‘Katastrofalt – kæmpe fordel til FC Midtjylland’

I TV 2-programmet ‘Tirsdagstrænerne’ argumenterer Kris Stadsgaard for, at FC Midtjylland har fået en kæmpe fordel i guldkampen på grund af ‘katastrofal planlægning’.



På søndag venter der et gigantisk Superliga-brag i Parken, når FC København og FC Midtjylland mødes i en direkte kamp om guldet.

Med tre spillerunder tilbage ligger ‘Løverne’ dog kun et enkelt point foran ‘Ulvene’, så mesterskabskampen bliver ikke endegyldigt afgjort på søndag. Det kan den dog meget vel blive i næstsidste spillerunde, hvor FC København skal en tur til Randers, mens FC Midtjylland skal på besøg på Brøndby Stadion.

Her spilles FCK’s kamp om søndagen, mens FC Midtjyllands kamp først spilles dagen efter, og i TV 2-programmet ‘Tirsdagstrænerne’ peger den tidligere Superliga-profil Kris Stadgaard på, at er meget uhensigtsmæssigt, da det giver Thomas Thomasbergs mandskab en fordel.

– For mig at se er det en katastrofal planlægning. Og det er selvfølgelig både jer (TV 2, red.) og jeres konkurrenters skyld, tænker jeg, i forhold til at få struktureret hvornår de her kampe skal ligge. Det er jo en kæmpe stor fordel at spille kamp nummer to her.

– Lad os sige, at kampen bliver uafgjort på søndag mellem FCK og Midtjylland, så er der stadig kun ét points forskel. Hvis FCK så spiller uafgjort i Randers, så ved Midtjylland, at de kan gå all in på at få sejren i deres kamp i andensidste runde, lyder det fra Kris Stadsgaard i programmet.

Er du enig med Kris Stadsgaard?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Vært Carsten Werge spørger herefter Kris Stadsgaard, om denne planlægning gør det meget nemmere for FC Midtjylland at tilrettelægge deres tilgang til Brøndby-kampen.

– Ja, det vil jeg sige. Det er en kæmpestor fordel. Fordi hvis FCK står med 1-1 i Randers i runden efter, så går de ikke efter guldet i overtiden. Det gør Midtjylland derimod formentlig i deres andensidste kamp, hvis de har brug for de tre point.

– Så for mig at se er det katastrofal planlægning. Jeg synes til enhver tid, at de to sidste runder i sæsonen skal spilles samtidig, lyder svaret her fra Kris Stadsgaard, der selv har en fortid i FC Nordsjælland og FC København.

Det er på søndag klokken 20.00, at FC København og FC Midtjylland krydser klinger i Parken.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

AGF køber dansk profil

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Tv-vært stopper på Viaplay

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: DBU-boss stopper

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Arsenal er i Champions League-finalen

Millionregn over ‘PC’

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Bo Svensson med hård kritik

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’