Ugen kunne bestemt være startet på en bedre måde, end den gjorde i Brøndby. Søndagens skuffende pointtab til Vejle var en våd klud i hovedet på de blå-gule, som dermed missede muligheden for førstepladsen i Superligaen.
Kampen var igen uden Frederik Alves i truppen, og mandag kunne Brøndby så melde ud, at han i weekenden blev opereret for en infektion opstået i sin ene akillessene, der holder ham ude på ubestemt tid. Det er også akillessenen, som har holdt Frederik Alves ude af årets øvrige Superligakampe.
Frederik Alves har ellers været en kæmpe profil i hjertet af tremandsbagkæden i denne sæson, hvor han har fået sit helt store gennembrud. Det var nok ikke mange, der havde set den komme, at han skulle henvise dyre Rasmus Lauritsen til en reserveplads, men det var ikke desto mindre tilfældet indtil skaden.
Tallene viser tydeligt hvorfor. Tipsbladet har sammen med Opta sammenlignet Frederik Alves med Brøndbys andre centrale forsvarsspillere i Superligaen for denne sæson, og her er der ingen tvivl: Alves har på mange parametre været Brøndbys bedste forsvarsspiller.

Tallene viser overordnet set, at Frederik Alves er bedst, når det kommer til succesraten i duellerne langs jorden og i luften. Derudover har han flest bolderobringer per kamp, både hvad angår at læse en aflevering og erobre en aflevering i den traditionelle forstand, men også på flere overordnede forsvarsparametre, hvis man lægger erorbringer, tacklinger og dueller, så bolden ender hos Brøndby, sammen.
De grønne farver i skemaet viser også, at Alves i rigtig mange af kategorierne har nogle af de bedste tal.
Selvfølgelig skal man tage det med, at der er væsentlig forskel på at spille i midten af et tremandsforsvar, som Alves har gjort det, eller spille ude i siden som eksempelvis Jacob Rasmussen gør det. Ude i siden har du eksempelvis flere løbedueller, og du har typisk ikke lige så mange muligheder i spillet med bolden.
Alligevel er det bemærkelsesværdigt, at Frederik Alves har så gode tal, når det kommer til spillet med bolden. Han er den forsvarsspiller i Brøndby, som med afstand er bedst på de lange afleveringer, ligesom han også har fin succes med at drive bolden frem.
I hans fravær spiller Rasmus Lauritsen, og han er en helt anden og langt mere klassisk forsvarsspiller. Lauritsen går i flere dueller, og han er også den forsvarsspiller i Brøndby, som vinder flest dueller på jorden og i luften per 90 minutter. Derudover har han langt flere clearinger per kamp, både langs jorden og i luften.
Frederik Alves’ succesrate på alle parametre pånær vundne tacklinger er Lauritsen dog ikke i nærheden af, og med tanke på den voldsomt spændende guldkamp, som Brøndby er en central del af, så skal de håbe, at Frederik Alves’ skade ikke er så slem igen.
Kigger vi nemlig på Alves’ præstationer i denne sæson, så er det en komplet forsvarsspiller, som de mangler lige nu. Måske han ligefrem endda er uundværlig.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Stjerne sender Sverige videre ved VM
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
Afslører: FCK ringede aldrig
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby