Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Kent Nielsen er imponeret af Silkeborg-stjernen, som Andreas Poulsen kalder 'en lille magiker'



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det var et vanvittig pokaldrama, der udspillede sig på Brøndby Stadion onsdag aften. 

Silkeborg kom buldrende ud til kampen og var foran med hele tre mål efter første halvleg, hvor de blågule værter blev sendt til pause med en pibekoncert fra deres egne fans. I anden halvleg vendte det hele på en tallerken, og Brøndby leverede et storslået comeback til slutresultatet 3-3. 

Og med alt in mente er Kent Nielsen hverken skuffet eller glad. 

– Skal vi ikke sige, at jeg er et eller sted midt imellem. På forhånd vi havde solgt den for 3-3. Undervejs bliver vi forbandede over, at det ikke lykkes at vinde, siger Silkeborg-træneren til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen. 

– Det var en blændende første halvleg, hvor vi fandt nogle gode rum og havde kvaliteten til at udnytte det. I anden halvleg virker det som om, at vi mister nogle kræfter til at fastholde vores spil.  Men alligevel har vi nogle omstillinger. 

– Vi har en chance ved 3-1, vi synes, vi godt kunne have fået mere ud af, for hvis det var blevet 4-1, tror jeg, at vi havde vundet. Men altså vi må også anerkende, at Brøndby har mange dygtige spillere, også når de skifter ind.

– Jeg er også så gammel, at jeg kan leve med, at det var et pokaldrama. Så selvfølgelig er vi skuffede, men det får vi hurtigt børstet af os. 

‘En magiker’

I første halvleg, hvor Silkeborg IF dominerede, var Anders Klynge den helt store oplevelse. 

Midtbanespilleren kunne det hele – han arbejdede stenhårdt, vandt boldene tilbage, skabte chancer og noterede sig for to flotte assister. En af dem var til Andreas Poulsen, der scorede sit første mål i SIF-trøjen og roser holdkammeraten. 

– Ja, det var dejligt. Man må sige, at vi har en lille magiker i Klynge, der kan se det hele derinde, siger Andreas Poulsen til Tipsbladet og den fremmødte presse med et smil og tilføjer: 

– Han er fantastisk. Vi ser det hver dag til træning, hvor god han er. Han præsterer rigtig godt lige i øjeblikket, og det er vi selvfølgelig glade for, 

Også Kent Nielsen roser Anders Klynge. 

– Det var imponerende. Han var rigtig, rigtig dygtig. For mig var han man of the match. Han spiller også en fin anden halvleg, men det er klart, at alt, hvad han rørte ved i første halvleg, så overbevisende ud, siger cheftræneren. 

Returopgøret spilles i Silkeborg onsdag i næste uge. 







LIVE

LIVE: To mand færdige i Superliga-klub

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Her er FC Københavns vej i Europa

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kommer med frækt bud på dansk mester

Kæmpe røgslør af Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

FCK-træner roser Felix Beijmo

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

AGF kan ende med millionregning, men…

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

FCK sigter stadig efter 15. juni

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Bayern München lurer på choktransfer

Manchester City – Aston Villa



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting