BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det var et vanvittig pokaldrama, der udspillede sig på Brøndby Stadion onsdag aften.
Silkeborg kom buldrende ud til kampen og var foran med hele tre mål efter første halvleg, hvor de blågule værter blev sendt til pause med en pibekoncert fra deres egne fans. I anden halvleg vendte det hele på en tallerken, og Brøndby leverede et storslået comeback til slutresultatet 3-3.
Og med alt in mente er Kent Nielsen hverken skuffet eller glad.
– Skal vi ikke sige, at jeg er et eller sted midt imellem. På forhånd vi havde solgt den for 3-3. Undervejs bliver vi forbandede over, at det ikke lykkes at vinde, siger Silkeborg-træneren til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.
– Det var en blændende første halvleg, hvor vi fandt nogle gode rum og havde kvaliteten til at udnytte det. I anden halvleg virker det som om, at vi mister nogle kræfter til at fastholde vores spil. Men alligevel har vi nogle omstillinger.
– Vi har en chance ved 3-1, vi synes, vi godt kunne have fået mere ud af, for hvis det var blevet 4-1, tror jeg, at vi havde vundet. Men altså vi må også anerkende, at Brøndby har mange dygtige spillere, også når de skifter ind.
– Jeg er også så gammel, at jeg kan leve med, at det var et pokaldrama. Så selvfølgelig er vi skuffede, men det får vi hurtigt børstet af os.
‘En magiker’
I første halvleg, hvor Silkeborg IF dominerede, var Anders Klynge den helt store oplevelse.
Midtbanespilleren kunne det hele – han arbejdede stenhårdt, vandt boldene tilbage, skabte chancer og noterede sig for to flotte assister. En af dem var til Andreas Poulsen, der scorede sit første mål i SIF-trøjen og roser holdkammeraten.
– Ja, det var dejligt. Man må sige, at vi har en lille magiker i Klynge, der kan se det hele derinde, siger Andreas Poulsen til Tipsbladet og den fremmødte presse med et smil og tilføjer:
– Han er fantastisk. Vi ser det hver dag til træning, hvor god han er. Han præsterer rigtig godt lige i øjeblikket, og det er vi selvfølgelig glade for,
Også Kent Nielsen roser Anders Klynge.
– Det var imponerende. Han var rigtig, rigtig dygtig. For mig var han man of the match. Han spiller også en fin anden halvleg, men det er klart, at alt, hvad han rørte ved i første halvleg, så overbevisende ud, siger cheftræneren.
Returopgøret spilles i Silkeborg onsdag i næste uge.
LIVE
LIVE: Dyster Hjulmand-melding
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Kæmpekøb retur til FC København?
Oddset styrtdykker
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
Ståle Solbakken overvejede at sige op
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TOPNYHED