‘Katastrofalt – kæmpe fordel til FC Midtjylland’

I TV 2-programmet ‘Tirsdagstrænerne’ argumenterer Kris Stadsgaard for, at FC Midtjylland har fået en kæmpe fordel i guldkampen på grund af ‘katastrofal planlægning’.



På søndag venter der et gigantisk Superliga-brag i Parken, når FC København og FC Midtjylland mødes i en direkte kamp om guldet.

Med tre spillerunder tilbage ligger ‘Løverne’ dog kun et enkelt point foran ‘Ulvene’, så mesterskabskampen bliver ikke endegyldigt afgjort på søndag. Det kan den dog meget vel blive i næstsidste spillerunde, hvor FC København skal en tur til Randers, mens FC Midtjylland skal på besøg på Brøndby Stadion.

Her spilles FCK’s kamp om søndagen, mens FC Midtjyllands kamp først spilles dagen efter, og i TV 2-programmet ‘Tirsdagstrænerne’ peger den tidligere Superliga-profil Kris Stadgaard på, at er meget uhensigtsmæssigt, da det giver Thomas Thomasbergs mandskab en fordel.

– For mig at se er det en katastrofal planlægning. Og det er selvfølgelig både jer (TV 2, red.) og jeres konkurrenters skyld, tænker jeg, i forhold til at få struktureret hvornår de her kampe skal ligge. Det er jo en kæmpe stor fordel at spille kamp nummer to her.

– Lad os sige, at kampen bliver uafgjort på søndag mellem FCK og Midtjylland, så er der stadig kun ét points forskel. Hvis FCK så spiller uafgjort i Randers, så ved Midtjylland, at de kan gå all in på at få sejren i deres kamp i andensidste runde, lyder det fra Kris Stadsgaard i programmet.

Er du enig med Kris Stadsgaard?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Vært Carsten Werge spørger herefter Kris Stadsgaard, om denne planlægning gør det meget nemmere for FC Midtjylland at tilrettelægge deres tilgang til Brøndby-kampen.

– Ja, det vil jeg sige. Det er en kæmpestor fordel. Fordi hvis FCK står med 1-1 i Randers i runden efter, så går de ikke efter guldet i overtiden. Det gør Midtjylland derimod formentlig i deres andensidste kamp, hvis de har brug for de tre point.

– Så for mig at se er det katastrofal planlægning. Jeg synes til enhver tid, at de to sidste runder i sæsonen skal spilles samtidig, lyder svaret her fra Kris Stadsgaard, der selv har en fortid i FC Nordsjælland og FC København.

Det er på søndag klokken 20.00, at FC København og FC Midtjylland krydser klinger i Parken.





Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Snart kan det give rødt kort

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Brian Riemer peger på tre årsager



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Atletico Madrid – Arsenal

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Braithwaite del af stor transferplan

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson svært utilfreds

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Afvist – Brøndby undrer sig

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet