Kent Nielsen blæser til angreb

Kent Nielsen har en klar plan for, hvordan Silkeborg skal slå Brøndby IF og dermed komme i pokalfinalen.



(Helsingør) Tipsbladet: Søndag oplevede Silkeborg IF en større nedtur, da de tabte 2-0 til Lyngby.

Alligevel er klubben fra Søhøjlandet fortsat på Sjælland, hvor de har indlogeret sig i samme stil som landsholdet i Helsingør, med det ene hovedformål for øje, at de vil skabe et resultat onsdag mod Brøndby, der gør, at de igen kan spille sig i pokalfinalen.

Selvom det hele skal afgøres i næste uge, når de skal mødes på Jysk Park, så går Kent Nielsens mandskab onsdag på banen for at vinde.

– Når vi starter kampen mod Brøndby, så kommer vi ikke til at tænke over, at det er et dobbeltopgør, vi vil gerne vinde. Hvis det er ti minutter før tid, så tænker vi over det.

– Der kan jeg sagtens se nogle forskellige scenarier. Der kan man godt spekulere i, at man måske ville jagte det mere, hvis man var bagud med ét mål i en turneringskamp end for eksempel i morgen. Men hvis fornemmelsen er der, og det ruller for os, så kommer vi til at jagte. Men overvejelsen er anderledes end i en Superliga-kamp, fortæller Kent Nielsen i et interview til Tipsbladet.

På bordet foran Silkeborg-træneren står der et skakbræt, og det er bestemt ikke udelukket, at der skal nogle genistreger til, før Silkeborg spiller sig forbi Brøndby IF, der på alle punkter er en større klub. Men selvom offensiv-stjernen Younes Bakiz er ude af kampen, så kommer Silkeborg ikke til at trække sig tilbage på banen – de er kommet for at byde Frederik Birk og co. op til dans.

– Vi kan ikke spille som Lyngby gjorde mod os. Jeg har stor respekt for den måde, de gjorde det på i weekenden, men vi kunne ikke få succes med det. Selvfølgelig skal vi fungere godt defensivt, men vi skal have et stort øje på, at vi skal spille med bolden.

– Det vil også udfordre Brøndby, hvis vi har bolden. De har en del spillere, som måske ikke er helt så gode til at løbe efter bolden, som de er til at have den, så vi vil gerne sætte vores egen dagsorden.

– Vi har dyb respekt for Brøndby og kan godt se, at hvis de folder sig ud, så får vi det svært. Vi skal investere meget energi i det defensive, men vi skal give lige så meget, når vi har bolden, fordi det er dér, vi kan udfordre dem mest. Og vi kan få dem tilbage på banen, hvor der er længere op til målet på deres omstillinger, så de også skal bruge flere kræfter på det.

– Det er også dér, hvor vi har været bedst mod dem – når vi får deres forreste fem til at løbe efter bolden, fortæller Kent Nielsen.

Silkeborg mangler Younes Bakiz i den kommende kamp mod Brøndby IF. Foto: Alamy

Et langt dyrere hold
Det skal ikke undervurderes, at der er stor forskel på, hvilke budgetter de to trupper render rundt og koster. Derfor begyndte Kent Nielsen også at halvgrine, da han blev spurgt ind til, hvor Brøndby var sårbare henne på banen.

– Så sidder vi og snakker om et hold, der stort set på samtlige pladser har væsentligt dyrere spillere end vores – med stort D. Men det er fordi: Hvor er svaghederne? Hvis de spiller op til deres maks, og vi gør det samme, så får vi det svært. Men kunsten er, at vi er gode med bolden – hvilket nok er dobbelttydet, fordi det er begge holds X-factor.

– Det handler om for os, at vi skal få stukket deres meget kreative offensive esser. Så kan vi også se, at vi kan udfordre deres defensiv med lange angreb og meget bevægelighed.

– Det er dér, vi ser vores muligheder. Brøndby har gjort det godt, siden vi mødte dem sidst. Det siger måske noget om, hvor stærke vi er. Det var ét mål, der afgjorde målscoren fra os til en storklub som Brøndby, hvilket er vildt.

Silkeborg har nydt stor succes i de seneste år, hvor de under Kent Nielsens ledelse har spillet med en juletræsformation, hvilket betyder, at mange Superliga-hold ændrer store ting taktisk, når de skal spille mod ‘Søhøjlandets helte’.

– Det er en stor cadeau til os, at vi er kommet derhen, at modstandere er bevidste om, at vi har en anderledes stil end så mange andre. At mange føler sig nødsaget til at ændre og gøre noget andet, når de møder os. Men det er også, hvad den danske liga kan: at alle hold er dygtige til det taktiske, til at lave om.

– Der justerer vi også hele tiden. Vi ved godt, at de vil gøre det svært for os centralt, men vores løsning bliver ikke at undgå det, men at spille os udenom deres taktiske greb. Vi er tilfredse med, at vi er nået til en status, hvor andre respekterer os så meget, at de tænker sig om, når de spiller mod os, afslutter Silkeborg-chefen.

I de seneste fem kampe mellem de to klubber har Brøndby vundet to, imens de sidste tre er endt uden vinder.





Thomas Frank var et emne i storklub



LIVE

TransferLIVE: I dialog med Lebogang Phiri


Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

Nu går de all-in på Højlund

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’


EKSKLUSIVT

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt


‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef


Monstertransfer i Premier League?

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Kaoskamp ved klub-VM

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis


TRANSFER

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub


Afsløring: Topklub byder på Musa Juwara

FCK straffes: Sektion 12 lukkes

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

FC Porto fik nej i spillerjagt på grund af klub-VM

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

Morten Hjulmand til storklub?



Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser

FCK forlanger kassen: Skræmmer det tyskerne væk?

Nu bekræfter FCK

Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg

Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

U19-landsholdet smadrer Montenegro

Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

Gareth Southgate i chokskifte?

Italiensk storklub jagter William Bøving

Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år



Udenlandsk interesse for dansk målsluger

Forslag til Superliga-klub: Køb Emil Frederiksen!

Dansker forlader Brentford

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier

Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne

Afsløring: Kim Daugaard tæt på Hvidovre

Sov ikke efter nederlag til Danmark

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Klar melding om Morten Karlsen

Tung kampstart i Trencin



In or out? FCK har brug for klarhed!

SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt