Frederik Birk er uden tvivl vågnet op som en lykkelig mand denne mandag – når han har fået sin morgenkaffe, opstår de første bekymringer muligvis hos Brøndby-træneren.
For hvad skal det ende med på målmandsposten?
Både Thomas Mikkelsen og Patrick Pentz så rødt mod FC København, og dermed afsoner de karantæne i påsken mod FC Nordsjælland. Samtidig er de blå-gule i den situation, at Gavin Beavers må betegnes som yderst tvivlsom.
Amerikaneren brækkede tommelfingeren tidligere på året, og selv om han for længst har fået gipsen af, blev han altså end ikke vurderet klar til at sidde på bænken søndag mod FCK. På fire dage skal han altså gå fra at være ukampdygtig til at være helt klar til at starte inde – kan han nå det? I Brøndby krydser man naturligvis fingre.
– Vi har en ung dygtig keeper i Gavin Beavers, som har en flot fremtid foran sig. Han har været ude med skade længe, så vi skal lige have gjort ham helt kampklar, hvis det er det, der bliver udfaldet, men lad os nu lige kigge på lidt billeder, for hvis jeg kan forsvare Thomas, vil jeg gøre det, sagde Frederik Birk efter kampen til Tipsbladet og den skrevne presse.
Hvis Gavin Beavers ikke bliver klar, skal Frederik Birk grave dybt i målmandshierarkiet. Så vil det være William Sonne-Schmidt eller Mamadou Jalloh, begge 18 år, der bliver kastet ind på den helt store scene i Superligaen. En scene, de aldrig har været i nærheden af før.
William Sonne-Schmidt banker allerede på til Brøndbys førstehold. To gange i denne sæson har han siddet på bænken i Superligaen, og han er ofte at finde på træningsbanen med Patrick Pentz, Thomas Mikkelsen og de andre førsteholdskeepere i Brøndby.
Sonne-Schmidt var ligeledes at finde på bænken i tre af Brøndbys fire kampe i Conference League-kvalifikationen. Med sine 11 kampe for U19-holdet i denne sæson må William Sonne-Schmidt anses for at være Jesper Christiansen foretrukne mand på U19-mandskabet. Kan hverken Thomas Mikkelsen eller Gavin Beavers komme i spil i fredagens kamp, vil Frederik Birk efter alt at dømme pege på William Sonne-Schmidt.
Alternativet er altså Mamadou Jalloh.
– Mamadou Jalloh – eller Wurie, som vi kaldte ham i AC Amager Academy – kom til os i juni 2021. Allerede fra starten var hans talent tydeligt. Især hans udstråling, forudseenhed og spil med fødderne skilte sig markant ud, siger Nikolaj Borge, talentchef på AC Amager Academy til Tipsbladet og tilføjer:
– Efter kun to år på Amager var det et naturligt næste skridt i hans udvikling og karriere at tage til Brøndby. Nu bliver det spændende at se, om han kan tage endnu et skridt – og vi håber naturligvis, at han snart får sin debut. Hvis det endda bliver sammen med hans tidligere holdkammerat fra vores U17-hold, Clement Bischoff, vil det være prikken over i’et.

Siden sommeren 2023 har Mamadou Jalloh været en del af Masterclass i Brøndby, og han er en af de keepere, man på Vestegnen har rigtig store forventninger til. På U19-holdet har unge Mamadou Jalloh i denne sæson fået syv kampe, og han har flere gange også været på træningsbanen med Superliga-holdet, så han kunne sagtens være en af de keepere, der er i spil til pladsen i Brøndby-målet i fredagens hjemmekamp mod FC Nordsjælland.
Allermest håber Brøndby sandsynligvis at få veteranen Thomas Mikkelsen klar.
Foto: Alamy.
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Succestræner død af kræft
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
OPTAKT
England – Kroatien
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
OPTAKT
Schweiz – Bosnien-Hercegovina
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT