Et frisk pust er kommet til Superligaen – den blot 17-årige Nóel Atli Arnórsson.
Med en kendt farfar i håndboldspilleren Atli Hilmarsson og en i Danmark endnu mere kendt far i Arnór Atlason – som også er tidligere islandsk landsholdspiller og i dag cheftræner for TTH Holstebro – ligger det i blodet.
Alligevel er Nóel Atli Arnórsson i gang med at tage nogle skridt, som er bemærkelsesværdige.
Som en af få spillere fra årgang 2006 har han fået spilletid i alle Superliga-kampe for AaB i denne sæson. Han er faktisk startet inde i alle tre runder.
– Det er vildt, især som venstre back. Jeg er jo normalt centerback, det er sindssygt at gå direkte ind i starteren, siger Nóel Atli Arnórsson og tilføjer:
– Og så på et Superliga-hold som AaB. Jeg fik nogle kampe i sidste sæson, og der tænkte jeg, at jeg godt kunne være med, men det her er jo det højeste niveau i Danmark, så det er kæmpe stort.
Som han selv nævner, er den unge mand egentlig skolet til at være i midterforsvaret med sit gode venstre ben, men i preseason så AaBs nye cheftræner, Menno van Dam et potentiale, der har givet ham en masse spilletid.
Og en helt anden plads i hierarkiet i den nordjyske klub, for det var meningen, at han i denne sæson skulle være fjerdevalg til en plads i midterforsvaret. Nu er han førstevalg på siden af dem.
– Det var midt i preseason, at jeg bare blev rykket derud, og jeg har følt mig komfortabel på pladsen lige siden. Selvfølgelig er jeg ikke en Kyle Walker eller Kasper Jørgensen, der kommer med en vild fart, men jeg er nok en mere Pep Guardiola-type, der går ind i banen, lyder det fra det islandske stortalent.
Som tager det i stiv arm, at AaB netop har købt Marc Nielsen til samme position.
Faktum er da også, at det var Nóel Atli Arnórsson, som spillede næsten hele lørdagens Superliga-kamp mod FC Midtjylland – med Marc Nielsen på bænken.
– Det er svært at sige, hvad det betyder, at der nu er kommet en ny spiller til samme plads, men jeg tager imod konkurrencen og synes, at det er spændende. Det er gået godt indtil videre, og jeg har klaret det fint, så jeg tror egentlig kun, at det bliver bedre herfra for mig, forklarer U19-landsholdsspilleren fra Island, som ikke nødvendigvis vil tilbage til sin tidligere favoritposition.
– Jeg vil bare helst spille. Det behøver ikke være på min foretrukne position. Jeg vil selvfølgelig hellere være på holdkortet end at være fjerdevalg til en plads i midterforsvaret, forklarer Superliga-kometen, som altså er gået hen og blevet en fast spiller i Danmarks bedste række.
Som en af få, der stadig bor hjemme.
Men det er et hjem med masser af gode og professionelle råd fra far Arnór Atlason.
– Han ved en masse fra sin egen karriere og har selv spillet fodbold, så den professionalisme og viden, han har inden for idræt, giver mig en kæmpe fordel. Jeg har lært mange tips og tricks om søvn, kost og små detaljer. Dem er han venlig at dele med mig, så jeg ikke skal være lige så skadet, som han var, siger teenageren med et stort grin.
Dem er der mange grunde til at have i øjeblikket. Hvor mange 17-årige kan sige, at de er fast mand for et Superliga-hold?
LIVE
LIVE: Schmedes afviser
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Giver to spillere livstidskarantæne
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
FC København skriver kontrakt med juvel
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
Vil have ham væk fra FC København
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
Var direkte fra træningsbanen
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Froholdt på tavlen i storkamp
