Katastrofe for Brøndby: Han sætter alle til vægs

Det er bestemt ikke gode nyheder for Brøndby, at Frederik Alves er ude på ubestemt tid. Forsvarsspilleren har nemlig gang i en fantomsæson.



Ugen kunne bestemt være startet på en bedre måde, end den gjorde i Brøndby. Søndagens skuffende pointtab til Vejle var en våd klud i hovedet på de blå-gule, som dermed missede muligheden for førstepladsen i Superligaen.

Kampen var igen uden Frederik Alves i truppen, og mandag kunne Brøndby så melde ud, at han i weekenden blev opereret for en infektion opstået i sin ene akillessene, der holder ham ude på ubestemt tid. Det er også akillessenen, som har holdt Frederik Alves ude af årets øvrige Superligakampe. 

Frederik Alves har ellers været en kæmpe profil i hjertet af tremandsbagkæden i denne sæson, hvor han har fået sit helt store gennembrud. Det var nok ikke mange, der havde set den komme, at han skulle henvise dyre Rasmus Lauritsen til en reserveplads, men det var ikke desto mindre tilfældet indtil skaden. 

Tallene viser tydeligt hvorfor. Tipsbladet har sammen med Opta sammenlignet Frederik Alves med Brøndbys andre centrale forsvarsspillere i Superligaen for denne sæson, og her er der ingen tvivl: Alves har på mange parametre været Brøndbys bedste forsvarsspiller.

Frederik_Alves_stats

Tallene viser overordnet set, at Frederik Alves er bedst, når det kommer til succesraten i duellerne langs jorden og i luften. Derudover har han flest bolderobringer per kamp, både hvad angår at læse en aflevering og erobre en aflevering i den traditionelle forstand, men også på flere overordnede forsvarsparametre, hvis man lægger erorbringer, tacklinger og dueller, så bolden ender hos Brøndby, sammen.

De grønne farver i skemaet viser også, at Alves i rigtig mange af kategorierne har nogle af de bedste tal. 

Selvfølgelig skal man tage det med, at der er væsentlig forskel på at spille i midten af et tremandsforsvar, som Alves har gjort det, eller spille ude i siden som eksempelvis Jacob Rasmussen gør det. Ude i siden har du eksempelvis flere løbedueller, og du har typisk ikke lige så mange muligheder i spillet med bolden. 

Alligevel er det bemærkelsesværdigt, at Frederik Alves har så gode tal, når det kommer til spillet med bolden. Han er den forsvarsspiller i Brøndby, som med afstand er bedst på de lange afleveringer, ligesom han også har fin succes med at drive bolden frem.

I hans fravær spiller Rasmus Lauritsen, og han er en helt anden og langt mere klassisk forsvarsspiller. Lauritsen går i flere dueller, og han er også den forsvarsspiller i Brøndby, som vinder flest dueller på jorden og i luften per 90 minutter. Derudover har han langt flere clearinger per kamp, både langs jorden og i luften.

Frederik Alves’ succesrate på alle parametre pånær vundne tacklinger er Lauritsen dog ikke i nærheden af, og med tanke på den voldsomt spændende guldkamp, som Brøndby er en central del af, så skal de håbe, at Frederik Alves’ skade ikke er så slem igen. 

Kigger vi nemlig på Alves’ præstationer i denne sæson, så er det en komplet forsvarsspiller, som de mangler lige nu. Måske han ligefrem endda er uundværlig.






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Liverpool præsenterer succestræner



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Manchester United afbryder forhandlingerne

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Vildt transferrygte skydes ned

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Dansker vil væk fra RB Salzburg

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Revser danske stjerner: Ubegribeligt!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Kasper Hjulmand fyret

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De 10 største stjerner, der misser VM

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.