Et frisk pust er kommet til Superligaen – den blot 17-årige Nóel Atli Arnórsson.
Med en kendt farfar i håndboldspilleren Atli Hilmarsson og en i Danmark endnu mere kendt far i Arnór Atlason – som også er tidligere islandsk landsholdspiller og i dag cheftræner for TTH Holstebro – ligger det i blodet.
Alligevel er Nóel Atli Arnórsson i gang med at tage nogle skridt, som er bemærkelsesværdige.
Som en af få spillere fra årgang 2006 har han fået spilletid i alle Superliga-kampe for AaB i denne sæson. Han er faktisk startet inde i alle tre runder.
– Det er vildt, især som venstre back. Jeg er jo normalt centerback, det er sindssygt at gå direkte ind i starteren, siger Nóel Atli Arnórsson og tilføjer:
– Og så på et Superliga-hold som AaB. Jeg fik nogle kampe i sidste sæson, og der tænkte jeg, at jeg godt kunne være med, men det her er jo det højeste niveau i Danmark, så det er kæmpe stort.
Som han selv nævner, er den unge mand egentlig skolet til at være i midterforsvaret med sit gode venstre ben, men i preseason så AaBs nye cheftræner, Menno van Dam et potentiale, der har givet ham en masse spilletid.
Og en helt anden plads i hierarkiet i den nordjyske klub, for det var meningen, at han i denne sæson skulle være fjerdevalg til en plads i midterforsvaret. Nu er han førstevalg på siden af dem.
– Det var midt i preseason, at jeg bare blev rykket derud, og jeg har følt mig komfortabel på pladsen lige siden. Selvfølgelig er jeg ikke en Kyle Walker eller Kasper Jørgensen, der kommer med en vild fart, men jeg er nok en mere Pep Guardiola-type, der går ind i banen, lyder det fra det islandske stortalent.
Som tager det i stiv arm, at AaB netop har købt Marc Nielsen til samme position.
Faktum er da også, at det var Nóel Atli Arnórsson, som spillede næsten hele lørdagens Superliga-kamp mod FC Midtjylland – med Marc Nielsen på bænken.
– Det er svært at sige, hvad det betyder, at der nu er kommet en ny spiller til samme plads, men jeg tager imod konkurrencen og synes, at det er spændende. Det er gået godt indtil videre, og jeg har klaret det fint, så jeg tror egentlig kun, at det bliver bedre herfra for mig, forklarer U19-landsholdsspilleren fra Island, som ikke nødvendigvis vil tilbage til sin tidligere favoritposition.
– Jeg vil bare helst spille. Det behøver ikke være på min foretrukne position. Jeg vil selvfølgelig hellere være på holdkortet end at være fjerdevalg til en plads i midterforsvaret, forklarer Superliga-kometen, som altså er gået hen og blevet en fast spiller i Danmarks bedste række.
Som en af få, der stadig bor hjemme.
Men det er et hjem med masser af gode og professionelle råd fra far Arnór Atlason.
– Han ved en masse fra sin egen karriere og har selv spillet fodbold, så den professionalisme og viden, han har inden for idræt, giver mig en kæmpe fordel. Jeg har lært mange tips og tricks om søvn, kost og små detaljer. Dem er han venlig at dele med mig, så jeg ikke skal være lige så skadet, som han var, siger teenageren med et stort grin.
Dem er der mange grunde til at have i øjeblikket. Hvor mange 17-årige kan sige, at de er fast mand for et Superliga-hold?
LIVE
TransferLIVE: Enig med N’Golo Kanté
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
NYHEDER
– Vi er pressede
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
BIZART
Har brugt vanvittigt beløb på fyringer
‘Sur over Brøndby-transfer’
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
Her er Tausons vej i Australian Open
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
Legende med chokmelding
EKSKLUSIVT
Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt
NYHEDER
Topscorer færdig
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
MEDIE
Her er prisen på Skov Olsen
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
HELT VILDT
To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’
HELT VILDT
Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
