Keeper-bøvl i Brøndby: Her er Birks muligheder

Brøndby kan ende i en næsten uhørt målmandssituation med første- andet- og tredjevalget ude.



Frederik Birk er uden tvivl vågnet op som en lykkelig mand denne mandag – når han har fået sin morgenkaffe, opstår de første bekymringer muligvis hos Brøndby-træneren.

For hvad skal det ende med på målmandsposten?

Både Thomas Mikkelsen og Patrick Pentz så rødt mod FC København, og dermed afsoner de karantæne i påsken mod FC Nordsjælland. Samtidig er de blå-gule i den situation, at Gavin Beavers må betegnes som yderst tvivlsom.

Amerikaneren brækkede tommelfingeren tidligere på året, og selv om han for længst har fået gipsen af, blev han altså end ikke vurderet klar til at sidde på bænken søndag mod FCK. På fire dage skal han altså gå fra at være ukampdygtig til at være helt klar til at starte inde – kan han nå det? I Brøndby krydser man naturligvis fingre.

– Vi har en ung dygtig keeper i Gavin Beavers, som har en flot fremtid foran sig. Han har været ude med skade længe, så vi skal lige have gjort ham helt kampklar, hvis det er det, der bliver udfaldet, men lad os nu lige kigge på lidt billeder, for hvis jeg kan forsvare Thomas, vil jeg gøre det, sagde Frederik Birk efter kampen til Tipsbladet og den skrevne presse.  

Hvis Gavin Beavers ikke bliver klar, skal Frederik Birk grave dybt i målmandshierarkiet. Så vil det være William Sonne-Schmidt eller Mamadou Jalloh, begge 18 år, der bliver kastet ind på den helt store scene i Superligaen. En scene, de aldrig har været i nærheden af før.

William Sonne-Schmidt banker allerede på til Brøndbys førstehold. To gange i denne sæson har han siddet på bænken i Superligaen, og han er ofte at finde på træningsbanen med Patrick Pentz, Thomas Mikkelsen og de andre førsteholdskeepere i Brøndby.

Sonne-Schmidt var ligeledes at finde på bænken i tre af Brøndbys fire kampe i Conference League-kvalifikationen. Med sine 11 kampe for U19-holdet i denne sæson må William Sonne-Schmidt anses for at være Jesper Christiansen foretrukne mand på U19-mandskabet. Kan hverken Thomas Mikkelsen eller Gavin Beavers komme i spil i fredagens kamp, vil Frederik Birk efter alt at dømme pege på William Sonne-Schmidt.

Alternativet er altså Mamadou Jalloh.

– Mamadou Jalloh – eller Wurie, som vi kaldte ham i AC Amager Academy – kom til os i juni 2021. Allerede fra starten var hans talent tydeligt. Især hans udstråling, forudseenhed og spil med fødderne skilte sig markant ud, siger Nikolaj Borge, talentchef på AC Amager Academy til Tipsbladet og tilføjer:

– Efter kun to år på Amager var det et naturligt næste skridt i hans udvikling og karriere at tage til Brøndby. Nu bliver det spændende at se, om han kan tage endnu et skridt – og vi håber naturligvis, at han snart får sin debut. Hvis det endda bliver sammen med hans tidligere holdkammerat fra vores U17-hold, Clement Bischoff, vil det være prikken over i’et.

Siden sommeren 2023 har Mamadou Jalloh været en del af Masterclass i Brøndby, og han er en af de keepere, man på Vestegnen har rigtig store forventninger til. På U19-holdet har unge Mamadou Jalloh i denne sæson fået syv kampe, og han har flere gange også været på træningsbanen med Superliga-holdet, så han kunne sagtens være en af de keepere, der er i spil til pladsen i Brøndby-målet i fredagens hjemmekamp mod FC Nordsjælland.

Allermest håber Brøndby sandsynligvis at få veteranen Thomas Mikkelsen klar.

Foto: Alamy.







LIVE

LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Sænker prisen mod Midtjylland

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Fem bud på David Nielsens afløser



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

10 spillere nægtet indrejse til USA

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Giver to spillere livstidskarantæne



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Brian Riemer giver klar besked

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

David Nielsen har sagt op

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

AGF tager pis på FC Midtjylland

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Mileta Rajovic i stor optur

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Iran sår endnu engang tvivl om VM

I forhandlinger med Nartey

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Paris Saint-Germain – Chelsea

FC København skriver kontrakt med juvel

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’