Et frisk pust er kommet til Superligaen – den blot 17-årige Nóel Atli Arnórsson.
Med en kendt farfar i håndboldspilleren Atli Hilmarsson og en i Danmark endnu mere kendt far i Arnór Atlason – som også er tidligere islandsk landsholdspiller og i dag cheftræner for TTH Holstebro – ligger det i blodet.
Alligevel er Nóel Atli Arnórsson i gang med at tage nogle skridt, som er bemærkelsesværdige.
Som en af få spillere fra årgang 2006 har han fået spilletid i alle Superliga-kampe for AaB i denne sæson. Han er faktisk startet inde i alle tre runder.
– Det er vildt, især som venstre back. Jeg er jo normalt centerback, det er sindssygt at gå direkte ind i starteren, siger Nóel Atli Arnórsson og tilføjer:
– Og så på et Superliga-hold som AaB. Jeg fik nogle kampe i sidste sæson, og der tænkte jeg, at jeg godt kunne være med, men det her er jo det højeste niveau i Danmark, så det er kæmpe stort.
Som han selv nævner, er den unge mand egentlig skolet til at være i midterforsvaret med sit gode venstre ben, men i preseason så AaBs nye cheftræner, Menno van Dam et potentiale, der har givet ham en masse spilletid.
Og en helt anden plads i hierarkiet i den nordjyske klub, for det var meningen, at han i denne sæson skulle være fjerdevalg til en plads i midterforsvaret. Nu er han førstevalg på siden af dem.
– Det var midt i preseason, at jeg bare blev rykket derud, og jeg har følt mig komfortabel på pladsen lige siden. Selvfølgelig er jeg ikke en Kyle Walker eller Kasper Jørgensen, der kommer med en vild fart, men jeg er nok en mere Pep Guardiola-type, der går ind i banen, lyder det fra det islandske stortalent.
Som tager det i stiv arm, at AaB netop har købt Marc Nielsen til samme position.
Faktum er da også, at det var Nóel Atli Arnórsson, som spillede næsten hele lørdagens Superliga-kamp mod FC Midtjylland – med Marc Nielsen på bænken.
– Det er svært at sige, hvad det betyder, at der nu er kommet en ny spiller til samme plads, men jeg tager imod konkurrencen og synes, at det er spændende. Det er gået godt indtil videre, og jeg har klaret det fint, så jeg tror egentlig kun, at det bliver bedre herfra for mig, forklarer U19-landsholdsspilleren fra Island, som ikke nødvendigvis vil tilbage til sin tidligere favoritposition.
– Jeg vil bare helst spille. Det behøver ikke være på min foretrukne position. Jeg vil selvfølgelig hellere være på holdkortet end at være fjerdevalg til en plads i midterforsvaret, forklarer Superliga-kometen, som altså er gået hen og blevet en fast spiller i Danmarks bedste række.
Som en af få, der stadig bor hjemme.
Men det er et hjem med masser af gode og professionelle råd fra far Arnór Atlason.
– Han ved en masse fra sin egen karriere og har selv spillet fodbold, så den professionalisme og viden, han har inden for idræt, giver mig en kæmpe fordel. Jeg har lært mange tips og tricks om søvn, kost og små detaljer. Dem er han venlig at dele med mig, så jeg ikke skal være lige så skadet, som han var, siger teenageren med et stort grin.
Dem er der mange grunde til at have i øjeblikket. Hvor mange 17-årige kan sige, at de er fast mand for et Superliga-hold?
LIVE
LIVE: Brøndby-ejere afviser interview
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Nu klager FC Barcelona igen
– Han vinder Ballon d’Or!
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Harry Maguire ryger i skammekrogen
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!