Kent Nielsen bider fra sig: ‘Prøv at høre her!’

Silkeborg-cheftræner Kent Nielsen ærgrer sig over FC Nordsjællands 1-1-mål, men han er tilfreds med det ene point. Han maner til ro om Silkeborgs manglende offensive pondus i opgøret.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): 

Silkeborg var presset i bund det meste af opgøret, men Kent Nielsens tropper var tæt på at tage fusen på FC Nordsjælland i søndagens Superliga-opgør. 

FC Nordsjælland scorede dog efter et ganske bizart selvmål til sluresultatet 1-1 efter 75 minutter. 

Efter kampen blev Silkeborg-cheftræner Kent Nielsen spurgt ind til udeholdets manglende offensive udbytte i kampen, men cheftræneren var ikke meget for at kritisere sit mandskab.

– Prøv at høre her. FC Nordsjælland har i de to foregående kampe været det klart bedst spillende Superliga-hold.

– Nu står vi her og er alligevel i stand til at gøre det rigtig svært for dem i første halvleg. Vi må erkende, at de var dygtige i anden halvleg, men vi fik alligevel slidt og slæbt os til et point. Det synes jeg, hvis jeg skal tage ja-hatten på, er fantastisk godt gået.

– Jeg er trods alt også nøgtern, så det er ikke noget, der bekymrer mig. Ingen havde forventet, at vi ville få point i dag. Det var det samme mod FCK senest. Vi er et stykke vej, men vi skal blive endnu dygtigere.

I stedet for er Kent Nielsen ærgerlig over FC Nordsjællands 1-1-mål.

– Vi kan ærgre os over, at målet, som de fik, er en stor tilfældighed. Det er vi mest irriteret og ærgerlig over, samtidig med, at vi er nøgternt nok til at sige, at et point ikke er så dårligt, siger Silkeborg-cheftræneren og tilføjer, at kvaliteten var for dårlig i anden halvleg.

Ved at koste et mål
Rasmus Thelander viste fine aktioner for Silkeborg, men Kent Nielsen fik også nævnt, at det var ved at gå galt til sidst. 

– Han var også ved at koste et mål til sidst. Det hører også med. Når vi skal forsvare os, og det bliver noget, som vi ikke bryder os så meget om, er han dygtig. Den del har vi vidst, at Thelander er dygtig til. Men der er også noget, som vi skal have øvet. Han er en kriger med et stort hjerte. Det er enormt positivt.

Nielsen kom også ind på Thelanders konraktsituation. Lige nu udløber kontrakten ved årsskiftet.

– Da kontrakten blev indgået, kunne vi begge se en fordel, at den er kort. Thelander har gerne villet vise sig frem, så måske endda endnu større klubber end Silkeborg tænker, at det ser fint ud. Det tror jeg.

Efter 1-1-resultatet fik Kent Nielsen snakket med sin nu tidligere spiller Mark Brink. Tipsbladet spurgte ind til deres samtale. 

– Vi fik kort drøftet kampen. De havde det svært i første halvleg, men jeg synes, at det var fortjent nok, at de fik scoret i anden halvleg. Det var mere en fodboldsnak, og vi kommer til at snakke videre sammen fremover, afslutter Silkeborg-cheftræneren til Tipsbladet. 

Silkeborg har ikke vundet en Superliga-kamp siden 25. august, men Kent Nielsen og co. er nummer fire i tabellen.





Udenlandsk medie forventer AGF-transfer




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Det er helt galt, Brøndby!

Flere ændringer på vej i FC København  



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Deler godt Brøndby-nyt

Oprykker henter FCK-emne

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Storklub jagter Jacob Neestrup

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Hylder Mads Hermansen

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

‘Schmedes er under pres’

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Neestrup afslører reprimande

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Argentinske klubber strejker

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Formand freder Jacob Neestrup

Han afløser Sune Smith lige nu