Frederik Birk er uden tvivl vågnet op som en lykkelig mand denne mandag – når han har fået sin morgenkaffe, opstår de første bekymringer muligvis hos Brøndby-træneren.
For hvad skal det ende med på målmandsposten?
Både Thomas Mikkelsen og Patrick Pentz så rødt mod FC København, og dermed afsoner de karantæne i påsken mod FC Nordsjælland. Samtidig er de blå-gule i den situation, at Gavin Beavers må betegnes som yderst tvivlsom.
Amerikaneren brækkede tommelfingeren tidligere på året, og selv om han for længst har fået gipsen af, blev han altså end ikke vurderet klar til at sidde på bænken søndag mod FCK. På fire dage skal han altså gå fra at være ukampdygtig til at være helt klar til at starte inde – kan han nå det? I Brøndby krydser man naturligvis fingre.
– Vi har en ung dygtig keeper i Gavin Beavers, som har en flot fremtid foran sig. Han har været ude med skade længe, så vi skal lige have gjort ham helt kampklar, hvis det er det, der bliver udfaldet, men lad os nu lige kigge på lidt billeder, for hvis jeg kan forsvare Thomas, vil jeg gøre det, sagde Frederik Birk efter kampen til Tipsbladet og den skrevne presse.
Hvis Gavin Beavers ikke bliver klar, skal Frederik Birk grave dybt i målmandshierarkiet. Så vil det være William Sonne-Schmidt eller Mamadou Jalloh, begge 18 år, der bliver kastet ind på den helt store scene i Superligaen. En scene, de aldrig har været i nærheden af før.
William Sonne-Schmidt banker allerede på til Brøndbys førstehold. To gange i denne sæson har han siddet på bænken i Superligaen, og han er ofte at finde på træningsbanen med Patrick Pentz, Thomas Mikkelsen og de andre førsteholdskeepere i Brøndby.
Sonne-Schmidt var ligeledes at finde på bænken i tre af Brøndbys fire kampe i Conference League-kvalifikationen. Med sine 11 kampe for U19-holdet i denne sæson må William Sonne-Schmidt anses for at være Jesper Christiansen foretrukne mand på U19-mandskabet. Kan hverken Thomas Mikkelsen eller Gavin Beavers komme i spil i fredagens kamp, vil Frederik Birk efter alt at dømme pege på William Sonne-Schmidt.
Alternativet er altså Mamadou Jalloh.
– Mamadou Jalloh – eller Wurie, som vi kaldte ham i AC Amager Academy – kom til os i juni 2021. Allerede fra starten var hans talent tydeligt. Især hans udstråling, forudseenhed og spil med fødderne skilte sig markant ud, siger Nikolaj Borge, talentchef på AC Amager Academy til Tipsbladet og tilføjer:
– Efter kun to år på Amager var det et naturligt næste skridt i hans udvikling og karriere at tage til Brøndby. Nu bliver det spændende at se, om han kan tage endnu et skridt – og vi håber naturligvis, at han snart får sin debut. Hvis det endda bliver sammen med hans tidligere holdkammerat fra vores U17-hold, Clement Bischoff, vil det være prikken over i’et.

Siden sommeren 2023 har Mamadou Jalloh været en del af Masterclass i Brøndby, og han er en af de keepere, man på Vestegnen har rigtig store forventninger til. På U19-holdet har unge Mamadou Jalloh i denne sæson fået syv kampe, og han har flere gange også været på træningsbanen med Superliga-holdet, så han kunne sagtens være en af de keepere, der er i spil til pladsen i Brøndby-målet i fredagens hjemmekamp mod FC Nordsjælland.
Allermest håber Brøndby sandsynligvis at få veteranen Thomas Mikkelsen klar.
Foto: Alamy.
NYHEDER Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
Alle storroser Dario Osorio
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
KARAKTERER
Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
Her trækkes der lod til VM
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
MEDIE
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
NYHEDER
Skuffer igen
TOPNYHED
Skuffet Brian Riemer reagerer
Sikrer historisk VM-plads
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
INTERVIEW
Dansk stjerne: Det er til grin!
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
Vejen tilbage?
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
Stor dansk chance!
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden