Ombejlet Oliver Christensen kommenterer på rygter

OB-målmanden Oliver Christensen er på det seneste rygtet til HSV. Han vil selv ikke have noget imod at blive.



Søndag var OB på besøg hos Randers FC, hvor holdene spillede 1-1, og vanen tro havde fynboerne Oliver Christensen til at vogte målet.

OB-målmanden meldes ifølge det tyske medie Bild på vej til den tyske traditionsklub Hamburger SV, der blandt andet havde talentspejdere på lægterne til OB’s kamp mod FC Midtjylland.

Men selv om rygterne sværmer, er det ikke noget, der fylder særlig meget hos den 22-årige fynbo.

– Jeg gør mig ikke de store tanker. Jeg forholder mig til, hvad jeg snakker med min rådgiver om, og det er ikke noget for pressen.

– Det er altid dejligt, at der er anerkendelse fra andre klubber, men jeg er glad i OB og kan lide at være her, siger Oliver Christensen, der dog drømmer om et fremtidigt udlandsskifte.

– Det er klart, at på et eller andet tidspunkt skal jeg videre. Jeg har jo ikke en livstidskontrakt i OB, og når tingene passer sammen, vil jeg gerne til udlandet.

Skulle udlandsskiftet ikke blive til noget denne sommer, bliver målmanden gerne i OB.

– Jeg ville ikke have noget imod at blive her, efter transfervinduet lukker. Vi har fået en god start, og der sker mange spændende ting i OB.

– Om det bliver i det her transfervindue, næste transfervindue eller næste transfervindue igen, er svært at sige.

– Jeg er tilfreds i OB, og jeg har slet ikke travlt med at komme væk, siger Oliver Christensen.

Det er uvant for Christensen at læse så konkrete rygter om sig selv.

– Jeg tror, det er første gang, at jeg rigtigt er blevet rygtet et sted hen, men jeg tager det stille og roligt.

– Pressen lever sit eget liv og skriver sine ting, og det forholder jeg mig ikke så meget til, siger OB-målmanden.

OB’s cheftræner, Andreas Alm, er heller ikke meget for at forholde sig til de konkrete rygter, der for tiden florerer om målmanden.

– Alting er hypotetisk. Hvis det bliver aktuelt, så har klubben en plan for, hvordan vi skal blive bedre.

– Jeg træner de spillere, som jeg har, og jeg er vældig glad for, at jeg har Oliver Christensen, siger Andreas Alm.

Skulle det ske, at OB-målmanden forlader klubben, har Alm dog en klar idé om, hvor holdets næste målmand skal findes.

– Førsteprioriteten er at kigge indad i vores egen trup, siger den svenske OB-træner.

/ritzau/







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

AGF køber dansk profil

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Millionregn over ‘PC’

Arsenal er i Champions League-finalen

Tv-vært stopper på Viaplay

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Afsløring: DBU-boss stopper

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Bo Svensson med hård kritik