‘Katastrofalt – kæmpe fordel til FC Midtjylland’

I TV 2-programmet ‘Tirsdagstrænerne’ argumenterer Kris Stadsgaard for, at FC Midtjylland har fået en kæmpe fordel i guldkampen på grund af ‘katastrofal planlægning’.



På søndag venter der et gigantisk Superliga-brag i Parken, når FC København og FC Midtjylland mødes i en direkte kamp om guldet.

Med tre spillerunder tilbage ligger ‘Løverne’ dog kun et enkelt point foran ‘Ulvene’, så mesterskabskampen bliver ikke endegyldigt afgjort på søndag. Det kan den dog meget vel blive i næstsidste spillerunde, hvor FC København skal en tur til Randers, mens FC Midtjylland skal på besøg på Brøndby Stadion.

Her spilles FCK’s kamp om søndagen, mens FC Midtjyllands kamp først spilles dagen efter, og i TV 2-programmet ‘Tirsdagstrænerne’ peger den tidligere Superliga-profil Kris Stadgaard på, at er meget uhensigtsmæssigt, da det giver Thomas Thomasbergs mandskab en fordel.

– For mig at se er det en katastrofal planlægning. Og det er selvfølgelig både jer (TV 2, red.) og jeres konkurrenters skyld, tænker jeg, i forhold til at få struktureret hvornår de her kampe skal ligge. Det er jo en kæmpe stor fordel at spille kamp nummer to her.

– Lad os sige, at kampen bliver uafgjort på søndag mellem FCK og Midtjylland, så er der stadig kun ét points forskel. Hvis FCK så spiller uafgjort i Randers, så ved Midtjylland, at de kan gå all in på at få sejren i deres kamp i andensidste runde, lyder det fra Kris Stadsgaard i programmet.

Er du enig med Kris Stadsgaard?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Vært Carsten Werge spørger herefter Kris Stadsgaard, om denne planlægning gør det meget nemmere for FC Midtjylland at tilrettelægge deres tilgang til Brøndby-kampen.

– Ja, det vil jeg sige. Det er en kæmpestor fordel. Fordi hvis FCK står med 1-1 i Randers i runden efter, så går de ikke efter guldet i overtiden. Det gør Midtjylland derimod formentlig i deres andensidste kamp, hvis de har brug for de tre point.

– Så for mig at se er det katastrofal planlægning. Jeg synes til enhver tid, at de to sidste runder i sæsonen skal spilles samtidig, lyder svaret her fra Kris Stadsgaard, der selv har en fortid i FC Nordsjælland og FC København.

Det er på søndag klokken 20.00, at FC København og FC Midtjylland krydser klinger i Parken.





– Vi tror på et godt resultat

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Køber sig ind i dansk klub

Dommerekspert: Det giver ingen mening

Brøndbys store karantænemareridt

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Lothar Matthaüs storroser dansker

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

– Det er fuldkommen meningsløst

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

– De skal skille sig af med ham!

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Wolfsburg-boss roser Eriksen

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Tænker ikke på Danmarks landshold

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

AaB-talent prøver sig af i Italien

Thomas Frank afviser at tale om det

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Bayern München sejrer over Sporting CP

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou