Kent Nielsen bider fra sig: ‘Prøv at høre her!’

Silkeborg-cheftræner Kent Nielsen ærgrer sig over FC Nordsjællands 1-1-mål, men han er tilfreds med det ene point. Han maner til ro om Silkeborgs manglende offensive pondus i opgøret.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): 

Silkeborg var presset i bund det meste af opgøret, men Kent Nielsens tropper var tæt på at tage fusen på FC Nordsjælland i søndagens Superliga-opgør. 

FC Nordsjælland scorede dog efter et ganske bizart selvmål til sluresultatet 1-1 efter 75 minutter. 

Efter kampen blev Silkeborg-cheftræner Kent Nielsen spurgt ind til udeholdets manglende offensive udbytte i kampen, men cheftræneren var ikke meget for at kritisere sit mandskab.

– Prøv at høre her. FC Nordsjælland har i de to foregående kampe været det klart bedst spillende Superliga-hold.

– Nu står vi her og er alligevel i stand til at gøre det rigtig svært for dem i første halvleg. Vi må erkende, at de var dygtige i anden halvleg, men vi fik alligevel slidt og slæbt os til et point. Det synes jeg, hvis jeg skal tage ja-hatten på, er fantastisk godt gået.

– Jeg er trods alt også nøgtern, så det er ikke noget, der bekymrer mig. Ingen havde forventet, at vi ville få point i dag. Det var det samme mod FCK senest. Vi er et stykke vej, men vi skal blive endnu dygtigere.

I stedet for er Kent Nielsen ærgerlig over FC Nordsjællands 1-1-mål.

– Vi kan ærgre os over, at målet, som de fik, er en stor tilfældighed. Det er vi mest irriteret og ærgerlig over, samtidig med, at vi er nøgternt nok til at sige, at et point ikke er så dårligt, siger Silkeborg-cheftræneren og tilføjer, at kvaliteten var for dårlig i anden halvleg.

Ved at koste et mål
Rasmus Thelander viste fine aktioner for Silkeborg, men Kent Nielsen fik også nævnt, at det var ved at gå galt til sidst. 

– Han var også ved at koste et mål til sidst. Det hører også med. Når vi skal forsvare os, og det bliver noget, som vi ikke bryder os så meget om, er han dygtig. Den del har vi vidst, at Thelander er dygtig til. Men der er også noget, som vi skal have øvet. Han er en kriger med et stort hjerte. Det er enormt positivt.

Nielsen kom også ind på Thelanders konraktsituation. Lige nu udløber kontrakten ved årsskiftet.

– Da kontrakten blev indgået, kunne vi begge se en fordel, at den er kort. Thelander har gerne villet vise sig frem, så måske endda endnu større klubber end Silkeborg tænker, at det ser fint ud. Det tror jeg.

Efter 1-1-resultatet fik Kent Nielsen snakket med sin nu tidligere spiller Mark Brink. Tipsbladet spurgte ind til deres samtale. 

– Vi fik kort drøftet kampen. De havde det svært i første halvleg, men jeg synes, at det var fortjent nok, at de fik scoret i anden halvleg. Det var mere en fodboldsnak, og vi kommer til at snakke videre sammen fremover, afslutter Silkeborg-cheftræneren til Tipsbladet. 

Silkeborg har ikke vundet en Superliga-kamp siden 25. august, men Kent Nielsen og co. er nummer fire i tabellen.







LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘De har haft det værste transfervindue’

AGF – Brøndby IF

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Paulinho tager hjem til Brasilien

Vil til Premier League – United foran Arsenal



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Viborg FF – OB

Sønderjyske – FC Midtjylland

Her er VM-turneringens hold

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Nu taler Messi

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Han er VM’s bedste spiller

Svensson giver status på Huescas