Kent Nielsen bider fra sig: ‘Prøv at høre her!’

Silkeborg-cheftræner Kent Nielsen ærgrer sig over FC Nordsjællands 1-1-mål, men han er tilfreds med det ene point. Han maner til ro om Silkeborgs manglende offensive pondus i opgøret.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): 

Silkeborg var presset i bund det meste af opgøret, men Kent Nielsens tropper var tæt på at tage fusen på FC Nordsjælland i søndagens Superliga-opgør. 

FC Nordsjælland scorede dog efter et ganske bizart selvmål til sluresultatet 1-1 efter 75 minutter. 

Efter kampen blev Silkeborg-cheftræner Kent Nielsen spurgt ind til udeholdets manglende offensive udbytte i kampen, men cheftræneren var ikke meget for at kritisere sit mandskab.

– Prøv at høre her. FC Nordsjælland har i de to foregående kampe været det klart bedst spillende Superliga-hold.

– Nu står vi her og er alligevel i stand til at gøre det rigtig svært for dem i første halvleg. Vi må erkende, at de var dygtige i anden halvleg, men vi fik alligevel slidt og slæbt os til et point. Det synes jeg, hvis jeg skal tage ja-hatten på, er fantastisk godt gået.

– Jeg er trods alt også nøgtern, så det er ikke noget, der bekymrer mig. Ingen havde forventet, at vi ville få point i dag. Det var det samme mod FCK senest. Vi er et stykke vej, men vi skal blive endnu dygtigere.

I stedet for er Kent Nielsen ærgerlig over FC Nordsjællands 1-1-mål.

– Vi kan ærgre os over, at målet, som de fik, er en stor tilfældighed. Det er vi mest irriteret og ærgerlig over, samtidig med, at vi er nøgternt nok til at sige, at et point ikke er så dårligt, siger Silkeborg-cheftræneren og tilføjer, at kvaliteten var for dårlig i anden halvleg.

Ved at koste et mål
Rasmus Thelander viste fine aktioner for Silkeborg, men Kent Nielsen fik også nævnt, at det var ved at gå galt til sidst. 

– Han var også ved at koste et mål til sidst. Det hører også med. Når vi skal forsvare os, og det bliver noget, som vi ikke bryder os så meget om, er han dygtig. Den del har vi vidst, at Thelander er dygtig til. Men der er også noget, som vi skal have øvet. Han er en kriger med et stort hjerte. Det er enormt positivt.

Nielsen kom også ind på Thelanders konraktsituation. Lige nu udløber kontrakten ved årsskiftet.

– Da kontrakten blev indgået, kunne vi begge se en fordel, at den er kort. Thelander har gerne villet vise sig frem, så måske endda endnu større klubber end Silkeborg tænker, at det ser fint ud. Det tror jeg.

Efter 1-1-resultatet fik Kent Nielsen snakket med sin nu tidligere spiller Mark Brink. Tipsbladet spurgte ind til deres samtale. 

– Vi fik kort drøftet kampen. De havde det svært i første halvleg, men jeg synes, at det var fortjent nok, at de fik scoret i anden halvleg. Det var mere en fodboldsnak, og vi kommer til at snakke videre sammen fremover, afslutter Silkeborg-cheftræneren til Tipsbladet. 

Silkeborg har ikke vundet en Superliga-kamp siden 25. august, men Kent Nielsen og co. er nummer fire i tabellen.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Smider Salah-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Han er færdig i Brøndby

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Skidt nyt om Lukas Lerager

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

Patrick Dorgu er med

Gratis adgang til Superliga-brag