jeg synes til enhver tid, at de to sidste runder i sæsonen skal spilles samtidig, lyder svaret her fra Kris Stadsgaard, der selv har en fortid i FC Nordsjælland og FC København.
Det er på søndag klokken 20.00, at FC København og FC Midtjylland krydser klinger i Parken.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Brøndby henter keeper – her er planen
LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan
TransferLIVE: Koster 900 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
Portugal – DR Congo
OPTAKT
England – Kroatien
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
Vilde Messi tangerer VM-rekord
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
TOPNYHED