Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Kent Nielsen er imponeret af Silkeborg-stjernen, som Andreas Poulsen kalder 'en lille magiker'



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det var et vanvittig pokaldrama, der udspillede sig på Brøndby Stadion onsdag aften. 

Silkeborg kom buldrende ud til kampen og var foran med hele tre mål efter første halvleg, hvor de blågule værter blev sendt til pause med en pibekoncert fra deres egne fans. I anden halvleg vendte det hele på en tallerken, og Brøndby leverede et storslået comeback til slutresultatet 3-3. 

Og med alt in mente er Kent Nielsen hverken skuffet eller glad. 

– Skal vi ikke sige, at jeg er et eller sted midt imellem. På forhånd vi havde solgt den for 3-3. Undervejs bliver vi forbandede over, at det ikke lykkes at vinde, siger Silkeborg-træneren til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen. 

– Det var en blændende første halvleg, hvor vi fandt nogle gode rum og havde kvaliteten til at udnytte det. I anden halvleg virker det som om, at vi mister nogle kræfter til at fastholde vores spil.  Men alligevel har vi nogle omstillinger. 

– Vi har en chance ved 3-1, vi synes, vi godt kunne have fået mere ud af, for hvis det var blevet 4-1, tror jeg, at vi havde vundet. Men altså vi må også anerkende, at Brøndby har mange dygtige spillere, også når de skifter ind.

– Jeg er også så gammel, at jeg kan leve med, at det var et pokaldrama. Så selvfølgelig er vi skuffede, men det får vi hurtigt børstet af os. 

‘En magiker’

I første halvleg, hvor Silkeborg IF dominerede, var Anders Klynge den helt store oplevelse. 

Midtbanespilleren kunne det hele – han arbejdede stenhårdt, vandt boldene tilbage, skabte chancer og noterede sig for to flotte assister. En af dem var til Andreas Poulsen, der scorede sit første mål i SIF-trøjen og roser holdkammeraten. 

– Ja, det var dejligt. Man må sige, at vi har en lille magiker i Klynge, der kan se det hele derinde, siger Andreas Poulsen til Tipsbladet og den fremmødte presse med et smil og tilføjer: 

– Han er fantastisk. Vi ser det hver dag til træning, hvor god han er. Han præsterer rigtig godt lige i øjeblikket, og det er vi selvfølgelig glade for, 

Også Kent Nielsen roser Anders Klynge. 

– Det var imponerende. Han var rigtig, rigtig dygtig. For mig var han man of the match. Han spiller også en fin anden halvleg, men det er klart, at alt, hvad han rørte ved i første halvleg, så overbevisende ud, siger cheftræneren. 

Returopgøret spilles i Silkeborg onsdag i næste uge. 



– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Det kommer til at trække ud

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Intet aftryk!

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Store navne kan forlade Brøndby IF

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

To danskere færdige i norsk klub

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

– Han er fuldstændig vanvittig

Aldrig nogensinde FCK

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Brøndby takker nej til to spillere

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

United vil gå all in på Premier League-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

I chok over Nicolai Poulsen

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Mohamed Salah har sagt undskyld

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag

‘Han skal ingen steder’

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Storklubber følger FCN-juvel