Et frisk pust er kommet til Superligaen – den blot 17-årige Nóel Atli Arnórsson.
Med en kendt farfar i håndboldspilleren Atli Hilmarsson og en i Danmark endnu mere kendt far i Arnór Atlason – som også er tidligere islandsk landsholdspiller og i dag cheftræner for TTH Holstebro – ligger det i blodet.
Alligevel er Nóel Atli Arnórsson i gang med at tage nogle skridt, som er bemærkelsesværdige.
Som en af få spillere fra årgang 2006 har han fået spilletid i alle Superliga-kampe for AaB i denne sæson. Han er faktisk startet inde i alle tre runder.
– Det er vildt, især som venstre back. Jeg er jo normalt centerback, det er sindssygt at gå direkte ind i starteren, siger Nóel Atli Arnórsson og tilføjer:
– Og så på et Superliga-hold som AaB. Jeg fik nogle kampe i sidste sæson, og der tænkte jeg, at jeg godt kunne være med, men det her er jo det højeste niveau i Danmark, så det er kæmpe stort.
Som han selv nævner, er den unge mand egentlig skolet til at være i midterforsvaret med sit gode venstre ben, men i preseason så AaBs nye cheftræner, Menno van Dam et potentiale, der har givet ham en masse spilletid.
Og en helt anden plads i hierarkiet i den nordjyske klub, for det var meningen, at han i denne sæson skulle være fjerdevalg til en plads i midterforsvaret. Nu er han førstevalg på siden af dem.
– Det var midt i preseason, at jeg bare blev rykket derud, og jeg har følt mig komfortabel på pladsen lige siden. Selvfølgelig er jeg ikke en Kyle Walker eller Kasper Jørgensen, der kommer med en vild fart, men jeg er nok en mere Pep Guardiola-type, der går ind i banen, lyder det fra det islandske stortalent.
Som tager det i stiv arm, at AaB netop har købt Marc Nielsen til samme position.
Faktum er da også, at det var Nóel Atli Arnórsson, som spillede næsten hele lørdagens Superliga-kamp mod FC Midtjylland – med Marc Nielsen på bænken.
– Det er svært at sige, hvad det betyder, at der nu er kommet en ny spiller til samme plads, men jeg tager imod konkurrencen og synes, at det er spændende. Det er gået godt indtil videre, og jeg har klaret det fint, så jeg tror egentlig kun, at det bliver bedre herfra for mig, forklarer U19-landsholdsspilleren fra Island, som ikke nødvendigvis vil tilbage til sin tidligere favoritposition.
– Jeg vil bare helst spille. Det behøver ikke være på min foretrukne position. Jeg vil selvfølgelig hellere være på holdkortet end at være fjerdevalg til en plads i midterforsvaret, forklarer Superliga-kometen, som altså er gået hen og blevet en fast spiller i Danmarks bedste række.
Som en af få, der stadig bor hjemme.
Men det er et hjem med masser af gode og professionelle råd fra far Arnór Atlason.
– Han ved en masse fra sin egen karriere og har selv spillet fodbold, så den professionalisme og viden, han har inden for idræt, giver mig en kæmpe fordel. Jeg har lært mange tips og tricks om søvn, kost og små detaljer. Dem er han venlig at dele med mig, så jeg ikke skal være lige så skadet, som han var, siger teenageren med et stort grin.
Dem er der mange grunde til at have i øjeblikket. Hvor mange 17-årige kan sige, at de er fast mand for et Superliga-hold?
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
Vildt! Dansk rekordår i Europa
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
FCM-helt fremhæver Duncan
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
KARAKTERER
Et utroligt smukt mareridt!
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
Indkalder Salah til afgørende samtale
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
NYHEDER
