Kendis-sønnen imponerer i AaB: Det er sindssygt

Nóel Atli Arnórsson er egentlig midterforsvarer, men det 17-årige islandske stortalent har gjort stort indtryk på en ny position i den nye sæson.



Et frisk pust er kommet til Superligaen – den blot 17-årige Nóel Atli Arnórsson.

Med en kendt farfar i håndboldspilleren Atli Hilmarsson og en i Danmark endnu mere kendt far i Arnór Atlason – som også er tidligere islandsk landsholdspiller og i dag cheftræner for TTH Holstebro – ligger det i blodet. 

Alligevel er Nóel Atli Arnórsson i gang med at tage nogle skridt, som er bemærkelsesværdige.

Som en af få spillere fra årgang 2006 har han fået spilletid i alle Superliga-kampe for AaB i denne sæson. Han er faktisk startet inde i alle tre runder.

– Det er vildt, især som venstre back. Jeg er jo normalt centerback, det er sindssygt at gå direkte ind i starteren, siger Nóel Atli Arnórsson og tilføjer: 

– Og så på et Superliga-hold som AaB. Jeg fik nogle kampe i sidste sæson, og der tænkte jeg, at jeg godt kunne være med, men det her er jo det højeste niveau i Danmark, så det er kæmpe stort.

Som han selv nævner, er den unge mand egentlig skolet til at være i midterforsvaret med sit gode venstre ben, men i preseason så AaBs nye cheftræner, Menno van Dam et potentiale, der har givet ham en masse spilletid.

Og en helt anden plads i hierarkiet i den nordjyske klub, for det var meningen, at han i denne sæson skulle være fjerdevalg til en plads i midterforsvaret. Nu er han førstevalg på siden af dem.

Foto: AaB

– Det var midt i preseason, at jeg bare blev rykket derud, og jeg har følt mig komfortabel på pladsen lige siden. Selvfølgelig er jeg ikke en Kyle Walker eller Kasper Jørgensen, der kommer med en vild fart, men jeg er nok en mere Pep Guardiola-type, der går ind i banen, lyder det fra det islandske stortalent.

Som tager det i stiv arm, at AaB netop har købt Marc Nielsen til samme position.

Faktum er da også, at det var Nóel Atli Arnórsson, som spillede næsten hele lørdagens Superliga-kamp mod FC Midtjylland – med Marc Nielsen på bænken. 

– Det er svært at sige, hvad det betyder, at der nu er kommet en ny spiller til samme plads, men jeg tager imod konkurrencen og synes, at det er spændende. Det er gået godt indtil videre, og jeg har klaret det fint, så jeg tror egentlig kun, at det bliver bedre herfra for mig, forklarer U19-landsholdsspilleren fra Island, som ikke nødvendigvis vil tilbage til sin tidligere favoritposition.

– Jeg vil bare helst spille. Det behøver ikke være på min foretrukne position. Jeg vil selvfølgelig hellere være på holdkortet end at være fjerdevalg til en plads i midterforsvaret, forklarer Superliga-kometen, som altså er gået hen og blevet en fast spiller i Danmarks bedste række.

Som en af få, der stadig bor hjemme.

Men det er et hjem med masser af gode og professionelle råd fra far Arnór Atlason.

– Han ved en masse fra sin egen karriere og har selv spillet fodbold, så den professionalisme og viden, han har inden for idræt, giver mig en kæmpe fordel. Jeg har lært mange tips og tricks om søvn, kost og små detaljer. Dem er han venlig at dele med mig, så jeg ikke skal være lige så skadet, som han var, siger teenageren med et stort grin.

Dem er der mange grunde til at have i øjeblikket. Hvor mange 17-årige kan sige, at de er fast mand for et Superliga-hold?





FC Nordsjælland – FC Fredericia

Melder om svære forhandlinger med Brøndby

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Sønderjyske – FC Midtjylland

Bo Svensson favorit til stort job 

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Kæmpe nedtur for AaB

I svime over German Onugkha

FC København – Brøndby IF

Her er Kamil Wilczek i dag

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Randers FC – OB

Kongesæson – de køber Pep Biel

Superliga-legende stråler som 41-årig

– Agger og Kahlenberg var specielt

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Newcastle spænder ben for Manchester City

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Viborg FF – Vejle Boldklub

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

– Den her sidder dybt i sjælen

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Millionregn over Ståle Solbakken

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele