Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Kent Nielsen er imponeret af Silkeborg-stjernen, som Andreas Poulsen kalder 'en lille magiker'



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det var et vanvittig pokaldrama, der udspillede sig på Brøndby Stadion onsdag aften. 

Silkeborg kom buldrende ud til kampen og var foran med hele tre mål efter første halvleg, hvor de blågule værter blev sendt til pause med en pibekoncert fra deres egne fans. I anden halvleg vendte det hele på en tallerken, og Brøndby leverede et storslået comeback til slutresultatet 3-3. 

Og med alt in mente er Kent Nielsen hverken skuffet eller glad. 

– Skal vi ikke sige, at jeg er et eller sted midt imellem. På forhånd vi havde solgt den for 3-3. Undervejs bliver vi forbandede over, at det ikke lykkes at vinde, siger Silkeborg-træneren til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen. 

– Det var en blændende første halvleg, hvor vi fandt nogle gode rum og havde kvaliteten til at udnytte det. I anden halvleg virker det som om, at vi mister nogle kræfter til at fastholde vores spil.  Men alligevel har vi nogle omstillinger. 

– Vi har en chance ved 3-1, vi synes, vi godt kunne have fået mere ud af, for hvis det var blevet 4-1, tror jeg, at vi havde vundet. Men altså vi må også anerkende, at Brøndby har mange dygtige spillere, også når de skifter ind.

– Jeg er også så gammel, at jeg kan leve med, at det var et pokaldrama. Så selvfølgelig er vi skuffede, men det får vi hurtigt børstet af os. 

‘En magiker’

I første halvleg, hvor Silkeborg IF dominerede, var Anders Klynge den helt store oplevelse. 

Midtbanespilleren kunne det hele – han arbejdede stenhårdt, vandt boldene tilbage, skabte chancer og noterede sig for to flotte assister. En af dem var til Andreas Poulsen, der scorede sit første mål i SIF-trøjen og roser holdkammeraten. 

– Ja, det var dejligt. Man må sige, at vi har en lille magiker i Klynge, der kan se det hele derinde, siger Andreas Poulsen til Tipsbladet og den fremmødte presse med et smil og tilføjer: 

– Han er fantastisk. Vi ser det hver dag til træning, hvor god han er. Han præsterer rigtig godt lige i øjeblikket, og det er vi selvfølgelig glade for, 

Også Kent Nielsen roser Anders Klynge. 

– Det var imponerende. Han var rigtig, rigtig dygtig. For mig var han man of the match. Han spiller også en fin anden halvleg, men det er klart, at alt, hvad han rørte ved i første halvleg, så overbevisende ud, siger cheftræneren. 

Returopgøret spilles i Silkeborg onsdag i næste uge. 





Bischoff-comeback? Nu er han fyret




LIVE

LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Roy Keane slagter dansk stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Jess Thorup indlagt



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Dansk stortalents værdi eksploderer

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Jakob Poulsen uddeler topkarakter

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Så er det officielt

Hold nu kæft, hvor er han god!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Salah sender særlig besked